TOP 10 krzewów kwitnących całe lato. Zobaczcie, które krzewy wybrać do ogrodu
Dlaczego warto wybierać wieloletnie i pięknie kwitnące krzewy liściaste do ogrodu? Krzewy i drzewa są łatwe w uprawie i nie wymagają wiele pracy, przeciwnie niż kwiaty i byliny. Dlatego idealnie nadają się do ogrodu rekreacyjnego i prawie bezobsługowego. Co jednak zrobić, aby w ogrodzie cały sezon były kwitnąco? Jak zaplanować nasadzenia krzewów, aby wiosną, latem i jesienią wszystko kwitło, pachniało i cieszyło oko? Doradzamy jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu rekreacyjnego i jak je pielęgnować.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ozdobne krzewy w ogrodzie kwitnące wiosną, latem i jesienią
Jak wykorzystać w ogrodzie krzewy kwitnące całe lato
Krzewy są to niskie rośliny liściaste lub iglaste, które nie wyrastają wyżej niż 6 metrów. Są to rośliny wieloletnie o zdrewniałych gałęziach, lecz nie tworzą pnia jak drzewa. Krzewy i drzewa ozdobne, kwitnące pełnią ważną rolę w ogrodzie. Przede wszystkim zasłaniają ogród przed niepożądanymi spojrzeniami i tworzą osłonę przed wiatrem, kurzem i słońcem. Krzewy mają tę zaletę, że są niskie i nie zasłaniają widoku z okna i nie rozrastają się nadmiernie jak drzewa. Kwitnące rośliny w ogrodzie, szczególnie byliny oraz kwiaty jednoroczne, wymagają sporo prac ogrodniczych, aby wyglądały pięknie i okazale. Krzewy, jako rośliny wieloletnie, rosną praktycznie same. Ponieważ rosną długo na tym samy miejscu, należy bardzo dokładnie zaplanować nasadzenia.
Jeśli mamy mniej czasu na prace ogrodowe i zależy nam na rekreacyjnym ogrodzie, w którym po prostu spędzimy chwile relaksu, warto nastawić się na dekoracyjne krzewy, które są prawie bezobsługowe. Jedyne zabiegi pielęgnacyjne, jakie musimy wykonać, to podlewanie w czasie suszy, nawożenie i przycinanie. Krzewy dekoracyjne wymagają także zagospodarowania miejsca pod nimi. Jeśli przestrzeń pod krzewami jest wystarczająco słoneczna i oświetlona, możemy posadzić byliny i stworzyć rabaty kwiatowe. Warto jednak wiedzieć, że byliny są trudniejsze w uprawie i bardziej pracochłonne. Jeśli przestrzeń jest zacieniona warto wypełnić ją sadząć niskie byliny lub krzewinki zadarniające. Innym rozwiązaniem jest wysypanie tej przestrzeni korą lub żwirem. Unikamy w ten sposób zachwaszczenia i pracy przy pieleniu.
Najciekawsze ozdobne krzewy kwitnące całe lato
Popularne krzewy kwitnące całe lato:
- pięciornik krzewiasty kwitnie na żółto od czerwca do późnej jesieni,
- róża okrywowa kwitnie w odcieniach różu i czerwieni od czerwca do jesieni,
- hortensja ogrodowa kwitnie na biało, różowo lub niebiesko od czerwca do wczesnej jesieni,
- hortensja bukietowa kwitnie od lipca do października w odcieniach różu, fioletu lub bieli,
- omżyn, budleja Dawida kwitnie cały sezon,
- lagerstroemia kwitnie od lipca do października w kolorach różowym, czerwonym lub fioletowym,
- wiciokrzew pnący Henry'ego kwitnie od czerwca do października,
- ketmia syryjska, hibiskus kwitnie przez cały sezon na biało, różowo, ,
- dziurawiec ‘Hidcote’ kwitnie od czerwca do października,
- janowiec barwierski kwitnie na żółto latem od czerwca do sierpnia.
Krzewy kwitnące to wyłącznie rośliny liściaste. Większość z nich gubi liście na zimę. Krzewów, które pięknie kwitną bardzo długo od wiosny do jesieni nie ma zbyt wiele. Mamy wśród nich niskie krzewy, jak pięciornik, hortensja czy róża płożąca, które sprawdzą się jako rośliny okrywowe tworzące barwne kobierce. Natomiast wyższe rośliny dekoracyjne, jak budleja Dawida, lagerstroemia lub ketmia syryjska wspaniale wyglądają posadzone jako soliter w eksponowanym miejscu.
Wykorzystując w ogrodzie piękne krzewy kwitnące całe lato, warto dobrze zaplanować ogród, tak aby nie wyglądał on chaotycznie i męcząco. W ogrodzie cały czas kapiącym od kolorowego kwiecia i mieniącym się feerią barw, nie zrelaksujemy się, gdyż tło będzie zbyt chaotyczne. Dlatego też warto wybrać kwitnące krzewy w jednym lub kilku eksponowanych miejscach, zaś otoczenie wypełnić krzewami o dekoracyjnych liściach. Pięknie wyglądają małe lub niskie, jak również wysokie iglaki, które będą stanowiły doskonałe tło.
Niskie i piękne krzewy kwitnące późnym latem i jesienią
Małe krzewy znajdą zastosowanie zarówno w małym ogrodzie, jak i w dużym. Tworzą piękne, niskie, zadarniające zarośla. Dobrym przykładem jest pięciornik krzaczasty, który kwitnie w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Kwitnienie zaczyna się wiosną a kończy późnym latem. Aby zachować jego ładny pokrój należy krzewy starannie przycinać.
Małe krzewy sadzone w rzędach lub pojedynczo tworzą hortensje, które kwitną na biało, różowo lub fioletowo. Kwitną od czerwca i przekwitają dopiero późnym latem. Są to wyjątkowo dekoracyjne rośliny o ogromnych kwiatostanach. Hortensje traktowane są jako ozdobna roślina rabatowa, mimo że botanicznie są krzewami. W naszym klimacie mogą przemarzać, dlatego warto je przykrywać na zimę. Wiosną przycinamy uszkodzone gałązki. Hortensje dorastają w naszym klimacie do około 1 metra wysokości. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.
Jakie wysokie krzewy wykorzystać jako dekoracyjny soliter
Mniej znanym krzewem, który kwitnie na żółto przez całe lato, jest janowiec barwierski. Jest to krzew o wzniesionych pędach dorastający do wysokości około 1 - 2 metrów. W naturze rośnie w lasach liściastych i nasłonecznionych zaroślach.
Pięknym krzewem o drzewiastym pokroju jest lagerstroemia indyjska, która dorasta do 4 metrów wysokości. Świetnie wygląda posadzona w eksponowanym miejscu jako soliter. Kwitnie długo i obficie, wydając długie, białe, różowe, czerwone lub fioletowe kwiatostany. Jest to roślina egzotyczna, która ma problem z przetrwaniem zimy w Polsce. Młode okazy należy okrywać na zimę agrowłókniną, zaś ziemię u nasady korzenia ściółkować. Dla lagerstroemii warto znaleźć w ogrodzie miejsce eksponowane, rzucające się w oczy, ale też zaciszne i osłonięte od wiatru.
Idealnym krzewem sadzonym w eksponowanym miejscu jako soliter jest budleja Davida, czyli omżyn. Roślina ta pochodzi z Chin i wydaje długie, okazałe kwiatostany, które utrzymują się na krzewie do lata do przymrozków. Dorasta nawet do 4 metrów wysokości. Sadzi się ją jako soliter lub w grupach. Wymaga słonecznego, ciepłego i osłoniętego miejsca, gdyż wykazuje mrozoodporność 7a. Może przemarzać, dlatego też przemarznięte gałęzie przycina się nawet przy samym gruncie. Roślina dobrze regeneruje się po przemarznięciu.