Trawa pampasowa – charakterystyka uniwersalnej rośliny do ogrodu

Trawa pampasowa posiada łacińską nazwę Cartaderia Selloana. Jest to roślina ozdobna, określana również jako kortaderia oraz okolcz. Naturalnym środowiskiem trawy pampasowej jest Ameryka Południowa. Roślina rośnie na stepach zwanych pampą, skąd wzięła się jej zwyczajowa nazwa.

Ozdobna trawa pampasowa może wyrosnąć do wysokości nawet 3 metrów. Tworzy zwarte kępy o sztywnych, lancetowatych liściach długości do 1 metra. Liście delikatnie się wyginają, stanowiąc efektowną ozdobę. Warto także wiedzieć, że na jesienią trawa pampasowa rozwija swoje puszyste kwiatostany. Ich wysokość może sięgać do 3 metrów, stanowiąc wyjątkową ozdobę całej aranżacji.

Ciekawostką są również kolory kwiatostanów. Wysoka trawa pampasowa może przybierać najróżniejsze kolory kwiatostanów. W zależności od odmiany najczęściej spotykamy kolory białe, różowe, beżowe, srebrzyste oraz fioletowe. Co ciekawe, kwiatostany trawy pampasowej mogą osiągać długość do 1 metra, stanowiąc wyjątkową ozdobę do ogrodu. Kwiatostany utrzymują się przez kilka miesięcy, a długie kwitnienie okazuje się wyjątkowym elementem ozdobnym.

Wysoka, ozdobna trawa pampasowa posiada sztywne liście o zielonym wybarwieniu (niektóre odmiany mogą posiadać jaśniejszy pasek wzdłuż liści). Roślina zapewnia długie kwitnienie i niskie wymagania uprawowe, jednak należy ją umieścić w pewnej odległości od często uczęszczanych szlaków komunikacyjnych. Wszystko za sprawą faktu, że liście rośliny są ząbkowane i dość ostre, a w związku z tym mogą powodować zadrapania skóry.

Ozdobna trawa pampasowa do ogrodu – warunki udanej uprawy

Odpowiednie podłoże i stanowisko uprawy

Kortaderia nie wymaga bardzo skomplikowanej uprawy, wystarczy zapewnić jej odpowiednie podłoże i dobrze dopasować stanowisko. Trawa pampasowa może rosnąć bezpośrednio w glebie bądź w donicy. Drugie rozwiązanie daje możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce i pozwala na uzyskanie najlepszych efektów dekoracyjnych.

Zarówno młoda sadzonka, jak i dorosła roślina preferują ciepłe i słoneczne stanowisko. Najlepiej sprawdzą się miejsca osłonięte od podmuchów porywistego wiatru. Ozdobna trawa pampasowa idealnie rośnie w ekspozycji południowej. Posadzona w miejscu bardziej zacienionym będzie charakteryzowała się mniejszym wzrostem i ubogim kwitnieniem.

Warunkiem udanej uprawy jest także dobrze dobrane podłoże. Ziemia przeznaczona pod uprawę trawy pampasowej powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Roślinie idealnie odpowiada podłoże bogate w próchnicę, składniki odżywcze oraz wapń. Preferowany jest lekko kwaśny odczyn pH.

Warto zauważyć, że ziemia przeznaczona do uprawy trawy pampasowej powinna być dobrze przepuszczalna. Roślina źle znosi zaleganie wody w korzeniach. Najgorszym rozwiązaniem będzie ziemia gliniasta, która generuje zastoiny wodne. Jeśli planujemy wsadzenie trawy pampasowej do ogrodu z glebami gliniastymi, zadbajmy o odpowiedni drenaż. Innym dobrym rozwiązaniem jest sadzonka umieszczona w ozdobnej donicy.

Podlewanie i nawożenie trawy ozdobnej do ogrodu

Wiemy już, czym wyróżnia się trawa pampasowa do ogrodu, jakie posiada kolory kwiatostanów i jakie preferuje podłoże. Warto także określić kwestię podlewania i nawożenia, które są sekretami uprawy wielu roślin do ogrodu (np. takich jak werbena ogrodowa).

Wysoka trawa pampasowa całkiem dobrze znosi okresowe przesuszenie. Jest ono znacznie mniej groźne dla rośliny niż zastoiny wodne. Podłoże w okresie letnim powinno być umiarkowanie wilgotne. Wraz z jesiennym spadkiem temperatur, stopniowo rezygnujemy z podlewania. Przy ujemnych temperaturach ziemia powinna być już sucha.

W sezonie letnim możemy delikatnie podlewać podłoże (w razie potrzeby), pamiętając o ograniczeniu przelewania rośliny. Umiejscowiona w zbyt wilgotnym podłożu trawa pampasowa będzie podatna na gnicie korzeni i powolne obumieranie. Dlatego bezpieczniej będzie posadzić ją na lekkim wzniesieniu lub w miejscu o lekkim kącie nachylenia podłoża. W ten sposób woda opadowa nie będzie długo zalegała w podłożu. Świetnie sprawdzają się także podwyższone, kaskadowe rabaty kwiatowe po których spływa nadmiar wody.

Podlewanie rośliny powinno być umiarkowane. Najlepsze efekty uprawy uzyskamy, jeśli zadbamy o odpowiednie nawożenie. Wysadzona w mało zasobnym podłożu, wysoka trawa pampasowa powinna być zasilana w okresie wiosennym i letnim. W ten sposób kwiatostany przybiorą efektowne kolory, a roślina zapewni bardziej obfite kwitnienie. Roślina może być nawożona przy pomocy nawozów organicznych. Dobrym rozwiązaniem będą także nawozy mineralne o większej dawce fosforu oraz potasu. Dodatkowo, jeśli ziemia jest dość luźna, warto wykonywać ściółkowanie. Sprawdź także ten artykuł: Jak uprawiać trawy ozdobne w donicach? Wyjaśniamy krok po kroku.

Kiedy sadzić trawę pampasową? Sadzonka wysadzona do gruntu czy donicy?

Wysoka trawa pampasowa nie ma szczególnych wymagań dotyczących terminu sadzenia. Możemy posadzić ją w terminie od wiosennym oraz letnim. Początek uprawy nie powinien przypadać na późną jesień oraz bardzo wczesną wiosnę, ponieważ młode sadzonki są dość wrażliwe na ujemne temperatury. Nie zaleca się także sadzenia w momencie, gdy roślina rozpoczęła kwitnienie.

Trawa pampasowa w ogrodzie o wielkich kwiatach, a także sadzenie, wymagania, pielęgnacja
Trawa pampasowa w ogrodzie jest łatwa w uprawie i pielęgnacji i ma małe wymagania

Młoda sadzonka trawy pampasowej powinna zostać wsadzona nieco głębiej niż rosła w doniczce. Dzięki lekkiemu zagłębieniu szyjki korzeniowej uzyskamy lepszą ochronę przed przemarzaniem. Warto zauważyć, że młode rośliny wymagają szczególnej ochrony przed przymrozkami. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie w porze jesiennej, pamiętajmy o ściółkowaniu. Najlepiej sprawdzi się tu kora ogrodowa, która dodatkowo zabezpieczy młodą roślinkę.

Osobną kwestią są możliwości zastosowania kortaderii. Trawa pampasowa przybiera różne kolory kwiatostanów, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w wielu przestrzeniach ogrodowych. Roślina jest dość uniwersalna i z łatwością dopasujemy ją do niemal każdego stylu ogrodowego. Uprawiana w gruncie, wysoka trawa pampasowa świetnie sprawdza się w zestawieniu pojedynczym. Jeszcze lepiej prezentuje się w postaci szpalerów. Możemy posadzić ją wzdłuż ścian budynku, wzdłuż ogrodzenia, wokół altany czy wzdłuż szlaków komunikacyjnych (dbając o odpowiednią odległość roślin od ścieżki).

Wysoka, ozdobna trawa pampasowa idealnie prezentuje się również przy oczkach wodnych. Możemy ją również uprawiać w ozdobnych pojemnikach, które stanowią dodatkowy element dekoracyjny. Uprawiana w pojemnikach trawa pampasowa (podobnie jak werbena ogrodowa) świetnie prezentuje się przy tarasach, balkonach oraz w pewnej odległości od ogrodowych miejsc wypoczynku. Wystarczy ustawić doniczkę w miejscu słonecznym i zabezpieczonym przed podmuchami porywistego wiatru. Może to być ekspozycja południowa bądź południowo zachodnia.

Cięcie trawy pampasowej i zabezpieczenie rośliny przed mrozem

Regularne cięcie traw ozdobnych zapewnia im lepszy wzrost i wygląd. Bez wątpienia jest to czynność, której nie warto zaniedbywać. Ozdobna trawa pampasowa powinna być przycinana jesienią. Najlepiej sprawdza się cięcie na wysokość około 30 – 40 cm.  Co pewien czas warto też wykonać tak zwane cięcie odmładzające. W tym przypadku radykalnie przycinamy roślinę na wysokości około 15 – 20 cm, co wpłynie na polepszenie zwartego pokroju. Cięcie odmładzające wykonujemy raz na dwa, trzy lata. Jeśli kępa trawy wygląda już mocno nieestetycznie, możemy ją obciąć całkowicie. W ten sposób przyspieszymy ponowny wzrost i umożliwimy regenerację. Do przycinania trawy najlepiej sprawdzi się sekator, dobrej jakości nożyce ogrodowe bądź nożyce do przycinania żywopłotu.

Po zakończeniu przycinania należy zabezpieczyć roślinę przed niskimi temperaturami. Jest to niezbędnym warunkiem, by utrzymać roślinę w dobrej kondycji. Trawa pampasowa nie jest szczególnie odporna na działanie mrozów, dlatego wymaga odpowiedniej ochrony. Jako ochrona najlepiej posłuży kopczykowanie. Wykorzystujemy mieszankę torfu, z trocinami bądź suchymi liśćmi i obsypujemy roślinę. Nieprzycięte, wysokie liście możemy lekko związać sznurkiem.

Ze względu na mniejszą odporność na przymrozki, wysoka trawa pampasowa najlepiej sprawdza się w uprawie w cieplejszych rejonach naszego kraju. Jednak w rejonach zimniejszych wcale nie musimy z niej rezygnować. Rozwiązaniem problemu staje się uprawa w donicach. Przed nastaniem przymrozków przenosimy donicę z trawą pampasową do chłodnego pomieszczenia. Optymalna temperatura przechowywania to 0 – 10 stopni Celsjusza. W czasie zimowania, trawa pampasowa nie wymaga podlewania. Po rozpoczęciu sezonu wiosennego, wystarczy ją ponownie wynieść na zewnątrz. W tym czasie delikatnie wznawiamy podlewanie. Pamiętajmy jedynie by nie wynieść rośliny zbyt wcześnie, bowiem wiosenne przymrozki mogą doprowadzić do jej uszkodzenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii krzewy