Judaszowiec wschodni bez tajemnic - wymagania, uprawa, porady
Uprawa krzewów i drzew ozdobnych w ogrodzie pozwala na stworzenie niesamowitego zakątka, szczególnie w okresie kwitnienia. Jednym z gatunków, który cieszy się coraz większą popularnością, jest judaszowiec wschodni. Warto dowiedzieć się, jak wygląda uprawa tego krzewu ozdobnego, a także, na jakie odmiany można zwrócić uwagę.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Judaszowiec wschodni - opis
Judaszowiec wschodni (cercis siliquastrum) określany jest również jako judaszowiec południowy. Można go spotkać jako dziko rosnące drzewo na Południu Europy, a także na obszarze Półwyspu Azji Mniejszej. W zależności od odmiany może dorastać on od 5 do nawet 14 metrów wysokości. Najczęściej sadzonki wyróżniają się luźnym pokrojem.
Większość okazów posiada liście w kształcie sercowatym, które osiągają długość do kilkunastu centymetrów. Zazwyczaj ich zielony kolor przebarwia się na żółto wraz z nadejściem jesieni. Jednak za najbardziej dekoracyjne uznawane są nieduże kwiaty o różowym zabarwieniu. Zebrane są one w gęste baldachy, które porastają nie tylko gałęzie, ale również sam pień. Okres kwitnienia przypada najczęściej na koniec kwietnia lub maj.
Krzewy liściaste judaszowca wschodniego - odmiany
Judaszowiec południowy wyróżnia się bardzo liczną grupą odmian, która z każdym rokiem coraz bardziej się rozszerza o kolejne okazy. Praktycznie wszystkie cechują się charakterystycznymi kwiatami w kolorze różowym. Warto mieć na uwadze, że niektóre z nich wyróżniają się większą lub mniejszą odpornością na ujemne temperatury.
Wśród najpopularniejszych odmian judaszowca wschodniego, wyróżniamy m.in.:
- Judaszowiec południowy Alba - w odróżnieniu od pospolitej odmiany judaszowca wschodniego, to drzewo ozdobne kwitnie na biało. Okres kwitnienia przypada od kwietnia do maja. Ponadto okaz ten dorasta nawet do 6 metrów wysokości. Za dekoracyjne uznawane są również liście w kształcie serca, które przebarwiają się jesienią na żółto.
Judaszowiec południowy - uprawa w ogrodzie
Ze względu na upodobania judaszowca wschodniego do południowego klimatu, uprawa cercis siliquastrum w naszych warunkach nie jest wcale łatwym zadaniem. Przede wszystkim judaszowiec wschodni jest drzewem, które jest bardzo wrażliwe na ujemne temperatury. Dlatego w pierwszej kolejności należy zapewnić sadzonce słoneczne stanowisko, konieczne osłonięte od wiatru, dzięki czemu lepiej je ochronimy przed działaniem ujemnych temperatur panujących w sezonie zimowym.
Drzewa i krzewy liściaste tego gatunku, będą najlepiej rosły w ogrodzie na przepuszczalnym i lekkim podłożu. Judaszowiec południowy doskonale poradzi sobie również na skalistym podłożu. Ważne, aby gleba była sucha, a już na pewno nie powinna być wilgotna. Jednak bardzo dużą zaletą rośliny na pewno jest to, że doskonale znosi długotrwałą suszę.
Uprawa z nasion judaszowca południowego
Zazwyczaj decydujemy się na to, aby zakupić judaszowiec na pniu, który najczęściej jest szczepioną sadzonką. Jednak możemy podjąć się również ambitniejszego zadania, jakim jest uprawa z nasion. Nasiona rzeczywiście możemy zakupić w wyjątkowo korzystnej cenie. Ponadto nie ma najmniejszego problemu z tym, aby samodzielnie pozyskać nasiona z istniejącej już uprawy. Nasiona pozyskujemy jesienią ze strąków, które pojawiają się w okresie jesiennym.
Należy jednak pamiętać o tym, aby zebrane nasiona koniecznie poddać stratyfikacji, czyli przechowywania ich w suchym oraz chłodnym miejsce. Dopiero po tym czasie będziemy mogli je przesadzić do inspektu, w którym sadzonka powinna urosnąć, a także się wzmocnić. Młode sadzonki po dwóch sezonach, możemy przenieść do większego pojemnika lub przesadzić od razu do gruntu. Uprawa z nasion jest na pewno dość żmudnym zadaniem, ponieważ pierwszego okresu kwitnienia będziemy mogli doczekać się dopiero po kilku latach.
Szukasz najlepszych narzędzi do przycinania gałęzi? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane narzędzia przez naszych czytelników.
Oczywiście uprawa z nasion powinna odbywać się tylko i wyłącznie od sprawdzonych producentów. Dzięki temu mamy pewność, że drzewo w ogóle urośnie, a także będzie miało szansę na piękne kwiaty. Niestety czasami nawet długi okres oczekiwania może okazać się bezskuteczny. W przypadku pobrania nasion od drzewa matecznego trzeba zawsze liczyć się z nieco odmiennym wyglądem młodej sadzonki, która może również nieco gorzej kwitnąć. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat odmian i uprawy judaszowców w Polsce.
Jak pielęgnować cercis siliquastrum
Pierwszą z podstawowych czynności, jaką musimy wykonywać, jeżeli posiadamy cercis siliquastrum w ogrodzie, to jest jego odpowiednia ochrona przed mrozami. Niestety drzewo jest przyzwyczajone do znacznie cieplejszego klimatu. W związku z tym należy zabezpieczać drzewa i krzewy liściaste tego gatunku agrowłókniną. Jest to najlepszy materiał, jeżeli chodzi o ochronę drzew ozdobnych przed zimnem, jednocześnie zabezpieczając sadzonki przed wyschnięciem. Ponieważ pod osłoną agrowłókniny panuje odpowiedni agroklimat pod względem dość wysokiej wilgotności powietrza.
Innym sposobem na zabezpieczenie sadzonek przed ujemnymi temperaturami, jest stosowanie kopczyków. Można je z powodzeniem usypać z liści, kory lub zwykłej ziemi. Należy również zadbać o regularne nawożenie sadzonek. Cercis siliquastrum pod tym względem jest dość wymagającym drzewem. Dlatego należy stosować wiosenne nawożenie przy pomocy wieloskładnikowych preparatów. Najlepiej będzie oczywiście, aby stosować naturalne nawozy w postaci obornika lub biohumusu. Natomiast letnie nawożenie nie jest wskazane, ponieważ wegetacja rośliny nie może być zbyt mocno rozwinięta przed zbliżającym się sezonem zimowym. W końcu judaszowiec na pniu jest drzewkiem, które źle znosi ujemne temperatury.
Judaszowiec na pniu nie przepada za przycinaniem. Jednak po sezonie zimowym powinniśmy pamiętać o tak zwanym cięciu sanitarnym. Podczas tego zabiegu pielęgnacyjnego, zarówno drzewa, jak i krzewy liściaste powinny mieć przycinane chore, uszkodzone, a także przemarznięte pędy. W tym czasie również mamy również okazję do formowania korony. Jednak takiego przycinanie nie powtarzamy już w okresie letnim lub jesiennym. Ponieważ judaszowiec na pniu jest narażony na mrozy, a przyrost młodych pędów może dość mocno osłabić roślinę.
Powiązane artykuły
-
TOP 10 krzewów kwitnących całe lato. Zobaczcie, które krzewy wybrać do ogrodu
-
TOP 10 krzewów kwitnących na biało - rodzaje, opis, wymagania, pielęgnacja
-
TOP 10 krzewów kwitnących na różowo - rodzaje, opis, uprawa, porady praktyczne
-
TOP 10 krzewów kwitnących na żółto - rodzaje, opis, wymagania, pielęgnacja, porady
-
Oleander bez tajemnic - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, porady
-
Forsycja w ogrodzie – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cięcie
-
Złotokap w ogrodzie - gatunki, uprawa, pielęgnacja, porady
-
Perukowiec w ogrodzie – odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja
-
Pęcherznica w ogrodzie - odmiany, wymagania, sadzenie, pielęgnacja, porady
-
Krzew cyprys w ogrodzie - odmiany, uprawa, pielęgnacja, zalecana ziemia
-
Ligustr w ogrodzie - wymagania, popularne odmiany, cięcie, pielęgnacja
-
Krzew kalina koralowa w ogrodzie - odmiany, uprawa, pielęgnacja
-
Trzmielina oskrzydlona - opis, wymagania, sadzenie, pielęgnacja
-
Krzew ozdobny irga - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja
-
Porzeczka w ogrodzie – odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady
-
Cyprysik w ogrodzie - rodzaje, pielęgnacja, polecana ziemia, wybór sadzonki
-
Jaśminowiec w ogrodzie - stanowisko, wymagania, odmiany, uprawa, pielęgnacja
-
Krzewuszka cudowna - odmiany, wymagania, uprawa, kwitnienie, porady
-
Wrzosiec krok po kroku – odmiany, wymagania, uprawa, kwitnienie
-
Pięciornik w ogrodzie - wymagania, odmiany, uprawa, nawożenie, cięcie
-
Mahonia (ościał) - wyjątkowy krzew ozdobny - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady
-
Perukowiec podolski - odmiany, uprawa, pielęgnacja, wymagania
-
Pęcherznica kalinolistna - wymagania, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
-
Pięciornik krzewiasty - odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, nawożenie
-
Werbena ogrodowa - opis, wymagania, uprawa, praktyczne porady
-
Rdest Auberta - opis, wymagania, stanowisko, sadzenie, porady praktyczne
-
Trzmielina japońska - opis, zdjęcia, uprawa, porady praktyczne
-
Jaśminowiec wonny - opis odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, porady
-
Modrzew syberyjski - opis, wymagania, uprawa, ciekawostki
-
Ostrokrzew kolczasty - opis, zdjęcia, wymagania, sadzenie, uprawa, cięcie