Krzewuszka cudowna – jak wyglądają popularne krzewy do ogrodu?

Krzewuszka cudowna weigela florida – wygląd i pochodzenie

Cudowna weigela pochodzi ze wschodniej Azji, głównie z Chin, Korei oraz Japonii. Krzewy należą do rodziny przewiertniowatych i zaskakują dużymi walorami dekoracyjnymi. Krzewuszka ozdobna jest powszechnie znana jako jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, wytwarzających efektowne kwiaty.

Krzewy osiągają 0,5 do 3 metrów wysokości. Długie gałązki lekko się zwieszają, dając roślinie efektowny kształt. W ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne odmiany roślin. To od wyboru odmiany zależy kolor kwiatów czy wielkość rośliny. Kwiaty są zawsze dzwonkowate i mogą wybarwiać się na kolor różowy, biały, zielonożółty, purpurowy lub czerwony. Termin kwitnienia przypada na maj i czerwiec, jednak przy sprzyjających warunkach pogodowych krzewuszka cudowna ponawia kwitnienie na jesień.

Krzewy kwitnące posiadają także efektowne liście, które stanowią całosezonową dekorację rośliny. Długie blaszki liściowe wybarwiają się na kilka sposobów, w zależności od konkretnej odmiany weigela florida. Krzewy mogą posiadać blaszki o intensywnie zielonym wybarwieniu z obrzeżem o jaśniejszym kolorze. Obrzeża liści mogą wybarwiać się też w kolorze bordowym i lekko żółtym.

Krzewuszka cudowna w ogrodzie. Sprawdzamy najpopularniejsze odmiany roślin

Największą dekoracją weigela florida są efektowne kwiaty. Dzięki temu w ofertach sprzedaży znajdujemy różnorodne odmiany roślin, różniące się między sobą walorami dekoracyjnymi. Poniżej opiszemy popularne krzewy kwitnące, które można nabyć w wielu sklepach branżowych.

  • Krzewuszka cudowna Cappucino – to wyjątkowo eleganckie odmiany roślin, charakteryzujące się zwartym pokrojem. Krzewy osiągają wysokość do 0,8 m i rozkrzewiają się na nieco ponad 1 m szerokości. Weigela florida z odmiany Cappucino tworzy brązowe pędy, z których wyrastają żółtozielone liście. Wraz z rozpoczęciem sezonu jesiennego, krzewy wybarwiają się w kolorze oliwkowym. Na uwagę zasługuje także bardzo intensywne kwitnienie. Cudowna weigela z odmiany Cappucino pokrywa się efektownymi, różowymi kwiatami, które znacznie podnoszą walory dekoracyjne krzewu.
  • Krzewuszka cudowna Caricature – to nieco mniej znane odmiany roślin z rodziny weigela florida. Jest to krzewuszka cudowna, która osiąga do 1,5 m wysokości i została wyhodowana w Holandii. Krzewy wyróżniają się późniejszym terminem kwitnienia, przypadającym na czerwiec i lipiec. Duże, dzwonkowate kwiaty wybarwiają się na kolor jasno różowy. Co ciekawe, krzewy Caricature posiadają bardzo charakterystyczne duże liście. Na obrzeżach liści znajduje się biała obwódka, a na końcu okrągłego liścia wyraźne zaostrzenie. Tego typu krzewy są łatwe w uprawie i nadają się do ogrodu o większych rozmiarach. Co więcej, krzewuszka cudowna z odmiany Caricature jest łatwa do formowania i zdobi aranżacje przez cały sezon.
  • Krzewuszka cudowna Brigela – to intensywnie rosnące krzewy, osiągające do 2,5 metra wysokości. Jej zaletą są duże jasno lub ciemnoróżowe kwiaty, które utrzymują się przez długi czas. Tego typu odmiany roślin z rodziny weigela florida są dość łatwe w uprawie. Krzewy dobrze sprawdzają się w nasadzeniach pojedynczych, jak i w rzędach. Krzewuszki ozdobne z odmiany Brigela wytwarzają duże, owalne liście z żółtymi obrzeżami.
  • Krzewuszka cudowna Nana Purpurea – kolejne popularne krzewy kwitnące, które posiadają charakterystycznie wybarwione kwiaty. Odmiany roślin Nana Purpurea wytwarzają kwiaty w kolorze ciemnego różu/purpury. Ciekawostką jest także niewielki rozmiar rośliny, osiągający do 1 metra wysokości. Tak zwane karłowate odmiany roślin dobrze sprawdzą się w ogrodzie o niewielkim metrażu. Elegancko prezentujące się kwiaty i liście z delikatnie czerwonym odcieniem zwracają na siebie uwagę. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach i roślinach ozdobnych.

Krzewuszka cudowna w ogrodzie. Czy roślina jest łatwa w uprawie? Sprawdzamy najważniejsze wymagania

Jakie podłoże i stanowiska uprawy lubią krzewuszki ozdobne?

Krzewuszki to dość łatwe w uprawie krzewy liściaste. Dla zapewniania najlepszych efektów dekoracyjnych, warto zadbać o wybór optymalnego stanowiska. Krzewuszki ozdobne lubią żyzne, zasobne podłoże, które umożliwia intensywne kwitnienie. Warto wiedzieć, że weigela florida źle reaguje na przesuszenie. Dlatego nie należy sadzić jej w podłożu mocno przepuszczalnym.

Krzewuszki dobrze sprawdzają się jako rośliny doniczkowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym wypadku wybór gęsto krzewiącej się odmiany karłowatej. Roślina powinna być wysadzona do ziemi ogrodniczej wymieszanej z kompostem. Umożliwi to szybki wzrost oraz efektowne kwitnienie.

Warto także wiedzieć, że w uprawie krzewuszek ogromne znaczenie ogrywa sama lokalizacja sadzonki. Krzewy lubią stanowiska mocno nasłonecznione i osłonięte przed działaniem porywistych wiatrów. Nie warto wybierać ich do ogrodu mocno zacienionego, bowiem krzewuszka będzie rosła bardzo powoli, a jej kwitnienie zostanie mocno ograniczone.

Krzewy dobrze prezentują się w nasadzeniach przy domu. Mogą być pojedynczą ozdobą lub tworzyć szpalery roślinne. Należy unikać umieszczania rośliny pod większymi drzewami. W takiej lokalizacji krzewuszka nie będzie się rozrastać, a cień rzucany przez gałęzie uniemożliwi uzyskanie efektownych, gęsto rozmieszczonych kwiatów.

Jak nawadniać i nawozić krzewy liściaste? Jakie wymagania mają krzewuszki ozdobne?

Krzewuszki ozdobne pasują do niemal każdego ogrodu, jednak warto zapewnić im odpowiednie warunki uprawy. Jednym z podstawowych wymagań jest regularne nawadnianie rośliny. Krzewuszki ozdobne źle tolerują przesuszone podłoże, co jest szczególnie istotne w pierwszych latach uprawy. Dlatego zaleca się wyłożenie na glebie warstwy kory, co zmniejszy parowanie podłoża.

W uprawie letniej ważne jest regularne nawadnianie. W czasie silnych upałów rośliny nawadniamy każdego dnia. Dla uzyskania intensywnego wzrostu ważne będzie także odpowiednie nawożenie, które rozpoczynamy po dwóch latach uprawy. Krzewuszki, jako intensywnie kwitnące rośliny doniczkowe i krzewy do ogrodu dobrze dobranych nawozów. Mogą to być preparaty wieloskładnikowe do roślin kwitnących. Nawożenie rozpoczynamy w kwietniu i kontynuujemy kilkukrotnie w odstępach co dwa tygodnie. Dostarczanie składników mineralnych kończymy w maju, co zapobiegnie nadmiernemu wzrostowi młodych, wrażliwych na mróz pędów.

Kwiaty krzewuszki cudownej o delikatnych kwiatach, a także odmiany, wymagania, uprawa oraz pielęgnacja
Krzewuszka cudowna krok po kroku, odmiany, wymagania, pielęgnacja, uprawy, zastosowanie

Nawóz najlepiej dostarczać roślinie po deszczu. W okresie przedłużających się bezdeszczowych dni nawozimy roślinę, a następnie dobrze ją przelewamy. Dzięki temu składniki mineralne dotrą do głębszych partii korzeni. Co pewien czas możemy także ponawiać ściółkowanie. Dobrze sprawdzi się tu ziemia kompostowa przemieszana z dodatkiem igliwia i kory. Ściółkowanie przynosi wiele korzyści. Po pierwsze ogranicza parowanie wody z podłoża, po drugie pozwala na dostarczenie dodatkowych substancji odżywczych. Ważną zaletą wynikającą ze ściółkowania jest także utrzymanie prawidłowego pH gleby. W uprawie krzewuszki ozdobnej najlepiej sprawdza się podłoże o odczynie 5,5 do 6 pH.

Jak przycinać krzewy krzewuszki ozdobnej?

Prawidłowe przycinanie krzewuszki pozwala na uzyskanie idealnego pokroju i dobrego krzewienia się rośliny. Niektóre źródła podają, że pierwsze cięcie rośliny warto wykonać zaraz po posadzeniu. Naszym zadaniem jest wtedy usunięcie uszkodzonych pędów i lekkie przycięcie do połowy długości. Ma to na celu pobudzenie krzewuszki do silnego rozkrzewienia się. Najlepszym terminem na wysadzanie rośliny jest wczesna wiosna, a zatem krzewuszka ma czas do pełnej regeneracji i rozwoju przed sezonem zimowym.

W kolejnych latach uprawy wykonujemy cięcie pielęgnacyjne. Prace polegają na usuwaniu zwiędłych kwiatów. Ową czynność warto wykonywać regularnie, zaraz po przekwitnięciu kwiatów. Roślinę przycinamy nad najniżej położonymi pędami, co zapewni intensywne kwitnienie w kolejnym sezonie.

Raz na kilka lat wykonujemy cięcie sanitarne. Polega ono na usunięciu najsłabszych i uszkodzonych gałązek rośliny. Silnie rozkrzewiona krzewuszka cudowna może być też delikatnie przerzedzona. Przy okazji możemy nadać preferowany kształt rośliny, co zwiększy jej walory dekoracyjne.

Czy krzewuszka ozdobna wymaga ochrony przed zimą?

Dostępne w ofercie sprzedaży odmiany roślin wykazują dużą odporność na działanie przymrozków. Dotyczy to starszych, mocno ukorzenionych i rozrośniętych krzewuszek. Młode krzewy są znacznie delikatniejsze, przez co w pierwszym sezonie wymagają więcej pielęgnacji. W czasie wegetacji młodej rośliny warto zapewnić jej obfite podlewanie i nawożenie maksymalnie do końca maja. Niektórzy nawożą też rośliny w późniejszym terminie, jednak wiąże się to z dużym zagrożeniem przemarznięcia młodych pędów.

Weigela florida powinna być prawidłowo przygotowana do zimowania. W tym celu rezygnujemy z nawożenia od końca czerwca. Dodatkowo młode sadzonki osłaniamy otuliną, która zabezpieczy je przed działaniem minusowych temperatur. Starsze krzewuszki ozdobne dobrze radzą sobie z mrozem, dzięki czemu nie wymagają dodatkowej osłony.

O kwestii ochrony przed zimą warto pomyśleć jeszcze przy wyborze optymalnego stanowiska uprawy. Rośliny najlepiej wysadzać na stanowiskach osłoniętych przed intensywnymi podmuchami wiatru. Wysadzona w odsłoniętej części aranżacji krzewuszka cudowna może częściej przemarzać lub źle znosić intensywne, wiosenne opady deszczu.

ikona podziel się Przekaż dalej