Pęcherznica w ogrodzie - odmiany, wymagania, sadzenie, pielęgnacja, porady
To jedna z tych niezwykłych, zupełnie wyjątkowych roślin, które na każdego rzucą urok. Przede wszystkim ze względu na wyjątkowy pokrój i kwiaty, ale nie bez znaczenia jest także kolor liści i pędów. Lista powodów, dla których warto mieć pęcherznicę w swoim ogrodzie jest po prostu ogromna. Być może skusisz się na jej uprawę, jeśli dowiesz się o niej więcej? Zapraszamy do lektury!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pęcherznica krok po kroku
Pęcherznica w ogrodzie – najlepsze gatunki
Pęcherznica to rodzaj, który skupia aż siedem gatunków. Jednakże najczęściej w ogrodzie pojawia się pęcherznica kalinolistna. Pozostałe gatunki nawet nie mają odpowiedników nazw w języku polskim. Pojawiają się bardzo rzadko i nie są cenione jako rośliny ozdobne. Pęcherznica kalinolistna to ciekawy wybór.
Przeciwnie pęcherznica kalinolistna. To jedna z najpiękniejszych i najbardziej cenionych roślin ozdobnych do ogrodu. Dobrze sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych. Jest to nietypowy krzew, który ma dekoracyjny pokrój, piękne liście i oryginalne, wspaniale prezentujące się kwiaty. Jest to roślina idealna jako soliter w ogrodzie, ale bywa wykorzystywana do wielobarwnych nasadzeń jednogatunkowych, a także w szpalerach w zieleni miejskiej. Co ciekawe, pęcherznica kalinolistna jest tak odporna na czynniki zewnętrzne, mróz, suszę czy inne problemy w uprawie, że świetnie sprawdza się w miastach. Można ją wykorzystać także na szybko rosnący żywopłot. Pędy pęcherznicy co roku powiększają się o 30-40 cm długości i świetnie znoszą cięcie.
Liście rośliny są bardzo ozdobne. Dekoracyjne unerwienie, ciekawe kolory i kształt przypominający nieco liście kaliny. Do tego na ich tle wspaniale wyglądają kwiaty. Są białe lub różowe (jest to zależne od odmiany) i można je podziwiać od czerwca do końca lipca. I chociaż są piękne, nie tylko one się liczą. Tak naprawdę pęcherznica kalinolistna jest piękna przez cały rok. Najpierw uwagę zwracają jej liście, następnie drobne, pachnące kwiaty, a w końcu duże, czerwone mieszki owocowe, które faktycznie przypominają pęcherze. To właśnie im gatunek zawdzięcza swoją nazwę.
Pęcherznica kalinolistna – najpopularniejsze odmiany
Czasami w sklepach ogrodniczych można spotkać się z takimi nazwami jak „pęcherznica purpurowa”, „pęcherznica czerwona” lub „pęcherznica żółta”. Jednak te nazwy nie są nazwami gatunkowymi, jedynie skórconymi nazwami odmian. Pęcherznica kalinolistna występuje w bardzo wielu odmianach, odcieniach i barwach. Bardzo popularna jest pęcherznica purpurowa ‘Red Baron’ o bordowych liściach i kontrastujących białych kwiatach. Na uwagę zasługuje także pęcherznica ‘Diabolo’, która także ma purpurowe liście. Bardzo ciekawie wygląda ‘Darth’s Gold’. To krzew o zielono-żółtych liściach i białych, bardzo puszystych kwiatostanach.
Czasami w sklepach możesz spotkać po prostu sadzonki oznaczone nazwą „pęcherznica czerwona” albo „pęcherznica żółta”. Wtedy nie wiadomo, jaka to odmiana. Kupowanie takich sadzonek to błąd – niektóre odmiany mogą mieć inne wymagania, jeśli chodzi o cięcie, stanowisko czy poziom nasłonecznienia. Bez informacji, z jaką odmianą masz do czynienia, ciężko będzie dobrać odpowiednie warunki dla konkretnej rośliny.
Wymagania pęcherznicy w ogrodzie
Uprawa pęcherznicy: sadzenie sadzonek
Jak wszystkie krzewy ozdobne, pęcherznica także powinna być sadzona jesienią. Jednak najczęściej w sprzedaży pojawiają się sadzonki w doniczce, które można sadzić przez cały sezon, ponieważ nie zahamowują wegetacji. Należy tylko unikać sadzenia w najbardziej upalne dni, ponieważ wtedy krzew potrzebuje najwięcej wody.
Roślina dobrze rozwija się zarówno w słońcu i półcieniu. Nie ma dużych wymagań. Jest jej obojętne, czy ma podłoże zasadowe czy kwaśne. Dobrze znosi wiatr, mróz i zanieczyszczenie powietrza. Roślina żelazna, która bez problemu będzie się rozwijać wszędzie? No nie do końca. Potrzebuje wilgotnej, żyznej, próchniczej i zasobnej ziemi. Podłoże należy odpowiednio wcześniej zaprawić obornikiem lub kompostem (dobrze przefermentowanym, by nie było w nim nasion chwastów). Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pęcherznicach.
Sadzonki pęcherznicy
Sadzenie pęcherznicy z reguły się udaje, a rośliny przyjmują się bez problemu. Jednak musisz zwrócić uwagę na to, by sadzonki były naprawdę idealnej jakości. Dzięki temu szybciej się zaadoptują w nowym środowisku i wytworzą gęsty i duży układ korzeniowy, który dostarczy roślinie wody.
Sadzonki pęcherznicy nie są drogie. Cena jednej to około 12-15 zł. Nie jest to dużo, więc pęcherznice świetnie sprawdzają się do sadzenia na żywopłot lub w grupach o licznych kolorach. Sadzonki z nagim korzeniem zdarzają się rzadko… na szczęście, ponieważ nie są szczególnie dobrej jakości. Ich system korzeniowy jest podatny na uszkodzenia, ale za to są łatwiejsze w transporcie. Sadzonki w pojemnikach z reguły są lepiej nawodnione, ale i tak warto sprawdzić ich jakość. Zobacz, jak wyglądają liście, czy na ich spodniej stronie nie ma żadnych plamek ani śladów żerowania szkodników. Niestety wraz z krzewem można wnieść do ogrodu patogeny, które zagrożą także innym roślinom. Warto mieć to na uwadze i dokładnie sprawdzać, jak wygląda sytuacja.
Pęcherznica kalinolistna w ogrodzie – pielęgnacja
Pielęgnacja pęcherznicy kalinolistnej – podstawowe zabiegi
Pęcherznica nie jest szczególnie wymagającą rośliną. Intensywne zabiegi dotyczą wyłącznie młodych, niewysokich roślin. Początkowo należy je dość mocno podlewać, zwłaszcza przez kilka pierwszych tygodni po sadzeniu. Jeśli jednak się już przyjmie, nie wymaga już podlewania prawie wcale, może poza największymi upałami i długotrwałą suszą. Roślinę można nawozić raz w roku niewielką dawką nawozu mineralnego. Najlepiej sprawdzi się granulat – należy wmieszać go w podłoże na maksymalną głębokość do 20 cm.
Pęcherznica kalinolistna najpiękniej wygląda puszczona swobodnie. Jednak nie można zapominać, że to bujny krzew, który lubi się rozprzestrzeniać. Dotyczy to także jej odmian, jak pęcherznica ‘Diabolo’ czy ‘Red Baron’. Dlatego uprawa w swobodnym pokroju oznacza, że roślina musi mieć dużo miejsca. Możesz jednak ją swobodnie przycinać. Cięcie wykonuje się latem, po przekwitnięciu, czyli na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy też usuwa się około 1/3 długości pędów. Dzięki temu roślina się zagęści. Pęcherznica maksymalnie osiąga 3 metry, ale nowe przyrosty są bardzo liczne i mogą być bardzo długie. Roślina nie kwitnie na zeszłorocznych pędach, dlatego naprawdę nie trzeba się szczególnie przejmować podczas wykonywania zabiegu.
Rośliny nieprzycinane, o swobodnym pokroju, także muszą być czasami cięte. Wykonuje się cięcie odmładzające, mniej więcej co 3-4 lata. Wiosną można także usunąć wszelkie stare, zniszczone, uszkodzone i pozbawione liści pędy, ale takie zdarzają się bardzo rzadko. Pamiętaj, by wykonywać cięcie w ciepły, ale nie upalny i bezdeszczowy dzień. Wysoka wilgotność powietrza może sprawić, że zaczną się rozwijać choroby grzybowe.
Rozmnażanie pęcherznicy przez sadzonki wierzchołkowe
Rozmnażanie pęcherznicy kalinolistnej nie jest trudne. Roślina łatwo się ukorzenia przez odcinki pędów jednorocznych. Powinny być pobrane wiosną. Pędy należy umieścić w wazonie z wodą. Po kilku, kilkunastu dniach powinny pojawiać się pierwsze korzenie. Jednak do ziemi sadzonkę sadzi się dopiero później, kiedy korzeni jest więcej.
Po posadzeniu sadzonki do ziemi wymieszanej z piaskiem i torfem nie można zaniedbać podlewania. Tylko w wilgotnym środowisku pęcherznica zacznie się szybciej rozwijać i będzie miała ciągle nowe pędy i liście. Dopiero sadzonki posiadające kilka pędów należy nawozić, ale podając im niewielkie ilości rozcieńczonego w wodzie nawozu.
Można spróbować także rozmnażać pęcherznicę z nasion, ale jest to trudniejsze. Rozmnażanie generatywne nie tylko dłużej trwa, lecz także nie zawsze się udaje. Nasiona powinny być posadzone w wilgotnym podłożu, muszą być także regularnie podlewane. Do wysadzenia w ogrodzie nadaje się 2-3-letnia sadzonka.