Judaszowiec południowy - charakterystyka

Judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum) określany również jako judaszowiec wschodni, który zalicza się do rodziny bobowatych. Jest to gatunek, który w naturalnych warunkach można spotkać przede wszystkim w Południowej Europie, a także na Półwyspie Azji Mniejszej. W naszym kraju dorasta do niedużej wysokości. Natomiast dziko rosnące drzewa mogą dorastać nawet do 10 metrów wysokości.

Judaszowiec wschodni porasta zielonymi liśćmi o sercowatym kształcie. Jesienią stają się one wyjątkową dekoracją, ponieważ przebarwiają się na żółto. Jednak prawdziwą ozdobą judaszowca południowego są różowe kwiaty, które pojawiają się w maju lub nawet na przełomie kwietnia i maja. Nie są one zbyt dużych rozmiarów, ale zebrane w gęste baldachogrona, powodują, że gęsto oblepiają całe pędy drzewa. Ciekawostką jest to, że judaszowiec kwitnie, sprawiając przyjemność nie tylko dla oczu, ale również dla podniebienia. Ponieważ kwiaty drzewa judasza są jadalne, a w smaku wyróżniają się lekką kwaskowatością.

Judaszowiec - popularne gatunki

Judaszowiec wschodni nie jest jedynym gatunkiem, który zalicza się do całego rodzaju judaszowca. Oczywiście każdy z dostępnych gatunków kwitnie tak samo pięknie. Chociaż niektóre z drzew różnią się rozmiarami, pokrojem, czy też dokładną budową kwiatów. Dobrze jest dowiedzieć się, jakie pozostałe sadzonki judaszowca możemy mieć w swojej ogrodowej uprawie.

Jeżeli chodzi o inne gatunki judaszowca, to do nich zalicza się niewątpliwie:

  • Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) - jest to ozdobne drzewo, które rośnie na obszarach Ameryki Północnej. W warunkach naturalnych judaszowiec kanadyjski dorasta maksymalnie do 10 metrów wysokości. Oczywiście są uznawane za wyjątkowo dekoracyjne ze względu na piękne kwiaty, które osiągają maksymalnie do 1 cm średnicy. Chociaż są one bardzo drobne, to jednak gęsto pokrywają wszystkie gałęzie na drzewie. Za dekoracyjne uznaje się również liście o sercowatym kształcie, które jesienią przebarwiają się na żółto.
  • Judaszowiec chinski (Cercis chinensis) - jest to nieco rzadziej spotykany okaz w naszych ogrodach. Niemniej jednak również wyróżnia się niesamowitym widokiem, szczególnie kiedy kwitnie. Drzewo judasza zostaje obsypane licznymi, różowymi kwiatami najczęściej w maju. Same sadzonki dorastają nawet do 10 metrów wysokości, zachowując do 2 metrów rozpiętości. Tak, jak judaszowiec kanadyjski, również ten gatunek przebarwia się na jesieni, zmieniając kolor swoich liści na żółty.
  • Judaszowiec zachodni (Cercis occidentalis) - jest to gatunek, który zdecydowanie lepiej sobie radzi w naszym klimacie, jednak nie jest on już tak bardzo dekoracyjny, jak na przykład judaszowiec wschodni. Drzewo judasza zachodniego kwitnie nieco mniej obficie. Jednak drzewo doskonale sprawdzi się praktycznie w każdym typie ogrodu. Sadzonki możemy ulokować zarówno na słonecznych stanowiskach, jak i również w lekkim półcieniu. Należy pamiętać, aby drzewo okrywać na zimę, chociaż wymagania tego gatunku są zdecydowanie więcej w stosunku do swoich pozostałych krewnych.

Drzewo judasza - uprawa

Bardzo często w różnych szkółkach drzew i krzewów ozdobnych przeczytamy lub usłyszymy, iż judaszowiec południowy uznawany jest za gatunek kolekcjonerski, ponieważ jego wymagania są bardzo złożone i nie zawsze będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednich warunków. Przede wszystkim sadzonki są bardzo wrażliwe na mróz, dlatego nawet mimo okrywania ich na zimę, nie zawsze doczekamy się pięknie kwitnącego drzewa w kolejnym sezonie.

Judaszowiec wschodni najlepiej będzie rozwijać się na stanowisku słonecznym, które będzie możliwie jak najbardziej osłonięte od wiatru. Drzewa cercic siliquastrum wymagają dość żyznego podłoża, które będzie suche. Wymagania pod względem podłoża nie są zbyt duże, ponieważ najważniejsze jest to, aby było ono o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym. Natomiast drzewo judasza doskonale poradzi sobie na zwykłej glebie ogrodowej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat odmian i uprawy judaszowców w Polsce.

Judaszowiec wschodni najlepiej sprawdzi się do zwyczajnych nasadzeń w ogrodach, jako solitery lub na tle innych, zielonych krzewów ozdobnych. Chociaż drzewo kwitnie bardzo krótko, to jednak nie zapominajmy jeszcze o kolejnej niespodziance, jaka szykuje się jesienią podczas przebarwiania się dość sporych liści. Trzeba mieć jednak świadomość, iż uprawa judaszowca południowego we wszystkich regionach Polski nie jest możliwa. Ponieważ w najzimniejszych obszarach, nawet odpowiednie zabezpieczenie na zimę może okazać się niezbyt wystarczającą ochroną przed silnymi mrozami.

Możliwa jest również uprawa judaszowca wschodniego w pojemnikach. Wtedy formujemy drzewo do określonych rozmiarów. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknie kwitnącym drzewem również na swoich balkonach lub tarasach. Oczywiście wymagania judaszowca południowego uprawianego w donicy są takie same jak w przypadku uprawy drzewa w ogrodzie.

Cercis siliquastrum - pielęgnacja sadzonki

Wymagania drzewa judaszowca względem zabiegów pielęgnacyjnych są dość wysokie. Już wiemy, że judaszowiec południowy powinien być bardzo dobrze okrywamy na zimę. Osłony pozbywamy się, dopiero gdy temperatury na zewnątrz przestaną spadać poniżej zera. Jeżeli uprawa judaszowca wschodniego przebiega w donicy, to powinniśmy sadzonkę przenieść na zimę do chłodnego pomieszczenia, ale w którym temperatura nie spadnie poniżej ok. 10 stopni Celsjusza.

Ze względu na to, iż judaszowiec wschodni bardzo obficie kwitnie, to jego wymagania względem nawożenia są dość wysokie. Zaleca się, aby podłoże zasilać preparatami do dwóch razy w roku. Nawożenie cercis siliqustrum planujemy wiosną, jak i również w okresie letnim, czyli po przekwitnięciu drzewa. Jak już wcześniej wspomniano, uprawa judaszowca południowego jest dość odporne na suszę. W takim razie musimy pamiętać o podlewaniu sadzonek podczas długotrwałej suszy. Jednak pod żadnym pozorem nie możemy doprowadzić do tego, aby podłoże było zbyt mocno wilgotne.

Drzewo judasza nie powinno być przycinane. Jedynie możemy zdecydować się na cięcie, kiedy chcemy utrzymać konkretną formę korony. Musimy jednak uważać ze zbyt drastycznym przycinaniem gałęzi, ponieważ judaszowiec południowy może być potem bardziej narażony na choroby grzybowe. Warto co pewien czas dokonywać lustracji, w kierunku gruzełka cynobrowego. Zainfekowana uprawa wyróżnia się czerwonymi przebarwieniami znajdującymi się na pędach. W takiej sytuacji drzewo judasza powinno być opryskane, natomiast wszystkie chore pędy należy jak najszybciej usunąć.

Ceny sadzonek judaszowca

Niestety uprawa judaszowca wschodniego nie zalicza się do najłatwiejszych zadań. Nie mniej jednak warto poświęcić tym okazom sporo czasu i zaangażowania, ponieważ cercis siliquastrum rzeczywiście odwdzięczy się przepięknymi kwiatami, które dodatkowo możemy przeznaczyć do kulinarnych celów.

Przykładowe ceny sadzonek judaszowca

Nazwa odmiany

Cena

Judaszowiec wschodni

37,00 zł

Judaszowiec kanadyjski The Rising Sun 130 cm

240,00 zł

Judaszowiec kanadyjski Forest Pansy, bordowe liście

450,00 zł

Judaszowiec kanadyjski Little Woody

74,90 zł

Judaszowiec kanadyjski Hearts of Gold

330,00 zł

Judaszowiec południowy nasiona cercis siliquastrum, 10 szt.

2,99 zł

Judaszowiec południowy cercis siliquastrum

15,99 zł

Judaszowiec płaczący

420,00 zł

Judaszowiec Carolina Sweetheart

315,00 zł

Judaszowiec Avondale

295,00 zł

Judaszowiec Lavender Twist

315,00 zł

Judaszowiec kanadyjski, sadzonki 120 cm

69,00 zł

Judaszowiec południowy, pojemnik P9

23,90 zł

Judaszowiec chiński Cercis chinensis

1,90 zł

Judaszowiec Oklahoma, sadzonka 140 cm

100,00 zł

Judaszowiec chiński Avondale, sadzonka 70 cm

75,00 zł

Judaszowiec południowy Donel

15,99 zł

Judaszowiec chiński Don Egolf, sadzonka 70 cm

120,00 zł

Judaszowiec kanadyjski Covey syn. Lavender Twist, sadzonka 150 cm

180,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej