Wrzosiec krok po kroku – odmiany, wymagania, uprawa, kwitnienie
Wrzosiec bardzo często jest mylony z wrzosem. Nic dziwnego, to bardzo podobne rośliny. I należą do tej samej rodziny wrzosowatych. Są jednak całkiem inne, w innym czasie kwitną i mają inne wymagania. Dowiedz się, jak uprawiać wrzośce w ogrodzie! Podpowiadamy.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wrzośce – najważniejsze informacje o roślinie
Wrzos czy wrzosiec?
Niemal wszystkie rośliny wrzosowate są do siebie dość podobne, ale wrzos i wrzosiec wyglądają prawie tak samo. Jednak są to dwie różne rośliny. Nic dziwnego, że często się je myli: oba gatunki to niskie zimozielone krzewinki o drobnych kwiatach gęsto oblepiających delikatnie przewieszające się gałązki. Sadzi się je do gruntu na rabaty, ale świetnie sprawdzają się także w uprawie balkonowej. W doniczkach na parapetach czy poukładanych dekoracyjnie w ogródku również roztaczają swój niezwykły urok.
I chociaż wiele elementów roślin jest do siebie podobnych, różnic jest znacznie więcej. Wrzosy mają łuskowate liście i kielichowate kwiaty. Wrzośce natomiast wytwarzają igiełkowate liście ułożone prostopadle do pędu, a kwiaty mają dzbanuszkowaty kształt. Najważniejsza różnica to jednak okres kwitnienia. Piękne wrzośce to gatunek umilający nam wiosnę. W doniczkach wrzośce kwitną od lutego do kwietnia, w podłożu jak tylko zrobi się cieplej. Wrzosy to jesienne kwiaty, najbardziej kojarzone z wrześniem (stąd też ich nazwa), jednak ich okres kwitnienia rozpoczyna się na przełomie lipca i sierpnia.
Wrzosiec bagienny, popielaty czy rozpierzchły?
Rodzaj roślin wrzosiec obejmuje aż 800 gatunków! Oczywiście nie wszystkie możesz znaleźć w ogrodach, nie wszystkie mają liczne egzemplarze, w zasadzie w uprawie pojawia się ich zaledwie kilka, można spotkać także mieszańce różnych gatunków. We florze Polski można znaleźć wrzosiec bagienny (Erica tetralix). Roślina raczej średnio przypomina wrzośce, jakie znamy z balkonów i tarasów. Wrzosiec bagienny ma różowawe kwiaty, drobne i umieszczone wyłącznie na szczytach pędów. Nie jest szczególnie atrakcyjny.
W uprawie pojawiają się inne gatunku: wrzosiec krwisty, wrzosiec rozpierzchły, wrzosiec popielaty i ich mieszańce. Wrzosiec krwisty (Erica carnea) zasługuje na uwagę, ponieważ kwitnie bardzo wcześnie, czasami jego ukwiecone pędy przebijają śnieg już w lutym. Wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans) i wrzosiec popielaty (Erica cinerea) to nieco mniej popularne gatunki. O wiele częściej pojawiają się ich mieszańce. Są ładne i bardziej trwałe i niż podstawowe gatunki.
Sadzonki wrzośców
Sadzonki wrzośców: które odmiany kupić?
Wrzośce mogą mieć bardzo różne kolory. Wrzosiec krwisty swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowej barwie kwiatów, czerwono-purpurowej, prawie krwistej. Jednak pozostałe gatunki, wrzosiec popielaty, wrzosiec rozpierzchły czy wrzosiec bagienny są trochę bardziej delikatne. Najczęściej spotykanym kolorem jest fiolet w biskupim odcieniu.
Nowe odmiany wrzośców mają jednak zupełnie inne kolory. Możesz kupić zarówno białe sadzonki wrzośców, jak i różowe, jasnoróżowe i delikatnie czerwone. Odmiany wrzośców najczęściej nie są nazwane w żaden sposób. Z reguły kupuje się sadzonki podczas kwitnienia, więc od razu widzisz, jakiego koloru są kwiaty. Bardzo często nazwa rośliny w sklepie brzmi „wrzosiec biały” lub „wrzosiec różowy”. Odmiany białe bardzo często występują pod nazwą ‘Alba’.
Co ciekawe, niektóre odmiany wrzośców mają miedziano-złote liście. Zwłaszcza wrzosiec krwisty (Erica carnea) ma kilka odmian o takim kolorze liści. Są to przede wszystkim ‘Ann Sparkes’, ‘Foxhollow’ i ‘Whisky’. Wrzosiec popielaty ma kilka odmian o złotym kolorze liści. Najpopularniejszą jest ‘Golden Sport’, odmiana o karminowych dzbanuszkowatych kwiatach, która zakwita bardzo wcześnie. Jeśli chodzi o wrzosiec rozpierzchły (Erica tetralix), oryginalne odmiany to ‘Valerie Proudelly’ o żółtych liściach i ‘Mrs. D.F. Maxwell’, której kwiaty są karminowe i bardzo intensywnie wybarwione. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.
Sadzonki wrzośców krok po kroku – zakup i cena
Sadzonki wrzośców z reguły są sprzedawane w pełnym rozkwicie. Najczęściej bowiem uprawia się je w doniczkach, a kiedy przekwitną – wyrzuca. To błąd! Wrzośce można uprawiać w ogrodzie przez dłuższy czas! Są to trwałe i bardzo wytrzymałe rośliny, które przez długi czas zachwycają swoimi kwiatami i z roku na rok zajmują coraz więcej miejsca w ogrodzie.
Na szczęście sadzonki wrzośców sprzedawane są w pojemnikach. A to oznacza, że można je posadzić w ogrodzie w zasadzie przez cały rok. Oczywiście najbardziej polecane jest sadzenie wiosenne lub jesienne. Sadzonki w pojemnikach są bardzo tanie. Można bez problemu kupić je w sklepach ogrodniczych, marketach, a nawet w supermarketach czy dyskontach. Cena sadzonki oscyluje w okolicy 10 zł.
Wrzośce najpiękniej wyglądają w ogrodzie, jeśli posadzisz je w jednogatunkowej grupie. Najlepszym wyborem będzie co najmniej kilka roślin o różnych kolorach kwiatów. Cena sadzonek w wielopaku jest znacznie niższa. Możesz liczyć na wrzośce po 5-8 zł. Cena kolorowych odmian może być nieco wyższa, ale z reguły jest podobna lub taka sama.
Wrzosiec w ogrodzie – pielęgnacja i uprawa
Wrzosiec w ogrodzie: najlepsze stanowisko
Rośliny wrzosowate to rodzina o dość specyficznych wymaganiach. I wrzośce także mają niestandardowe oczekiwania co do pielęgnacji i stanowiska. W uprawie są mało kapryśne, nie chorują i nie potrzebują twojej uwagi, ale tylko pod jednym warunkiem: że zapewnisz im odpowiednie miejsce.
Wszystkie rośliny wrzosowate preferują co najmniej lekko kwaśne stanowisko. Także wrzośce lubią kwaśne podłoże. Powinno mieć pH w okolicach 4,0 do 5,5. Jednakże wrzosiec krwisty będzie tolerował bardziej zasadowe miejsce. To dobra wiadomość, ponieważ dzięki temu można stworzyć wielogatunkową rabatę – większość roślin kwitnących nie sprawdzi się na kwaśnym stanowisku.
Wrzośce potrzebują miejsca słonecznego lub półcienistego. Najlepiej rozwijają się na glebach lekkich, próchniczych i przepuszczalnych. To ostatnie jest szczególnie ważne, ponieważ nadmiar w wody w ogrodzie jest dla nich szczególnie niebezpieczny. Uprawiane w doniczkach wrzośce lubią dość dużą warstwę drenażu. Ziemia do kwiatów prowadzonych w uprawie w domu powinna być dobrze przepuszczalna. Rośliny wrzosowate powinny być sadzone w ziemi dedykowanej dla siebie, będzie miała odpowiednio niższe pH.
Podczas sadzenia warto zastosować mikoryzę. Rośliny wrzosowate jej potrzebują, jednak sadzonki w doniczkach mają już podaną swoją porcję. W uprawie prowadzonej w domu lub na balkonie zastosowanie mikoryzy nie jest konieczne. W ogrodzie składnik ma za zadanie zmniejszyć wrażliwość roślin na suszę i uodpornić je na chorobę.
Pielęgnacja wrzośców – podstawowe zabiegi
Wrzośce są mało wymagającymi roślinami. Czy to w doniczkach, czy w ogrodzie, zawsze będą się pięknie rozwijać. Najważniejszym zabiegiem jest przygotowanie roślin na zimę. Wrzosiec krwisty i bagienny są odporne na chłód, jednak pozostałe gatunki mogą przemarzać. Mróz nie grozi im w śnieżne zimy – ukryte pod poduchą śniegu świetnie się czują i są chronione przed chłodem. Aby jednak je ochronić na zimę, należy wyściółkować rośliny agrowłókniną i gałęziami świerkowymi.
Podlewanie wrzośców nie jest konieczne. Ważne jest to tylko po posadzeniu – od razu należy zapewnić roślinie większą ilość wody, by szybciej się przyjęła. Pielęgnacja jednak wymaga nawożenia. Rośliny wrzosowate potrzebują specjalnie dobranych składników odżywczych, więc podaje im się mineralny nawóz dedykowany. Wystarczy raz w roku, najlepiej wiosną, nawieźć okolice roślin, by te pięknie się rozwijały. Kwiaty w doniczce mogą być nawożone płynem lub żelem rozpuszczonym w wodzie kilka razy w sezonie podczas standardowego podlewania.
Prawidłowa pielęgnacja wrzośców to także przycinanie. Wrzośce kwitną wczesną wiosną, dlatego rośliny przycina się bardzo wcześnie, od razu po przekwitnieniu. Zbyt późne przycinanie może być kiepskie w skutkach. Przede wszystkim wrzosiec wytwarza pąki kwiatowe na kolejny rok już latem. Dlatego przycinanie dość późno może sprawić, że roślina nie zakwitnie w kolejnym sezonie. Przycinanie przeprowadza się tuż poniżej przekwitłych kwiatostanów, by były utrzymane zielone liście. Inaczej roślina może nie odrosnąć, a wtedy nawet najbardziej troskliwa pielęgnacja nie pomoże.
Wrzośce: rozmnażanie
Rozmnażanie wrzośców nie jest trudne. Są to rośliny, które wytwarzają spore kępy, mające tendencje do rozprzestrzenienia się. W czasie przesadzania można je podzielić i traktować jak dwie osobne sadzonki w doniczkach. Oczywiście po posadzeniu należy je obficie podlać.
Wrzośce można także sadzonkować, pobierając zielone sadzonki od czerwca do września. Wsadza się je w mieszaninę torfu i piasku i obficie podlewa. W okresie zimowym sadzonki powinny stać w inspekcje, a minimalna temperatura to 12 stopni. Rozmnażanie tym sposobem jest trudniejsze i czasochłonne. Wymaga także pielęgnacji sadzonek. Kwiaty w inspekcie należy podlewać, ale nie nawozić. Rozmnażanie poprzez sadzonkowanie nie zawsze się udaje.