Cis kolumnowy – odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady
Cis to jedno z najbardziej popularnych drzew w Polsce. Odmiany tych eleganckich iglaków doskonale ozdobić mogą każdy ogród. Świetnie wyglądają również w zieleni miejskiej bądź parkach publicznych. Jakie są najbardziej znane gatunki cisów kolumnowych? Jak wygląda ich pielęgnacja oraz jakie wymagania mają zimozielone iglaki? Dowiedz się więcej na temat cisów kolumnowych oraz ich uprawy.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Cis kolumnowy – charakterystyka rodzaju iglaka
Odmiany cisów kolumnowych
Cis pospolity, podobnie jak cis pośredni, należy do iglaków długowiecznych, jednak powoli rosnących. Gdy drzewo osiągnie wiek ok. 30 lat, dopiero wtedy dorasta bowiem do maksymalnie 4 metrów. Najstarsze cisy w Polsce (jak cis henrykowski) sięgnąć mogą do 15 metrów. Drewno cisów jest twarde i nie zawiera żywicy, dlatego też kiedyś używano go głównie do produkcji mebli bądź łuków – również ze względu na elastyczne właściwości cisów. Wykorzystywano iglaki jednak na tyle często, że wkrótce zaczęło ich się robić coraz mniej w polskich lasach. Do dziś trwa zatem zakaz wycinek cisów, które rosną w sposób naturalny.
Cis pospolity dzieli się na wiele rodzajów podobnie, jak np. cis pośredni. Jednym z popularnych rodzajów cisu pospolitego jest cis kolumnowy. Iglaki te posiadają wyprostowane pokroje kolumnowe. Bardzo rzadko kiedy chorują. Jeśli jednak już złapie je jakaś choroba, potrafią błyskawicznie się zregenerować. Do najpopularniejszych odmian cisów kolumnowych możemy zaliczyć:
- Cisy kolumnowe Fastigata – wolnorosnący krzew kolumnowy, który potrzebuje żyznej gleby i osłoniętego stanowiska do życia. Jego igły są zimozielone. Drzewko może dorosnąć do 1,5 metra, znakomicie sprawdzając się w niewielkim ogrodzie.
- Cisy Fastigata Robusta – iglaki o kolumnowym, wąskim pokroju. Rosną wolno i nie zawiązują nasion. Odnajdą się zarówno na słonecznym stanowisku, jak i w cieniu. To popularna i zarazem jedna z najbardziej efektownych odmian cisów kolumnowych, które chętnie sadzi się w Polsce.
- Cisy Fastigata Aurea – drzewka mają przekrój szeroko kolumnowy i rosną do ok. 4 metrów. Aby dobrze wzrastały potrzebują jednak żyznej gleby. Doskonale komponują się na szpalerach bądź żywopłotach przy domu jednorodzinnym.
Cis kolumnowy Fastigata Robusta
Jako że cis ten najczęściej sadzony jest w naszym kraju, postaramy się przybliżyć jego charakterystykę. Cis pospolity jest jednym z najdłużej żyjących drzew na świecie (np. cis henrykowski ma już ponad 1300 lat). Nic więc dziwnego, że ludzie chętnie hodują je we własnych ogrodach. Fastigata Robusta można spotkać w formie zarówno drzewa, jak i krzewu. Odmiana tego cisu kolumnowego wzrasta maksymalnie do 5 metrów. Drzewo charakteryzuje się sztywnymi pędami, które są wzniesione i wyprostowane, rosnąc równolegle blisko siebie. Można też zauważyć, że przylegają do pnia. Cisy te są dwupienne, a kwiaty mogą na nich pojawić się już na początku wiosny. System korzeniowy u Fastigata Robusta jest głęboki oraz bardzo gęsty. Igły drzewa są zimozielone i o barwie ciemnozielonej.
Jeżeli postarasz się zapewnić cisowi kolumnowemu odpowiednie warunki do wzrastania, z całą pewnością odwdzięczy się pięknym wyglądem. Musisz pamiętać, że cis kolumnowy podobnie jak cis pośredni uwielbia żyzną, próchniczą, wilgotną oraz zasadową glebę wzbogaconą o składniki odżywcze. Fastigata Robusta może rosnąć w cieniu, jednak zdecydowanie bardziej preferuje nasłonecznione miejsca – powinny być dodatkowo odpowiednio osłonięte od mroźnego wiatru. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.
Pielęgnacja cisów kolumnowych, krok po kroku
Wymagania pielęgnacyjne cisów kolumnowych
Cis kolumnowy może być sadzony pod wyższymi iglakami, zwłaszcza że system korzeniowy cisów potrafi współpracować z innymi drzewami. Korzenie cisów są tak gęste i zwięzłe, że nie ma większego problemu z ich przesadzaniem nawet, gdy drzewo jest już starsze. Bardzo dobrze robią cisom tereny w pobliżu np. oczek wodnych, ponieważ iglaki te uwielbiają wysoką wilgotność powietrza. Nie wolno jednak sadzać ich zbyt blisko wody. Nie musisz też wiele pracować przy cisach, ale powinieneś pamiętać o ich regularnym przycinaniu – zwłaszcza w przypadku cisów kolumnowych stanowiących żywopłot. Cisy należy przycinać wiosną. Możesz je wówczas także odpowiednio formować.
Cis kolumnowy zawsze warto zabezpieczyć na zimę przed połamaniem się gałązek lub całkowitą zmianą kształtu drzewka. Może się to wydarzyć poprzez obfite opady śniegu. Jeżeli śnieg jest lepiący się i ciężki, należy systematycznie strząsać go z cisów. Cis kolumnowy to iglak łatwy w uprawie, a także pielęgnacji. Możesz stosować go w zróżnicowanej formie nasadzeń. Należy jednak pamiętać o tym, że cisy pospolite są trujące – nie powinno się ich zatem sadzić blisko placów zabaw dla dzieci bądź szkół.
Uprawa cisów kolumnowych – to powinieneś wiedzieć!
Uprawa cisów kolumnowych jest na tyle prosta, że poradzi sobie z nią każdy początkujący ogrodnik. Wystarczy pamiętać o wymaganiach drzew co do ich stanowiska, a także glebie o odczynie zasadowym. Nie powinno się sadzić cisów kolumnowych w ziemi o kwaśnym odczynie bądź w zbyt mokrym podłożu – wówczas mogą słabiej rosnąć. Iglaki mimo wszystko powinny dostosować się do niemal każdych warunków, choć nie w każdych będą rosły tak samo. Dla cisów kolumnowych nie ma problemu z rozwijaniem się w zanieczyszczonym środowisku, dlatego często można spotkać je w przestrzeni publicznej.
Podczas podlewania cisów kolumnowych powinieneś przemoczyć glebę o warstwie ok. 30 centymetrów. To ważne, zwłaszcza podczas upalnego i suchego lata. Pielęgnuj zwłaszcza najmłodsze drzewka, które wymagają więcej uwagi od starszych i już głęboko zakorzenionych okazów. Jak już mówiliśmy, cisy kolumnowe powinno się przycinać wiosną, najlepiej przed okresem wegetacji. Możesz także powtórzyć cięcie drzewa na początku lipca pamiętając jednak, by nie rozciągać przycinania w czasie. Młode odrosty powinny mieć bowiem czas na zdrewnienie, zanim nadejdą mrozy. Cis pośredni i inne cisy to wybór wart rozważenia w ogrodzie.