Kroton jako kwiaty doniczkowe – charakterystyka

Trójskrzyn - opis

Trójskrzyn (Codiaeum), którego potocznie określamy jako kroton, zalicza się do rodziny wilczomleczowatych. W warunkach naturalnych możemy spotkać go przede wszystkich w obszarach azjatyckiego kontynentu. W Polsce jest udomowiony trójskrzyn pstry. Największą ozdobą rośliny są jego skórzaste liście. Mienią się one w zieleni i żółci, wpadając nawet w czerwony odcień. Mocno zaznaczone nerwy na liściach, jeszcze bardziej podkreślają jego egzotyczny charakter.

Uprawa krotonu sprawdzi się w przede wszystkim w przestronnych miejscach. Jego maksymalna wysokość może wynieść nawet ponad metr. Kwitnący kroton niestety zalicza się do rzadkości. Zdecydowanie częściej kwiaty mają szansę pojawić się w przypadku trójskrzynu uprawianego w ogrodzie zimowym. Kwiaty, które już się pojawią są dość niepozorne, a także nie wydzielają żadnego zapachu.

Kwiaty doniczkowe krotona - odmiany

Kroton jest rośliną posiadającą wiele różnych odmian. Do najciekawszych z nich zaliczają się takie odmiany jak:

  • Craigii - odmiana ta wyróżnia się pięknymi liśćmi, które są przyozdobione żółtymi nerwami. Kwitnienie tej odmiany zachodzi niezwykle rzadko, tylko i wyłącznie w bardzo ścisłych warunkach uprawowych.
  • Golden Bell - cechą charakterystyczną tej odmiany są wielokolorowe liście o kanciastym kształcie.
  • Petra - trójskrzyn, który wyróżnia się liśćmi w kolorze intensywnej zieleni z mocno zaznaczonymi, żółtymi nerwami
  • Mrs. Iceton - jest to jedna z najbardziej barwnych odmian. Ponieważ liście, które są zielone, zaczynają się z czasem przebarwiać wpadając w odcienie żółci, pomarańczu, różu i jasnej purpury.
  • Gold Sun - odmiana ta wyróżnia się jasnozielonym, wręcz żółtym odcieniem liści. W tej odmianie jednak przeważają liście nakrapiane - zielonożółte.
  • Mammi - trójskrzyn, którego liście wpadają w różne odcienie żółci, zieleni, pomarańczowego, a nawet czerwieni. Kwitnienie tej odmiany, tak jak w przypadku praktycznie każdego trójskrzynu jest bardzo rzadkie.

Jak widać odmian trójskrzynu jest naprawdę wiele. Powyżej zostały wymienione tylko niektóre z nich. Należy mieć na uwadze, że praktycznie żadna odmiana nie będzie miała kwiatów. Kwitnący kroton jest bardzo rzadkim okazem i ze względu na egzotyczność rośliny, musielibyśmy spełnić bardzo wymagające warunki. W związku z tym należy uważać na ewentualne obietnice ze strony sprzedawców gwarantujących piękne kwitnienie rośliny.

Kroton - wymagania uprawowe

Jak wygląda uprawa krotona?

Jak już wcześniej wspomniano, kroton pstry jest rośliną egzotyczną, dlatego jego uprawa nie zalicza się do najłatwiejszych zadań. Warto jednak przynajmniej spróbować swoich sił w tej wymagającej hodowli, ponieważ te kwiaty doniczkowe odwdzięczą się niesamowitym wyglądem swoich liści. Trójskrzyn powinien być ustawiony w jasnym miejscu, z możliwością bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Należy jednak uważać, aby nie stawiać rośliny w miejscu, w którym mogą panować przeciągi, ponieważ wymagania krotonu nie zostaną w pełni spełnione. Ostatecznie roślina narażona na zbyt dużą cyrkulację powietrza zacznie marnieć.

Podłoże powinno być żyzne, a także o lekko zasadowym odczynie. Ważne jest to, aby utrzymywać w pomieszczeniu, w którym znajduje się kroton dość wysoką temperaturę. W końcu jego wymagania są zbliżone do warunków panujących w lasach tropikalnych. Zatem kroton pstry doskonale będzie się czuł w temperaturach powyżej 20 stopni Celsjusza. Nie powinniśmy zapominać również o tym, że roślina potrzebuje podwyższonej wilgotności powietrza. W okresie wakacyjnym nie ma najmniejszego problemu z tym, żeby sadzonki wystawiać na ogród. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach i roślinach ozdobnych.

Codiaeum variegatum pictum - trujący kwiat doniczkowy

Codiaeum variegatum jest wyjątkową rośliną. Chociaż ogród nie jest miejscem na jego uprawę, to jednak doskonale przyozdobi każde wnętrze w mieszkaniu. Musimy zastanowić się nad zakupem rośliny, jeżeli w domu mamy małe dzieci lub zwierzęta. Ponieważ trójskrzyn wykazuje się właściwościami trującymi.

Liście trójskrzynu lub krotonu o czerwono-zielonym kolorze, a także odmiany, pielęgnacja w ogrodzie i w doniczce oraz sadzenie
Trójskrzyn w doniczce, czyli kroton i jego pielęgnacja, podlewanie i uprawa oraz najpiękniejsze kolorowe odmiany

Za toksyczny w tej roślinie uważa się sok, który ma gorzki smak. Niestety może dojść do próby pogryzienia liści lub innej części rośliny przez małe dziecko lub zwierzę. Wtedy może dojść do podrażnienia śluzówki. Ponadto możemy spodziewać się również dolegliwości ze strony układu trawiennego, w postaci wymiotów i biegunki. Podczas przesadzania rośliny, a także innych zabiegów pielęgnacyjnych, należy zakładać rękawiczki ochronne. W innym przypadku może dojść do powstania  pęcherzy na skórze.

Pielęgnacja krotona

Jak pielęgnować kroton

Opinie na temat tego, czy pielęgnacja krotona jest trudnym zadaniem, czy jednak możliwym do zrealizowania nawet przez początkujących hodowców, są dość mocno podzielone. Pielęgnacja tej rośliny, to przede wszystkim odpowiednie nawadnianie. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. Uprawa tej rośliny przez częste nawadnianie może być nieco skomplikowana. Ponieważ w okresie letnim musimy pamiętać o podlewaniu nawet do 3 razy w tygodniu. Natomiast zimą, w odróżnieniu od innych gatunków roślin, nawadnianie również jest potrzebne z częstotliwością do 3 razy na dwa tygodnie.

Nieprawidłowa pielęgnacja krotona najczęściej przyczynia się do rozwoju choroby.  W tym przypadku pomocnym wskaźnikiem są liście, które więdną, zmieniają kolor lub opadają. Gdy przesadzamy z podlewaniem, wtedy liście zaczynają zwisać. Natomiast opadanie może świadczyć o tym, że ziemia jest zbyt sucha, lub powietrze ma zbyt niski wskaźnik wilgotności. Pozostałe choroby mogą wynikać z zarażenia rośliny patogenami grzybowymi. W takim przypadku wymagana jest dokładniejsza pielęgnacja rośliny, a nawet zastosowanie odpowiednich preparatów.

Rozmnażanie trójskrzynu

Jeżeli podstawowa pielęgnacja nie stwarza nam już większego problemu, to możemy spróbować swoich sił w samodzielnym rozmnażaniu rośliny. W tym celu od rośliny matecznej pobieramy niezdrewniały pęd o długości kilkunastu centymetrów. Pozbawiamy ją listków, a także zabezpieczamy przed sączeniem się trującego się soku. Możemy w tym celu umieścić sadzonkę na jakiś czas w letniej wodzie bądź też zamoczyć końcówki w węglu drzewnym.

Kolejnym krokiem jest zastosowanie ukorzeniacza. Ten etap nie jest konieczny, ale znacznie przyspiesza pojawienie się korzeni. Tak przygotowaną sadzonkę umieszczamy w piasku wymieszanym z torfem. Ważne jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności. Pielęgnacja nowych sadzonek nie jest skomplikowana. Ostatecznie, po pojawieniu się liści, sadzonkę przesadzamy do nowej doniczki. Opinie na temat powodzenia samodzielnego rozmnażania krotona są różne. Jednak, dopóki nie spróbujemy, to tak naprawdę nie zobaczymy oczekiwanych efektów. Pamiętajmy, że kroton może udekorować nie tylko nasz dom, ale również w sezonie letnim także ogród.

ikona podziel się Przekaż dalej