Irga pozioma (cotoneaster horizontalis) - wymagania, uprawa, rozmnażanie, porady
Irga pozioma to niewysoki krzew okrywowy, pochodzący z rodziny różowatych. Uprawa Cotoneaster Horizontalis nie sprawia szczególnych problemów, w różne odmiany rośliny zapewniają ciekawe efekty dekoracji przestrzeni. Dlatego podpowiemy, jak sadzić irgę w ogrodzie. Wskażemy najważniejsze wymagania krzewu, jego rozmnażanie oraz podpowiemy, jaka jest cena zakupu młodej sadzonki.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Irga pozioma – co warto wiedzieć o krzewie ozdobnym?
Jak wygląda irga pozioma? Najważniejsze cechy i popularne odmiany
Krzew ozdobny irga osiąga do 1 metra wysokości i około 2 metrów szerokości. Płożący pokrój znajduje wiele możliwości zastosowania, a irga pozioma uchodzi za efektowną roślinę dekoracyjną. Na uwagę zasługuje budowa rośliny. Irga płożąca wytwarza rozgałęziające się pędy, z których odchodzą mniejsze gałązki. Walorem dekoracyjnym są błyszczące, zielone liście. Co ciekawe, irga pozioma w czasie jesieni przebarwia się na kolor czerwony lub pomarańczowy (w zależności od odmiany) i wygląda wtedy wyjątkowo dekoracyjnie.
Kwitnienie rośliny rozpoczyna się w maju i przeważnie kończy w czerwcu. Irga płożąca wytwarza niewielkich rozmiarów kwiaty o lekko różowym wybarwieniu. Kwitnienie jest intensywne, dzięki czemu irga horyzontalna nabiera efektownego wyglądu. Wraz z upływem lata z kwiatów wytwarzają się niewielkie, czerwonawe owoce. Jest to kolejny walor dekoracyjny rośliny. Owoce irgi mogą utrzymywać się na gałązkach przez całą zimę.
Atrakcyjny wygląd, łatwa uprawa i rozmnażanie sprawiły, że krzew ozdobny irga doczekał się wielu odmian. Do najpopularniejszej odmiany należy obecnie irga pozioma Variegatus, która bardzo ładnie prezentuje się w ogrodzie. Są to krzewy liściaste o charakterystycznym, pstrym ulistnieniu. Na uwagę zasługują także odmiany Wilsonii. Jest to nieco większy krzew ozdobny irga, zapewniający obfite kwitnienie i nieco większy wzrost. Irga płożąca Wilsonii wyrasta do niespełna 2 metrów wysokości i jest podatna na formowanie.
Coraz większą popularnością cieszy się również zimozielona irga płożąca Dammera Major. Jest to niewielkich rozmiarów krzew, osiągający do 15 cm wysokości. Tego typu krzewy liściaste świetnie sprawdzają się na rabatach i klombach, mogą być też traktowane, jako rośliny doniczkowe. Irga płożąca Dammera Major dobrze ukorzenia się z pędów, a jej zastosowanie pozwala na uzyskanie roślinnego dywanu.
Uprawa w ogrodzie. Jakie wymagania posiada irga płożąca?
Irga horyzontalna preferuje słoneczne, ciepłe stanowiska uprawy. Krzew ozdobny irga może być z powodzeniem stosowany od południowej części posesji. Warto wybrać miejsce, które zimą będzie osłonięte przed podmuchami zimnego wiatru. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko przemarzania młodych pędów.
Uprawa irgi powinna też uwzględniać dobór właściwego podłoża. Jak sadzić krzew ozdobny irga? Najlepiej wybrać żyzne podłoże o umiarkowanej wilgotności. Taka uprawa pozwala na najszybszy przyrost rośliny. Mimo wszystko Cotoneaster Horizontalis będzie także rosła w mniej urodzajnym podłożu. Efektem może być nieco słabsze kwitnienie oraz wolniejszy wzrost.
Irga płożąca zniesie niemal wszystkie rodzaje gleby. Możemy traktować ją też, jako rośliny doniczkowe. Pewnym zainteresowaniem cieszy się prowadzenie rośliny na drzewo bonsai. Warto przy tym pamiętać, że irga horyzontalna dobrze znosi chwilowe przesuszenie podłoża. Uprawa młodych sadzonek wiąże się z koniecznością regularnego nawadniania rośliny. Starszy krzew ozdobny irga powinien być podlewany jedynie w okresie przedłużającej się suszy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o irgach.
Jak sadzić i jak rozmnożyć irgę płożącą?
Irga płożąca. Jak sadzić krzew ozdobny? jaka jest cena za sadzonki?
Najlepszym terminem na sadzenie młodej irgi jest wiosna. Sadzenie przeważnie wykonuje się od marca, aż do maja, co daje największe szanse na przyjęcie się rośliny. Niektórzy sadzą także krzewy ozdobne jesienią. Optymalnym terminem jest w tym wypadku przełom września i października.
Irga pozioma dobrze radzi sobie z nowymi stanowiskami uprawy. Dzięki temu sadzenie nie powinno sprawić nadmiernych problemów. Najważniejszy okazuje się wybór stanowiska i odpowiedniej rozstawy. Przyjmuje się, że na 1 m2 przypada do trzech sadzonek krzewów.
Do sadzenia młodej rośliny potrzebujemy odpowiedniej wielkości dołka. Warto wykopać większy dołek i uzupełnić ją urodzajnym, dobrze rozluźnionym podłożem. Na dnie możemy też ułożyć mieszankę gleby z ziemią kompostową, co zapewni roślinie wiele cennych składników odżywczych. Irga pozioma powinna być wsadzona na taką samą wysokość, na jakiej znajdowała się w doniczce. Istotne jest również oczyszczenie terenu wokół rośliny, co umożliwi lepszy rozrost.
Rozmnażanie irgi nie jest skomplikowane, a w sprzedaży znajdziemy różne rodzaje sadzonek. Cena za sadzonkę może być uzależniona od konkretnej odmiany oraz wielkości rośliny. Za jeden egzemplarz przyjdzie nam zapłacić ok. 5 zł. Wielu sprzedawców oferuje zestawy sadzonek po 10 sztuk. Cena za zestaw sadzonek waha się w przedziale 20 – 50 zł w zależności od odmiany. Cena za większe, dobrze rozrośnięte sadzonki irgi horyzontalnej (np. prowadzone na drzewo bonsai) może być wyższa.
Jak rozmnożyć irgę płożącą?
Irga horyzontalna to podatny na rozmnażanie krzew ozdobny. Młode rośliny możemy uzyskać na kilka sposobów. Pierwszy z nich to wysiew z nasion. Metoda pozwala na uzyskanie większej ilości sadzonek, jednak wymaga czasu i stratyfikacji nasionek. Dlatego większość osób decyduje się na inne rodzaje działań.
Rozmnażanie możemy także przeprowadzić poprzez pobranie sadzonek pędowych. Irga pozioma bardzo dobrze ukorzenia się z sadzonek, a metoda daje szybkie rezultaty. Ukorzenianie sadzonek pędowych warto przeprowadzić w lato. Z kolei na wiosnę możemy pozyskać sadzonki ze zdrewniałych pędów rośliny. Wystarczy pobrać odpowiednie pędy i umieścić w żyznym, wilgotnym podłożu. Rozmnażanie poprzez zdrewniałe pędy również cechuje się dobrymi efektami.
Ostatnim sposobem na rozmnażanie irgi jest pobranie odkładów pędowych. Irga płożąca bardzo dobrze ukorzenia się poprzez biegnące przy ziemi odkłady pędowe. Metoda jest bardzo skuteczna i pozwala na szybszy wzrost młodych roślin. Możemy ją wykonać przez cały sezon wegetacji rośliny.
Jakie zastosowanie posiada irga płożąca?
Irga pozioma to wyjątkowa roślina okrywowa. Jej zastosowanie w ogrodzie nie ogranicza się wyłącznie do rabat i skalników. Krzew ozdobny irga może być zastosowany w celu stworzenia efektownych dywanów roślinnych. Dobrze sprawdzi się pod drzewami, a także w pobliżu altan i szlaków komunikacyjnych.
Zastosowanie irgi płożącej w ogrodzie pozwala na uzyskanie ciekawych efektów dekoracyjnych. Krzew posiada gęsty pokrój i łatwo się rozkrzewia. Obfite liście oraz efektowne kwiaty stanowią ciekawą dekorację posesji. Warto przy tym zaznaczyć, że irga płożąca nie wymaga przycinania, jednak dobrze je znosi.
Uprawa irgi płożącej umożliwia uzyskanie interesujących form roślinnych. Krzew może być zastosowany w celu zaakcentowania wybranego fragmentu aranżacji lub do stworzenia naturalnych granic pomiędzy strefami ogrodu. Poszczególne rodzaje roślin dobrze komponują się wśród kwiatów. Co ciekawe, irga horyzontalna dobrze prezentuje się także przewieszając się przez murki i balkony. Roślina nadaje się do uprawy w doniczce, a dzięki temu może znaleźć zastosowanie w dekoracji przydomowych tarasów i ogrodowych miejsc wypoczynku.