Charakterystyka rdestu Auberta

Rdest Auberta - opis

Rdest Auberta (Fallopia auberti) określany również jako rdestówka Auberta jest pnączem zaliczającym się do rodziny rdestowatych. W warunkach naturalnych roślinę spotyka się głównie na terenie Chin. Natomiast w naszym kraju jest to pnącze ozdobne, które również zaczęło dziczeć. Pnącze dorasta do ok. 8-15 metrów długości. Tym samym jest jednym z najszybciej rosnącym i najdłuższym pnączem, które kwitnie.

Pędy są porastane przez niezbyt duże liście o eliptycznym kształcie. Należy jednak mieć na uwadze, że pnącze nie jest zimozielone, dlatego w sezonie zimowym gubi ono liście. Kwitnienie rdestu przypada od sierpnia do września. W tym czasie pojawiają się drobne kwiaty o białym kolorze, które są zebrane w luźne wiechy o długości od 30 do 50 cm. W momencie, gdy następuje kwitnienie, możemy poczuć dość intensywny, ale jednocześnie bardzo przyjemny zapach. Decydując się na zakup pnącza, w sprzedaży dostępna jest wyłącznie jedna odmiana ‘Summer Sunshine’, która wyróżnia się złocistym kolorem liści.

Rdest Auberta - ceny

Jeżeli chcemy uprawiać pnącze, jakim jest rdest Auberta w swoim ogrodzie, to z pewnością chcemy się dowiedzieć, jaka będzie cena za sadzonkę. Dla porównania w zestawieniu znajdują się ceny pozostałych roślin ozdobnych, które możemy uprawiać w ogrodzie lub w domu. Mając takie rozeznanie, możemy łatwo obliczyć, ile rzeczywiście będziemy w stanie zakupić sadzonek poszczególnych roślin.

Ceny rdestu Auberta, a także innych roślin ozdobnych do ogrodu i domu

Nazwa gatunku

Cena

Rdest Auberta, ozdobne pnącze

29,99 zł

Rdest Auberta, 5 sztuk pnącza

74,95 zł

Rodochiton ozdobne pnącze

12,50 zł

Akebia Quinata pięciolistkowa, ozdobne pnącze

21,60 zł

Powojnik Yuan, ozdobne pnącze

42,90 zł

Tojeść kropkowana, sadzonka

19,48 zł

Tojeść kropkowana, nasiona

3,28 zł

Peperomia prostrata ‘Marmurkowa’ 10 cm

13,99 zł

Peperomia prostrata, sadzonka

12,99 zł

Irga łyżeczkowata ‘Schneider’, krzewy zimozielone

16,00 zł

Trzmielina Fortune’a ‘Blondy’, krzewy zimozielone

12,00 zł

Krzewuszka Bouquet Rose, krzew ozdobny, intensywne kwitnienie

18,99 zł

Trzmielina oskrzydlona, płonący krzew

18,90 zł

Pelargonia Peltatum Night, kwiat ozdobny do uprawy w donicy na balkonie

9,98 zł

Surfinia Supertunia do uprawy na balkonie

8,98 zł

Ozdobne pnącze - uprawa

Jakie wymagania uprawowe posiada rdest Auberta?

Sadzenie pnącza najlepiej jest zaplanować na słonecznym stanowisku. Wtedy kwitnienie rośliny będzie niezwykle intensywne, a także bardzo długie. Pnącze poradzi sobie również w półcieniu, jednak w takim stopniu nasłonecznienia kwitnienie będzie o wiele słabsze. Roślina natomiast ma o wiele mniejsze wymagania, jeżeli chodzi o glebę. Ponieważ pnącze doskonale poradzi sobie na dowolnym podłożu.

Wiedząc już, że sadzonki rdestu Alberta poradzą sobie nawet na nieurodzajnym podłożu, to jednak jest to roślina, która ma pewne wymagania związane z zimowaniem, a także podlewaniem. Przede wszystkim rdest Auberta jest rośliną, która poradzi sobie z krótkotrwałą suszą. Jednak jeżeli upalne i bezdeszczowe dni będą się przedłużać, to jednak powinniśmy koniecznie pamiętać o intensywnym podlewaniu. Nawodnienie nie może sprawić, że podłoże będzie podmokłe, ponieważ sadzonki rdestu bardzo źle znoszą takie warunki. Zbyt mokrą ziemię rozpoznamy po żółknących liściach.

Pielęgnacja pnącza

Już wiemy, iż sadzonki rdestu Auberta powinny być podlewane w czasie suszy, inaczej kwitnienie nie będzie tak okazałe, jakbyśmy tego chcieli. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym powinniśmy pamiętać jest odpowiednie zabezpieczenie sadzonki przed zimą. Pnącze jest niestety średnio odporne na mróz, dlatego w czasie bardziej mroźnej zimy, roślina może rzeczywiście nieco przemarzać. Na szczęście nawet w takiej sytuacji pnącze dość szybko odbija. Jeżeli jednak będzie ono wystawione na bezśnieżną i bardzo mroźną aurę, to jednak możemy bardzo poważnie zaszkodzić roślinie.

Zabezpieczenie rdestu przed zimą jest bardzo proste. Okopujemy je jak zwykły krzew ozdobny. W tym celu oczywiście najlepiej jest wykonać kopczyki z kory lub słomy. Mode sadzonki możemy spróbować okryć. Jednak zazwyczaj kopczykowanie jest wystarczające. Chociaż uprawa rdestu Auberta jest możliwa nawet w najmniej sprzyjających warunkach, to jednak zaleca się jego regularne nawożenie. Nie musi to być intensywne zasilanie chemicznymi preparatami, ponieważ w zupełności wystarczy podsypanie pnącza obornikiem co drugi sezon. Sprawdź także ten artykuł: 10 najczęściej spotykanych chwastów w ogrodzie - rodzaje, opis, zwalczanie.

Sadzenie rdestu Auberta

Planując sadzenie pnącza, powinniśmy pamiętać o dużej eskpansywności rośliny. Dlatego sadzenie rdestu Auberta na balkonie lub w donicy nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Najlepiej uprawa tej rośliny powinna być zaplanowana w miejscu, w którym roślina na pewno będzie miała podporę. Dlatego albo sadzimy ją w pobliżu ogrodzenia, na siatce, czy też na specjalnej pergoli z metalu. Dobrze jest oczywiście, by roślina miała metalową podporę, ponieważ drewniana podpórka może okazać się nieco zbyt słaba.

Jeżeli chcemy sadzić pnącze na siatce, to koniecznie powinno ono być oddalone od podpory przynajmniej 50 cm. Natomiast od budynków, ta odległość powinna wynosić nawet 1 metr. Sadzenie rdestu możemy zaplanować od wiosny, aż do jesieni. Jednak rzeczywiście okres wczesnowiosenny, a także przełom września i października jest najlepszym terminem na sadzenie.

Jak rozmnażać rdest Auberta?

Rozmnażanie rdestu Auberta nie powinno nam sprawić problemu. Jeżeli uprawa tego pnącza sprawia nam wiele radości, możemy z powodzeniem rozmnożyć jego sadzonki. W tym celu najlepiej jest pobrać półzdrewniałe pnącza. Najlepiej taki zabieg rozmnażania przeprowadzać na przełomie lata i jesieni. Takie sadzonki przycinamy na długość około kilkunastu centymetrów. Następnie końcówki zanurzamy w ukorzeniaczu, po czym przesadzamy do inspektu. Tam przygotowujemy piasek wymieszany z torfem, a także koniecznie pamiętamy o regularnym podlewaniu. Po kilku tygodniach sadzonkę z powodzeniem możemy przesadzić na wybrane stanowisko.

Innym sposobem rozmnażania rdestu Auberta, jest tworzenie okładów. Najlepszym terminem na tego typu rozmnażanie jest wiosna. Wybrany pęd pnącza przykładamy do ziemi, oczywiście nie odrywając go kompletnie od macierzystej sadzonki. Wtedy taki pęd przysypujemy ziemią, a następnie pamiętamy o regularnym podlewaniu. Taki rodzaj rozmnażania wymaga od nas dużo więcej cierpliwości, ponieważ sadzonka prawidłowo ukorzenia się dopiero jesienią. W tym czasie możemy ją rzeczywiście przesadzić na inne miejsce.

Choroby i szkodniki rdestu Auberta

Na szczęście w większości przypadków uprawa rdestu Auberta przebiega bezproblemowo, ponieważ jest to roślina dość odporna na choroby i szkodniki. Jednak jeżeli pojawi się już jakaś inwazja, to najczęściej ma ona związek z patogenami grzybowymi. Nieprawidłowa uprawa polegająca na tym, iż roślina rośnie na zbyt podmokłym terenie może doprowadzić do rozwoju grzybów. Takie choroby, jak plamistość liści najczęściej rozpoznamy po pojawiających się przebarwieniach na liściach. Niestety jedynym rozwiązaniem na taką przypadłość jest wykonanie oprysku dedykowanymi środkami grzybobójczymi. Inaczej patogeny grzybowe będą doprowadzać do zamierania rośliny, a nawet do przenoszenia się na inne, sąsiadujące sadzonki.

W przypadku szkodników, do atakujących pnącze zaliczają się mszyce. Na szczęście pojawiają się bardzo rzadko. Jeżeli jednak już zaatakują nasze pnącze, to jak najszybciej powinniśmy potraktować naszą sadzonkę opryskami. Niestety domowe sposoby w przypadku tak dużego pnącza mogą okazać się mało skuteczne. Mszyce bardzo szybko się rozprzestrzeniają, przez co przy braku odpowiedniej interwencji, niestety możemy stracić nasze ozdobne pnącze.

ikona podziel się Przekaż dalej