Jak wykorzystać w ogrodzie krzaki z żółtymi kwiatami

Ogrodowe krzewy kwitnące z żółtymi kwiatami

Żółte kwiaty ożywiają ogród, sprawiają, że wygląda on na bardziej wesoły i słoneczny. Nie przyciągają wzroku tak jak kwiaty czerwone, lecz nadają otoczeniu blasku. Nic tak nie ubarwia ogrodu jak ozdobne krzewy kwitnące na żółto.

Kwitnący krzew w ogrodzie pełni ważną rolę. Przede wszystkim jest łatwy w uprawie i nie wymaga tyle zabiegów pielęgnacyjnych co kwiaty czy warzywa. Stanowi wspaniałe tło dla innych roślin, a przede wszystkim osłania ogród od niepożądanych spojrzeń przechodniów. Krzewy nawet po przekwitnięciu zdobią ogród pięknymi, zielonymi liśćmi. Za krzew uważana jest roślina do 6 metrów wysokości, która ma zdrewniałe gałązki, jednak nie tworzy pnia, lecz gałęzie rozchodzą się już od nasady.

Jak zaplanować ogród kwitnący cały rok

Umiejscowienie krzewów w ogrodzie należy dobrze zaplanować, gdyż są to rośliny wieloletnie, których miejsca nie będziemy już zmieniać. Niektóre krzewy nie znoszą przesadzania, inne zaś są zbyt duże aby je przesadzić. Dlatego też planując ogród warto wziąć pod uwagę nie tylko kolory kwiatów, lecz także termin kwitnienia. Krzewy wybieramy nie tylko ze względu na kwitnienie, lecz także ze względu na dekoracyjne liście lub owoce.

Biorąc pod uwagę krzewy kwitnące na żółto i w ogóle żółty kolor w ogrodzie warto pamiętać, aby zachować umiar. Nadmierna ilość kwiecia w ogrodzie sprawia, że ogród wygląda chaotycznie i niepokojąco. A przecież jest to miejsce do relaksu, które ma nas uspokoić, gdzie spędzimy chwile wypoczywając z książką i filiżanką kawy. Nadmiar żółtego koloru wprowadzi do ogrodu niepokój. Dlatego należy tak zaprojektować ogród, aby obok krzewu kwitnącego na żółto znalazły się również krzewy o ozdobnych, zielonych liściach, które będą stanowiły optyczną przeciwwagę i uspokoją ogród. Do żółtego pasują też kolory niebieskie i fioletowe. Warto więc obok posadzić kwiaty w tych kolorach. Warto uzupełnić kolory ciekawymi bylinami, gdyż ogród w tonacji żółto zielonej będzie wyglądał nudno.

Najbardziej popularne, ozdobne krzewy kwitnące na żółto - nazwa i pora kwitnienia

Wbrew pozorom krzewów kwitnących wyłącznie na żółto nie jest zbyt wiele. Mamy również żółto kwitnące azalie. Co ciekawe, istnieje również odmiana bzu kwitnąca na żółto.

Top 10 popularnych krzewów z żółtymi kwiatami - nazwa i czas kwitnienia:

  1. forsycja - krzew obsypany kwiatami wczesną wiosną zanim jeszcze pojawią się listki,
  2. mahonia pospolita jest to zimozielony krzew kwitnący wiosną,
  3. złotlin japoński kwitnie w maju,
  4. pięciornik krzewiasty kwitnie od czerwca do późnej jesieni,
  5. karagana syberyjska wiosenny krzew kwitnący na żółto,
  6. dereń jadalny kwitnie w kwietniu i w maju
  7. janowiec barwierski kwitnący od czerwca do sierpnia,
  8. dziurawiec “Hidcote” kwitnie od czerwca do września,
  9. żarnowiec miotlasty kwitnie w maju i czerwcu,
  10. złotokap to dekoracyjny krzew obsypany drobnymi kwiatami zebranymi w długie kwiatostany.-
Forsycja w ogrodzie, krzew z TOP 10 krzewów kwitnących na żółto
Forsycja, piękny krzew kwitnący na żółto oraz inne z zestawienia TOP 10

Trudno sobie wyobrazić wiosny bez forsycji. Ten wiosenny krzew częściej spotykamy w parkach i zieleni miejskiej niż w ogrodach. Stanowi on piękny zwiastun wiosny. Niestety po przekwitnięciu jest już mniej dekoracyjny.

Wspaniałym i długo kwitnącym krzewem jest łatwy w uprawie pięciornik krzewiasty. Jest to nieduży krzew ogrodowy, który kwitnie cały sezon. Zadowala się słabymi glebami i nie stwarza trudności w uprawie. Wymaga on jednak starannego przycinania, gdyż nie przycinany i pozostawiony samemu sobie rośnie w sposób nierówny, traci ładny pokrój, w którym pojawiają się brzydkie dziury. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.

Złotlin japoński w ogrodzie oraz inne krzewy kwitnące na żółto do uprawy
Złotlin japoński w czasie kwitnienia, jedna z najpiękniejszych z TOP 10 krzewów kwitnacych na żółto

Ciekawą rośliną jest złotlin japoński, wiosenny krzew, który kwitnie krótko na przełomie maja i czerwca. Na jego gałązkach pojawiają się pierzaste, żółte kwiatki. Złotlin jest roślina ekspansywną, silnie się rozrastającą. Może zagłuszyć inne rośliny. Dorasta do 3 metrów wysokości. Bywa wrażliwy na mrozy i może przemarzać.

Dereń jadalny o żółtych kwiatach w czasie kwitnienia oraz TOP 10 krzewów kwitnących na żółto
Dereń jadalny, jeden z zestawienia TOP 10 krzewów kwitnących na żółto

Ciekawym krzewem kwitnącym na żółto jest dereń jadalny. Wczesną wiosną, zanim jeszcze pojawią się liście, wydaje żółte kwiaty. Jesienią krzew ten wydaje dekoracyjne czerwone owoce, które nadają się na przetwory, jak dżemy i nalewki. Jego liście pięknie przebarwiają się jesienią na żółto. Czasami wykorzystuje się go na żywopłoty formowane, jednak w tej formie słabo kwitnie i owocuje. Jego gałęzie plączą się, dlatego też starsze egzemplarze stanowią barierę nie do przebycia. Jego cięcie jest dość trudne z uwagi na twarde drewno.

Dziurawiec ‘Hidcote’ jest niskim krzewem o długim okresie kwitnienia. Kwitnie na żółto od czerwca, aż do końca wegetacji. Krzew ten dorasta zaledwie do 1 metra wysokości, dlatego też świetnie nadaje się na rabaty kwiatowe. Może stanowić także roślinę okrywową, zadarniającą. Krzew ten oznaczony jest strefą mrozoodporności 7 i w chłodnych regionach przeważnie jego części nadziemne przemarzają. Roślina jednak ładnie odbija z korzeni i kwitnie na pędach tegorocznych. Lubi miejsca słoneczne i ciepłe. Nie znosi zaś zastoin wody.

Żarnowiec miotlasty rzadziej jest spotykany jako krzew ogrodowy. Wiosną i na początku lata obsypany jest dużymi, żółtymi kwiatami.

Dobrze znanym krzewem jest mahonia pospolita, wczesną wiosną obsypana drobnymi kwiatami zebranymi w okazałe kwiatostany. Co ciekawe, jest to krzew zimozielony i mrozoodporny. Jego dodatkową dekoracją są ozdobne, niebieskie owoce, które pojawiają się na jesieni. Jest to łatwy w uprawie, niewymagający krzew.

Wytrzymałym krzewem jest karagana syberyjska, która dorasta do 5 metrów wysokości. Wiosną wydaje piękne, żółte kwiaty, które latem przeradzają się w, równie dekoracyjne, długie strąki. Jest to roślina wytrzymała i łatwa w uprawie, dlatego często gości w parkach i zieleni miejskiej. Dobrze znosi cięcie i nadaje się na żywopłoty.

ikona podziel się Przekaż dalej