Lista TOP krzewów zimozielonych

Krzewy zimozielone - najładniejsze rośliny ogrodowe

Mając na uwadze to, jakie są aktualnie najpopularniejsze krzewy zimozielone, będziemy mogli jeszcze lepiej zagospodarować przestrzeń w swoim ogrodzie. Oczywiście mowa jest o roślinach, które są wiecznie zielone, przez co w ogóle nie zrzucają liści na sezon zimowy. Jest to bardzo duża zaleta, ponieważ w pobliżu domu, nie będzie miesiąca w ciągu roku, w którym nie cieszylibyśmy się jesienią.

Do TOP 10 popularnych krzewów zimozielonych zaliczymy m.in. takie okazy jak:

  • Ognik (Pyracantha) - krzewy ozdobne zaliczające się do rodziny różowatych. W zależności od gatunku te liściaste krzewy potrafią dorastać nawet do 6 metrów wysokości. W okresie kwitnienia pojawiają się drobne kwiaty, po których wyrastają owoce o czerwonym, lub nawet żółtym zabarwieniu.
  • Bukszpan (Buxus) - rodzaj drzew lub krzewów, które określane są potocznie również jako gryszpan. W Polsce najczęściej uprawiany jest bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens), który może dorastać nawet do 3 metrów wysokości. Te liściaste krzewy ogrodowe doskonale sprawdzą się do formowania jako pojedyncze krzewy, ale także do nasadzeń na żywopłoty.
  • Cis pospolity (Taxus baccata) - rośliny wiecznie zielone do ogrodu, które zaliczają się do grona iglaków. W zależności od odmiany możemy uprawiać bardzo wysokie drzewo, dorastające nawet do kilkunastu metrów wysokości, lub też jako średniej wysokości krzew. Cis pospolity porastany jest przez skrętoległe igły osiągające do 3 cm długości. Cechą charakterystyczną tej rośliny są nibyjagody, które zresztą są jadalne. Jednak trzeba uważać na trujące nasiona, które znajdują się wewnątrz owoców.
  • Złotlin japoński (Kerria japonica) -  jest to krzew ozdobny do ogrodu, który zalicza się do rodziny różowatych. Gatunek ten ostatecznie osiąga do ok. 3 metrów wysokości. W okresie kwitnienia pojawiają się intensywnie żółte kwiaty, które często ponownie wyrastają na koniec sezonu wakacyjnego. Jego bardzo dużą zaletą są nie tylko liście zdobiące krzew przez cały rok, ale również tym, iż uprawa tej rośliny nie jest zbyt wymagająca.
  • Rododendron (Rhododendron) - rodzaj roślin zaliczanych do rodziny wrzosowatych. Te znane gatunki ogrodowe określane są również potocznie mianem różaneczników, bądź azalii. Są to niewątpliwie najładniejsze krzewy zimozielone, które wyróżniają się pięknymi kwiatami przybierającymi najróżniejsze kolory.
  • Berberys (Berberis) - ozdobne krzewy ogrodowe, które wyróżniają się tym, iż ich pędy pokryte są cierniami. Najczęściej porastane są przez skrętoległe liście. W okresie kwitnienia pojawiają się niezbyt duże kwiaty, po których następnie wyrastają owoce w postaci jagód. Warto mieć na uwadze, że te liściaste krzewy mogą posłużyć do tworzenia różnych konfitur oraz soków ze względu na wyjątkowe witaminy zawarte w owocach.
  • Ligustr jajowolistny (Ligustrum ovalifolium) - krzewy ogrodowe tego gatunku dorastają maksymalnie do 5 metrów wysokości. Ich ojczyzną jest Azja, jednak w naszym klimacie doskonale odnalazły się jako ozdobne krzewy zimozielone. Są to rośliny, których ulistnienie bardzo często się przebarwia. W okresie od maja do czerwca pojawiają się drobne kwiaty o przyjemnym zapachu. Rośliny doskonale sprawdzają się do nasadzeń jako żywopłoty oraz inne naturalne osłony.
  • Irga (Cotoneaster) - rodzaj roślin zaliczających się do rodziny różowatych. Te liściaste gatunki ozdobne dorastają maksymalnie do 5 metrów wysokości. Ich bardzo dużą dekoracyjnością potrafi być to, iż u różnych gatunków i odmian, możemy mieć do czynienia z różnymi kolorami pędów. W okresie kwitnienia rośliny są obsypane drobnymi kwiatami, po których w późniejszym czasie wyrastają pozorne pestkowce.
  • Suchodrzew chiński (Lonicera xylosteum) - gatunek znany również pod nazwą wiciokrzewu pospolitego. Spotykany jest w Polsce, głównie na terenach nizin. Te liściaste krzewy ozdobne dorastają maksymalnie do 2 metrów wysokości. Posiadają liście wyróżniające się całymi brzegami. W okresie od maja do czerwca pojawiają się najczęściej kremowe, rurkowate kwiaty. Po przekwitnięciu pojawiają się czerwone jagody. Należy pamiętać, że cała roślina jest trująca.
  • Trzmielina japońska (Euonymus japonicus) - ojczyzną tego wiecznie zielonego krzewu są Chiny oraz Japonia. Najczęściej dorasta do 1,5 metra wysokości. W okresie od czerwca do lipca pojawiać się mogą niepozorne kwiaty o białym kolorze, które są zebrane w baldachogrona. Trzmielina japońska niestety wyróżnia się niską odpornością na mrozy. Te liściaste krzewy ozdobne będą najlepiej czuć się na przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej glebie na słonecznym, bądź półcienistym stanowisku.

Ceny krzewów zimozielonych

Warto sprawdzić, w jakich cenach będziemy mogli zakupić konkretne rośliny zimozielone. Jest to bardzo pomocne, aby porównać ogólnie ceny poszczególnych gatunków, a także sprawdzić, jaki koszt poniesiemy z tytułu grupowych nasadzeń w swoim ogrodzie.

Przykładowe ceny krzewów zimozielonych

Nazwa gatunku

Cena

Bukszpan wieczniezielony

12,00 zł

Złotlin japoński

15,99 zł

Trzmielina japońska

34,99 zł

Suchodrzew chiński

17,49 zł

Cis pospolity ‘Fastigata’

14,00 zł

Berberys

15,00 zł

Pozostałe ciekawe krzewy zimozielone warte uwagi

Niskie krzewy ogrodowe wiecznie zielone

Jeżeli będzie zależeć nam na tym, aby nasze krzewy zimozielone były dość niskie, to doskonale sprawdzi się między innymi mahonia pospolita. Jest to krzew dorastający do ok. 0,5-1,5 metra wysokości. Krzew pochodzący z Ameryki Północnej wyróżnia się niezwykle dekoracyjnymi, żółtymi kwiatami, które pojawiają się od kwietnia do maja. Następnie na ich miejscu wyrastają niebieskie jagody, wyśmienicie kontrastujące na tle przebarwiających się na czerwono liści.

Lawenda oraz inne krzewy ogrodowe z TOP 10 najlepszych krzewów zimozielonych
Lawenda wąskolistna oraz inne krzewy zimozielone do ogrodu, najpiekniejsze gatunki

Inne niskie krzewy, które mogą przyozdobić nasz ogród, mogą okazać się sporym zaskoczeniem. Ponieważ do tego grona zaliczymy także lawendę wąskolistną. Najczęściej krzewinki dorastają maksymalnie do 50 cm wysokości. Cechą charakterystyczną tej rośliny są jasnofioletowe kwiaty wydzielające przyjemny aromat. Krzewinki nie mają bardzo dużych wymagań uprawowych, natomiast odwdzięczają się bardzo długim kwitnieniem, trwającym niemalże przez cały sezon wakacyjny. Sprawdź także ten artykuł: 10 najlepszych krzewów na żywopłot – zobacz, co wybrać.

Wysokie rośliny wiecznie zielone

Poszukując wysokie zimozielone krzewy, najlepiej jest sprawdzić, czy takie interesujące gatunki znajdziemy wśród iglaków. Ciekawą propozycją będzie jodła koreańska, która może dorastać nawet do 6 metrów wysokości. Jego ozdobą są szyszki o niebieskofioletowym zabarwieniu. Ponadto warto zwrócić uwagę również na igliwie jodły koreańskiej, które jest od spodu niemalże całkowicie białe.

Patrząc na to, aby posadzić wysokie krzewy zimozielone w ogrodzie, na pewno taki warunek spełni również żywotnik zachodni. Gatunek ten doskonale sprawdza się na żywopłoty, ze względu na to, iż dorasta do 5 metrów wysokości, wyróżniając się jednocześnie bardzo gęstym pokrojem. Zaletą żywotników zachodnich jest bardzo szybki przyrost, a także nieduże wymagania uprawowe.

Kwitnące krzewy zimozielone

Wybierając różnego rodzaju krzewy wiecznie zielone, bardzo często zwracamy uwagę również na to, aby były one kwitnące. Dzięki temu nasz ogród może przybrać wielorakie barwy, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Ciekawym gatunkiem takiej krzewinki jest wrzosiec darlejski, który dorasta maksymalnie do 60 cm wysokości. W okresie od stycznia do kwietnia pojawiają się purpurowe kwiaty.

Jeżeli zależy nam na oryginalnie wyglądających kwiatach, to doskonale sprawdzi się kalmia szerokolistna. Te niezbyt wysokie, kwitnące krzewy obsypane są białymi kwiatami z bordowymi kropkami od maja do końca czerwca. Uprawa tego krzewu nie jest zbyt trudna. Jednak potrzebne jest regularne nawożenie oraz podlewanie, a także zapewnienie najlepiej słonecznego stanowiska.

ikona podziel się Przekaż dalej