Tamaryszek francuski (Tamarix gallica) – kilka słów o gatunku

Tamaryszek francuski to ciekawy krzew ozdobny. Gatunek pochodzi z zachodnich wybrzeży Morza Śródziemnego. Cieszy się dużym powodzeniem, ponieważ kwitnący kwiat tamaryszku to prawdziwe widowisko. Dodatkowo roślina ma bardzo ciekawy pokrój. Wypuszcza długie pędy – rózgi, które mocno się przewieszają. Początkowo są zielone, co ładnie się prezentuje, ale z biegiem czasu nieco drewnieją. Roślina osiąga około 2 m wysokości.

Kwitnący kwiat tamaryszku bardzo ładnie wygląda. Kwiatostany składają się z drobnych kwiatuszków, które mają zaledwie kilka centymetrów średnicy. Układają się jeden obok drugiego, oblepiają całe pędy, co sprawia, że roślina wygląda na puchatą. Najczęściej mają różowy kolor i bardzo ładnie się prezentują.

Tamarix gallica nie jest niestety całkowicie odporny na mróz. Dlatego właśnie w ogrodach we wschodniej części kraju może przemarzać. Na szczęście szybko odrasta na wiosnę, na dodatek jest bardzo odporny na suszę. Nie ma żadnego problemu z zanieczyszczeniem powietrza – tamaryszki to krzewy ozdobne idealnie sprawdzają się w mieście.

Tamaryszek francuski – wymagania

Tamaryszek francuski nie jest trudny w uprawie. Ma naprawdę niewielkie wymagania pod względem siedliska i prawie nic mu nie przeszkadza. Sadzonki tamaryszku można sadzić w dowolnym podłożu, musi być jednak dość przewiewne, świetnie sprawdza się gleba piaskowa. Roślina gorzej rozwija się w podłożu ciężkim i podmokłym, a także bardzo zbitym. W większości ogrodów bez problemów będzie się rozwijał.

Ten krzew ozdobny najbardziej lubi słoneczne stanowisko. Źle znosi nadmierne zacienienie, a brak słońca może skończyć się poważnymi chorobami – marnieniem i ograniczonym kwitnieniem. W cieniu tamaryszek francuski może być bardziej podatny na szkodniki i choroby grzybowe. Wybierając miejsce dla krzewu, warto dobrze je przemyśleć. Krzewy naprawdę kiepsko znoszą przesadzanie na nowe miejsce, dlatego należy znaleźć dla nich idealną lokalizację, w której będą się świetnie czuły. Warto zadbać o to, by miejsce było dobrze osłonięte przed wiatrem i chłodem. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.

Sadzonki tamaryszku w ogrodach – zakup i cena

Tamaryszek w ogrodzie możesz mieć za sprawą sadzonek, które są dostępne w sprzedaży zarówno w szkółkach i specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Czasami można je spotkać także w supermarketach, które mają dział ogrodniczy. To dość popularna roślina, a cena nie jest szczególnie wygórowana. Sadzonka o wysokości około 30 cm to koszt mniej więcej 20 zł.

Dużym powodzeniem cieszą się sadzonki na pniu. Mają formę małych drzewek, co sprawia, że są jeszcze bardziej dekoracyjne. Sadzonki szczepione na pniu przepięknie się prezentują, a ich cena jest nieco wyższa. Są nieco bardziej odporne na niską temperaturę niż sadzonki w formie krzewów.

Tamaryszek francuski w czasie kwitnienia na tle morza, a także uprawa tamaryszku francuskiego
Uprawa tamaryszku francuskiego krok po kroku, czyli tamaryszek francuski i jego pielęgnacja

Kupując sadzonkę, sprawdź jej jakość. Najważniejszym wyznacznikiem są liście. Powinny być całe, niezniszczone i bez żadnych śladów żerowania szkodników czy porażenia chorobami grzybowymi. Warto sprawdzić ich spodnią stronę – tam bardzo często ukrywają się niewielkie robaczki – mszyce lub tarczniki. Jeśli to możliwe, sprawdź także stan korzeni. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup sadzonek w balocie lub w pojemnikach. Są one w znacznie lepszej kondycji, ponieważ nie wysychają i są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Sadzonki z doniczek można sadzić przez cały sezon, te z nagim korzeniem sadzi się jesienią, ale na tyle wcześnie, by zdążyły się przyjąć na nowym miejscu.

Uprawa tamaryszku francuskiego

Tamaryszek francuski to jeden z najmniej wymagających krzewów. Jest wytrzymały i nie wymaga regularnego nawożenia preparatami ani naturalnymi, ani mineralnymi. Dobrze czuje się także na glebach mało zasobnych, więc ich zasilanie przed sadzeniem również nie jest konieczne. Jedyne o czym trzeba pamiętać to podlewanie, chociaż susza nie jest szczególnie niebezpieczna dla tamaryszków.

Ważnym zabiegiem jest także cięcie. Krzewy ozdobne dobrze je znoszą, pierwszy zabieg przeprowadza się tuż po posadzeniu – pędy powinny być przycięte do 30 cm, aby się rozkrzewiły. Później gałązki, tak zwane rózgi, skraca się co roku o 1/3 długości. Roślina szybko odbija, ale intensywne cięcie pomaga w zachowaniu ładnego, gęstego pokroju. Cięcie wykonuje się wiosną lub jesienią, ale w tym pierwszym przypadku można zmniejszyć kwitnienie – kwiaty pojawiają się na tegorocznych przyrostach. Pozostawiony sam sobie tamaryszek ma malowniczy pokrój, ale z biegiem czasu zaczyna się przerzedzać, co nie wygląda najpiękniej. Wręcz przeciwnie, sprawia, że roślina traci swój urok. Dlatego coroczne przycinanie jest naprawdę bardzo ważne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii krzewy