Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra) – ogólna charakterystyka

Tamarix tetrandra to krzew ozdobny inaczej nazywany tamaryszek drobnokwiatowy. Krzew tamaryszku naturalnie występuje na powierzchni od Bliskiego Wschodu, aż do Europy południowo-wschodniej, w tym w Polsce. Jest to duża i rozłożysta roślina, która może osiągać nawet do 4 metrów wysokości. Tamaryszek czteropręcikowy charakteryzuje się drobnymi liści zgrupowanymi w kwiatostany. Widać to na zdjęciach, które są powszechnie dostępne w Internecie.

Liście w kolorze bladoróżowym kwitną na wiosnę. Powstają one na bazie zeszłorocznych pędów, dlatego nie należy ich przycinać późną jesienią. Uprawa tamaryszku drobnokwiatowego nie jest skomplikowana. Krzew tamaryszku dostosowuje się praktycznie do każdego podłoża, w tym nawet do terenów nadmorskich i piaszczystych. Optymalny odczyn gleby to zasadowy lub obojętny. Przesadzanie roślin akceptowalne jest tylko w przypadku młodych sadzonek. Proces przesadzania dorosłych krzewów nie jest wskazany.

Tamaryszek czteropręcikowy jest z reguły odporny na mróz w polskich warunkach. Temperatury poniżej -20 stopni Celsjusza są już dla niego szkodliwe. Warto dodatkowo zabezpieczyć go w miesiącach zimowych specjalną osłoną przed wiatrem. Na plus jest fakt, iż dorosły krzak nie wymaga dodatkowego nawadniania czy nawożenia. Tamaryszek drobnokwiatowy jest odporny na suszę, a najlepiej rozwija się w miejscu mocno nasłonecznionym.

Tamaryszek pięciopręcikowy (Tamarix ramosissima) – ogólna charakterystyka

Wszystkie rodzaje tamaryszku są bardzo do siebie podobne pod względem budowy czy pielęgnacji. Odmiana pięciopręcikowa różni się od tej wcześniej opisywanej ilością pręcików i kształtem liści. Jak sama nazwa wskazuje ten tamaryszek będzie miał ich pięć. W porównaniu do tamaryszku czteropręcikowego kwitnie od czerwca do sierpnia wyjątkowo na pędach z tego samego sezonu.

Tamaryszek pięciopręcikowy charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi w kształcie igiełek. Krzew tamaryszku pięciopręcikowego jest równie wysoki, co pozostałe odmiany. Pielęgnacja oraz uprawa odbywa się praktycznie na takich samych zasadach, co w przypadku tamaryszku czteropręcikowego, tamaryszku rozgałęzionego czy tamaryszku francuskiego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie tamaryszku krok po kroku.

Krzew tamaryszek pięciopręcikowy na tle nieba, a także Krzew tamaryszek czteropręcikowy i ich uprawa
Krzew tamaryszek czteropręcikowy i pięciopręcikowy, jego uprawa, pielęgnacja i stanowisko

Porady w zakresie uprawy krzewu tamaryszku

Tamaryszek rozgałęziony, tamaryszek francuski, tamaryszek pięciopręcikowy czy tamarix tetrandra to nieskomplikowane w uprawie krzewy ozdobne. To, o czym należy pamiętać podczas sadzenia tamaryszku to pozostawienie wolnej przestrzeni dookoła sadzonki. Jak zdjęcia krzewu pokazują, tamarix tetrandra czy tamarix ramosissima rozrasta się dość mocno. Chcąc zapewnić roślinie swobodny rozwój, wystarczy zostawić około 2 metrów niezagospodarowanego miejsca po bokach.

Nie należy krzewu tamaryszka czteropręcikowego podcinać późną jesienią. Stare pędy zeszłoroczne powinny zostać na kolejny sezon. To na nich właśnie rozwijają się nowe pąki kwiatowe, które będą ozdabiać cały krzew w kolejnym sezonie. Można jedynie delikatnie podciąć krzew tuż po kwitnieniu, aby delikatnie zarysować jego pożądany kształt.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii krzewy