Ligustr – charakterystyka

Ligustr pospolity - opis

Ligustr (Ligustrum vulgare) jest rośliną zaliczającą się do rodziny oliwkowatych. Można go spotkać dziko rosnącego na terenie Południowej Polski. Krzew dorasta maksymalnie do 5 metrów wysokości, chociaż zazwyczaj nie przekracza on 2-3 m wysokości. Ligustr pospolity raczej gubi liście na zimę. Chociaż są również odmiany zimozielone lub półzimozielone. Oczywiście największą ozdobą krzewów są zielone liście o kształcie eliptycznym. Przy większości odmian możemy doczekać się na jesieni ładnego przebarwiania liści.

Okres kwitnienia rozpoczyna się w lipcu i trwa do sierpnia. W tym czasie pojawiają się drobne, kremowobiałe kwiaty, z których na jesieni tworzą się czarne owoce. Należy pamiętać o tym, że owoce są trujące dla ludzi. Uprawa ligustru na pewno zwabiać będzie owady, ponieważ kwiaty wymagają zapylenia. Z drugiej strony, pyłek kwiatowy przez wiele osób jest odbierany jako uporczywy alergen. Dlatego, zanim zdecydujemy się na sadzonki ligustru w swoim ogrodzie, to wcześniej upewnijmy się, że nie wystąpi u nas niepożądana reakcja alergiczna.

Odmiany ligustru

Ligustr pospolity nie jest jedynym gatunkiem tego krzewu liściastego. Oprócz niego możemy wymienić również:

  • Ligustr chiński (Ligustrum chinensis) - jest to najpopularniejsze drzewko bonsai, które nadaje się przede wszystkim do uprawy w domu. Uprawa tego gatunku nie jest łatwa i wymaga dość sporego doświadczenia. Ligustr chiński musi być regularnie podlewany. Ponadto preferuje jasne stanowisko, ale nie może być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  • Ligustr jajolistny (Ligustrum ovalifolium) - jest to jedyny ligustr zimozielony, czyli gatunek, który nie zrzuca liści na zimę. Jak szybko rośnie ligustr jajolistny? Po około 5 latach uprawy tego krzewu, ligustr może przyrosnąć nawet o 1,5 metra. Gatunek ten również nadaje się na zielone ogrodzenie. Atutem ligustru jajolistnego, jest miododajność rozkwitających kwiatów.

Dobrze jest jeszcze zapoznać się z popularnymi odmianami ligustru, które możemy uprawiać w swoich ogrodach. Wśród takich odmian wymienimy m.in.:

  • Ligustrum vulgare Argenteovariegatum - jest to krzew, który dorasta nawet do 2 metrów wysokości. Cechą charakterystyczną tej odmiany są liście w odcieniu ciemnej zieleni, które posiadają kremowe obrzeża.
  • Ligustr pospolity Atrovirnes - jest to bardzo wysoki krzew, który dorasta nawet do 4 metrów wysokości. Nie jest to jednak odmiana zimozielona. Liście jesienią przebarwiają się na fioletowo, a na zimę zazwyczaj całkowicie opadają. Okres kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu i trwa do lipca. Jesienią pojawiają się owoce, które stanowią pokarm dla ptaków. Sadzonki tej odmiany są odporne na mróz.
  • Ligustr pospolity Compacta - jest to niewysoki krzew, który dorasta maksymalnie do 1 m wysokości. Żywopłot z ligustru tej odmiany może być kłopotliwy, ponieważ Compacta wyróżnia się bardzo powolnym przyrostem. Tak jak poprzednia odmiana, ligustr Compacta gubi liście na zimę, ale wcześniej ich kolor wpada w odcienie fioletu.

Sadzonki ligustru – uprawa

Uprawa - wymagania

Sadzonki ligustru pospolitego lub jajolistnego nie są trudne w uprawie. Oczywiście należy spełnić podstawowe wymagania, do których zalicza się przede wszystkim zapewnienie słonecznego stanowiska. Uprawa krzewu liściastego powinna być zaplanowana na żyznym podłożu, które będzie umiarkowanie wilgotne. Nie ma również najmniejszego problemu z tym, aby sadzonki przyozdobiły również ogród w miastach, ponieważ krzewy te są bardzo odporne na działanie zanieczyszczeń miejskich.

Roślina jest całkowicie mrozoodporna, w związku z tym nie musimy się martwić o jej dodatkowe zabezpieczenie na zimę. Jeżeli sadzenie drzew zaplanujemy na słabszym podłożu, to również możemy doczekać się przyzwoitej zieleni. Oczywiście, gdy podłoże będzie lekko zasadowe, a także przepuszczalne, to zapewnimy optymalne warunki wzrostu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach i roślinach ozdobnych.

Jak sadzić sadzonki?

Sadzenie drzew ligustru powinno odbywać wiosną lub jesienią. Ważne jest to, aby roślina nie znajdowała się w okresie wegetacyjnym. Sadzonki umieszczamy we wcześniej spulchnionej ziemi. Koniecznie musimy pamiętać o tym, aby ligustr był dobrze wkopany, w innym przypadku może dojść do łatwego wyrwania sadzonek. Po posadzeniu rośliny nie zapomnijmy o obfitym podlaniu.

Najczęściej ligustr przeznaczamy na zielone ogrodzenie. Utworzenie żywopłotu z tego liściastego krzewu wcale nie jest trudnym zadaniem. W pierwszej kolejności warto wyznaczyć miejsce, w którym chcemy utworzyć żywopłot. Następnie w linii zielonego ogrodzenia sadzimy ligustr w 2 lub 3 rzędach, pamiętając koniecznie o zachowaniu rozstawy wynoszącej od 20 do 40 cm.

Ligustr w ogrodzie o zielonych listkach i białych kwiatach, a także wymagania, popularne odmiany oraz uprawa i pielęgnacja krok po kroku
Ligustr w ogrodzie o zielonych listkach oraz wymagania krzewu, popularne odmiany, uprawa i sadzenie w ogrodzie i na żywopłot

Ligustrum vulgare - zabiegi pielęgnacyjne i cena

Żywopłot z ligustru - cięcie

Sadzenie drzew i krzewów z przeznaczeniem na żywopłot zawsze będzie wymagać od nas odpowiedniego przycinania. Tylko poprzez dobrze wykonane cięcie roślina będzie mogła się zagęścić, przez co spełni swoją rolę naturalnej bariery. W przypadku ligustru pierwsze cięcie wykonujemy zaraz po posadzeniu. Dopiero w kolejnych latach cięcie będzie o wiele mniejsze. Pamiętajmy o tym, aby przycinanie zawsze planować późniejszą wiosną oraz latem.

Rozmnażanie

Rozmnażanie ligustru można przeprowadzić całkowicie samodzielnie. Pędy pobieramy wczesną wiosną, pamiętając przy tym, aby ich długość wynosiła ok. 20 cm. Po przygotowaniu sadzonek musimy je przechować w chłodnym i ciemnym miejscu. Dobrze jest je obsypać piaskiem. Dopiero w marcu lub kwietniu możemy przesadzić je do gruntu. Dopiero po ukorzenieniu przesadzamy je w docelowe miejsce.

Rozmnażanie tym sposobem pozwala na przygotowanie bardzo dużej liczby sadzonek. O wiele trudniejsze jest rozmnażanie z nasion. Tutaj, jak w przypadku innych roślin, powinniśmy mieć na uwadze, że dorosłe krzewy mogą się nieco różnić od rośliny matecznej. W ogrodzie możemy znaleźć sporo dziko rosnących siewek, które możemy pobrać. Pamiętajmy, że rozmnażanie przez nasiona, wymaga ich wcześniejszego stratyfikowania. Proces ten polega na wcześniejszym przechowywaniu nasion w miejscu chłodnym, w którym panuje dość wysoki poziom wilgotności.

Sadzonki ligustru - cena

Wiedząc już, w jaki sposób wygląda uprawa oraz rozmnażanie ligustru, to na pewno jesteśmy coraz bardziej zainteresowani zakupem tych sadzonek. W takim razie warto dowiedzieć się, jaki jest koszt zakupu poszczególnych odmian. Dzięki temu będzie nam łatwiej przeliczyć, jak dużą inwestycją będzie utworzenie żywopłotu z ligustru.

Przykładowe ceny sadzonek ligustru

Nazwa odmiany

Cena

Ligustr zimozielony jajolistny Vicaryi

Cena od 12,50 zł

Ligustr okrągłolistny Aureovariegatum

Cena od 11,50 zł

Ligustr okrągłolistny kopany z gruntu

Cena od 5,00 zł

Ligustr pospolity Atrovirens

Cena od 8,50 zł

Ligustr Aureum

17,27 zł

Ligustr pospolity Lodense

9,69 zł

Ligustr 30-50 cm pospolity Mikoryzowany

2,55 zł

Ligustr 30-50 cm pospolity 100 szt.

210,00 zł

Ligustr pospolity 40-70 cm, 50 szt.

80,00 zł

Ligustr pospolity 40-70 cm, 500 szt.

800,00 zł

Ligustr zimozielony Atrovirens 20-40 cm 50 szt.

35,00 zł

Ligustr zimozielony  Atrovirens 250 szt.

400,00 zł

Ligustr pospolity

1,80 zł

Ligustr chiński

160,00 zł

Berberys Thunberga 30-50 cm, 50 sadzonek

75,00 zł

Buk pospolity 20-40 cm, 50 sadzonek

55,00 zł

Bukszpan wieczniezielony 30-45 cm, 50 sadzonek

245,00 zł

Cis pośredni Hillii 20-30 cm, 50 sadzonek

300,00 zł

Grab zwyczajny 20-40 cm, 50 sadzonek

60,00 zł

Karagana syberyjska 40-70 cm, 50 sadzonek

60,00 zł

Berberys czerwony Atropurpurea 10 szt.

17,00 zł

Ałycza 50 sadzonek

35,00 zł

Dereń biały Aurea żółtolistny 50-70 cm

4,00 zł

Dereń biały Cornus Alba, 25 sadzonek

75,00 zł

Głóg jednoszyjkowy, 25 sadzonek

30,00 zł

Klon polny 100-150 cm, 10 sadzonek

19,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej