Jak wybrać ozdobne krzewy do ogrodu, które kwitną najdłużej

Długo kwitnące krzewy do ogrodu - zastosowanie, zalety i wady

Krzewy są to wieloletnie rośliny o zdrewniałych gałęziach, które rozrastają się już od nasady nie tworząc pnia. Za krzewy uważa się także małe rośliny, które nie przekraczają 6 metrów wysokości. Ozdobne krzewy ogrodowe chętnie wybieramy do nasadzeń w zieleni miejskiej, w ogródkach przydomowych i na działce. Wybieramy je głównie dlatego, że są to małe rośliny wieloletnie, których pielęgnacja nie jest pracochłonna.

Krzewy sprawdzają się w ogrodach niewymagających wiele pracy. Ponadto są niskie, dlatego też nie zasłaniają widoku z okien, za to doskonale odgradzają ogród od ulicy i zasłaniają go przed niepożądanymi spojrzeniami. Niektóre krzewy świetnie sprawdzają się jako formowane lub nieformowanie żywopłoty. Jeśli wybierzemy krzewy lub drzewa zimozielone, będą one stanowiły dekorację ogrodu przez cały rok.

Jak wybierać ozdobne krzewy do ogrodu

Wybierając ozdobne krzewy do ogrodu kierujemy się następującymi kryteriami:

 • ozdobne krzewy, które pięknie i długo kwitną,
 • krzewy ozdobne o dekoracyjnych liściach,
 • krzewy ogrodowe o ozdobnych owocach.

Szczególnie atrakcyjne są krzewy, które pięknie kwitną. Stanowią one idealne rozwiązanie dla ogrodu rekreacyjnego i bezobsługowego. Możemy wówczas zrezygnować z pracochłonnej uprawy kwiatów. Idealnym rozwiązaniem będą krzewy kwitnące całe lato. Jeśli stworzymy ciekawe kompozycje ogrodowe wykorzystując długo kwitnące krzewy, zapewnimy sobie przez cały rok piękny ogród, który wymaga niewiele pracy. Pielęgnacja krzewów sprowadza się do ich regularnego przycinania, nawożenia i podlewania w czasie suszy oraz ewentualnie grabienia liści. W przypadku krzewów problemem są także chwasty w ogrodzie, które często wybierają cieniste miejsca pod krzewami. Chwasty w ogrodzie najłatwiej ograniczamy poprzez ściółkowanie gleby wokół krzewów.

Czy wieloletnie krzewy kwitnące całe lato nadają się do małych ogrodów? Wybieramy wówczas krzywy małe. Dobrym wyborem do małego ogrodu będzie także wysoki krzew o strzelistym pokroju, który nie zabier miejsca. Dobrym rozwiązaniem są również krzewy kwitnące całe lato szczepione na pniu, które wyglądają jak miniaturowe drzewa. W takim przypadku wysoki krzew szczepiony na pniu zajmuje w ogrodzie bardzo mało miejsca, zaś pod nim możemy ustawić ławeczkę lub posadzić kwiaty.

Piękne, długo kwitnące krzewy ozdobne, które kwitną cały sezon, do jesieni

Jakie są najdłużej kwitnące krzewy do ogrodu? Niestety krzewy kwitnące całe lato w naszym klimacie nie występują często. Większość krzewów pięknie kwitnie na wiosnę, inne zakwitają latem, a jeszcze inne na jesieni. Warto tak zaplanować ogród, aby mieć rośliny kwitnące na przemian przez cały rok, zaś zimą ogród będą zdobić rośliny zimozielone.

Piękne, najdłużej kwitnące krzewy - top 10:

 1. pięciornik krzewiasty kwitnie od czerwca do późnej jesieni,
 2. róża okrywowa kwitnie od czerwca do jesieni,
 3. hortensja ogrodowa kwitnie od czerwca do wczesnej jesieni, zasuszone kwiatostany zdobią ogród przez cały rok,
 4. hortensja bukietowa kwitnie od lipca do października, zaś kwiatostany przekwitłe stanowią dekorację cały rok,
 5. budleja Dawida kwitnie cały sezon,
 6. lagerstroemia kwitnie od lipca do października,
 7. wiciokrzew pnący Henry'ego kwitnie od czerwca do października,
 8. ketmia syryjska, hibiskus kwitnie przez cały sezon,
 9. lilak drobnolistny 'Superba' kwitnie od wiosny do jesieni,
 10. oczar pośredni długo kwitnie zimą.

Jednym z najdłużej kwitnących krzewów ogrodowych jest budleja Dawida. Jest to dość wysoki krzew, który zakwita tworząc długie, kłosowate kwiatostany. Kwitnie od lipca do października i silnie przyciąga motyle. Roślina ta wymaga słonecznego stanowiska i wilgotnej gleby. W czasie suszy budleja Dawida wymaga podlewania. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.

Długo kwitnące krzewy do ogrodu, czyli TOP 10 najdłużej kwitnących, pieknych krzewów
Lagerstroemia, piękny krzew z TOP 10 długo kwitnących krzewów, które można uprawiać w ogrodzie

Za najdłużej kwitnący krzew na świecie uważana jest lagerstroemia. Jest to wysoki krzew, dorastający nawet do 4 metrów. Od lipca do października obsypany jest kwiatostanami, które osiągają nawet 20 cm długości. W zależności od odmiany lagerstroemia kwitnie w kolorze białym, różowym, czerwonym lub fioletowym. Liście lagerstroemii są również dekoracyjna, zaś na jesieni przebarwiają się na żółto. Czy można tę piękną roślinę uprawiać w Polsce? Problemem jest jest słaba mrozoodporność. Starsze okazy są wytrzymałe na mróz i odbijają na wiosnę. Bardzo ważne jest sadzenie tej rośliny w miejscu ciepłym i zacisznym. Zimą młode rośliny okrywamy agrowłókniną, a ziemię wokół pnia ściółkujemy.

Mniej okazałą, ale piękną i łatwą w uprawie rośliną jest pięciornik, który tworzy niskie, zwarte kępy długo obsypane pięcio płatkowymi kwiatami. Kwitnie w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Najbardziej popularnym gatunkiem jest pięciornik krzewiasty, który jest krzewem długowiecznym i długo kwitnącym. Łatwość uprawy i małe wymagania glebowe sprawia, że krzew ten jest idealnym wyborem dla osób, które szukają roślin do ogrodu bezobsługowego i mało pracochłonnego. Jedynym koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie pięciornika. Krzew skracamy co roku w marcu nadając mu kulisty pokrój. Brak cięcia powoduje, że krzew traci ładny kształt i pojawiają się dziury pomiędzy gałązkami.

Ciekawym, długo kwitnącym krzewem jest róża okrywowa. Jest to odmiana krzewu róży, która wydaje długo kwitnące, różowe kwiaty. Rozpoczyna kwitnienie w drugiej połowie czerwca i kwitnie aż do przymrozków. Róża okrywowa, płożąca jest łatwa w uprawie, mrozoodporna i nie wymaga okrywania na zimę. Krzew ten potrzebuje słonecznego stanowiska, zaś pielęgnacja polega na ściółkowaniu ziemi pod krzewem i przycinaniu przymarzłych po zimie gałązek.

ikona podziel się Przekaż dalej