Trzmielina japońska - charakterystyka

Jak wygląda trzmielina japońska?

Trzmielina japońska (Euonymus japonicus) jest zimozielonym krzewem lub niedużym drzewem, zaliczającym się do rodziny dławiszowatych. W warunkach naturalnych można ją spotkać głównie na terenie Chin, Korei oraz Japonii. Natomiast w wielu zakątkach świata zdobyła popularność jako roślina ozdobna. Trzmielina japońska dorasta nawet do 8 metrów wysokości.

Drzewo lub krzew porastane są przez owalne liście, które różnią się zabarwieniem w zależności od konkretnej odmiany. Najczęściej jednak są one zielone lub posiadają kremowe lub żółtawe przebarwienia. W okresie od maja do czerwca na pędach pojawiają się niepozorne, białe kwiaty. Natomiast gatunek ten owocuje jesienią. Owoce o kolorze pomarańczowym, są dość charakterystyczne w swoim wyglądzie.

Popularne odmiany trzmieliny japońskiej

Istnieje bardzo wiele odmian trzmieliny japońskiej, które możemy uprawiać w swoim ogrodzie. Wśród popularnych okazów wymienia się m.in. takie drzewka i krzewy jak:


  • Trzmielina japońska Gold Queen - jest to krzew dorastający do ok. 1,5 metra wysokości. Cechą charakterystyczną odmiany są liście o ciemnozielonym zabarwieniu oraz żółtych nieregularnych środkach.
  • Trzmielina japońska Albomarginatus - niewysoki krzew, który posiada kulisty lub płożący pokrój. Odmiany te cechują się jasnozielone liście z kremowymi, nieregularnymi obwódkami.
  • Trzmielina japońska Aureomarginatus - krzew dorastający do 1 metra wysokości. Cechą charakterystyczną odmiany są liście o zielonym zabarwieniu oraz jasnożółtych, nieregularnych obwódkach.
  • Trzmielina japońska Aureus - nieduże drzewo lub krzew dorastające do 3 metrów wysokości. Liście o zielonym zabarwieniu posiadają mocno zaznaczone unerwienie, a także żółte, nieregularne obwódki.
  • Trzmielina japońska Bravo - krzew, który doskonale znosi cięcie. Liście o zielonym wybarwieniu posiadają kremowo-żółty, nieregularny margines.
  • Trzmielina japońska Gold Rocket PBR - krzew dorastający do 1,5 metra wysokości. Odmiana ta wyróżnia się błyszczącymi, zielonymi liśćmi z jasnożółtą obwódką.
  • Trzmielina japońska Microphyllus - niewysoki krzew, który osiąga ok. 50 cm wysokości. Cechą charakterystyczną odmiany są liście o ciemnozielonym zabarwieniu.
  • Trzmielina japońska Ovatus - krzew wyróżniający się intensywnie żółtymi liśćmi o zielonych środkach

Trzmielina japońska - ceny

Trzmielina japońska jest niezwykle interesującym krzewem, który może stać się wyjątkową ozdobą w każdym ogrodzie. Dlatego chcemy poznać ceny sadzonek, zarówno krzewów, a także drzewek na pniu. Dla porównania w zestawieniu znalazły się ceny innych okazów ozdobnych, aby przekonać się, czy trzmielina japońska jest drogą rośliną, czy jednak nie.

Przykładowe ceny trzmieliny japońskiej, a także innych okazów ozdobnych do ogrodu

Nazwa gatunku

Cena

Trzmielina japońska Microphyllus

13,99 zł

Trzmielina japońska drzewo na pniu

38,01 zł

Trzmielina japońska Ovatus, drzewo na pniu

65,00 zł

Trzmielina japońska Gold Rocket

39,90 zł

Trzmielina japońska Bravo

13,89 zł

Trzmielina japońska Gold Queen

15,60 zł

Trzmielina japońska Albomarginatus

22,90 zł

Trzmielina pospolita Emerald Gold

40,00 zł

Trzmielina pospolita Fortune’a

7,99 zł

Amorfa krzewiasta

6,90 zł

Albicja drzewo jedwabiste

34,56 zł

Dereń biały Aurea Cornus alba

20,25 zł

Eukaliptus górski

59,40 zł

Głóg pośredni Paul’s Scarlet

39,90 zł

Janowiec lidyjski Genista lydia

16,90 zł

Kalina bodnantska Dawn Viburnum bodnantense

21,36 zł

Dypsis lutescens, rozmiar L

56,90 zł

Dypsis lutescens Areca

40,00 zł

Jodła pospolita Compacta

46,00 zł

Jodła pospolita biała, duża sadzonka

23,90 zł

Werbena krzaczasta fioletowa

11,00 zł

Werbena krzaczasta Verbena Hastata

13,10 zł

Wymagania uprawowe

Uprawa trzmieliny japońskiej

Wymagania trzmieliny japońskiej są jak najbardziej możliwe do spełnienia nawet przez początkujących działkowców. Drzewo lub krzew najlepiej będą rosły na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru. Gatunek ten poradzi sobie również w delikatnym półcieniu. Podłoże powinno być żyzne oraz przepuszczalne, chociaż mniej urodzajne gleby także będą akceptowane przez trzmielinę.

Warto zadbać o regularne podlewanie, ponieważ roślina bardzo źle znosi suszę. Poznamy to po zrzucaniu liści, a także ich wcześniejszym wysychaniu. Trzmielina japońska jest doskonałym krzewem lub drzewem do nasadzeń w aglomeracjach miejskich, ponieważ wykazuje się bardzo dużą odpornością na zanieczyszczenia powietrza. Sadzenie trzmieliny powinno odbywać się najlepiej wczesną wiosną. Sprawdź także ten artykuł: Trzmielina oskrzydlona - opis, wymagania, sadzenie, pielęgnacja.

Trzmielina japońska - pielęgnacja

Wiedząc już, jak wygląda uprawa trzmieliny japońskiej, koniecznie powinniśmy sprawdzić, jakie zabiegi pielęgnacyjne są konieczne, aby drzewo lub krzew zdrowo rosły. Nawożenie trzmieliny nie jest aż tak konieczne. Jednak rzeczywiście warto raz na rok lub kilka sezonów, zasilić naszą roślinę naturalnym obornikiem. Pielęgnacja trzmieliny obejmuje również cięcie. Trzmielina japońska doskonale znosi formowanie, z tego względu możemy utworzyć drzewka lub krzewy niemalże o dowolnym pokroju.

Uprawa trzmieliny japońskiej to także odpowiednie zimowanie rośliny. Niestety krzew nie jest zbyt odporny na wysokie mrozy, dlatego będzie wymagać on odpowiedniego zabezpieczenia przed sezonem zimowym. Doskonałym sposobem na zimowanie trzmieliny japońskiej jest wykonanie kopczyków z ziemi lub ściółki. Jeżeli jednak roślina będzie bardziej wyeksponowana na działanie czynników atmosferycznych, wtedy najlepiej jest okryć je przepuszczalną włókniną. Zimowanie trzmieliny japońskiej uprawianej w donicach doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej 5-10 stopni Celsjusza.

Uprawa trzmieliny japońskiej - co warto wiedzieć?

Prawidłowe cięcie trzmieliny japońskiej

Jeżeli zależy nam na mocnym zagęszczeniu krzewu, cięcie trzmieliny powinniśmy zaplanować wczesną wiosną. W tej sytuacji trzmielinę przycinamy bardzo nisko, nawet do wysokości 20 cm nad ziemią. Ponadto trzmielina może być przycinana w późniejszym czasie, jeżeli chcemy ją uformować w kulę lub inny kształt. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż zbyt intensywne cięcie trzmieliny japońskiej, może być dla niej bardzo niekorzystne.

W przypadku trzmieliny o płożącym pokroju cięcie wykonujemy na całej roślinie. Wystarczy wtedy skrócić wszystkie pędy o ok. 5 cm. Natomiast zeszłoroczny przyrost możemy skrócić nawet o połowę. W ten sposób zachowamy odpowiednio gęstą krzewinkę lub drzewo. Warto pamiętać o tym, aby cięcie wykonywać ostrym sekatorem, a także możliwie w słoneczny dzień. Wtedy taka pielęgnacja nie spowoduje ryzyka wystąpienia chorób grzybowych.

Trzmielina japońska - choroby i szkodniki

Prawidłowa uprawa trzmieliny japońskiej powinna uchronić sadzonki przed chorobami i szkodnikami. Jednak pamiętajmy, iż czasami niesprzyjające warunki atmosferyczne lub osłabienie rośliny mogą przyczynić się do pewnych inwazji. Najczęściej trzmielina japońska zapada na różnego rodzaju choroby grzybowe. Pojawiają się one przede wszystkim przy deszczowej aurze lub zbyt intensywnym podlewaniu rośliny. Taką chorobą jest fytoftoroza, która objawia się brązowieniem liści. Nasza uprawa trzmieliny japońskiej powinna być jak najszybciej potraktowana odpowiednimi preparatami grzybobójczymi.

Trzmielina japońska może być zaatakowana również przez chrząszcze, które nazywają się opuchlakami. Ich obecność zauważymy po nadgryzionych liściach. Najczęściej obecność tych szkodników jesteśmy w stanie wynaleźć w czerwcu, czyli wtedy kiedy owady wykazują największą aktywność. Rozwiązaniem na uporanie się z tymi chrząszczami jest również zastosowanie odpowiednich preparatów chemicznych. Należy się koniecznie uporać ze szkodnikami, inaczej ich larwy są w stanie przetrwać na trzmielinie do kolejnego sezonu.

ikona podziel się Przekaż dalej