Krzew ozdobny irga - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja
Zastanawiając się nad wyborem kolejnego krzewu ozdobnego do swojego ogrodu, warto rozważyć posadzenie irgi. Jej największą zaletą są nie tylko dekoracyjne liście, ale jednocześnie łatwość w uprawie. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się, jakie dokładnie warunki należy spełnić, aby uprawa tej rośliny dostarczała nam jak najwięcej satysfakcji.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Krzew irga
Irga - charakterystyka
Irga (Cotoneaster Medik) jest krzewem ozdobnym zaliczającym się do rodziny różowatych. Na terenie naszego kraju możemy spotkać się z dziko rosnącymi 4 gatunkami: irgą błyszczącą, irgą czarną, irgą pospolitą oraz irgą kutnerowatą. Jednak do wyboru mamy znacznie więcej gatunków uprawianych w ogrodach. Dlatego pokrój, wysokość wzrostu, a także kolor liści jest uzależniony od konkretnej odmiany irgi.
W okresie wiosennym krzewy ozdobne kwitną, natomiast najczęściej późnym latem pojawiają się owoce przypominające miniaturowe jabłka. W zależności od odmiany są one koloru czerwonego lub czarnego. Roślina może być wykorzystana do tworzenia żywopłotów, a niższe gatunki świetnie sprawdzą się jako krzew okrywający. Ze względu na niewielkie wymagania uprawowe, roślina świetnie nadaje się także na skalniaki.
Popularne gatunki
Szeroki wybór gatunków irgi pozwala na wybranie takiej rośliny, która idealnie sprawdzi się w naszym ogrodzie. Wśród wszystkich uprawianych gatunków irga ma dostępne są zarówno odmiany zimozielone, jak i również takie, które tracą liście na sezon zimowy. Niektóre z nich przebarwiają liście wraz z nadejściem chłodniejszych dni, co oczywiście stanowi niezwykłą dekorację.
Jeżeli interesuje nas irga w ogrodzie, to dobrze jest przejrzeć takie gatunki jak:
- Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis) - jest to krzew Irga, który został sprowadzony z Chin. Krzewy ozdobne posiadają pędy, które rzeczywiście rosną w kierunku poziomym. Dlatego irga pozioma osiąga zaledwie 1 metr wysokości, natomiast rozpiętość gałęzi sięga nawet 2 metrów szerokości. Cechą charakterystyczną tego gatunku są ciemnozielone liście, które zmieniają swoje ubarwienie na czerwony wraz z pierwszymi miesiącami jesieni. Okres kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca. Po przekwitnięciu białych kwiatów irga w ogrodzie owocuje. Czerwone owoce stają się dekoracją, ponieważ wytrzymują nawet silne mrozy.
- Irga szwedzka “Coral Beauty” - gatunek ten wyróżnia się białymi kwiatami, które pojawiają się w czerwcu. Po przekwitnięciu, krzew Irga obsypany zostaje czerwonymi owocami. Największą ozdobą są jednak liście półzimozielone, które wytrzymują niewielkie przymrozki. Roślina dorasta maksymalnie do 50 cm wysokości. Z tego względu irga szwedzka Coral Beauty świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa lub skalniakowa.
- Irga błyszcząca (Cotoneaster lucidus) - roślina dorastająca nawet do 2 metrów wysokości. Z tego względu irga świetnie sprawdza się do tworzenia żywopłotu. Chociaż owoce są koloru czarnego, co nie dla każdego ogrodnika może stanowić dekoracyjny walor, to jednak krzewy ozdobne wyróżniają się pięknymi przebarwiającymi się liśćmi. Irga błyszcząca spotykana jest w środowisku naturalnym w okolicy Jeziora Bajkał. W związku z tym krzew irga tego gatunku znacznie lepiej radzi sobie z przymrozkami.
- Irga Dammera (Cotoneaster dammeri) - jeżeli zależy nam na uprawie bardzo niskich krzewów, to irga Dammera jest idealną propozycją. Roślina dorasta maksymalnie do 20 cm wysokości. Natomiast rozpiętość pędów sięga nawet do 3 metrów. Gatunek ten charakteryzuje się zimozielonymi liśćmi, dzięki czemu stanowi on dekoracje dla ogrodu przez cały rok. Białe kwiaty pojawiają się w okresie od maja do czerwca. Natomiast na przełomie sierpnia i września drzewko owocuje. W tym czasie pojawiają się czerwone owoce, które pozostają aż do pierwszych przymrozków. Odmiana świetnie sprawdzi się jako roślina okrywowa, na rabaty, a także skalniaki.
- Irga płożąca “Queen of Carpets” - również bardzo niski gatunek irgi, która dorasta maksymalnie do 20 cm wysokości. Dlatego jej uprawa dedykowana jest zarówno na skalniaki, a także jako roślina okrywowa. Może być również wykorzystywana w uprawie pojemnikowej. Liście zimozielone ozdabiają krzew przez cały rok. Dekoracją tego gatunku, jakim jest irga płożąca, są także czerwone owoce, które pojawiają się na przełomie sierpnia i września.
- Irga Major Dammera - odmiana bardzo niska, która dorasta maksymalnie do 20 cm wysokości. Zimozielone liście ozdabiają krzew irga przez cały rok. Irga Major także wydaje jasnoczerwone owoce, które stanowią doskonałe pożywienie dla ptaków w czasie zimy.
- Irga rozkrzewiona - gatunek ten przywędrował do nas ze środkowych Chin. Jest to krzew, który dorasta nawet do 2 metrów wysokości. W odróżnieniu od poprzednich gatunków irga rozkrzewiona zrzuca liście na zimę, wcześniej jednak przebarwiają się one na pomarańczowo. Natomiast w maju pojawiają się różowe kwiaty, po których rosną czerwone owoce.
- Irga pomarszczona - jest to jedna z wyższych odmian irgi, która może dorastać nawet do 3 metrów wysokości. Irga pomarszczona zawdzięcza swoją nazwę pomarszczonym liściom, które opadają na zimę. Oczywiście, tak samo jak w przypadku poprzednich gatunków, za dekoracyjne uznaje się również czerwone owoce, które pojawiają się na jesieni. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.
Krzew irga - uprawa i pielęgnacja
Irga w ogrodzie i na balkon
Irga jest krzewem ozdobnym, który doskonale nadaje się do każdego ogrodu, a także na balkon. W końcu jest to idealna roślina, świetnie dająca sobie radę w pojemnikowej uprawie. Sama uprawa krzewu nie zalicza się do zbyt skomplikowanych czynności. Krzew lub drzewko, czyli irga na pniu bez najmniejszego problemu dostosowuje się do różnych warunków panujących w ogrodzie. Najlepiej jednak posadzić roślinę na stanowisku słonecznym lub w lekkim półcieniu. Wtedy doczekamy się zarówno bujnego kwitnienia, jak i również owocowania.
Krzew irga doskonale czuje się praktycznie na każdym typie gleby. Nie ma znaczenia, jaki będzie odczyn podłoża. Na pewno warto mieć na uwadze, aby ziemia była odpowiednio przepuszczalna, a także żyzna. Irga jest w stanie przetrzymać suszę, chociaż zdecydowanie lepiej będzie rozwijać się na umiarkowanie wilgotnym podłożu. Nie powinniśmy mimo wszystko doprowadzić do przelania krzewu, ponieważ w ten sposób możemy przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych.
Krzewy ozdobne irgi - zabiegi pielęgnacyjne
Niezależnie od tego, czy jest to krzew płożący, czy jednak irga na pniu, to jednak gatunek ten bardzo dobrze znosi przycinanie. Cięcie wiosenne wykonuje się przy wszystkich gatunkach, które wyróżniają się zimozielonymi liśćmi. Natomiast w pozostałych gatunkach, przycinanie pędów warto zaplanować przed sezonem zimowym. Nie powinniśmy bać się mocnego przycinania, ponieważ są to rośliny, których pędy bardzo szybko odrastają.
Irga czerwona, a także pozostałe gatunki, lubią być nawożone. Zasilamy rośliny wiosną, dzięki czemu uprawa rośliny przyniesie nam przepiękne kwiaty na bujnie rozwiniętych pędach. Dobrze jest wybierać preparaty, które są bogate w azot oraz potas. Uprawa irgi nie stanowi żadnego problemu w okresie zimowym, ponieważ krzew ten jest odporny na ujemne temperatury.
Drzewko ozdobne w ogrodzie - co warto wiedzieć?
Krzewy ozdobne - rozmnażanie
Możemy z powodzeniem podjąć się samodzielnego rozmnażania irgi. Dokonujemy tego poprzez pozyskiwanie zdrewniałych pędów z wyraźnie zaznaczoną piętką. Tak jak w przypadku wielu innych krzewów ozdobnych, również irga czerwona wymaga zanurzenia w wodzie z ukorzeniaczem, po czym tak przygotowaną sadzonkę umieszczamy w ziemi wymieszanej z torfem.
Niestety okres wzrostu irgi do dorosłej sadzonki, którą możemy wsadzić do gruntu, wynosi około 3 lat. Wcześniej młoda irga powinna być umieszczona w rozsadniku na rok. A dopiero po kolejnych dwóch latach, możemy ją z powodzeniem umieścić na wybranym stanowisku.
Irga - najczęściej występujące choroby i szkodniki
Irga czerwona, a także inne gatunki tego krzewu są narażone na mszyce. Zidentyfikujemy je przede wszystkim po zwijających się liściach. Żeby pozbyć się skutecznie mszyc, krzew irga powinien być odpowiednio potraktowany przy pomocy preparatów, takich jak Mospilan 20SP. Jeżeli chodzi o choroby, to irga najczęściej może cierpieć na parch objawiający się żółtymi plamami na liściach. Irga pozioma, irga dammera czy inne rodzaje krzewów to wybór wart rozważenia.