Charakterystyka bakopy

Bakopa - opis

Bakopa (Bacopa) jest rodzajem roślin zaliczających się do rodziny babkowatych. Wśród nich wymienia się ponad 60 gatunków, które spotykane są niemalże na całym świecie. Do rodzaju bakopy zaliczamy rośliny zielne, ale także pływające, czy też bagienne. Ich cechą charakterystyczną jest najczęściej naprzeciwległe ulistnienie.

W okresie kwitnienia pojawiają się pojedyncze kwiaty, które czasami też mogą wyrastać w parach. W zależności od gatunku oraz odmiany kwiaty wyróżniają się zazwyczaj białym lub niebieskim zabarwieniem. Po przekwitnięciu, na ich miejscu wyrastają owoce w postaci torebek z licznymi nasionami. Ciekawostką jest to, iż roślina ozdobna wykazuje się również właściwościami leczniczymi, które są wykorzystywane w medycynie naturalnej.

Popularne gatunki i odmiany bakopy

W warunkach naturalnych możemy spotkać takie popularne gatunki bakopy jak:

  • Bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri) - jest to roślina płożąca, która rośnie w pobliżu zbiorników wodnych. Gatunek ten porastany jest przez niewielkie liście, na których tle w okresie kwitnienia pojawiają się białe, 5-płatkowe kwiaty. Roślina wykorzystywana jest przede wszystkim w Ajurwedzie, jako naturalne lekarstwo na stany zapalne, przy leczeniu nowotworów, a także problemów trawiennych.
  • Bakopa okółkowa (Bacopa myriophylloides) - roślina spotykana w warunkach naturalnych na terenie Brazylii. Jednak znajduje ona również zastosowanie jako roślina ozdobna, uprawiana w akwariach oraz w ciepłych zbiornikach wodnych.
  • Bakopa karolińska (Bacopa caroliniana) - roślina, która przywędrowała z Ameryki Północnej. Uprawiana jest przede wszystkim w akwariach.

Jak widać, zróżnicowanie między gatunkami bakopy jest bardzo duże. Jednak na balkon najlepiej sprawdza się gatunek ozdobny, którym jest bakopa Sutera (Sutera diffusa). Właśnie z tego powodu kwiat ten jest określany również potocznie mianem sutery. Dostępne są liczne odmiany, które różnią się między sobą głównie kolorem kwiatów. Wśród nich wymienia się takie odmiany jak:

  • Bakopa Everest Blue - odmiana posiadająca kwiat w kolorze niebieskim
  • Bakopa Great Rose - odmiana z różowymi kwiatami
  • Bakopa Abunde Giant White - odmiana z białymi kwiatami
  • Bakopa Pink Domino - odmiana wyróżniająca się różowymi kwiatami
  • Bakopa Great Deep Violet - na pędach pojawia się kwiat w odcieniu fioletowym
  • Bakopa Snowstorm Pink Improved - roślina wyróżniająca się różowymi kwiatami

Bakopa jako roślina ozdobna na balkon

Jak wygląda uprawa bakopy w doniczce?

Bakopa idealnie nadaje się na balkon od południowej lub zachodniej strony. Ponieważ sadzonki doskonale rozwijają się głównie na stanowisku słonecznym, chociaż poradzą sobie także w półcieniu. Tak samo jak większość kwitnących roślin, bakopa najlepiej będzie czuła się na żyznym i przepuszczalnym podłożu o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

Nie musimy sadzonki umieszczać w bardzo dużych donicach. W zupełności wystarczą doniczki o średnicy wynoszącej minimum 10 cm. Bakota to zwisająca roślina, dlatego doskonale będzie prezentować się w wiszących, a także wysokich donicach. Idealnie sprawdzi się na balkon, ale także możemy przyozdobić nią altany lub domek ogrodowy. Wybierając stanowisko dla naszej kwitnącej rośliny, pamiętajmy o tym, aby było ono również osłonięte od wiatru, dzięki czemu delikatne pędy nie będą naruszone przez zbyt silne podmuchy.

Bakopa - pielęgnacja

Jak każdy kwiat uprawiany w doniczce, powinien mieć zapewnione odpowiednie nawodnienie oraz zasilanie składnikami mineralnymi. Bakopa musi być podlewana regularnie, szczególnie w okresie suszy. Jednak ziemia nie może być zbyt mokra, ponieważ doprowadzimy w ten sposób do gnicia korzeni. W okresie wegetacyjnym zasilamy roślinę przy pomocy nawozów dedykowanych gatunkom kwitnącym.

Sadzonki bakopy są wrażliwe na temperatury spadające poniżej 10 stopni Celsjusza. Dlatego jej zimowanie na zewnątrz jest niemożliwe. Możemy potraktować ją jako roślinę jednoroczną lub spróbować przezimować sadzonki. W tym celu roślinę przenosimy do pomieszczenia, w którym będzie panowała wyższa temperatura, ale nie powinna ona przekraczać granicy 20 stopni Celsjusza. Wtedy też pamiętamy o jej umiarkowanym, ale mniej obfitym podlewaniu. W kolejnym sezonie bakopę możemy wynieść na balkon, jeżeli tylko ustąpią ostatnie przymrozki. Sprawdź także ten artykuł: Jakie kwiaty na balkon wybrać?

Co warto wiedzieć na temat bakopy?

Kwiat bakopy - cena

Bakopa jest naprawdę interesującą rośliną, która nadaje się nie tylko na balkon, ale również można nią udekorować różne elementy architektury ogrodowej. Warto zatem sprawdzić, ile kosztuje ta zwisająca roślina, a także porównać jej ceny z kosztami poniesionymi za zakup innych sadzonek roślin ozdobnych.

Przykładowe ceny popularnych gatunków bakopy, a także innych roślin ozdobnych

Nazwa rośliny

Cena

Bakopa Giga rose, sadzonki

9,80 zł

Bakopa pełnokwiatowa, wrzosowa

8,30 zł

Bakopa zwisająca biała

13,40 zł

Bakopa drobnolistna, kwiat biały

5,00 zł

Werbena krzaczasta, nasiona

4,00 zł

Werbena krzaczasta fioletowa, sadzonka

11,00 zł

Osteospermum, stokrotka afrykańska, 20 cm

9,99 zł

Osteospermum żółte, sadzonka

6,50 zł

Przywrotnik ostroklapowy miękki, duże sadzonki

10,99 zł

Przywrotnik ostroklapowy Alchemilla mollis

7,99 zł

Pelargonia stojąca pomarańczowa

14,00 zł

Pelargonia rabatowa 25-30 cm

2,87 zł

Pelargonia Calliope Dark Rek, czerwona

10,90 zł

Bakopa - kompozycja z innymi roślinami

Jeżeli decydujemy się na posadzenie bakopy w donicy, warto zastanowić się jaka kompozycja z innymi kwiatami będzie odpowiednia. W końcu nie musimy decydować się pojedyncze nasadzenia, ale ciekawie zaprezentują się różne sadzonki w jednym pojemniku. Na przykład ciekawie zaprezentuje się kompozycja z pelargonią. Są to kwiaty, które mają takie same wymagania uprawowe. Oczywiście dobrze jest wybrać odpowiednie odmiany. Bakopa posiada zwisający pokrój, dlatego sprawdzi się raczej pelargonia stojąca niż kaskadowa.

Oczywiście kompozycja z pelargonią będzie prezentować się jeszcze ciekawiej, jeżeli zdecydujemy się na kwiaty w różnych kolorach. Interesującą propozycją będzie bakopa z białymi kwiatami, a także pelargonia kwitnąca na czerwono. Kompozycja bakopy z pelargonią nie jest jedynym rozwiązaniem. Ponieważ zwisająca roślina doskonale zaprezentuje się również z osteospermum, czyli stokrotką afrykańską. Są to niewysokie kwiaty, dlatego dobrze jest zachować odpowiednią rozstawę pomiędzy sadzonkami, aby osteospermum nie było zagłuszone przez bakopę.

O czym pamiętać, tworząc kompozycję z bakopą?

Kompozycja wielokwiatowa w doniczkach balkonowych staje się coraz popularniejsza. Jednak zanim posadzimy kilka różnych gatunków w jednym miejscu, warto pamiętać o kilku zasadach. Wybierajmy jedynie rośliny, które mają takie same lub bardzo podobne wymagania uprawowe. Nie mogą być ze sobą sadzone rośliny, które mają inne preferencje odnośnie odczynu gleby, czy też intensywności podlewania. Pod tym względem, bakopa doskonale odnajdzie się również w towarzystwie lobelii, kocanki, surfinii, aksamitki, czy też werbeny ogrodowej.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, sadząc inne rośliny z bakopą, jest odpowiednia rozstawa. Ponieważ nie możemy sadzić roślin zbyt blisko siebie, ponieważ będą względem siebie zbyt ekspansywne, co ostatecznie może skończyć się tym, iż jedna z roślin wykaże się znacznie większą ekspansywnością, przez co może zagłuszyć drugi gatunek. Dobrze jest stosować się wskazówek określonych na konkretnych nasionach lub sadzonkach. Jeśli nie znajdziemy takich informacji, to warto przyjąć, by rozstawa wynosiła przynajmniej 20-30 cm. Dlatego jeżeli chcemy tworzyć różne kompozycje z bakopą, to warto zainwestować w duże lub szerokie donice.

ikona podziel się Przekaż dalej