Dlaczego warto wybierać krzewy o białych kwiatach

Jak wybierać krzewy ogrodowe

Krzew jest niedużą, zdrewniałą rośliną wieloletnią, która nie tworzy pnia, lecz jej gałęzie rozchodzą się już od nasady. Za krzewy uważa się też rośliny o zdrewniałych gałęziach, które dorastają do 6 metrów wysokości. W ogrodach wykorzystujemy szczególnie ozdobne krzewy kwitnące, jak również krzewy o ozdobnych liściach i owocach.

Długo kwitnące krzewy ozdobne sprawdzają się w różnych rodzajach i stylach ogrodu. Krzewy są łatwe w uprawie, niewymagające i zazwyczaj nie są pracochłonne w obsłudze. Dlatego też najdłużej kwitnące krzewy wybierane są chętnie do ogrodów rekreacyjnych i łatwych do pielęgnacji. Krzewy ozdobne sprawdzają się zarówno w ogrodach dużych jak i małych. Piękny krzew ozdobny sprawi, że można ograniczyć ilość uprawianych kwiatów, które wymagają dużo zabiegów pielęgnacyjnych.

Krzewy ogrodowe wybieramy ze względu na:

 • atrakcyjne kwiaty i długie kwitnienie,
 • ozdobne liście,
 • dekoracyjne owoce.

Jak wykorzystać w ogrodzie krzewy kwitnące na biało - aranżacje ogrodowe, zdjęcia

Jak pokazują liczne zdjęcia pięknych aranżacji ogrodowych, krzewy o białych kwiatach tworzą w ogrodzie nastrój wyszukanej elegancji i spokoju. Idealnie pasują do ogrodów w stylu nowoczesnym lub romantycznym. Można je łączyć z krzewami o ozdobnych liściach i stworzyć ogród biało zielony. Jednak ogród w tonacjach białych i zielonych może on być zbyt monotonny, chyba że zależy nam na oazie spokoju.

Krzewy kwitnące na biało będą wspaniałym tłem dla kolorowych kwiatów kwitnących na różowo, żółto czy fioletowo. Jednak uprawa kwiatów ozdobnych wymaga nieco zabiegów ogrodniczych. Jeśli zależy nam na ogrodzie nie pracochłonnym warto nastawić się na krzewy. Aby nieco ożywić nieco sterylne wrażenie krzewów kwitnących na biało warto obok posadzić krzewy kwitnące na różowo lub fioletowo. Będzie to idealne zestawienie, które stworzy w ogrodzie nastrój relaksu i delikatności. Do białych i różowych kwiatów idealnie będą pasować nie kwitnące iglaki w różnych odcieniach zieleni.

Projektując ogród warto również brać pod uwagę porę kwitnienia. Niewiele jest krzewów, które kwitną cały sezon. Najdłużej kwitnące krzewy na biało to hortensje ogrodowe i bukietowe, które kwitną całe lato. Ozdobne krzewy kwitną zazwyczaj około 2 miesięcy, dlatego też warto tak zaplanować ogród, aby krzewy kwitły na przemian. Tak więc sadzimy w ogrodzie zarówno krzewy wiosenne, letnie jak i jesienne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.

Ozdobne krzewy kwitnące na biało - gatunki, opis i zdjęcia

Ciekawe krzewy ogrodowe kwitnące na biało

Top 10 krzewów o wyłącznie białych kwiatach:

 1. tawuła Thunberga kwitnie od kwietnia do maja,
 2. jaśminowiec kwitnie w maju i w czerwcu,
 3. pieris japoński, kwiecisty, himalajski kwitnie w kwietniu i w maju,
 4. kalina koralowa i kalina japońska kwitną w maju i czerwcu,
 5. żylistek szorstki i żylistek wysmukły kwitnie w maju i czerwcu,
 6. czarny bez kwitnie w lipcu i sierpniu,
 7. obiela groniasta, wielkokwiatowa kwitnie latem,
 8. laurowiśnia wschodnia kwitnie od maja do czerwca,
 9. śniegowiec wirginijski kwitnie na biało w czerwcu,
 10. orszelina olcholistna kwitnie od połowy lipca do polowy września.
Magnolia o białych płatkach, a także TOP 10 krzewów, które kwitną na biało w ogrodzie
Magnolia gwiaździsta, odmiana kwitnąca na biało w TOP 10 krzewów kwitnących na biało

Ponadto mamy wiele gatunków i odmian krzewów, które kwitną w różnych kolorach, także na biało. Należą do nich:

 • magnolia kwitnie wiosną,
 • rododendron kwitnie
 • pigwowiec,
 • różanecznik,
 • lilaki,
 • krzewuszka cudowna,
 • budleja Dawida.

Najciekawsze długo kwitnące krzewy o białych kwiatach

Szczególnie popularnym krzewem ozdobnym o białych kwiatach jest tawuła pięknie kwitnąca wiosną. Jest to ozdobny krzew, który sprawdzi się na żywopłot nieformowany, sadzony w grupach lub jako soliter. Tawuła pochodzi z Dalekiego Wschodu, jednak doskonale radzi sobie w naszym klimacie. Wiosną jej filigranowe kwiaty po prostu oblepiają zwieszające się gałązki. Kwitnąca w kwietniu i w maju tawuła stanowi przepiękny widok. Mimo egzotycznego pochodzenia tawuły są łatwe w uprawie i niewymagające. Występują odmiany i gatunki tawuł kwitnące na biało i na różowo. Rośliny te lubią słoneczne stanowisko i żyzną glebę. Są mrozoodporne i znoszą nawet bardzo niskie temperatury. Pielęgnacja tawuły polega na przycinaniu krzewu i odchwaszczaniu podłoża.

Kwitnąca kalina koralowa w ogrodzie, a także TOP 10 krzewów kwitnących na biało
Kalina koralowa o pięknych kwiatach, czyli krzez kwitnący na biało z zestawienia TOP 10

Ciekawym i dość popularnym w Polsce krzewem jest kalina koralowa, która kwitnie w maju i czerwcu, natomiast w sierpniu pojawiają się równie ozdobne, czerwone owoce. Jako krzew ozdobny uprawiamy różne gatunki kalin, jednak najbardziej popularne są: kalina wonna, kalina koralowa, kalina hordowina i kalina japońska. Szczególnie pięknie wygląda odmian Roseum, która tworzy kwitnące kule białych kwiatostanów. Kwiaty kaliny pojawiają się w maju. Jest to nieco bardziej wymagająca roślina. Do pełnego kwitnienia potrzebuje dużo światła i słonecznego stanowiska.

Wymieniając rośliny wiosenne warto wspomnieć o laurowiśni wschodniej, która zakwita w maju tworząc pierzaste kwiatostany. Roślina ta o ciekawych, białych kwiatach i skórzastych liściach, świetnie nadaje się na żywopłot. Wymaga żyznej, wilgotnej gleby i słonecznego stanowiska. Preferuje gleby z dużą ilością wapnia. Nie jest zbyt popularna w Polsce z uwagi na małą mrozoodopprnpść. Zdarza się, że roślina przemarza. jednak wiosną odbija. Należy przyciąć przemarznięte pędy.

Ciekawą i mało znaną rośliną jest śniegowiec wirginijski, który kwitnie w maju przez 2 tygodnie wydając kwiaty o długich, wąskich płatkach. Krzew ten jest mało wymagający i łatwy w uprawie. W naszym klimacie jest w pełni mrozoodporny. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Nie ma wielkich wymagań co do gleby, jednak lepiej rośnie w podłożu wilgotnym. W czasie długiej suszy należy go podlewać.

Wczesnym krzewem kwitnącym na biało w kwietniu jest żylistek szorstki. Wydaje on piękne, okazałe kwiaty zebrane w gęste wiechy. Żylistek jest rośliną popularną w przydomowych ogródkach ze względu na dobrą mrozoodporność i łatwość w uprawie. Co ciekawe, żylistek pochodzi z Japonii. Lubi żyzną, próchniczą glebę o odczynie kwaśnym. Rzadko spotykanym w naszych ogrodach gatunkiem jest żylistek kwitnący na różowo.

ikona podziel się Przekaż dalej