Jaśminowiec wonny – wygląd, popularne odmiany, możliwości zastosowania w ogrodzie

Jak wygląda i czym charakteryzuje się jaśminowiec pachnący?

Jaśminowiec pachnący dorasta do 3 metrów wysokości i jest efektownym, wieloletnim krzewem ozdobnym. Roślina wytwarza sztywne, mocno wyprostowane pędy, które szybko drewnieją i delikatnie przewieszają się na końcach. Efektowny pokrój sprawia, że jaśminowiec wonny stał się docenianym krzewem ozdobnym.

Roślina posiada zielone, eliptyczne liście, jednak największym walorem krzewu są silnie pachnące, efektowne kwiatostany. Poszczególne odmiany jaśminowca kwitną od maja aż do czerwca, wytwarzając charakterystyczny, intensywny zapach. Co ciekawe, woń kwiatów nie przyciąga pszczół, co pozostaje niezbadanym zjawiskiem. Kwiaty rośliny przeważnie posiadają barwę białą. Poszczególne odmiany wytwarzają kwiaty pojedyncze, pełne lub półpełne.

Uprawa jałowca w ogrodzie nie jest skomplikowana. Wszystkie odmiany charakteryzują się szybkim przyrostem oraz odpornością na przycinanie. Jaśminowiec pachnący może być zatem wykorzystany w nasadzeniach pojedynczych oraz grupowych. Cena za sadzonki nie jest nadmiernie wygórowana, dzięki czemu roślina zdobyła niemałą popularność.

Jaśminowiec wonny – najpopularniejsze odmiany i ich zastosowanie

Krzew jaśminowiec występuje pod postacią wielu odmian mieszańcowych. Młode sadzonki posiadają zbliżone wymagania, jednak ich wygląd może się nieco różnić. Na szczególną uwagę zasługują odmiany takie jak:

  • Aureus – niewielkie krzewy ozdobne, które osiągają do 2 metrów wysokości. Roślina wytwarza białe, pojedyncze kwiaty pojawiające się pod koniec maja. Ciekawostką tej odmiany są złocistozielone liście i wyjątkowo intensywny zapach kwiatów. Tego typu krzewy ozdobne nadają się na żywopłoty oraz naturalne szpalery.
  • Biały karzeł – to ciekawy jaśminowiec wonny, który wyróżnia się wyjątkowo obfitym kwitnieniem. Białe, pojedyncze kwiaty pojawiają się na całej roślinie, dając ciekawy efekt aranżacyjny. Termin kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. Odmiany Biały Karzeł posiadają także dość charakterystyczne, lekko pofalowane liście oraz wyprostowany pokrój. Ciekawostką odmiany karłowatej jest niewielki rozmiar. Roślina przeważnie osiąga do 1,5 metra wysokości i taką samą szerokość.
  • Variegatus – to niski jaśminowiec wonny, osiągający do 1,5 metra wysokości. Zaletą tej odmiany są wielobarwne, pstre liście oraz obfite kwitnienie. Jaśminowiec wonny złocisty Veriegatus kwitnie w maju i czerwcu, tworząc pojedyncze kwiatostany o białym lub kremowym wybarwieniu. Tego typu odmiany są odporne na przycinanie i świetnie sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych ogrodach. Krzewy ozdobne Variegatus dobrze prezentują się w nasadzeniach pojedynczych oraz grupowych.

Uprawa jaśminowca – jakie wymagania posiadają krzewy ozdobne?

Stanowisko i gleba pod krzewy ozdobne

Krzew jaśminowiec jest rośliną łatwą w uprawie, co stanowi jego dużą zaletę. Roślina posiada niewielkie wymagania glebowe i jest mrozoodporna. Co ciekawe, jaśminowiec wonny dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych. Taka lokalizacja zapewnia najlepszy przyrost pędów oraz obfite kwitnienie. Możliwe jest też sadzenie krzewu w miejscach delikatnie cienistych. Wysadzony w cieniu jaśminowiec pachnący będzie dobrze rósł, jednak kwitnienie zostanie mocno ograniczone.

Wymagania rośliny dotyczą także wyboru właściwego podłoża. Najlepiej sprawdza się uprawa jaśminowca w glebie żyznej i próchniczej. Jednak krzewy ozdobne dobrze radzą sobie także w mniej zasobnych podłożach. Najważniejsze okazuje się zapewnienie pH w przedziale 6 – 8.

Młode sadzonki nie wymagają nawożenia, jednak należy zapewnić im regularne podlewanie. Krzew jaśminowiec lubi stanowiska z wilgotnym podłożem, ale dobrze znosi także krótkotrwałą suszę. Podlewanie młodej sadzonki jest niezbędne, bowiem roślina nie wytworzyła jeszcze wydajnego systemu korzeniowego. W dalszych latach uprawy nawadnianie wykonujemy jedynie przy długim okresie bezdeszczowym.

Duże krzewy rośliny jaśminowiec wonny, a także ich opis, uprawa, pielęgnacja i zastosowanie krok po kroku
Jaśminowiec wonny krok po kroku, czyli opis rośliny, odmiany, najpiękniejsze kwiaty, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Starszy krzew jaśminowiec powinien być też regularnie nawożony. Dotyczy to szczególnie roślin, które rosną w mało zasobnym podłożu. Nawożenie wykonujemy w kwietniu, co pozwoli na uzyskanie obfitego kwitnienia. Jaśminowiec pachnący powinien być nawożony preparatami wieloskładnikowymi dedykowanymi do krzewów kwitnących. Ich cena nie jest wysoka, a preparat z wysoką zawartością potasu oraz fosforu daje najlepsze efekty. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.

Jaśminowiec pachnący – sadzenie i przycinanie krzewu

Sadzenie jaśminowca nie jest skomplikowane. Tego typu krzewy ozdobne najlepiej sprawdzają się przy miejscach wypoczynku, wzdłuż alejek czy przy ogrodzeniach. Dzięki temu możemy z bliska podziwiać efektowne kwiaty i cieszyć się ich zapachem. Najlepszym terminem na sadzenie rośliny jest wiosna. Mimo wszystko znajdujące się w donicach sadzonki możemy nabyć i wsadzić do gruntu przez cały sezon wegetacji rośliny.

Sadzenie polega na wykopaniu niewielkiego dołka o głębokości 40 – 50 cm. Następnie należy spulchnić glebę na dnie i po bokach wykopu. Umożliwi to łatwiejszy rozrost bryły korzeniowej. W kolejnym kroku umieszczamy sadzonki w wykopie. Zaleca się umieszczenie rośliny dość płytko, bowiem jaśminowiec pachnący wytwarza korzenie blisko powierzchni ziemi. Po wkopaniu sadzonki wystarczy delikatnie ugnieść podłoże i obficie podlać młodą roślinkę.

W pierwszym roku uprawy jaśminowiec pachnący nie wymaga cięcia formującego. W kolejnych latach zaleca się regularne przycinanie, które poprawi pokrój rośliny. Tego typu krzewy ozdobne rosną szybko i chaotycznie, a regularne cięcie zwiększa kwitnienie oraz doprowadza do lepszego zagęszczenia pędów. Przycinanie wykonujemy po kwitnieniu rośliny pamiętając o tym, że jaśminowiec pachnący kwitnie na pędach dwuletnich. Co kilka lat wykonujemy dodatkowe przycinanie odmładzające, co poprawi walory dekoracyjne krzewu.

Cena za sadzonki i rozmnażanie krzewu

Kolejną wartą uwagi kwestią jest cena za sadzonki i sposoby na rozmnażanie jaśminowca wonnego. Szeroka dostępność oraz popularność krzewów sprawiła, że sadzonki są obecnie dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. Warto przy tym podkreślić, iż ostateczna cena sadzonki będzie uzależniona od jej wzrostu oraz konkretnej odmiany.

Cena zdrowych, młodych sadzonek rośliny na ogół rozpoczyna się od kwoty 15 zł. Niektóre odmiany mogą być nieco droższe, a cena zakupu niejednokrotnie utrzymuje się w przedziale 20 – 30 zł. Większe szczepione na pniu krzewy ozdobne na ogół wiążą się z wyższymi wydatkami. Cena za sadzonki o wysokości ok. 80 cm może wynosić około 60 – 80 zł. Górna granica jest trudna do ustalenia i zależy od konkretnej odmiany oraz wzrostu krzewu.

Jaśminowiec wonny jest rośliną podatną na rozmnażanie. Najprostszą metodą jest podział odrostów korzeniowych, które wyrastają z rośliny macierzystej. Tego rodzaju rozmnażanie pozwala na uzyskanie najszybszych efektów, a pozyskane sadzonki łatwo się przyjmują. Najlepszym terminem na rozmnażanie z odrostów korzeniowych jest okres wiosenny. Dzięki wczesnemu pobraniu sadzonki, jaśminowiec pachnący może się dobrze ukorzenić przed zakończeniem sezonu wegetacji. Uprawa jaśminowca może rozpocząć się także od pobrania zdrewniałych pędów. Jaśminowiec wonny złocisty i jaśminowiec zielony nie są pod tym względem szczególnie kłopotliwe. Zdrewniałe części rośliny możemy bez trudu pobrać latem lub zimą. Wystarczy zanurzyć je w ukorzeniaczu, a następnie w wilgotnym podłożu. Taka metoda pozwala na pozyskanie większej ilości sadzonek, jednak wymaga nieco więcej czasu. Rozmnażanie za pomocą odkładów jest też obarczone większym ryzykiem niepowodzenia.

ikona podziel się Przekaż dalej