Trzmielina oskrzydlona – opis gatunku

Trzmielina oskrzydlona występuje także pod nazwą „trzmielina czerwona” lub „trzmielina ognista”. Jest spokrewniona z trzmieliną Fortune’a i trzmieliną pospolitą, które często pojawiają się w naszych ogrodach. Jednak ten pochodzący z Azji krzew ma zupełnie inny pokrój i jest o wiele ciekawszy niż wymienione wcześniej gatunki.

Trzmielina oskrzydlona to interesujący krzew średniej wielkości. Ma około 2-3 m wysokości, często jest szczepiona na pniu. Jest dość szeroka, prawie regularna. Latem roślina nie wyróżnia się niczym szczególnym. Ma ładne, zielone i eliptyczne liście i nie zwraca na siebie szczególnej uwagi. Wiosną kwitnie, ale niepozorne, zielone kwiatuszki nie mają wielkiego znaczenia dekoracyjnego. Wiosną liście także są bardziej blade i niepozorne. Tak naprawdę ta wspaniała roślina zachwyca dopiero jesienią. Jej liście niemal równocześnie przemieniają się. Trzmielina staje się purpurowa i intensywna, jak czerwona pochodnia. Ognista roślina zyskała zatem nazwę „płonący krzew”. Roślina rozwija się powoli. Roczny przyrost nie wynosi więcej niż 15 cm.

I chociaż liście trzmieliny opadają zimą, o tej porze roku także jest piękna. Wszystko dlatego, że zdobią ją ciągle owoce. Mają różowo-pomarańczowy kolor. Są niewidoczne, kiedy czerwona roślina jesienią przebarwia liście, ale zimą, na tle śniegu lub szaro-burego krajobrazu są po prostu ze wszech miar zachwycające. Są okrągłe, mają postać pękających torebek. Trzmielina oskrzydlona w czasie owocowania ma na pędach tak zwane listwy korkowe. Ciągną się wzdłuż pędów tworząc widoczne skrzydełka – stąd oficjalna nazwa rośliny.

Trzmielina oskrzydlona jest toksyczna!

Piękna czerwona roślina jest zachwycająca, ale warto na nią uważać. Jej owoce są trujące dla ludzi i zwierząt domowych. Chętnie zjadają je ptaki, ale dla ssaków są naprawdę niebezpieczne. A ponieważ pojawiające się zimą owocki są bardzo kuszące ze względu na ładny wygląd i intensywny kolor, lepiej zrezygnować z nich w ogrodach, w których bawią się dzieci. Na jej miejscu lepiej sprawdzi się wierzba Hakuro, a jeśli szukasz czegoś o intensywnym wybarwieniu – bodziszek czerwony czy winobluszcz, który też przebarwia się na czerwono. Podobnie trujący jak trzmielina oskrzydlona jest cis pośredni, którego czerwone owoce są szkodliwe dla ludzi i zwierząt.

Odmiany trzmieliny oskrzydlonej

Jest kilka naprawdę ciekawych i nietypowych odmian trzmieliny oskrzydlonej. Na uwagę zasługuje mało znana odmian ‘Compactus’. Jak sama nazwa może sugerować, roślina rośnie wolniej niż inne odmiany, a to sprawia, że nadaje się na żywopłoty. Czerwona tawuła na żywopłotach rzadziej owocuje, jednak jest naprawdę dekoracyjna, zwłaszcza zimą i jesienią.

Na uwagę zasługuje także odmiana ‘Fireball’. Dorasta do 1,5 m, ale ma wspaniały, kulisty pokrój. To sprawia, że wygląda jak ogromna, czerwona piłka. Tawuła oskrzydlona ‘Macrophyllus’ ma ciekawe, poskręcane pędy i falowane liście. Na uwagę zasługuje ‘Silver Cloud’. To odmiana o bardzo charakterystycznych liskach, czerwona, ale ze srebrzystą obwódką.

Warto zastanowić się także nad zakupem odmiany szczepionej na pniu. Ma ciekawą formę drzewka. Podkładka potem nie rośnie, ale gałęzie ciągle rozrastają się, tworząc kulistą, regularną bryłę. To przepięknie wygląda zwłaszcza zimą i jesienią, ale nawet latem oskrzydlona kula robi wrażenie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Trzmielina oskrzydlona – zakup sadzonek i sadzenie

Ognista trzmielina oskrzydlona nie należy do najbardziej popularnych roślin ogrodowych. Jednak bez problemu można ją kupić w większych marketach typu Dom i Ogród oraz w sklepach ogrodniczych czy na różnych targach. Sadzonki na pniu z reguły kosztują około 20-25 zł za sztukę, ale rzadko kiedy trzmieliny sadzi się w dużych ilościach, więc naprawdę warto.

Z reguły sadzonki są sprzedawane w pojemnikach z ziemią. Jest to korzystniejsze rozwiązanie, ponieważ cała, świeża bryła korzeniowa szybciej przyjmuje się w nowym miejscu niż nagi korzeń. Na dodatek taka roślina jest mniej narażona na uszkodzenia. Kupowana w pojemniku trzmielina może być sadzona przez cały sezon, czyli w zasadzie od marca do listopada, nawet latem. Krzewy z nagim korzeniem zaleca się sadzić raczej wiosną lub późną jesienią. Sadzenie latem wymaga regularnego i bardziej obfitego podlewania, ponieważ wtedy podłoże bardziej paruje, a trzmielina wymaga dość dużo wody, zwłaszcza na początku.

Płonący krzew w ogrodzie – uprawa i wymagania

Ognista piękność jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki siedliskowe. Wymagania trzmieliny są naprawdę minimalne. Odporna na mróz, suszę i zanieczyszczenia powietrza, może być sadzona zarówno w miastach, jak i w miejscach, gdzie powietrze jest czystsze. Na dodatek krzew dobrze radzi sobie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w półcieniu. Trzmielina oskrzydlona często jest wykorzystywana w miejskich parkach, ponieważ dobrze sobie radzi bez nadmiernej pielęgnacji.

Wymagania trzmieliny są naprawdę niewielkie. W zasadzie, jeśli zapewnisz jej przepuszczalne, średnio zasobne podłoże, uprawa będzie mało obciążająca. Roślina potrzebuje umiarkowanie suchego podłoża, nie lubi ani nadmiernej suszy, ani szczególnego przelania. Ziemia powinna być średnio zasobna w składniki pokarmowe – trzmielina nie potrzebuje wielu składników odżywczych w ogóle. Trzeba tylko pamiętać, by dobrze odchwaścić podłoże wokół krzewu. Należy to zrobić tuż przed sadzeniem i na bieżąco regulować ilość chwastów w ogrodzie.

Liście i kwiaty trzmieliny oskrzydlonej, a także sadzenie, wymagania i pielęgnacja trzmieliny
Trzmielina oskrzydlona w ogrodzie, a także wymagania, sadzenie i pielęgnacja oraz opis

Trzmielina oskrzydlona – pielęgnacja i uprawa

Młode okazy trzmieliny potrzebują dość regularnego podlewania. Kiedy jednak już dobrze się zadomowią i roślina podejmie wzrost, wymagania są naprawdę minimalne. Trzmielina czerwona nie oczekuje ani nawożenia, ani nawadniania. Oczywiście w czasie najbardziej dokuczliwych susz i letnich upałów warto trochę ją podlać w czasie wieczornego zraszania ogrodu, ale nie jest to szczególnie ważne.

Uprawa trzmieliny oskrzydlonej jest bardzo prosta i nie wymaga szczególnych umiejętności ani wiedzy. Roślina dobrze sprawdzi się w ogrodzie początkujących miłośników roślin lub w rękach zapominalskich. Wybacza błędy uprawne i jest naprawdę bardzo trwała, podobnie jak bodziszek czerwony, cis pośredni czy wierzba Hakuro.

Trzmielina oskrzydlona zimą

Chociaż trzmielina pochodzi z Azji, jest bardzo odporna na mróz i niesprzyjające warunki pogodowe. Dlatego nie potrzebuje żadnego szczególnego traktowania zimą. Na dodatek w czasie zimowych miesięcy po prostu ładnie wygląda, więc nie zasłania się jej żadnymi workami jutowymi ani gałązkami świerkowymi. Młode rośliny mogą być trochę bardziej wymagające. Uprawa trzmieliny zimą nie nastręcza problemów, krzewów nie trzeba podlewać.

Ognista trzmielina oskrzydlona – cięcie

Uprawa trzmieliny powiedzie się także, jeśli nie będziesz jej regularnie przycinać, a zabieg wcale nie jest konieczny do tego, by płonący krzew dobrze wyglądał. Jednak trzmielina bardzo dobrze znosi cięcie i jeśli chcesz, możesz nadawać jej dowolne kształty. Młode rośliny same utrzymują zwarty pokrój i nie wykazują tendencji do nadmiernego rozrastania się.

Cięcie warto wykonać w dwóch przypadkach – jeśli sadzonka jest słabo rozkrzewiona i jeśli zauważysz żerowanie szkodników. W tym pierwszym przypadku trzykrotne cięcie co roku sprawi, że roślina bardziej się rozkrzewi i zagęści pokrój. Przycinanie powinno skracać pędy o około 1/3 długości, co może oznaczać, że będzie to cały roczny przyrost. Cięcie interwencyjne polega na usunięciu uszkodzonych, zaatakowanych przez owady lub połamanych pędów. Można je wykonywać przez cały sezon.

ikona podziel się Przekaż dalej