Oleander bez tajemnic - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, porady
Oleander pospolity to obficie kwitnąca piękność pochodząca z południa Europy. Pochodzenie rośliny sprawia, że w naszych warunkach klimatycznych jej uprawa nie jest najłatwiejsza. Ale to nie zniechęca miłośników pięknych roślin. Oleandry od lat pojawiają się w naszych domach i na balkonach. Sprawdź, jak zajmować się oleandrem krok po kroku!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tajemniczy oleander, czyli południowa piękność
Oleander pospolity – opis gatunku
Nerinum oleander to jeden z niewielu przedstawicieli rodziny toniowatych, które pojawiają się w naszych warunkach klimatycznych. W rejonie Morza Śródziemnego rosną bardzo obficie – tworzą długie szpalery przy drogach i alejkach różnego rodzaju. W Polsce trudniej je znaleźć, ale często pojawia się zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Kwiat oleander jest atrakcyjny z bardzo wielu powodów. Po pierwsze ma wspaniałe, pachnące kwiaty. Ich słodki zapach to tylko jedna z wielu zalet tego gatunku. Kwiaty są pełne lub pojedyncze, barwne i dość duże. Oleander pospolity wytwarza płatki w intensywnych kolorach. Mogą być żółte, różowe, łososiowe, białe, czerwone lub w odcieniu intensywnej pomarańczy. Mają specyficzny kształt i utrzymują się od maja do września, czyli przez całe lato.
Delikatne, zielone i lekko błyszczące liście są dla nich wyjątkowym tłem. Długie i atrakcyjne, wyrastają prostopadle do pędu, na szczycie którego znajduje się atrakcyjny kwiatostan. W naszych warunkach klimatycznych roślina dobrze sprawdza się na balkon. W doniczkach i pojemnikach najłatwiej zapewnić mu odpowiednie warunki. A trzeba wiedzieć, że oleander jest dość kapryśny, to roślina raczej dla osób, które mają dużo czasu, by mu poświęcić.
W stanie naturalnym oleander to duży krzew lub wysokie drzewo. Może dorosnąć do około 5 metrów wysokości. W doniczkach roślina także może być dość duża. Osiąga około 3 m! Wysokość jest jednak zależna od wielkości doniczki, w którym go uprawiasz. W niewielkiej oleander nie jest w stanie wytworzyć dość dużego systemu korzeniowego, by stworzyć solidne, większe drzewo. Ale nie ma tego złego – nawet niewielka roślina jest ozdobna i bardzo, bardzo ciekawa.
Kwiat oleander i jego zachwycające odmiany
Nerium oleander ma wiele ciekawych odmian. Najczęściej jednak na próżno szukać ich nazw w sklepach. Kwiat oleander najczęściej nazywany jest po prostu kolorem kwiatów. Tak więc możesz kupić oleander żółty, różowy czy biały. Jednak w szkółkach, na stronach producentów i w profesjonalnych sklepach ogrodniczych możesz odnaleźć prawdziwe nazwy odmian oleandrów.
Najbardziej popularna jest ‘Blanca’. To oleander pospolity o białych, wyjątkowo pachnących kwiatach. Ciekawie prezentuje się także złociste ‘Luteum’. Najwięcej jednak odmian jest różowych – kwiat oleander bardzo często występuje w tym odcieniu. Na uwagę zasługuje ‘Hardy Pink’, ‘Splenders Double Pink’ (o ciekawych, bardzo dużych i pełnych kwiatach), a także ‘Grandiflora’. Ostatnia odmiana jest wyjątkowa, jej kwiatostany są ciemnoróżowe, wyróżniają się na tle innych odmian. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pięknych kwiatach.
Oleander w domu i na balkon
Gdzie uprawiać oleander?
Oleander pospolity (Nerium oleander) to wyjątkowa roślina. W naturze rośnie nad brzegami rzek i potoków, jednakże w naszych warunkach klimatycznych trudno je uprawiać w ogrodzie. Hodowla oleandrów powinna być prowadzona w domu, na lato jednak można wynieść rośliny w doniczce na balkon. Będzie się tam lepiej rozwijać, pod warunkiem, że będzie miała odpowiednie warunki.
Kwiat oleander najbardziej kojarzy się z aranżacjami w stylu śródziemnomorskim. Jednakże roślina pasuje naprawdę wszędzie. Eklektyczny styl lub stylizacje wiejskie i rustykalne – wszystkie fantastycznie się sprawdzą. Kwiat oleander ma wspaniały zapach. Ustawienie rośliny w doniczce obok stolika z krzesłami, gdzie lubicie odpoczywać to świetny pomysł. Siedząc wieczorem na świeżym powietrzu będziesz mógł rozkoszować się upojnym zapachem wspaniałych kwiatostanów oleandrów.
Sadzonki oleandrów (Nerium oleander)
Sadzonki oleandrów potrafią trochę kosztować. Z reguły są sprzedawane niewielkie roślinki w pojemnikach o objętości 2-3 l. Cena sadzonki wynosi zazwyczaj od 20 do 50 zł w zależności od wielkości i odmiany. Jednak najczęściej sadzi się wyłącznie jedną roślinę – jest duża i tak urocza, że więcej już nie potrzeba.
Sadzonek Nerium oleander nie trzeba od razu przesadzać do nowego pojemnika. Najlepiej zrobić to w kolejnym sezonie. Oleander wtedy zyska nową, świeżą ziemię o lepszej strukturze i będzie mógł wystrzelić w górę.
Oleander pospolity zakwita wyłącznie w dobrze dobranym stanowisku
To niestety jedna z tych bardziej kapryśnych roślin. Oleander pospolity nie zawsze będzie kwitł. Aby jego kwiatów było dużo i były naprawdę piękne, trzeba zapewnić mu bardzo dobrze dobrane warunki. Najważniejszym z nich jest dostęp do słońca. Od wiosny do jesieni rośliny potrzebują bardzo silnego nasłonecznienia. Dlatego najlepiej sprawdzają się orientacje południowe lub południowo-zachodnie. Wtedy roślina ma dostatecznie ciepło.
Na tarasie i balkonie doniczki z oleandrami najlepiej postawić przy samej ścianie. Nerium oleander dzięki temu będzie osłonięty przed wiatrem i przed deszczem. Do tego nagromadzone w murze ciepło słoneczne za dnia zostaje oddawane w nocy, więc nie ma obaw, że roślinom będzie zimno.
Do tego ważne jest także podłoże. Oleander pospolity w warunkach naturalnych rośnie w miejscach położonych przy jeziorach i rzekach. Ma ciągle wilgotną glebę. W naszych warunkach trudno mu to zapewnić. Przelewanie rośliny może jej tylko zaszkodzić, podobnie jak woda ciągle stojąca w doniczkach. Podłoże dla oleandra powinno być przepuszczalne. Na dno pojemników warto wysypać warstwę drenażu z drobnych kamyczków lub potłuczonych ceramicznych naczyń. Sama doniczka powinna być bardzo duża. Szeroka średnica to gwarancja, że roślina będzie się rozwijać w górę i na boki. Im większy pojemnik, tym większą roślinę uda ci się uzyskać.
Oleander pospolity nie dla początkujących ogrodników
Hodowla oleandra – zimowanie i początek sezonu
Chociaż niektóre odmiany oleandrów dobrze znoszą spadki temperatur do -5 stopni Celsjusza, rośliny nie nadają się do uprawy na zewnątrz w naszych warunkach klimatycznych. Na zimę trzeba znaleźć im odpowiednią kryjówkę. Zimować rośliny można na dwa sposoby. Można znaleźć dla nich chłodne miejsce (z maksymalną temperaturą do 10 stopni Celsjusza. Można także po prostu wstawić je do domu, do widnego i ciepłego pomieszczenia, na przykład salonu, gdzie będą pięknie wyglądać.
Oleandry zimowane w chłodnych warunkach są już nieco zahartowane. Na wiosnę można wystawić je na zewnątrz lub na balkon. Można to zrobić już w kwietniu pod warunkiem, że temperatury są dość wysokie i nie ma nocnych przymrozków. Lekkie spadki temperatur nie powinny zrobić im krzywdy.
Jeśli jednak zdecydujesz się na zimowane rośliny w domu, oleandry nie powinny być zbyt szybko wystawione na chłód. Mieszkaniowy kwiat oleander zaczyna swoją wegetację dość wcześnie. Na tyle wcześnie, że kwietniowe wystawienie go na zewnątrz może doprowadzić do obumarcia młodych pędów. W tym wypadku warto poczekać, aż lato rozgości się na dobre.
Początkowo doniczki z oleandrem należy postawić w półcieniu. Wystawienie ich na pełne słońce może sprawić, że rośliny zaczną zrzucać liście. Kwiat oleander reaguje tak na nagłą zmianę warunków. Powolne przyzwyczajenie się do życia na świeżym powietrzu to najlepsze rozwiązanie dla tych roślin.
Przycinanie i rozmnażanie Nerium oleander
Kwiat oleander ma tendencję do rozrastania się. Dlatego hodowla rośliny wymaga przycinania. Ważne jest coroczne cięcie formujące roślinę. Robi się je wiosną, tuż po wyniesieniu doniczek z miejsca zimowania. Jednak należy zachować ostrożność w czasie przycinania. Należy uważać, by nie ściąć kwiatostanów, ponieważ na ich końcach rosną zalążki nowych kwiatów, które rozkwitną w kolejnym roku.
Cięcie wiosenne ma na celu odmłodzenie rośliny. Oleandry są jednak dość trudne w utrzymaniu. W zimie te krzewy ozdobne się nie rozrastają, ale jesienią są najczęściej już dość duże i nieforemne. Jednak przycinanie ich przed okresem wegetacji nie jest dobrym pomysłem. Może to osłabić roślinę. Dodatkowo cięcie może spowodować, że roślina zacznie wypuszczać nowe pędy, a w zimie powinna bardziej odpoczywać.
Kwiat oleander może być przycinany na dwa sposoby. Cięcie w obszarze kwiatostanów sprawia, że pojawia się mnóstwo krótkich pędów. Za to cięcie na poziomie starego drewna powoduje mocne zagęszczenie się rośliny i wytwarzanie nowych, silnych pędów. Przycinanie można zróżnicować, tak by ustalić idealny wygląd rośliny.
Z przyciętych pędów oleandrów można uzyskać nowe rośliny. Rozmnażanie jest jednak bardzo trudne. Niezdrewniałe sadzonki pędowe należy uzyskać w marcu, powinny mieć co najmniej kilkanaście centymetrów i dwa pędy. Z dolnego usuwa się liście, a następnie należy namoczyć roślinę w wodzie. Po kilku godzinach należy ją zanurzyć w ukorzeniaczu. Rozmnażanie roślin za pomocą ukorzeniacza jest dużo prostsze, ponieważ specyfik dostarcza im enzymów roślinnych odpowiedzialnych za wytwarzanie korzeni.
Kwiat oleander potrzebuje dużo wody i składników odżywczych
Oleander potrzebuje naprawdę dużo wody Nie możemy zapominać o tym, że te krzewy ozdobne w naturze rosną nad naturalnymi zbiornikami. Dlatego trzeba je intensywnie nawadniać, zwłaszcza że podłoże w doniczce błyskawicznie przesycha. W ciepłe, upalne dni roślinę trzeba podlewać nawet dwa razy dziennie i to naprawdę obficie.
Należy tylko uważać, by nie pochlapać wodą liści oleandrów. Są stosunkowo wrażliwe na uszkodzenia poprzez promienie słońca. Do podlewania najlepiej sprawdza się miękka woda: odstawa kranowa lub deszczówka.
Uprawa roślin bez nawożenia po prostu nie może się udać. Piękne kwiaty i szybki wzrost – oleandry potrzebują naprawdę dużej dawki składników odżywczych! Dlatego też podaje się im nawozy mineralne mniej więcej co 10-15 dni. Najlepiej zastosować uniwersalne nawozy mineralne do roślin kwitnących. W sierpniu trzeba zaprzestać nawożenia, by roślina uśpiła się przed okresem spoczynku na zimę.
Hodowla oleandrów: choroby i szkodniki
Oleander pospolity jest dość odporny na choroby grzybowe. Rzadko zdarzają się ich objawy, wtedy wystarczy zastosować gotowy do użycia fungicyd dopuszczony do roślin ozdobnych.
Jednak kwiat oleander często odwiedzają szkodniki. Najczęściej możesz zobaczyć na nim przędziorki. Łatwo je zauważyć, bo chociaż są malutkie, tworzą duże pajęczynki, które mogą zajmować dużo miejsca. Dość groźne są także tarczniki i wełnowce. Mogą zostawiać ślady na liściach i prowadzić do deformacji kwiatostanów. W czasie inwazji szkodników rośliny należy potraktować środkami owadobójczymi do roślin kwitnących. To powinno wystarczyć, a typowe szkodniki oleandrów nie są szczególnie trudne do zwalczenia. Grunt to szybko je zauważyć i zadziałać.