Barwinek różowy - charakterystyka

Barwinek różowy (Catharanthus roseus) roślina, która posiada oficjalną nazwę katarantusa różowego lub zabarwiana różowego. Wiecznie zielony krzew zaliczający się do rodziny toinowatych. Jego naturalne występowanie ograniczone jest jedynie do Madagaskaru. Jednak z racji swojej dekoracyjności, chętnie uprawiany jest jako kwiat doniczkowy niemalże na całym świecie.

Barwinek różowy dorasta maksymalnie do 80 cm wysokości. Posiada zimozielone liście o eliptycznym kształcie. W okresie od czerwca do lipca pojawiają się najczęściej różowe kwiaty, które osiągają średnicę około kilku centymetrów. Oczywiście istnieją odmiany o białych kwiatach. Sadzonki najczęściej są zapylane przez owady, chociaż niektóre z odmian mają również zdolność samozapylania. Kwiaty są bardzo krótkotrwałe, ponieważ opadają jeszcze przed zwiędnięciem. Po okresie kwitnienia pojawiają się zielone owoce, które zbudowane są z dwóch mieszków.

Barwinek różowy - ciekawe odmiany

Katarantus jest rodzajem roślin, który obejmuje zaledwie 8 gatunków spotykanych przede wszystkim na Madagaskarze. Oczywiście najpopularniejszym z nich jest barwinek różowy. Jednak oprócz niego do ciekawych gatunków zaliczają się takie okazy jak:

  • Catharanthus lanceus - gatunek spotykany na wysokości powyżej 500 m n.p.m. wyłącznie na Madagaskarze. Cechą charakterystyczną są eliptyczne liście z żółtawym unerwieniem, a także jasnoróżowe 5-płatkowe kwiaty.
  • Catharanthus ovalis - jest rośliną występującą wyłącznie na Madagaskarze, która wyróżnia się ciemnoróżowymi kwiatami.

Do popularnych odmian barwinka różowego zalicza się m.in.:

  • Barwinek różowy Titan Burgundy - odmiana wyróżniająca się czerwono-bordowym zabarwieniem kwiatów
  • Barwinek Różowy Polka - odmiana cechująca się kremowo-białymi kwiatami z ciemnoróżowym środkiem
  • Katarantus różowy Mediteranea - odmiana o pokroju kaskadowym, doskonale sprawdzająca się do wiszących donic
  • Katarantus różowy Pacyfika - odmiana wyróżniająca się kwiatami osiągającymi do 5 cm średnicy

Uprawa barwinka różowego

Należy mieć na uwadze, iż barwinek różowy w naturalnych warunkach rośnie wyłącznie w strefie tropikalnej. To właśnie dlatego sadzonki uprawiane są jako kwiat doniczkowy, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się barwinkiem przez kolejne lata. Jeżeli wsadzimy roślinę do gruntu, wtedy będzie ona okazem jednorocznym. Sadzonki powinniśmy trzymać na słonecznym i ciepłym stanowisku. Jeżeli barwinka różowego zamierzamy uprawiać w donicy, to warto trzymać go pod dachem. Ponieważ krople deszczu spadające na liście powodują przebarwienia, które mogą okazać się dla nas mało estetyczne.

Kwiat doniczkowy najlepiej będzie rósł w żyznej i przepuszczalnej glebie o odczynie lekko kwaśnym. Dlatego w donicy warto zadbać o warstwę piasku, dzięki czemu zadbamy o prawidłowy drenaż nadmiaru wody. Ziemia powinna być umiarkowanie wilgotna. Niektóre odmiany ze względu na kaskadowy pokrój możemy z powodzeniem sadzić w donicy podwieszanej pod zadaszeniem.

Pielęgnacja barwinka różowego

Katarantus różowy jest rośliną, która niezbyt dobrze znosi suszę. Dlatego rośliny w donicy powinniśmy regularnie podlewać, a w czasie upalnego lata, nawadnianie musi być dodatkowo wzmożone. Sadzonki barwinka różowego są również dość żarłocznymi roślinami, dlatego nie możemy zapominać również o ich nawożeniu. Doskonale sprawdzi się nawóz dedykowany roślinom kwitnącym. Wystarczy podanie preparatu zasilającego 2-3 razy w sezonie wegetacyjnym, aby móc się cieszyć prawidłowym rozwojem barwinka różowego.

Jeżeli chcemy zachować nasze sadzonki na kolejny sezon, to w czasie jesienno-zimowej aury, kwiaty w donicy powinny być przeniesione do pomieszczenia. Wtedy traktujemy barwinka różowego jak roślinę domową, nie przechowując jej w chłodnym i ciemnym miejscu. Należy mieć na uwadze, że uprawa barwinka może być niebezpieczna dla ludzi i zwierząt ze względu na wydzielanie przez jego liście trującego soku. Dlatego lepiej jest trzymać kwiaty z dala od małych dzieci oraz naszych pupili. Sprawdź także ten artykuł: Jałowiec płożący w ogrodzie - odmiany, uprawa, wymagania, porady.

Sadzonki barwnika różowego - ceny

Uprawa barwinka różowego może okazać się niezwykle wdzięcznym zajęciem, szczególnie jeżeli potraktujemy go jako wieloletni kwiat doniczkowy. Dlatego dobrze jest sprawdzić ceny konkretnych odmian, a także porównać je do kosztów innych roślin ozdobnych. Wtedy będzie nam zdecydowanie łatwiej oszacować, jaką kwotę wydamy na urządzenie naszego ogrodu lub tarasu.

Przykładowe ceny sadzonek barwinka różowego, a także innych roślin ozdobnych

Nazwa gatunku lub odmiany

Cena

Barwinek różowy Burgundy

8,69 zł

Barwinek różowy, nasiona

3,98 zł

Barwinek różowy mix, nasiona

2,60 zł

Barwinek pospolity mieszanka, nasiona 0,2g

2,50 zł

Barwinek pospolity biały, sadzonka

7,19 zł

Barwinek pospolity niebieski, sadzonka

6,59 zł

Barwinek pospolity Variegata

12,50 zł

Barwinek pospolity Rubra

13,49 zł

Tojeść orszelinowa

27,90 zł

Tojeść orszelinowa gęsia szyjka

10,00 zł

Tojeść orszelinowa Elisabeth

21,99 zł

Tojeść orszelinowa Snow Candles

6,70 zł

Tojeść orszelinowa w donicy C2

30,09 zł

Tojeść kropkowana, nasiona

2,80 zł

Godecja, Marszawa, nasiona

2,28 zł

Celozja pierzasta niska, nasiona

2,48 zł

Platykodon wielkokwiatowy niebieski

2,48 zł

Krlopik tygrysi, nasiona na kwiat doniczkowy

2,88 zł

Katarantus różowy - rozmnażanie

Możliwe jest samodzielne rozmnażanie katarantusa różowego. Najlepiej jest spróbować pozyskać nasiona, które stratyfikujemy i dopiero wysiewamy wczesną wiosną do inspektu. Młode sadzonki przesadzamy do gruntu lub do donicy, gdy już miną ostatnie chłodniejsze dni. Istnieje również możliwość rozmnażania barwinka różowego przez pobieranie zielonych pędów.

Biały kwiatek w doniczce, a także sadzenie, pielęgnacja i uprawa barwinka
Barwinek różowy o delikatnych kwiatach, a także sadzenie, pielęgnacja i uprawa barwinków

Niezdrewniałe pędy pobieramy wiosną. Dobrze jest ich końce zanurzyć w ukorzeniaczu, przez co szybciej doczekamy się rozwoju młodej sadzonki. Jednak z powodzeniem możemy również spróbować je ukorzenić po prostu wsadzając do wody. Gdy zauważymy, że młoda sadzonka wypuszcza korzenie, będziemy mogli ją posadzić w wybranym stanowisku.

Barwinek różowy jako roślina lecznicza

Chociaż najczęściej uprawa barwinka różowego ma charakter ozdobny, to jednak warto pamiętać o właściwościach leczniczych rośliny. Okazuje się, że ten kwiat doniczkowy jest wykorzystywany również w medycynie naturalnej. Jest to roślina będąca źródłem alkaloidów, antocyjanów, a także flawonoidów. Ponadto ostatnio punktem zainteresowania są takie związki jak winblastyna oraz winkrystyna, które mogą być wykorzystywane przy leczeniu nowotworów.

Barwinek różowy jest w medycynie naturalnej wykorzystywany również ze względu na zdolność obniżania poziomu cukru we krwi. Dlatego preparaty z wyciągiem barwinka różowego są zalecane szczególnie osobom borykającym się ze stanem przedcukrzycowym. Ponadto stwierdzono właściwości przeciwbakteryjne, szczególnie wobec bakterii wywołujących Salmonellę.

ikona podziel się Przekaż dalej