Alstroemeria, egzotyczna piękność do ogrodów

Alstroemeria, zwana także alstremerią pochodzi z górzystych regionów Ameryki Południowej. To dlatego nazywa się ją lilią Inków lub peruwiańską lilią. Trafiła do Europy w XVII wieku i od razu zdobyła serca południowców. Na dole europejskiej mapy jest bardzo lubiana i bardzo ceniona, w Polsce spotyka się ją znacznie rzadziej.

Jest to naprawdę dekoracyjny kwiat. Alstroemeria osiąga od 50 do 100 cm wysokości. Ma lancetowate liście, które efektownie oplatają się wokół łodygi. Od czerwca aż do pierwszych przymrozków pokazują się jej kwiaty. Są to baldachowate kwiatostany złożone z kilku sztuk kwiatów. Najczęściej są żółte, łososiowe, różowe lub białe, często ozdobnie nakrapiane, tak jak lilie.

Jest kilka gatunków pięknej alstremerii, które można uprawiać w ogrodzie. Pomarańczowa, chilijska, blada, Hookera – wybór jest bardzo duży. Rośliny są niezwykle uniwersalne. Pięknie wyglądają w ogrodzie, sprawdzają się w doniczkach na balkonach, a cięta lilia Inków to wspaniały element bukietów. Ogrodowa alstroemeria jest dobrym towarzystwem dla takich roślin jak bodziszek kantabryjski, męczennica czy niezapominajka – współgra z nimi kolorystycznie.

Alstroemeria – uprawa w pojemnikach

Lilia Inków ma opinię kapryśnej księżniczki. I fakt, jest to dość wymagająca roślina, nieco sprawiająca w kłopoty w uprawie. Jest bardzo podatna na mróz. Ogrodowa alstroemeria jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Nawet bardziej odporne gatunki, jak alstremeria chilijska, nie przetrwają typowej polskiej zimy. Dlatego o wiele częściej można spotkać roślinę w pojemnikach.

Różowa alstroemeria w wazonie, a także sadzenie rośliny, wymagania i opis pielęgnacji krok po kroku
Piękna, kolorowa alstroemeria oraz jej opis, wymagania rośliny w ogrodzie oraz sadzenie i pielęgnacja

Doniczka wystawiana jest na balkon lub do ogrodu. Trzeba jednak odpowiednio ją przygotować. Kłącza alstroemerii sadzi się w marcu do skrzyń w pomieszczeniu. Początkowo trzeba wstawić je w chłodne miejsce, a po miesiącu przenieść do temperatury pokojowej. Dopiero po połowie maja, albo wręcz w czerwcu, kiedy nocne spadki temperatur nie są wysokie, można przestawić roślinę na zewnątrz.

Alstroemeria – wymagania siedliskowe

Uprawa alstroemerii wymaga zastosowania odpowiedniego podłoża. Ziemia do doniczek musi być żyzna i dobrze przepuszczalna. Powinna mieć lekko kwaśny odczyn. Aby to uzyskać, należy wymieszać ziemię uniwersalną do roślin pokojowych z ziemią ogrodową i piaskiem. Można także wykorzystać gotowe podłoże do azalii i rododendronów, które mają takie same wymagania.

Na dno pojemnika wysypuje się większą warstwę drenażu, by odprowadzać nadmiar wody. Najlepiej sprawdzi się keramzyt lub perlit. Doniczka powinna mieć także otwory, przez które woda może przepływać na podstawkę. Stanowisko do uprawy alstroemerii powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Duża ilość rozproszonego światła będzie dla niej idealna. Warto jednak wiedzieć, że roślina ma zbyt delikatne liście, by narażać ją na południową wystawę. Gatunek nie kwitnie w cieniu, a przecież cięta jest najpiękniejsza. Więcej informacji na temat tej rośliny znajdziesz w katalogu.

Pielęgnacja alstroemerii krok po kroku

Utrzymywanie umiarkowanie wilgotnego podłoża – to najważniejsze zadanie w pielęgnacji rośliny. Alstroemeria nie lubi suszy, ale nadmierne podlewanie prowadzić do gnicia delikatnych, kruchych kłączy. Niedobór wody natomiast łatwo zauważyć, ponieważ liście zaczynają zasychać, marnieć i zwijać się.

Pielęgnacja alstroemerii skupia się także na nawożeniu. Od wiosny aż do końca sierpnia stosuje się nawozy w płynie, najlepiej nieco bardziej rozwodnione niż poleca producent. Podaje się je co 2-3 tygodnie, podczas podlewania. Można także zastosować pałeczkę nawozową lub nawóz w aplikatorze – to preparaty o przedłużonym działaniu, które uwalniają składniki odżywcze przez kilkadziesiąt dni. Optymalnie powinno się stosować nawozy o zwiększonej zawartości fosforu i potasu, idealne do roślin kwitnących.

ikona podziel się Przekaż dalej