Werbena ogrodowa - opis, wymagania, uprawa, praktyczne porady
Werbena ogrodowa jest bardzo popularną w Polsce rośliną o walorach dekoracyjnych. W ofertach sprzedaży znajdziemy odmiany o różnorodnym zabarwieniu kwiatów i pokroju. Gdzie najlepiej sprawdzi się werbena ogrodowa i jak wygląda pielęgnacja tej wyjątkowej rośliny? Czy werbena ogrodowa dobrze rośnie w doniczce i jaka powinna być rozstawa sadzonki? Wskazujemy praktyczne porady uprawowe.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Werbena ogrodowa – wygląd kwiatów, popularne odmiany
Jak wygląda werbena ogrodowa?
Werbena ogrodowa to popularna w Polsce bylina. W naszych warunkach klimatycznych jest to roślina jednoroczna, która wytwarza piękne kwiatostany i świetnie sprawdza się na balkon, w donicach lub w gruncie. W zależności od odmiany, werbeny kwitną od kwietnia, aż do września lub października. Duże, pachnące kwiaty układają się w grona i stanowią wyjątkowy walor dekoracyjny.
Poszczególne odmiany werbeny wytwarzają kwiaty w kolorze białym, różowym, czerwonym, żółtym, niebieskim bądź fioletowym. Kwiaty mogą być jednobarwne lub posiadać delikatne kropki w innym kolorze. Dostępne w ofertach sprzedaży byliny na ogół posiadają pokrój wzniesiony bądź płożący. W ofertach sprzedaży znajdziemy także sadzonki o pokroju zwisającym. Co ciekawe, zwisająca werbena ogrodowa jest na ogół uprawiana w doniczce i idealnie sprawdza się na balkon.
Roślina zdobyła popularność dzięki atrakcyjnemu wyglądowi oraz stosunkowo niewielkich wymaganiach uprawowych. Bylina może osiągać od 20 do niespełna 50 cm wysokości. Jej ozdobą są nie tylko kwiaty, ale i intensywnie zabarwione liście o jajowatym lub podłużnym kształcie. Cechą charakterystyczną werbeny ogrodowej są także pokryte włoskami liście.
Popularne odmiany werbeny ogrodowej
W naszych warunkach klimatycznych naturalnie występuje jedynie werbena pospolita (Verbena Officinalis). Jednak znacznie większą popularnością uprawową cieszy się werbena ogrodowa (Verbena Hybrida), która powstała ze skrzyżowania kilku różnych odmian o dobrym rozkrzewieniu i intensywnym kwitnieniu.
Odmiany werbeny ogrodowej można podzielić ze względu na wysokość. W ten sposób wyróżniamy różne odmiany Compacta Nana, czyli werbeny o najmniejszych wysokościach do 15 cm. Dużą popularnością cieszą się także odmiany Verbena Compacta, czyli byliny osiągające do 30 cm wysokości. Ostatnią, a jednocześnie najwyższą grupę stanowią odmiany Frandiflora, czyli werbeny ogrodowe o wysokości do 50 cm.
Warto zauważyć, że werbena ogrodowa cieszy się w Polsce dużą popularnością, a dzięki temu w ofertach sprzedaży pojawiają się najróżniejsze odmiany o wyjątkowych walorach dekoracyjnych. Będą to chociażby odmiany Wiesia o wrzosowej barwie kwiatów. Ciekawie prezentują się także odmiany Janina oraz Magda o amarantowej barwie kwiatów. W sklepach branżowych nie brakuje także odmian zagranicznych (w tym werbena zwisająca). Dużą popularnością cieszy się chociażby odmiana Peaches and Creams o różowo pomarańczowym wybarwieniu kwiatów.
Uprawa werbeny ogrodowej na balkonie, gruncie i w doniczce – wymagania kwiatów
Jakie podłoże i stanowisko preferuje werbena ogrodowa?
Uprawa werbeny ogrodowej nie należy do nadmiernie skomplikowanych. Roślina ta dobrze znosi wiele warunków gruntowych i wybacza niewielkie błędy uprawowe. Zarówno młode sadzonki, jak i duże rośliny najlepiej rosną w próchniczym i przepuszczalnym podłożu. Ziemia pod uprawę na balkonie bądź w ogrodzie powinna być lekka i bogata w składniki pokarmowe. Najlepiej sprawdza się podłoże o lekko kwaśnym bądź obojętnym pH.
Uprawa kwiatów w doniczce, na balkonie i w ogrodzie powinna podlegać zbliżonym zasadom. Kluczem do udanej uprawy jest wybór odpowiedniego stanowiska dla rośliny. Werbena ogrodowa (podobnie jak trawa pampasowa) lubi stanowiska dobrze nasłonecznione. Wyższe temperatury sprzyjają bujnemu kwitnieniu. Co ciekawe, kwiaty nie wymagają pełnej ochrony przed bezpośrednimi opadami deszczu. Niemal wszystkie odmiany werbeny ogrodowej dobrze znoszą wiatr i opady, o ile nie są zbyt długotrwałe ani intensywne.
Werbena wystawiona na balkon lub zwisająca werbena balkonowa może także rosnąć na stanowisku lekko zacienionym. Taka lokalizacja nie sprawi problemów uprawowych, jednak nadmierne zacienienie rośliny może sprawić, że jej kwiaty staną się mniej gęste i efektowne. Sprawdź także ten artykuł: Werbena zwisająca - charakterystyka, zdjęcia, wymagania, pielęgnacja.
Uprawa werbeny – wysiew i prawidłowa rozstawa
Kolejnymi ważnymi kwestiami w uprawie werbeny ogrodowej jest jej wysiew oraz prawidłowa rozstawa. W ofertach sprzedaży pojawiają się gotowe sadzonki, jednak możemy także zaplanować samodzielny wysiew nasion. W tym celu wysiewamy nasiona w doniczce. Optymalnym okresem do wysiewu jest luty. Donice najlepiej ustawić w domu, co zabezpieczy młode siewki przed działaniem niskich temperatur.
Uprawa wymaga regularnego podlewania. Podrośnięte siewki będą wymagały przepikowania do osobnych doniczek. Przy okazji możemy przyciąć główne pędy, dzięki czemu werbena ogrodowa zacznie się lepiej rozkrzewiać. Nasza zwisająca roślina nadal będzie wymagała ciepłego i słonecznego stanowiska uprawy. Najlepiej ustawić ją na parapecie i poczekać na lepsze warunki panujące na dworze. Pamiętajmy, że werbeny ogrodowe w naszych warunkach klimatycznych są kwiatami jednorocznymi. Rośliny bardzo źle reagują na niskie temperatury. Dlatego wysiew do gruntu bądź do donicy umieszczonej na dworze powinny być zaplanowany po ustaniu wiosennych przymrozków.
Następną wartą poruszenia kwestią jest optymalna rozstawa. Balkonowa werbena zwisająca, a także ogrodowa werbena o pokroju wzniesionym najlepiej rośnie w rozstawach co 20 – 30 cm. Sadzonki najlepiej rosną, jeśli zapewnimy im dużo miejsca. Dlatego najlepiej sprawdza się uprawa w dużych donicach, umożliwiających szybszy wzrost i bujne kwitnienie.
Podlewanie i prawidłowe nawożenie kwiatów w doniczce lub w gruncie
Zwisająca czy też wznosząca się werbena ogrodowa wymaga regularnego nawadniania i nawożenia. To właśnie te czynniki pozwolą na uzyskanie efektownych kwiatostanów. Jak powinna wyglądać prawidłowa uprawa? Trzeba pamiętać, że roślina nie lubi przesuszenia ani zalania podłoża. Dlatego zarówno zwisająca werbena balkonowa, jak i werbena wysadzona do gruntu powinna być umieszczona w lekkim i przepuszczalnym podłożu. Podlewanie powinno być regularne, ale umiarkowane. W czasie trwania intensywnych upałów najlepiej podlewać kwiaty rano i wieczorem. W ten sposób nie dopuścimy do przesuszenia bryły korzeniowej.
Werbena balkonowa lub ogrodowa wysadzona w pojemniku powinna dodatkowo posiadać warstwę drenażu. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko przelania rośliny, a nadmiar wody będzie skutecznie odprowadzany z bryły korzeniowej. W uprawach jednorocznych roślin kwitnących istotne jest także prawidłowe nawożenie.
Roślinę należy regularnie nawozić przez cały okres jej kwitnienia. Warto wybrać dobrej jakości, niskoazotowy nawóz do roślin kwitnących. Nie należy stosować nawozów o dużej zawartości azotu, bowiem doprowadzi to do intensywnego wzrostu liści i mniej efektownego kwitnienia. Znacznie lepiej sprawdzą się mieszanki o wysokiej zawartości fosforu oraz potasu, które zapewniają najbardziej bujne kwitnienie rośliny. Warto także pamiętać o regularnym usuwaniu zasuszonych pędów. Dzięki temu zwiększymy walory wizualne rośliny, a jednocześnie ułatwimy jej zawiązywanie nowych kwiatów.
Wiesz już, jak wygląda prawidłowa uprawa werbeny ogrodowej. A może zainteresują Cię również inne artykuły o tematyce ogrodniczej? W osobnym artykule przeczytasz, jak wygląda trawa pampasowa i poznasz sekrety jej prawidłowej uprawy w ogrodzie.