TOP 10 krzewów ozdobnych wieloletnich - rodzaje, wymagania, pielęgnacja
Krzewy ozdobne wieloletnie stanowią wyjątkową atrakcję ogrodów. Ich zaletą są nie tylko piękne, kolorowe kwiaty, ale i efektowne kształty oraz zapachy. Nadające się do ogrodu krzewy mogą stanowić uzupełnienie rabat, odgradzać część przestrzeni lub przyciągać uwagę. Możliwości ich wykorzystania ograniczają się jedynie do wyobraźni ogrodnika. Które wieloletnie krzewy dobrze sprawdzą się w ogrodzie? Prezentujemy TOP 10 roślin do ogrodu, omawiamy ich wymagania oraz warunki prawidłowej uprawy.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak umiejętnie dobrać krzewy ogrodowe?
W ofercie sprzedaży znajdziemy popularne, ale i te mniej znane gatunki roślin, które stanowią idealne uzupełnienie wielu aranżacji ogrodowych. Wybór powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami właścicieli posesji, stylistyką aranżacyjną, a także warunkami terenowymi. Niektóre krzaki i krzewy świetnie radzą sobie w nasłonecznionych i suchych ekspozycjach, inne wolą tereny wilgotne i mocniej zacienione. Chcąc uzyskać najlepsze efekty dekoracyjne, warto dopasować roślinę nie tylko do własnych wymagań, ale i do warunków terenowych.
Krzewy wieloletnie mogą być niskie lub wysokie, rozłożyste lub bardziej zwarte. Ich wymiary dopasowujemy do rozmiarów przestrzeni. Niskie krzaki i krzewy świetnie sprawdzają się na niewielkich ogródkach działkowych. Te większe mogą zajmować dużą przestrzeń, co w zestawieniu z niewielkim ogrodem będzie stanowić wrażenie przytłoczenia. Dlatego duże, rozłożyste krzewy ozdobne na ogół wybiera się do przestronnych aranżacji i miejsc ogrodowego wypoczynku.
Warto także zauważyć, że walorem większości krzewów są piękne, kolorowe kwiaty. Każdy krzew może charakteryzować się innymi terminami kwitnienia. Warto uwzględnić to podczas planowania aranżacji. Jeśli zestawimy ze sobą popularne, kolorowe rośliny, kwitnące o różnych porach, zapewnimy efektowny wygląd ogrodu przez cały sezon wegetacyjny.
TOP 10 krzewy ozdobne wieloletnie
Niskie krzewy do ogrodu
TOP 1 – Krzewuszka cudowna
Krzewuszki cudowne (Weigela Florida) to popularne krzewy liściaste. Ich ozdobą są nie tylko kolorowe kwiaty, ale i piękne liście. Niskie odmiany tej rośliny dorastają do około 1 metra wysokości, te większe osiągają nawet do 3 metrów.
Krzewuszka cudowna świetnie nadaje się do ogrodu i posiada niewielkie wymagania uprawowe. Dokładny termin kwitnienie będzie uzależniony od konkretnej odmiany. Te najbardziej popularne na ogół zakwitają późną wiosną oraz wczesnym latem. Krzaki krzewuszki idealnie prezentują się w grupach i nasadzeniach pojedynczych. Bez wątpienia są to jedne z roślin o bardzo szerokich możliwościach zastosowania.
Aby krzewuszki dobrze rosły, należy zapewnić im odpowiednie stanowisko uprawy. Krzewuszka cudowna najbujniej rośnie w podłożu żyznym i próchniczym. Najlepiej odpowiadają jej gleby lekko wilgotne. Stanowisko uprawy powinno być słoneczne i osłonięte przed porywami wiatru. Roślina nie nadaje się do uprawy na stanowiskach mocno zacienionych.
TOP 2 – Niskie azalie japońskie
Kolejna uniwersalna propozycja do ogrodu to niskie azalie japońskie. Są to efektowne, karłowate rośliny, które po wielu latach uprawy uzyskują wysokość od 0,5 do 1,2 metra. Azalie japońskie formują się w kształt gęstej, efektownie wyglądającej kuli. Największą ozdobą rośliny są piękne, kolorowe kwiaty, które pojawiają się w maju. Tego rodzaju krzewy ozdobne wieloletnie mogą posiadać kwiaty w odcieniach bieli, czerwieni, różu, bądź fioletu.
Warunkiem udanej uprawy jest wybór odpowiedniego stanowiska. Azalia japońska lubi miejsca lekko zacienione. Służy jej też gleba o umiarkowanej wilgotności i odczynie pomiędzy 4,5 – 5,5 pH. Karłowate krzaki azali warto regularnie nawozić i podlewać. Wczesną wiosną można zabezpieczać wrażliwe pąki kwiatowe przed nocnymi przymrozkami.
TOP 3 – Niskie berberysy
Berberysy występują w wielu odmianach, mogą przybierać różny pokrój i wybarwienie. Jednym z ich atutów są niewielkie, gęsto rozmieszczone listki. Pora kwitnienia rośliny przypada na maj i czerwiec. W tym okresie krzaki berberysu pokrywają się bukiecikami kwiatów o pomarańczowym bądź żółtym kolorze. Co ciekawe, krzaki berberysów posiadają kłujące kolce, dzięki czemu świetnie nadają się na naturalne żywopłoty.
Wybierając krzewy ozdobne wieloletnie, warto zwrócić uwagę na odmianę. Istnieje ponad 400 odmian berberysów, niektóre z nich są niskie, inne osiągają wysokość do 3-4 metrów. Wybór krzewu do ogrodu powinien być podyktowany dostępnością przestrzeni.
Berberysy są często wybierane do ogrodu. Ich charakterystyczną cechą jest łatwość uprawy. Niskie krzewy świetnie radzą sobie na stanowiskach słonecznych bądź lekko zacienionych. Odpowiada im gleba przepuszczalna. Jako rośliny ogrodowe, berberysy nie wymagają częstego podlewania ani nawożenia. Istotnym aspektem uprawy jest regularne przycinanie. Cięcie wykonujemy po zimie, wycinając przesuszone pędy. Raz na kilka lat krzaki należy przyciąć nieco mocniej, w celu odświeżenia wyglądu i lepszego rozkrzewienia rośliny.
TOP 4 – Wierzba całolistna
To mniej popularne, intensywnie rosnące krzewy, które osiągają maksymalnie 1,5 metra wysokości. Ich największą ozdobą są kolorowe, gęsto rozłożone kwiaty. Wierzba całolistna kwitnie na wiosnę i pokrywa się wtedy różowymi kwiatami. W ofercie sprzedaży znajdziemy krzaki szczepione na pniu, jak i nieszczepione rośliny w formie krzewu. W drugim przypadku można uzyskać półkulisty pokrój, który świetnie sprawdzi się w aranżacji ogrodowej lub w donicy.
Roślina nie jest trudna w pielęgnacji. Wystarczy zapewnić jej słoneczne stanowisko uprawy i umiarkowanie podlewać. Wierzba całolistna dobrze poradzi sobie zarówno w glebie żyznej, jak i tej mniej zasobnej. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat krzewów ozdobnych.
TOP 5 – Golteria pełzająca
To mało popularne, niskie krzewinki o płożącym pokroju. Roślina świetnie nadaje się na skalniki. Jej walorem dekoracyjnym są ciemnozielone liście, które jesienią przebarwiają się na kolor czerwony. Atutem rośliny są także piękne kwiaty, które pojawiają się od lipca do sierpnia. Od października z kwiatów wykształcają się czerwone owoce, utrzymujące się na pędach aż do wiosny.
Golteria pełzająca preferuje stanowiska półcieniste i osłonięte przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Dobrze rośnie w lekko kwaśnym, torfowym podłożu. Należy ją umiarkowanie podlewać i nawozić od wiosny, aż do jesieni.
Średnie i wysokie krzewy ozdobne wieloletnie
TOP 6 – Hortensja bukietowa
Kwitnące hortensje potrafią ozdobić wszystkie przestrzenie ogrodowe. W ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne odmiany tej rośliny. Największą popularnością cieszy się właśnie hortensja bukietowa, charakteryzująca się długim okresem kwitnienia. Krzew jest mrozoodporny i łatwy w uprawie, a kwitnące kwiaty utrzymują się na tegorocznych pędach.
Hortensja bukietowa dorasta do 2 – 3 metrów wysokości. Kwitnące właściwości ujawniają się już w drugiej połowie czerwca i utrzymują na roślinie do jesieni. Intensywne kwitnienie uzyskuje się przy odpowiedniej pielęgnacji.
Hortensje świetnie radzą sobie na stanowisku słonecznym lub półcienistym, osłoniętym przed wiatrem. Idealna do uprawy gleba posiada lekko kwaśny odczyn pH, jest próchnicza, przepuszczalna i żyzna. Roślina wymaga regularnego nawożenia oraz podlewania w okresie bezdeszczowym.
TOP 7 – Kalina koralowa, czyli efektowne krzewy ozdobne wieloletnie
Kalina koralowa jest wyjątkowym krzewem, występującym w kilku efektownych odmianach. Dużą popularnością cieszy się odmiana buldeneż, której kwitnące pędy tworzą efekt śniegowych kul. Z początku zebrane w średniej wielkości kule kwiaty są lekko zielone, następnie całkowicie bieleją, a przed przekwitnieniem nabierają lekko różowego odcieniu. Kwitnące krzewy zdobią aranżacje ogrodowe w maju oraz w czerwcu.
Jako krzewy ozdobne wieloletnie, kaliny koralowe nie mają szczególnych wymagań uprawowych. Dobrze rosną w niemal każdej glebie i wymagają podlewania jedynie w okresie przedłużającej się suszy. Ogrodowe kaliny koralowe najlepiej radzą sobie na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Po przekwitnięciu można je przycinać, a także delikatnie formować.
TOP 8 – Forsycja
Forsycje to bardzo popularne krzewy ozdobne, wytwarzające piękne, intensywnie żółte kwiaty. Forsycja zdobi aranżacje ogrodowe na początku wegetacji. Kwiatostany pojawiają się już od początku kwietnia, wtedy gdy większość innych roślin dopiero budzi się do życia.
Tuż po kwitnieniu warto przyciąć pędy o 1/3, co zapewni dobre rozkrzewienie i lepsze kwitnienie w kolejnym sezonie. Najlepszym stanowiskiem uprawy są ekspozycje słoneczne. Forsycja posiada niewielkie wymagania uprawowe i będzie rosła nawet w miejscu mocniej zacienionym. Efektem będzie jednak znacznie słabsze kwitnienie. Podłoże powinno być żyzne i niezbyt ciężkie. Podlewanie wykonuje się w czasie przedłużającego się okresu bezdeszczowego. Młode krzewy warto dodatkowo nawozić.
TOP 9 – Bukszpan wiecznozielony
Bukszpany wiecznozielone to rośliny ogrodowe o wielu możliwościach zastosowania. Dzięki obecności licznych odmian, świetnie nadają się do ogrodu. Można tworzyć z nich naturalne żywopłoty i ozdobne formy roślinne.
Tego rodzaju krzewy ozdobne wieloletnie wymagają wapiennego, lekko gliniastego podłoża. Roślina rośnie także w glebach piaszczystych, jednak wymaga dobrego przekompostowania podłoża. Ziemia powinna być lekko wilgotna o pH w granicach 7 – 8. Bukszpany dobrze radzą sobie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i zacienionych. Idealne rozkrzewienie uzyskamy poprzez regularne cięcie rośliny. Warto wiedzieć, że bukszpany są bardzo podatne na formowanie.
TOP 10 – Lilak
Pod nazwą lilak kryje się znany przez każdego ogrodnika bez. Są to wyjątkowe krzewy ozdobne wieloletnie, które wytwarzają kwitnące pędy. Kwiaty zwracają uwagę swoim wyglądem, ale i bardzo przyjemnym, intensywnym zapachem. Co więcej, ogrodowe lilaki nie są roślinami kapryśnymi i dobrze znoszą drobne błędy uprawowe.
Bez najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, im mniej promieni słonecznych dociera do rośliny, tym słabsze będzie jej kwitnienie. Krzewy występują w wielu odmianach, a ich kwiaty przybierają barwę od bieli do ciemnego fioletu. Wystarczy podlewać je w okresie bezdeszczowym i regularnie nawozić. Lilaki najlepiej radzą sobie w żyznych glebach, umożliwiających najbardziej obfite kwitnienie.