Wybieramy kwiaty na taras – pomysły na taras o dużym nasłonecznieniu

Rośliny na taras powinny odpowiadać naszym oczekiwaniom estetycznym, rozmiarom wolnej przestrzeni, a także warunkom atmosferycznym. Wiele tarasów znajduje lokalizacje od południa posesji, przez co do uprawy możemy wykorzystać jedynie lubiące słońce rośliny w doniczkach. Które rośliny doniczkowe będą tu dobrym rozwiązaniem? Sprawdzamy.

Petunie i surfinie – to bardzo popularne rośliny doniczkowe, które świetnie sprawdzą się na balkonach i tarasach. Petunie rosną ku górze i lekko rozrastają się na boki, dzięki czemu mogą być umieszczone w doniczkach. Surfinie posiadają pokrój zwisający i dobrze sprawdzą się w doniczkach umieszczonych na parapetach czy przy balustradach. Tego rodzaju kwiaty balkonowe są dostępne w wielu odmianach kolorystycznych. Niektóre kwiaty na taras wytwarzają wielobarwne kwiatostany o wyjątkowych walorach dekoracyjnych. Zarówno surfinie jak i petunie kwitną aż do pierwszych przymrozków. Prawidłowa uprawa zapewnia silne rozkrzewienie oraz duże walory dekoracyjne. Co ciekawe, tego typu kwiaty balkonowe dobrze rosną na stanowiskach silnie nasłonecznionych. Wystarczy zapewnić im odpowiednią dawkę nawozu oraz wilgoci.

Pelargonia w czasie kwitnienia oraz inne ciekawe i piękne kwiaty na taras i rośliny na taras, a także polecane kwiaty balkonow krok po kroku
Jakie są najpiękniejsze i najciekawsze kwiaty na taras i rośliny na taras, a także polecane kwiaty balkonow krok po kroku

Pelargonie – to kolejne popularne kwiaty na taras. W ofertach sprzedaży znajdziemy różne odmiany rośliny, dzięki czemu możemy dopasować je do niemal każdej aranżacji. Co istotne, pelargonie mogą rosnąć w formie krzewiastej lub zwisającej. Ciekawą odmianą są pelargonie bluszczolistne, tworzące kaskady kwiatów. Jako rośliny na taras dobrze znoszą uprawę w doniczkach i większych pojemnikach. Warto także zauważyć, że pelargonie to kwiaty balkonowe, które bardzo lubią południową ekspozycję. Na ich popularność wpłynęły duże walory dekoracyjne, a także łatwość uprawy.

Werbena w czasie kwitnienia oraz inne ciekawe i piękne kwiaty na taras i rośliny na taras, a także polecane kwiaty balkonow krok po kroku
Najpiękniejsze i najciekawsze kwiaty na taras i rośliny na taras, a także polecane kwiaty balkonow krok po kroku

Werbeny – kolejne popularne rośliny na taras, które lubią pełną ekspozycję słoneczną. Mogą być uprawiane jako rośliny doniczkowe i charakteryzują się intensywnym kwitnieniem. Kwiaty werbeny przybierają barwę czerwoną, białą, niebieską, czerwoną lub różową. Niektóre odmiany wielobarwne składają się z dwóch kontrastujących ze sobą kolorów. Warto także dodać, że werbeny to łatwe w uprawie kwiaty na taras. Sprzyja im żyzne podłoże i pełne nasłonecznienie. Wystarczy zadbać o regularne nawadnianie i nawożenie rośliny, by cieszyć się pięknymi kwiatami przez cały sezon letni.

Rozchodnik w czasie kwitnienia oraz inne ciekawe i piękne kwiaty na taras i rośliny na taras, a także polecane kwiaty balkonow krok po kroku
Jakie są najpiękniejsze i najciekawsze kwiaty na taras i rośliny na taras, a także polecane kwiaty balkonow krok po kroku

Palma Waszyngtona – aby w pełni omówić interesujące pomysły na taras, musimy wyszczególnić także rośliny domowe. Jedną z nich jest pochodząca ze Stanów Zjednoczonych palma Waszyngtona. Jest to roślina wieloletnia, idealnie komponująca się na dużych, dobrze nasłonecznionych tarasach. W środowisku naturalnym palma dorasta do kilkunastu metrów wysokości, jednak w uprawiana w doniczkach wyrasta znacznie niżej. Mimo wszystko możemy cieszyć się jej wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi. Nowoczesne pomysły na taras często wykorzystują palmy oraz meble ogrodowe z technorattanu. Taka kompozycja przywodzi na myśl naturalność i regiony o ciepłym klimacie.

Rozchodnik okazały – to interesujące byliny, które świetnie rosną w pojemnikach. Są to wieloletnie rośliny na taras wytwarzające różowe kwiaty. Termin kwitnienia przypada na początek maja aż do października. Rozchodniki to bardzo odporne i łatwe w uprawie rośliny na taras, co stanowi ich duży atut. Do uprawy byliny wystarczy żyzne, średnio wilgotne podłoże. Rośliny doniczkowe wymagają też regularnego nawożenia, które intensyfikuje kwitnienie. Rozchodnik okazały lubi stanowiska z pełną ekspozycją słoneczną. Co ciekawe, roślina wytwarza grube pędy, w których magazynuje wodę. Możemy zatem przyjąć, że rozchodniki to rośliny na taras, które wybaczą delikatne błędy uprawowe i chwilowe przesuszenie. Sprawdź także ten artykuł o urządzaniu ogrodu na tarasie.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Hortensja w czasie kwitnienia oraz inne ciekawe i piękne kwiaty na taras i rośliny na taras, a także polecane kwiaty balkonow krok po kroku
Najpiękniejsze i najciekawsze kwiaty na taras i rośliny na taras, a także polecane kwiaty balkonow krok po kroku

Lubiące cień kwiaty doniczkowe – wybieramy kwiaty na taras zlokalizowany od wschodu, zachodu lub północy

Realizując własne pomysły na taras o niewielkim stopniu nasłonecznienia, nie musimy rezygnować z uprawy roślin w doniczkach czy pojemnikach. Okazuje się bowiem, że niektóre kwiaty balkonowe bardzo lubią stanowiska lekko zacienione, a lokalizacja od strony wschodniej, zachodniej czy nawet od północy nie przeszkadza w intensywnym kwitnieniu. Jakie kwiaty na taras i kwiaty balkonowe będą tu dobrym rozwiązaniem?

Fuksja – to popularne wieloletnie kwiaty na balkon i taras. Rośliny lubią stanowiska z lekkim zacienieniem, a większość odmian świetnie poradzi sobie także w uprawie od strony północnej. Fuksje to wyjątkowo efektowne kwiaty na taras, dostępne w odmianach zwisających i krzewiastych. Jako intensywnie kwitnące rośliny doniczkowe, wymagają obfitego nawożenia. Fuksja to także roślina, która bardzo lubi wilgotne podłoże. W okresie działania wysokich temperatur warto podlewać ją dwa razy na dobę. Zadbane rośliny doniczkowe odwdzięczą się intensywnym kwitnieniem oraz silnym wzrostem. Warto także zauważyć, że fuksje to wieloletnie kwiaty na taras. Po zakończeniu sezonu możemy przezimować je w domu. Delikatne przycięcie pędów sprawi, że kwiaty balkonowe wyrosną silne i lepiej rozkrzewione w kolejnym sezonie uprawy.

Hortensje pnące – to efektowne, mrozoodporne rośliny, które dobrze odnajdują się w uprawie w półcieniu. Według wielu osób są to niemal idealne kwiaty na balkon. Możemy uprawiać je w pojemnikach, a intensywny przyrost rośliny umożliwi szybkie uzyskanie naturalnej przysłony roślinnej. Hortensje pnące same wspinają się na murki i balustrady przy pomocy pędów przybyszowych. Uprawa roślin nie jest szczególnie skomplikowana, a jesienią liście zmieniają kolor na złoty, stanowiąc dodatkową ozdobę tarasu.

Niezapominajki w czasie kwitnienia oraz inne ciekawe i piękne kwiaty na taras i rośliny na taras, a także polecane kwiaty balkonow krok po kroku
Jakie są najpiękniejsze i najciekawsze kwiaty na taras i rośliny na taras, a także polecane kwiaty balkonow krok po kroku

Niezapominajki – znane kwiaty na balkon i taras. Bardzo dobrze radzą sobie w cieniu i dają szerokie możliwości aranżacyjne. Niezapominajki mogą rosnąć w pojemnikach ustawionych na parapetach. Ich niewątpliwym atutem jest przyciągająca uwagę, niebieska barwa kwiatów. Roślina ładnie się rozrasta, a jej niewielkie rozmiary sprawiają, że dobrze sprawdza się na niewielkich przestrzeniach. Tego typu kwiaty na balkon i taras okazują się też łatwe w uprawie i nie posiadają szczególnych wymagań pielęgnacyjnych.

Pomysły na taras zainspirowany stylem nowoczesnym. Jakie kwiaty doniczkowe warto wybrać?

Na tarasach zainspirowanych stylem nowoczesnym najlepiej sprawdzają się rośliny, które posiadają niewielkie wymagania uprawowe. Możemy wysadzać je w pojemnikach o wydłużonym kształcie. Wysokie donice podkreślą stylistykę aranżacyjną i nadadzą ciekawego charakteru kompozycji tarasu. W nowoczesnych aranżacjach świetnie sprawdzają się zwisające kwiaty na balkon. Warto wybrać wiodącą kolorystykę i dobierać rośliny pod względem walorów dekoracji kwiatowej. Na uwagę zasługują także ponadczasowe rośliny, takie jak:

Trawa ozdobna – nadaje się do uprawy w pojemnikach na tarasie. Trawa ozdobna zajmuje niewiele miejsca, jest bardzo łatwa w uprawie i nie potrzebuje intensywnego nawożenia. Odmiany takie jak kostrzewa czy miskant podkreślają nowoczesny charakter kompozycji i dobrze prezentują się w wysokich donicach.

Róże w pojemnikach – to ponadczasowe kwiaty na balkon, dostępne w niezliczonej ilości odmian. Rosnące w pojemnikach róże są uniwersalnym rozwiązaniem, pasującym na niemal każdą przestrzeń tarasu. W nowoczesnych aranżacjach dominują stonowane odcienie szarości i bieli. Możemy je przełamać kontrastującymi różami, które efektownie ożywią przestrzeń. W tym wypadku dobrze sprawdzą się kwiaty na balkon w odcieniu fuksji czy głębokiej czerwieni. Trzeba jedynie pamiętać, aby ustawić donice z różami w oddalonym od przejścia fragmencie aranżacji. Roślina będzie także wymagała regularnego nawożenia, a niektóre odmiany również przycinania, które nada im odpowiedni kształt.

Jak widzimy, rośliny na taras mogą podkreślić wybraną stylistykę, a jednocześnie stanowią odzwierciedlenie gustu domowników. Tworząc kompozycje kwiatowe, warto zwrócić uwagę na wymagania konkretnych roślin, ale i na umiejętności ogrodnicze. Niektóre rośliny do uprawy w donicach są bardziej wymagające, a ich uprawa bywa czasochłonna. Z pewnością nie będzie to najlepsze rozwiązanie dla osób mocno zapracowanych czy dla miłośników zieleni, którym często zdarza się zapominanie o podlewaniu roślin doniczkowych.

ikona podziel się Przekaż dalej