Kocimiętka Faassena - uprawa, cięcie, właściwości, porady praktyczne
Kocimiętka Faassena powinna znaleźć się w każdym ogrodzie. Po pierwsze dlatego, że jest bardzo dekoracyjna. Po drugie, ze względu na zdolność odstraszania owadów, zwłaszcza komarów. To jeden z najlepszych naturalnych sposobów na pozbycie się komarów z ogródka. Dowiedz się, jak wygląda uprawa kocimiętki Faassena!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kocimiętka Faassena – najważniejsze informacje
Kocimiętka Faassena to ciekawa bylina. Z pozoru może być niepozorna, ale jej gęste kępy pełne fioletowych kwiatów są naprawdę urocze. Łodygi i liście mają srebrzystoszary odcień. Pędy mają około 30-45 cm wysokości, chociaż niektóre odmiany są nawet znacznie wyższe.
Kocimiętka najczęściej kwitnie od czerwca do września. Niektóre odmiany wytwarzają kwiaty już w maju, więc jest zaliczana do roślin długo kwitnących. Kwiaty zbierają się w kłosy na szczytach łodyg. Są bardzo delikatne. Typowy gatunek jest fioletowy, ale niektóre odmiany są niebieskie, różowe a nawet białe. Kwiaty kocimiętki Faassena mają delikatny zapach, przyjemny dla ludzi. Przyciągają motyle i pszczoły, co bardzo ożywia ogród. Jednak te same olejki eteryczne odstraszają komary i muchy. Warto zatem posadzić roślinę w okolicy altanki czy tarasu. Kocimiętka także odstrasza kleszcze.
Swoją nazwę kocimiętkę zawdzięcza temu, że roślina jest uwielbiana przez koty. Po prostu uwielbiana – koty, wyczuwając jej zapach, tarzają się w niej, chwytają łapami, gryzą i głośno miauczą. Właściciele mogą być przerażeni, ale to nic dziwnego. Kocimiętka zawiera nepetalakton, koci feromon. Ten gatunek, kocimiętka Faassena jest mniej kusząca niż na przykład kocimiętka właściwa, dlatego nie trzeba się obawiać, że w ogrodzie zjawią się koty z okolicznych domów.
Zastosowanie kocimiętki jest wszechstronne. Nadaje się na rabaty i na trawnik. Sadzi się ją w kompozycjach wielogatunkowych lub kilka odmian o różnych kolorach. Można uprawiać ją w donicach i pojemnikach – to piękny sposób na aranżację balkonu czy tarasu.
Odmiany kocimiętki Faassena
Kocimiętka Faassena ma wspaniałe odmiany, które w ogrodzie wyróżniają się wybarwieniem liści i kolorem kwiatów. Na rynku dostępne jest bardzo wiele różnych odmian. Warto zaprosić te najbardziej efektowne, jak na przykład ‘Six Hills Gigant’. To odmiana o bujnym wzroście, pędy mają około 60 cm wysokości. Liście mają w ciągu sezonu żółte brzegi, co ładnie wygląda. Jesienią przebarwienie znika.
Kocimiętka Faassena ‘Snowflake’ to odmiana wyróżniająca się kwiatami – są duże i mają śnieżnobiały kolor. Pędy dorastają do 35 cm wysokości, są więc bardzo niewielkie. Roślina kwitnie od maja do października i przez cały czas wydziela wspaniały, bardzo przyjemny zapach.
‘Limelight’ to odmiana o bardzo niskich kwiatostanach. Osiąga zaledwie 15-25 cm i świetnie nadaje się do uprawy w doniczkach na balkonach i tarasach. Na dodatek ma płożące pędy, co ładnie wygląda w podniesionych skrzynkach i doniczkach, można sadzić ją także na skalnikach. ‘Limelight’ to odmiana o jaskrawych liściach, które stanowią ciekawe tło dla niebieskich, intensywnych kwiatów.
Na uwagę zasługuje także kocimiętka Faassena ‘Purrsian Blue’. To odmiana o zwartym pokroju, co znacznie ją wyróżnia na tle innych odmian. Uprawia się ją w pojemnikach, jest bardzo niska. Ciekawym aspektem tej odmiany są pokarbowane liście, ładnie wyglądają w połączeniu z ciemnofioletowymi kwiatami.
Kocimiętka ‘Dawn to Dusk’ wyróżnia się kolorem kwiatów. Jest intensywnie różowa i kwitnie bardzo wcześnie, bo już w maju. Jeśli masz ochotę na inną odmianę o nietypowych kwiatach, to polecamy ‘Albę’. Ma niewielką wysokość – około 40 cm. Jej kwiaty są wyjątkowe, białozielone, bardzo jasne. Odmiana kwitnie aż do jesieni. Sprawdź także ten artykuł: 10 najpiękniejszych roślin wieloletnich do ogrodu i na działkę – oto nasze typy.
Uprawa kocimiętki Faassena – sadzenie i wymagania
Kocimiętka nie ma dużych wymagań. Spełnienie jej oczekiwań nie jest trudne, a jeśli to zrobisz, to będzie odwdzięczała się wspaniałym i bujnym kwitnieniem. Przede wszystkim kocimiętka Faassena musi mieć dużo słońca. Lubi nasłonecznione stanowiska i ciepłe miejsca.
Ziemię przed sadzeniem kocimiętki należy dobrze przygotować. Trzeba ją oczyścić z chwastów oraz przekopać na głębokość około 35 cm. Do tego przed sadzeniem rośliny warto wmieszać w podłoże kompost lub mieszankę nawozów mineralnych. Warto także przygotować warstwę drenażu na dnie – potłuczonej ceramiki, drobnych kamyków albo keramzytu. Kocimiętka Faassena nie znosi zastoju wody w podłożu. Za to lubi lekko piaszczystą ziemię. W uprawie doniczkowej warto także zadbać o przepuszczalność podłoża, dodając do gleby odrobinę piasku. Co ważne, kocimiętki potrzebują niskiego poziomu pH podłoża, najczęściej około 6. Można zastosować do nich podłoże do borówki czy azalii.
Kiedy sadzić kocimiętkę Faassena
Kiedy sadzić kocimiętkę Faassena? Sadzi się ją bezpośrednio na stałe miejsce lub do skrzynek balkonowych i pojemników. Roślinę sadzi się najczęściej wiosną, ale na balkon można przez cały sezon.
Sadzenie przeprowadza się w odstępie co 30 cm. Na metr kwadratowy najczęściej wychodzi około 8 sadzonek. Warto wiedzieć, że najpiękniej wyglądają, jeśli są w grupach do 10 roślin. Wtedy tworzą w ogrodzie piękne, fioletowe kobierce dużych poduch ogromnych kęp. Ładnie wyglądają na trawnikach albo na brzegach rabat. Dowiedz się także, kiedy siać trawnik.
Rozmnażanie kocimiętki Faassena
Rozmnażanie kocimiętki Faassena robi się na dwa sposoby: poprzez podział i poprzez sadzonki. Te wieloletnie rośliny mają tendencje do samoczynnego wysiewania się i rozrastania się po ogrodzie. Jednak dobrze przycinane udaje się je utrzymać w ramach. Można także rozmnożyć je samodzielnie, tak, by rozsadzić je w nowe miejsca.
Rozmnażanie przez sadzonki robi się od kwietnia do maja lub jesienią. Sadzonki tnie się na odcinki o długości 7-10 cm. Należy usunąć dolne liście, a pędy ukorzenić w wodzie. Wodę trzeba wymieniać regularnie, aż rośliny nie puszczą korzeni. Wtedy sadzi się je w ziemi, a na wiosnę – na stałe miejsce.
Drugim rozwiązaniem jest podział bryły korzeniowej. Dzieje się to od kwietnia do czerwca. Bryły korzeniowe należy wykopać, delikatnie oczyścić z ziemi i rozdzielić na dwie części. Po posadzeniu trzeba je obficie podlać. Późnym latem i jesienią zabiegu się nie przeprowadza, ponieważ młode sadzonki nie zdążą się przyjąć przed zimą.
Kocimiętka Faassena – pielęgnacja
Kocimiętka Faassena to jedna z łatwiejszych w uprawie roślin. Są to rośliny wieloletnie, bardzo trwałe, które nie potrzebują żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina dobrze radzi sobie nawet z krótkotrwałą suszą, ale w czasie największych upałów dobrze jest ją podlać. Do tego ma niewielkie wymagania pokarmowe. Żeby pięknie i bujnie rosła i kwitła, trzeba podsypywać ją kompostem.
Na tym oczywiście nie kończy się lista zabiegów pielęgnacyjnych kocimiętki. Ważnym zabiegiem jest także przycinanie. Aby wydłużyć jej kwitnienie, na bieżąco usuwa się przekwitłe kwiatostany. Najlepiej ucinać je około 10 cm nad ziemią. Dzięki temu roślina znów zakwitnie w tym sezonie, tym razem obficiej. Przed zimą także należy zrobić przycinanie. Kocimiętkę ucina się nisko, tuż nad ziemią. Dzięki przycinaniu roślina nie zawiąże nasion, co ograniczy samowysiew. Trzeba pamiętać, że jest to roślina ekspansywna.
Odmiany rośliny są generalnie mrozoodporne, ale na wszelki wypadek lepiej zabezpieczyć kępy przed chłodem na zimę. Dlatego po podcięciu roślinę trzeba przykryć i zabezpieczyć przed mrozem. Można to zrobić słomą, agrotkaniną lub suchymi liśćmi. Pozostawienie kwiatostanów na roślinie może ograniczyć kwitnienie potem, ale pozwala na pozostawienie rośliny na zimę bez osłon.