Skimia japońska - charakterystyka

Jak wygląda skimia japońska?

Skimia japońska (Skimmia japonica) jest krzewem zaliczającym się do rodziny rutowatych. Gatunek ten naturalnie występuje głównie na terenie Japonii, Chin, a także Korei. Roślina ozdobna w warunkach uprawowych dorasta maksymalnie do 1,5 metra wysokości. Przy czym w swoich naturalnych warunkach jest znacznie wyższym krzewem. Pędy porastane są przez zimozielone liście o lancetowatym kształcie.

Cechą charakterystyczną krzewu są kwiaty oraz owoce. Kwitnienie przypada na przełomie kwietnia i maja. W tym czasie pojawiają się bardzo drobne kwiaty o białym lub kremowym zabarwieniu. Ich cechą charakterystyczną jest słodki zapach, który unosi się dość intensywnie w powietrzu. Po przekwitnięciu, mniej więcej w okresie jesiennym, pojawiają się owoce, które osiągają ok. 1 cm średnicy. Czerwone owoce są niezwykłą dekoracją skimii japońskiej. Należy jednak mieć na uwadze, że cała roślina jest bardzo trująca.

Odmiany skimii japońskiej

Należy mieć na uwadze, że skimia japońska jest rośliną dwupienną. Oznacza to, iż jej zapylanie jest możliwe dopiero gdy posadzimy osobniki męskie i żeńskie. Jednak powstają również odmiany hybrydowe, dzięki czemu owocowanie jest jak najbardziej możliwe, bez konieczności posadzenia aż dwóch osobników. Poszczególne odmiany różnią się między sobą przede wszystkim kolorem kwiatów, a także maksymalną wysokością sadzonki.

Wśród popularnych odmian skimii japońskiej, które możemy uprawiać w ogrodzie, wymienimy takie okazy jak:


  • Skimia japońska Rubella - jest to najpopularniejszy krzew, który wyróżnia się kwiatami o zabarwieniu ciemnoróżowym. Kwiat osiąga maksymalnie wysokość 150 cm.
  • Skimia japońska Magic Marlot - kwiat, którego liście wyróżniają się ozdobnym obrzeżem w białym kolorze. Krzew ten jest karłowy, przez to dorasta maksymalnie do 1 metra wysokości.
  • Skimia japońska Rubinetta - jest to odmiana męska, która dorasta maksymalnie do 80 cm wysokości. Natomiast kwiat, który pojawia się od listopada do marca, przybiera czerwony kolor.
  • Skimia japońska Nymans - jest to odmiana żeńska, która owocuje na czerwono
  • Skimia japońska Emmanuelle - krzew dorastający maksymalnie do 1,5 metra wysokości. Jednocześnie kwiaty kwitną na biało, a w okresie owocowania pojawiają się intensywnie czerwone owoce.
  • Skimia japońska Emerald King - roślina dorastająca maksymalnie do 1 metra wysokości. Jest to odmiana męska kwitnąca na kremowo.
  • Skimia japońska Kew White - oryginalny kwiat, który owocuje na biało. Jest to odmiana żeńska, która dorasta maksymalnie do 80 cm wysokości.

Skimia japońska - ceny

Jeżeli skimia japońska przykuła naszą uwagę na tyle mocno, by uprawiać ją w ogrodzie, to zapewne będziemy chcieli się przekonać, w jakiej cenie dostępne są poszczególne sadzonki. Oczywiście cena jest uzależniona nie tylko od konkretnej odmiany, ale również wysokości dostępnej sadzonki. Niestety nie wszystkie okazy są tak łatwo dostępne lub cena niektórych z nich jest rzeczywiście zawrotna.

Ceny skimi japońskiej, a także innych roślin ozdobnych uprawianych w ogrodzie lub domu

Nazwa rośliny

Cena

Skimia japońska Emmanuelle

410,00 zł

Skimia japońska Rubella 15-20 cm

39,99 zł

Skimia japońska Magic Marlot

36,00 zł

Cyprysik Lawsona

19,99 zł

Cyprysik Lawsona 35 cm

45,00 zł

Peperomia polybotrya Raindrop

34,90 zł

Peperomia polybotrya Raindrop

24,00 zł

Runianka japońska

20,00 zł

Kalina japońska Cascade

95,00 zł

Krzewuszka cudowna Brigela

29,00 zł

Cedr himalajski Golden Horizon

337,00 zł

Skimia japońska w ogrodzie

Jak wygląda uprawa skimii japońskiej

Roślina, która przywędrowała do nas z Dalekiego Wschodu, posiada dość duże wymagania uprawowe. Powinniśmy znaleźć jej jasne stanowisko w ogrodzie, które jednak nie będzie wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Roślina nie może być posadzona zarówno na stanowisku słonecznym, a także w cieniu. Inaczej liście ulegną poparzeniu, a przy zbyt małej ilości światła, kwiat będzie bardzo słabo owocował.

Uprawa w ogrodzie skimii japońskiej będzie wymagała przygotowania żyznej gleby o odczynie kwaśnym. Ważne jest to, aby ziemia była wilgotna, ale nie mokra, ponieważ roślina jest bardzo wrażliwa na suszę. Ze względu na jej niską odporność na mróz, możemy ją uprawiać przez cały rok w dużych donicach. Wtedy w okresie zimowym będziemy przenosić ją do chłodnego pomieszczenia. Sprawdź także ten artykuł: Migdałek trójklapowy - uprawa, stanowisko, cięcie, zimowanie.

Pielęgnacja skimii japońskiej w ogrodzie

Pielęgnacja skimii japońskiej będzie wymagać od nas pewnego nakładu pracy i czasu. Jednak takie zaangażowanie bardzo się opłaca, ponieważ roślina bardzo szybko odwdzięczy się pięknymi kwiatami oraz dekoracyjnymi owocami. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu, szczególnie w czasie upałów oraz jesienią, kiedy to skimia japońska jest najbardziej narażona na usychanie. Ważne jest również zasilanie rośliny przy pomocy nawozów do roślin rosnących na kwaśnym podłożu.

Bordowe kwiatostany skimii japońskiej, a także sadzenie, pielęgnacja i uprawa
Skimia japońska o purpurowych kwiatach oraz jej wymagania w ogrodzie, pielegnacja i sadzenie

Do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych, które koniecznie obejmuje uprawa skimii japońskiej zalicza się przycinanie. Okazuje się, że specjalne cięcie nie jest konieczne. Jednak jeżeli chcemy zadbać o naszą roślinę, aby była odporniejsza na choroby, to przycinanie służy usuwaniu przyschniętych kwiatostanów oraz uszkodzonych pędów. Już wiemy, że sadzonki skimii japońskiej są bardzo wrażliwe na mróz, dlatego konieczne jest ich odpowiednie zimowanie. Jeżeli uprawiamy roślinę w ogrodzie, to zimowanie będzie polegać na osłonięciu krzewu. Natomiast uprawa w donicy pod tym względem jest łatwiejsza, ponieważ roślinę przenosimy do budynku, w którym temperatura nie będzie spadać poniżej 0 stopni Celsjusza.

Co warto wiedzieć o skimii japońskiej?

Skimia japońska - rozmnażanie

Rozmnażanie skimii japońskiej wcale nie jest prostym zadaniem, ponieważ ukorzenianie się sadzonek trwa bardzo długo. Jednym ze sposobów rozmnażania tego ozdobnego krzewu jest wykonanie okładów. Wybrany pęd przysypujemy ziemią, a następnie czekamy na jego ukorzenienie, które może trwać nawet do kilku miesięcy.

Kolejnym sposobem na rozmnażanie skimii japońskiej, jest pobieranie półzdrewniałych pędów. W takiej sytuacji pędy pobieramy najlepiej pod koniec lipca, a nawet w sierpniu. Następnie przenosimy je do ziemi wymieszanej z torfem, pamiętając o regularnym nawadnianiu. Sadzonka ukorzeni się dopiero w kolejnym sezonie.

Choroby i szkodniki atakujące skimię japońską

Niestety uprawa skimii japońskiej jest narażona na różnego rodzaju choroby i szkodniki. Powodem ich występowania są oczywiście najczęściej nieprawidłowości w pielęgnacji rośliny. Jeżeli na przykład sadzonkę umieścimy w podłożu o zasadowym odczynie, to niestety roślina może zachorować na chlorozę. Natomiast zbyt mokra ziemia, a także zbyt wysoka wilgotność powietrza może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. W takich okolicznościach krzew należy potraktować specjalnymi preparatami grzybobójczymi.

ikona podziel się Przekaż dalej