Tamaryszki – rodzina pięknych krzewów

Tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix tetranda) w ogrodzie

Tamaryszek drobnokwiatowy to jeden z przedstawicieli tego ciekawego rodzaju, który świetnie czuje się w naszych warunkach klimatycznych. Te krzewy liściaste z reguły są dość odporne na działanie czynników zewnętrznych i kiepską pogodę, a tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix tetranda), zwany też tamaryszkiem czteropręcikowym, zdecydowanie należy do tej grupy.

To dość duży, rozłożysty krzew o luźnym pokroju. Ma cienkie, wiotkie gałązki, które nieregularnie się przeplatają między sobą. Przewieszają się łukowato na zewnątrz i czasami pokładają się na ziemi. Cechą charakterystyczną tego gatunku są jego kwiaty. Maleńkie – jak sama nazwa na to wskazuje, delikatnie różowe, urocze i zebrane w niewielkie grona, są po prostu zachwycające. Co więcej, po przekwitnieniu zostają na roślinie, zatem tamaryszek drobnokwiatowy jest atrakcyjny nie tylko w kwietniu i maju, ale przez całe lato.

Tamaryszek drobnokwiatowy ma także interesujące liście. Są to drobne igiełki, które tworzą rodzaj ażurowej zasłony na przewieszonych pędach. Są bardzo delikatne, a jesienią zmieniają barwę na intensywnie żółtą, co także dodaje roślinie uroku i ciekawego wyglądu.

Tamaryszek pięciopręcikowy (Tamarix ramosissima) – odmiany i opis

Tamaryszek pięciopręcikowy (Tamarix ramosissima) to najbardziej wymagający pod względem siedliskowym gatunek uprawiany w Polsce. Można go spotkać także pod nazwą tamaryszek rozgałęziony. Pochodzi z Azji i południowej Europy, do nas zawędrował jako roślina ozdobna do ogrodów i parków.

Tamaryszki to bardzo atrakcyjne krzewy liściaste, a tamaryszek pięciopręcikowy to potwierdza. Zasługuje na szczególną uwagę w trakcie kwitnienia – wytwarza wtedy bardzo wiele niewielkich kwiatów w kolorze różowym, które dosłownie oblepiają pędy miejsce przy miejscu. Jego kłosowate, albo raczej wiechowate kwiatostany zasługują na uwagę przede wszystkim ze względu na formę. Kwiaty mają długie pręciki, które sprawiają, że wydają się puszyste. W okresie kwitnienia z daleka cała roślina wydaje się być puszysta.

To dość duży krzew o bardzo rozłożystym pokroju. Zachwyca swoim wyglądem, zwłaszcza że jego pędy pięknie się przewieszają. Roślina wygląda wprost bajkowo. Tamaryszek pięciopręcikowy jest niezastąpioną dekoracją ogrodów, zwłaszcza jeśli wybierz jedną z jego pięknych odmian. Najciekawsza jest chyba ‘Summer Glow’ o srebrnozielonych liściach i kwiatach w intensywnie różowym kolorze. Nietypowe kwiaty mają także ‘Rubra’ i ‘Pink Cascade’. Obie odmiany mogą pochwalić się płatkami o barwie ciemnoróżowej, prawie czerwonej. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.

Najbardziej znany tamaryszek francuski (Tamarix gallica)

Tamaryszek francuski (Tamarix gallica) jest najbardziej popularnym z wymienionych tutaj gatunków. Jest to roślina o nietypowym pokroju. Nieco przypomina go tamaryszek drobnokwiatowy, ale ten francuski jest o wiele bardziej zwiewny. W czasie kwitnienia przypomina pierzasty obłok – wszystko dzięki drobnym kwiatom złożonym w średniej wielkości wiechowate kwiatostany. Tamaryszek francuski kwitnie nieco później niż tamaryszek drobnokwiatowy czy pięciopręcikowy, ponieważ latem – od czerwca do sierpnia.

Wiechowate kwiatostany w formie kłosa opadają po przekwitnięciu. Zazwyczaj są różowe, ale mają bardzo delikatny kolor. Tamaryszek francuski jest rośliną miododajną, przywabiającą do ogrodu pszczoły i muchołówki. Roślina ładnie się prezentuje i podobnie jak przedstawione wyżej gatunki nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji.

Tamaryszek francuski ma łuskowate, dachówkowo ułożone liście, które opadają na zimę. Raczej się nie przebarwiają, ale niektóre odmiany wytwarzają je w wyraźnie szarym kolorze, co wspaniale się komponuje z kwiatostanem.

Tamaryszek – ciekawe krzewy liściaste w ogrodzie

Uprawa tamaryszków – sadzonki

W wielu sklepach możesz dostać sadzonki tamaryszków. Chociaż rozmnażanie w domu jest możliwe, początkującym ogrodnikom zalecamy jednak zaopatrzyć się w małe rośliny w szkółce lub sklepie ogrodniczym – to prostszy sposób na uprawę tamaryszków. Te krzewy ozdobne dobrze się przyjmują i nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

Najbardziej powszechne są sadzonki tamaryszku drobnokwiatowego. Tamaryszek francuski także bez problemu kupisz w sklepach ogrodniczych, zdarza się nawet w supermarketach. Największy problem może być z gatunkiem tamaryszek pięciopręcikowy (Tamarix ramosissima), chociaż w większych szkółkach i centrach ogrodniczych z pewnością go dostaniesz. Cena bardziej atrakcyjnych odmian może być nieco wyższa. Podczas gdy te podstawowe jak tamaryszek francuski (Tamarix gallica) kosztują około 15 zł, tamaryszek pięciopręcikowy o nietypowych liściach czy kwiatach może kosztować już 30-35 zł za sztukę.

Tamaryszek – miejsce dla krzewu

Tamaryszki mają stosunkowo niewielkie wymagania glebowe, dlatego ich uprawa i pielęgnacja nie są trudne. Urosną w każdym rodzaju glebie, zwłaszcza średnio żyznej. Najbardziej polecana jest dla nich ziemia przepuszczalna i lekka o umiarkowanej wilgotności. Warto także zadbać o to, by miała obojętny lub zasadowy odczyn pH.

Różowy tamaryszek, a także tamaryszek drobnokwiatowy, tamaryszek pięciopręcikowy, tamaryszek francuski
Tamaryszek krok po kroku, a także tamaryszek drobnokwiatowy, tamaryszek pięciopręcikowy, tamaryszek francuski

Roślina wytwarza bardzo duży system korzeniowy, dlatego trzeba zwrócić uwagę, by zapewnić tamaryszkowi dość dużo miejsca. Co ciekawe, wszystkie przedstawione gatunki są niezwykle odporne na czynniki zewnętrzne. Nie boją się suszy, nie mają problemu z zanieczyszczeniem powietrza, niestraszne im zasolenie gleby. Dlatego świetnie sprawdzają się jako rośliny miejskie, na przykład do parków lub skwerów.

Tamaryszki powinny mieć zapewnione miejsce nasłonecznione i to naprawdę dobrze. Ale w półcienistych także się sprawdzą, chociaż mogą rosnąć mniej bujnie i zdecydowanie gorzej kwitną. W naszych warunkach klimatycznych nie zawsze są odporne na mróz, dlatego trzeba im znaleźć miejsce, gdzie będą chronione przed wiatrem, na przykład przy ogrodzeniu lub za domem. Dobrą barierą dla wiatru mogą być także drzewa lub krzewy owocowe czy ozdobne. Na chłód najbardziej narażone są młode rośliny i o nie trzeba najbardziej zadbać.

Tamaryszek – pielęgnacja krok po kroku

Łatwa pielęgnacja tamaryszku

Pielęgnacja tamaryszku w zasadzie skupia się wyłącznie na nawożeniu, a ten zabieg i tak nie będzie nam zajmował za wiele czasu. Te krzewy ozdobne mają minimalne wymagania. Świetnie znoszą suszę, toteż podlewanie nie jest konieczne (no może poza kilkoma dniami w roku, kiedy panują największe upały), zwłaszcza w przypadku starszych roślin.

Nawożenie przeprowadza się rzadko, mniej więcej raz w sezonie. Trzeba pamiętać, by podać krzewom delikatny preparat. W tym wypadku korzystna okazuje się rezygnacja z nawozów mineralnych i wieloskładnikowych na rzecz mineralnych i delikatniejszych, na przykład organicznych. Chociaż roślina jest odporna na zasolenie podłoża, należy uważać, by nie przesadzić z ilością składników odżywczych dostarczanych do gleby.

Rozmnażanie rośliny jest bardzo proste – wystarczy ukorzenić sadzonki pędowe. Pobiera się je późnym latem i wstawia do torfu z piaskiem. Jeśli zadbasz o nawilżenie podłoża, roślina szybko się ukorzeni, a rozmnażanie trwa tylko jeden sezon (podobnie jak niektóre krzewy owocowe czy rośliny doniczkowe).

Uprawa tamaryszku – przycinanie

Cięcie to dość ważny zabieg w pielęgnacji tamaryszku. Różni się od jednak w zależności od gatunku. Tamaryszek drobnokwiatowy przycina się po kwitnieniu, skracając około 1/3 długości pędów. Stare można zupełnie usunąć u podstawy, młode można zostawić, oczywiście usuwając te rosnące do wnętrza korony i osłabione.

Tamaryszek pięciopręcikowy i francuski przycina się wiosną, najlepiej w marcu. Usuwa się nadmiernie wybujałe pędy, które skraca się o 2/3 długości. Pędy u podstawy można obciąć o połowę. Oczywiście należy także usunąć wszystkie osłabione, zniszczone i chore gałązki, a także te, które zaburzają kompozycję. Tamaryszki dobrze znoszą przycinanie.

ikona podziel się Przekaż dalej