Ostrokrzew kolczasty – najważniejsze informacje o gatunku

Ostrokrzew kolczasty – opis gatunku

Ostrokrzew kolczasty to typowy przedstawiciel rodziny ostrokrzewowaty. Krzew rośnie w naturze w Europie zachodniej i południowej oraz w północnych krańcach Afryki. W naszych warunkach klimatycznych uprawia się go w ogrodzie, najczęściej jako soliter. Dorasta do kilkunastu metrów wysokości, ale wolno – po 10 latach uprawy ma około 1,5 m. Jest to bardzo ciekawa roślina, ozdobna przez cały rok, zarówno ze względu na ładne liście, jak i ciekawe, kolorowe owoce.

Cała jego nazwa aż krzyczy: uwaga, kolce! I słusznie, ponieważ ma bardzo ostre kolce na jajowatych liściach. Spotkanie z nim może być naprawdę nieprzyjemne w skutkach. Liście są ciemne i błyszczące, mają charakterystyczny, jajowaty kształt. Roślinę jednak najprościej rozpoznać po kolczastym brzegu blaszki liściowej. Ostrokrzew kwitnie od końca kwietnia do czerwca. Kwiaty nie są zbyt okazałe, dwupienne. Są drobne i białe, nie mają dużych walorów dekoracyjnych.

Ponieważ krzew jest dwupienny, należy sadzić obok siebie żeński i męski egzemplarz. Żeński ostrokrzew wytwarza owoce, które zdobią roślinę przez cały sezon, aż do wiosny. Na dodatek przez całą zimę roślina ma wspaniale utrzymane, błyszczące liście. Żeński krzew pokrywa się czerwonymi, jaskrawymi pestkowcami. Męski ostrokrzew nie wytwarza owoców, ale ładnie wygląda ze względu na pokrój i liście. Ponieważ owoce są toksyczne, w ogrodach, w których przebywają dzieci lepiej postawić na męski krzew.

Ostrokrzew kolczasty jako soliter i na żywopłot

Ostrokrzew kolczasty to bardzo ciekawa roślina. Jest to wiecznie zielony krzew, co oznacza, że jest niezwykle atrakcyjny przez cały rok. Ta cecha, w połączeniu z gęstym pokrojem, sprawia, że często wykorzystuje się go jako żywopłot. Naprawdę pięknie wtedy wygląda i świetnie się sprawdza. A jego kolce dodatkowo odstraszają osoby, które chcą się przedostać przez ogrodzenie.

Ale to nie wszystko, roślina jest sadzona także jako soliter lub na rabatach. Łączy się go z niskimi kwiatami okrywowymi lub ciekawymi roślinami kwitnącymi. Ale nie jak malinotruskawka, tylko bardziej tradycyjnymi, jak barwinek. Dobrze radzi sobie w różnych warunkach, więc wykorzystuje się go także na działkach i w ogrodach miejskich. Bardzo ciekawie prezentuje się ostrokrzew szczepiony na pniu. Dobrze prowadzony i przycinany przypomina kolczastą kuleczkę osadzoną na pniu o gładkiej korze. To ciekawe rozwiązanie w nowoczesnych i minimalistycznych ogrodach.

Krzew ostrokrzew kolczasty – odmiany

Ostrokrzew kolczasty ma ciekawe odmiany. Różnią się między sobą wysokością oraz budową liści i ich szerokością. Odmiany, które szczególnie zasługują na uwagę to:

  • ‘Angustifolia’ – odmiana o powolnym wzroście i wzniesionych pędach. Liście są ciemnozielone i wąskie.
  • ‘Golden Queen’ – to także męska odmiana, nie wytwarza owoców, ale jej gęsto pokryte kolcami liście mają piękny, złocisty brzeg. Młode liście są intensywnie jasnozielone.
  • ‘Argentea Marginata’ – krzew ma formę stożkowatego drzewka, które osiąga znaczną wysokość, nawet do 14 . Liście mają ciekawe, srebrzyste obrzeżenie, a żeńskie osobniki wytwarzają wiele owoców.
  • ‘Argenta Marginata Pendula’ – płacząca odmiana ‘Argenta Marginata’.
  • ‘Madame Briot’ – żeński krzew ma plamiste, zielone liście o żółtych brzegach. Młode pędy mają purpurowy kolor, co daje niezwykły efekt wizualny.
  • ‘Silver Milkmaid’ – żeńska odmiana, która wyróżnia się kremowym kolorem liści.
  • ‘Golden Milkboy’ – odmiana męska, która ma płaskie, kolczaste liście o znacznej długości. Na środku ma dużą, złotą plamę, która pięknie wygląda.
  • ‘Green Pillar’ – ma wzniesiony, wrzecionowaty pokrój i kolczaste liście w ciemnozielonym kolorze. Można uprawiać go w donicach.
  • ‘Silver Queen’ – drzewo o stożkowatym pokroju i łososioworóżowym kolorze liści. Dojrzałe drzewo stają się ciemnozielone i mogą być prążkowane.

Ostrokrzew kolczasty – stanowisko i gleba

Ostrokrzew kolczasty – gleba dla rośliny

Gleba w uprawie ostrokrzewu ma kluczowe znaczenie. Krzew ma spore wymagania jeśli chodzi o poziom składników odżywczych. Dlatego gleba powinna być żyzna i próchnicza. Do tego ostrokrzew preferuje stanowiska lekko wilgotne, na nich będzie się najlepiej rozwijał. Wilgotna gleba w pobliżu oczek wodnych i zbiorników dobrze się sprawdzi, ale w zasadzie wystarczy wyściółkować podłoże wokół krzewu, żeby mieć wspaniałe efekty uprawy.

Gleba dla ostrokrzewu powinna być niezbyt ciężka. Idealny jest odczyn pH zbliżony do obojętnego. Te nieliczne odmiany, które uprawia się w doniczkach, powinny być posadzone w ziemi ogrodowej lub doniczkowej z domieszką piasku albo żwirku. Sprawdź także ten artykuł: TOP 10 długo kwitnących krzewów. Zobaczcie, które krzewy kwitną najdłużej.

Ostrokrzew kolczasty w ogrodzie, a także sadzenie i pielęgnacja oraz uprawa ostrokrzewu na żywopłocie
Ostrokrzew kolczasty o czerwonych owocach, a także opis gatunku i wymagania w ogrodzie

Ostrokrzew kolczasty – najlepsze stanowisko dla krzewu

Jeśli chodzi o stanowisko i poziom nasłonecznienia, ostrokrzew kolczasty nie ma żadnych większych wymagań. Tak naprawdę jest to roślina, która będzie rosła wszędzie. Uprawa uda się i w cieniu, i w słońcu, co sprawia, że świetnie sprawdza się na żywopłot wokół całej działki. Jednak na słonecznym miejscu ostrokrzewy intensywniej owocują, a to właśnie ich owoce są najbardziej dekoracyjnym elementem rośliny.

Ostrokrzew kolczasty – pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja krzewu krok po kroku

Nie można powiedzieć, że uprawa ostrokrzewu kolczastego jest trudna. Roślina jest naprawdę wytrzymała, cechuje się niezwykłą trwałością i odpornością na upał i inne niesprzyjające warunki pogodowe. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby regularnie go podlewać w czasie susz – lubi wilgotne podłoże. Większą uwagę należy zwrócić na podlewanie roślin w doniczkach, ponieważ z małych pojemników szybciej paruje woda i roślina szybciej traci nawilżenie. Roślinę można także nawozić. Nawóz mineralny podaje się według zaleceń producenta, najczęściej kilka razy w sezonie w małych dawkach od marca do września. Można także raz w roku zastosować kompost.

Uprawa ostrokrzewu nie wymaga przycinania. Zabieg można jednak wykonać latem, jeśli chcesz nadać roślinie konkretny kształt albo robisz żywopłot. W przypadku pstrych odmian usuwa się pędy, na których są zielone liście. Cięcie letnie jest najbezpieczniejsze i najlepiej chroni roślinę przed patogenami grzybowymi.

Ostrokrzew jest jednak dość odporny. Jedyne co mu grozi to zgnilizna korzeni, jeśli wody w podłożu jest zbyt dużo. Warto także co kilka lat wapnować podłoże wokół rośliny, by utrzymać wysokie pH. Ostrokrzew kolczasty lubi bowiem zasadowy odczyn gleby.

Rozmnażanie ostrokrzewu kolczastego

Rozmnażanie ostrokrzewu nie jest łatwe. Roślinę rozmnaża się poprzez sadzonki. Zabieg przeprowadza się późnym latem lub jesienią. Należy pobrać sadzonki zielne od dorosłego okazu. Należy wstawić je do wody, a kiedy wypuszczą korzenie – zasadzić do doniczki, by się rozwijały. Kolejną wiosną można już posadzić je na stałym miejscu.

Możliwe jest także rozmnażanie za pomocą odkładów. Jest to jednak bardziej czasochłonne – proces tworzenia korzeni może trwać nawet dwa lata. Gałązkę przygina się do podłoża i przysypuje kopczykiem ziemi. Wtedy gałązka puszcza powoli korzenie. Następnie należy ją odciąć i delikatnie przesadzić na stałe miejsce. W sklepach można kupić także krzewy rozmnażane poprzez szczepienie na pniu. Czasami roślina gubi nasiona i wyrasta młoda siewka, którą można przesadzić na stałe miejsce. Uprawa młodych roślin nie różni się od uprawy tych starszych.

ikona podziel się Przekaż dalej