Cyprysik ogrodowy – najczęściej wybierane gatunki

Zanim odpowiemy, jak uprawiać rośliny, musimy omówić najpopularniejsze gatunki. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele interesujących cyprysów, z czego największą popularnością cieszy się cyprysik lawsona, cyprysik groszkowy oraz cyprysik nutkajski.

  • Cyprysik lawsona – jego największym atutem jest strzelisty, bardzo gęsty pokrój. Cyprysik lawsona wytwarza gęste gałązki już na niskich częściach pnia, dzięki czemu prezentuje się wyjątkowo efektownie. Co interesujące, roślina dobrze znosi formowanie, ale jej strzelisty pokrój sprawia, że wiele osób całkowicie rezygnuje z takiej czynności. Cyprysik lawsona świetnie prezentuje się w szpalerach i żywopłotach.
  • Cyprysik nutkajski – to wysokie drzewko o zwieszających się pędach, w których znajdują się luźno ułożone łuski. Cyprysik nutkajski jest ciekawym gatunkiem, który w środowisku naturalnym dorasta nawet do 25 metrów wysokości. W naszych warunkach klimatycznych cyprysik nie osiąga takich rozmiarów, jednak może być traktowany jako wysokie drzewko ozdobne. Cyprysik nutkajski zapewnia ciekawe walory dekoracyjne ze względu na zwieszające się pędy. Jest też gatunkiem dość łatwym w uprawie. Ze względu na swoje rozmiary, cyprysik nutkajski najlepiej sprawdza się w przestronnych aranżacjach ogrodowych.
  • Cyprysik groszkowy – to kolejny odporny krzew, który osiąga od 2 do 10 metrów wysokości. Cyprysik groszkowy wyróżnia się nieco luźniejszą koroną, a także bogactwem wielu odmian. Warto zauważyć, że cyprysik groszkowy może wytwarzać pędy, które z czasem zwieszają się na dół i przypominają cyprysik nutkajski. Dużą zaletą rośliny jest łatwość pielęgnacji połączona z podatnością na formowanie. W dalszej części tekstu podpowiemy, jak pielęgnować cyprysik groszkowy w ogrodzie.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także inne gatunki cyprysików, które nie cieszą się tak dużą popularnością. Mimo wszystko zasługują na uwagę ze względu na atrakcyjny wygląd oraz stosunkowo niewielkie wymagania uprawowe. Do mniej znanych, godnych uwagi gatunków cyprysików należą między innymi:

  • Cyprysik tępołuskowy, cyprysik japoński – to dwie zamienne nazwy, oznaczające ten sam gatunek rośliny. Cyprysik tępołuskowy czy innymi słowy cyprysik japoński osiąga do 40 metrów wysokości i charakteryzuje się wytwarzaniem małych, okrągławych szyszek, stanowiących dodatkowy walor dekoracyjny. Wygląd tego gatunku przypomina cyprys groszkowy, jednak roślina charakteryzuje się wyższym wzrostem. Cyprysik japoński wytwarza tępe łuski, które nie są kłujące, jest to jego kolejny atut, który ułatwia formowanie. Warto także dodać, że roślina nadaje się także do uprawy w domu. Znamy ją często pod nazwą cyprysik domowy. Małe drzewko bardzo dobrze znosi formowanie i może być wykorzystany do tworzenia drzewek bonsai. Cyprysik domowy rośnie bardzo powolnie, dzięki czemu nadawanie odpowiedniej formy nie jest szczególnie wymagające.
  • Cyprysik błotny – to kolejny mało znany w naszym kraju gatunek, traktowany głównie jako drzewo parkowe. Cyprysik błotny jest długowiecznym drzewem, mogącym osiągnąć do kilkunastu metrów wysokości. Jak uprawiać ten gatunek? Podstawą jest zapewnienie odpowiedniego podłoża. Jak sama nazwa wskazuje, cyprysik błotny preferuje tereny podmokłe. Drzewko nie będzie zatem dobrym rozwiązaniem do uprawy w szybko przesuszającym się podłożu.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.

Jak uprawiać cyprysiki?

Cyprysik lawsona, cyprysik groszkowy i cyprysik nutkajski – wybór stanowiska, podłoża i sadzonki

Zanim odpowiemy na pytanie, jak pielęgnować cyprysiki, musimy najpierw określić ich najważniejsze wymagania uprawowe. Cyprysiki nie są trudne w pielęgnacji, jednak podstawą jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Pierwszym z nich jest wybór stanowiska.

Cyprysik lawsona, cyprys groszkowy czy cyprysik nutkajski dobrze radzą sobie na słonecznych częściach posesji. Rośliny wymagają odpowiedniej dawki promieni słonecznych, bowiem bez tego ich pędy będą znacznie bardziej wątłe i gorzej wybarwione. Wyjątkiem jest cyprysik błotny, który preferuje stanowiska o znacznie niższym stopniu nasłonecznienia.

Wszystkie cyprysiki nie lubią bezpośredniej ekspozycji od strony południowej. Nie posłuży im także ekspozycja w miejscu narażonym na silne podmuchy wiatru. Rośliny preferują zabezpieczone przed wiatrem, spokojne stanowiska o umiarkowanym nasłonecznieniu.

Warto także dodać, że cyprysik błotny, cyprysik tępołuskowy czy znacznie popularniejszy cyprysik lawsona posiadają niemałe wymagania dotyczące wyboru podłoża. Wszystkie cyprysiki preferują zasobne, żyzne podłoże. Rośliny dobrze rosną w glebie o umiarkowanej wilgotności. Co istotne, najlepiej radzą sobie w uprawie o kwaśnym odczynie pH. Większość odmian cyprysików źle reaguje na niskie pH podłoża, dlatego w czasie uprawy warto wykonać ściółkowanie z kory. Gleba powinna też dostarczać roślinie niezbędnych składników odżywczych, a w pierwszych latach uprawy bardzo istotne będzie regularne podlewanie oraz nawożenie rośliny.

Umiejętne nawożenie i podlewanie doprowadzą do sukcesu uprawowego. Jednak bardzo istotny jest także sam wybór sadzonki. W ofertach sprzedaży znajdziemy cyprysiki w pojemnikach i w balocie. Innym rozwiązaniem będzie zakup sadzonek z odsłoniętym systemem korzeniowym. Zakup sadzonek w pojemnikach lub balocie daje większe szanse na ukorzenienie się rośliny, a jednocześnie ułatwia transport. Doniczka zabezpieczy korzenie przed wysychaniem i może być zakupiona o dowolnej porze roku. Sadzonki z odsłoniętym systemem korzeniowym najlepiej kupować wczesną wiosną lub jesienią. Przed posadzeniem należy zanurzyć je w wodzie i poczekać kilkanaście minut. Takie działanie pobudzi korzenie do wegetacji.

Bez względu na specyfikę sadzonki, warto także ocenić jej jakość. Sadzonka powinna być zdrowa, dobrze wyrośnięta i pozbawiona chorób. Cyprysiki z brązowiejącymi łuskami nie będą najlepszym wyborem. Równie ryzykowny będzie zakup tańszych sadzonek, które noszą ślady chorób grzybowych lub bytowania szkodników. Do szkodników najczęściej atakujących cyprysiki zalicza się mszyce. Ich obecność powoduje przebarwienia i wysychanie łusek. Mszyce najczęściej atakują młode pędy w okresie wiosennym i warto mieć to na uwadze podczas zakupu. Cyprysiki mogą także być atakowane przez choroby takie jak:

  • Zamieranie pędów – choroba objawiająca się brązowieniem oraz opadaniem igieł.
  • Zielone gałązki iglastego cyprysika, a także rodzaje, pielęgnacja, najlepsze odmiany oraz uprawa krok po kroku
    Cyprysik w ogrodzie krok po kroku, czyli rodzaje, odmiany, pielęgnacja, uprawa, sadzenie oraz wymagania stanowiskowe
    Fytoftoroza – choroba grzybowa, która infekuje cały system korzeniowy. Rozpoznamy ją po więdnięciu pędów i brązowym przebarwieniu na igłach. Brak interwencji może sprawić, że fytoftoroza doprowadzi do zniszczenia całej rośliny. W walce z chorobą grzybową niezbędne są opryski dopasowane do przyczyny problemu.
  • Szara pleśń – to kolejna często dotykająca cyprysiki choroba. Na szczęście jest łatwa do rozpoznania, a widocznym objawem jej występowania jest charakterystyczny, pylący nalot na igłach i całych pędach. Szara pleśń wymaga zastosowania oprysków za pomocą odpowiednio dobranych preparatów.

Jak pielęgnować cyprysik? Podlewanie i nawożenie

Cyprysik groszkowy, cyprysik lawsona czy cyprysik nutkajski bywają nieco kapryśne. Jednym z najważniejszych warunków uprawy jest właściwe nawadnianie rośliny. Jak pielęgnować cyprysiki? Prace polegają głównie na częstym podlewaniu, które zapobiegnie przesuszeniu się podłoża. Podlewanie cyprysików nie musi być wyjątkowo obfite. Znacznie lepiej sprawdzi się częstsze nawadnianie z mniejszą ilością wody.

Aby ułatwić utrzymanie właściwego podłoża, warto wykonać dodatkowe ściółkowanie korą. Dzięki temu zapewnimy roślinie odpowiednio kwaśne pH podłoża, a jednocześnie ograniczymy parowanie wody. Dobrze wykonana ściółka z kory będzie także barierą ochronną przed intensywnym wzrostem chwastów.

Nasz cyprys groszkowy, cyprysik japoński czy cyprysik tępołuskowy najlepiej rośnie w zasobnym w składniki pokarmowe podłożu. Dlatego w uprawie bardzo istotne jest umiejętne nawożenie roślin. Większość ogrodników zaleca podanie nawozu wraz z sadzeniem rośliny. Umożliwi to dobre ukorzenienie i lepszy wzrost w pierwszym sezonie uprawy. Co pewien czas można też podawać nawozy przeznaczone do iglaków. Częstotliwość nawożenia oraz dawka będą uzależnione od wyboru konkretnego produktu. Nasz cyprysik lawsona, cyprysik groszkowy czy cyprysik nutkajski mogą niekiedy pokazywać niedobory składników odżywczych. Widocznym objawem niedoborów będzie brązowienie łusek. W tym przypadku warto przeprowadzić nawożenie preparatami zapobiegającymi brązowieniu.

Przycinanie i pielęgnacja cyprysików na zimę

Większość gatunków (na przykład cyprys groszkowy) dobrze radzą sobie z regularnym przycinaniem formującym. Rośliny warto przycinać wczesną wiosną, w okresie marca, kiedy ustają silne przymrozki. Warto przy tym pamiętać, że przycinanie cyprysików nie spowoduje ich silnego rozkrzewienia. Prace wykonuje się głównie przy tworzeniu gęstych żywopłotów. W pozostałych przypadkach przycinanie nie jest wymagane.

Cyprysiki posiadają efektowny pokrój, który stanowi ich naturalną ozdobę. Dlatego większość osób całkowicie rezygnuje z przycinania owych roślin. Co prawda cyprysiki dobre reagują na przycinanie, jednak nie ma to wpływu na intensyfikację wzrostu czy rozkrzewienie. W większości przypadków wystarczy ograniczać się do cięcia sanitarnego, które wykonujemy w przypadku ataku chorób lub uszkodzenia pojedynczych pędów.

Kolejną wartą uwagi kwestią jest przygotowanie cyprysików do zimy. Poszczególne odmiany posiadają różną odporność na działanie mrozów, jednak większość cyprysików dobrze rośnie w naszych warunkach klimatycznych. Krzewy i drzewka wysadzone w miejscach zabezpieczonych przed działaniem porywistych wiatrów nie wymagają osłon. Odwrotna sytuacja dotyczy młodych cyprysików, rosnących na nieosłoniętych przestrzeniach ogrodu. W pierwszych latach uprawy warto zabezpieczać je włókniną, w celu zmniejszenia ryzyka przemarzania gałązek.

ikona podziel się Przekaż dalej