Barwinek większy - charakterystyka

Barwinek większy (Vinca major) jest płożącą krzewinką, która zalicza się do rodziny toinowatych. Osiąga ona do ok. 40 cm wysokości. Cechą charakterystyczną tego gatunku są przede wszystkim liście o jajowoelpitycznym kształcie, wyróżniające się kremową obwódką. Zaletą rośliny jest to, iż liście nie opadają na zimę, dlatego stają się one dekoracją przez cały rok.

Okres kwitnienia przypada od maja do lipca. W tym czasie będziemy mogli podziwiać nieduże kwiaty o fioletowoniebieskim zabarwieniu. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę barwinka jako rośliny okrywowej, to będzie ona niezwykle prezentować się niemalże jak kwitnący dywan. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci dwóch mieszków zawierających kilka nasion.

Popularne gatunki i odmiany barwinka

Barwinek większy jest jednym z 5 gatunków, które zaliczają się do rodzaju barwinek. Oprócz niego możemy wyróżnić również takie okazy jak:

  • Barwinek pospolity (Vinca minor) - jest to nieduża krzewinka, która dorasta maksymalnie do 20 cm wysokości. W okresie kwitnienia, który przypada od marca do maja, pojawiają się niebieskie kwiaty osiągające do 2,5 cm średnicy. Barwinek pospolity znajduje zastosowanie jako roślina ozdobna, którą wykorzystuje się głównie do obsadzania miejsc pod drzewami krzewami. Ponadto roślina znajduje także zastosowanie jako surowiec zielarski m.in. ze względu na swoje przeciwzapalne właściwości.
  • Barwinek zielny (Vinca herbacea) - jest to płożący gatunek osiągający wysokość zaledwie kilkunastu centymetrów. Okres kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca. W tym czasie pojawiają się niebieskofioletowe lub białe kwiaty. Barwinek zielny, tak samo jak barwinek pospolity znajduje zastosowanie jako roślina ozdobna.
  • Barwinek odmienny (Vinca difformis) - jest to gatunek półkrzewu, który posiada wiecznie zielone liście. W okresie wczesnowiosennym pojawiają się kwiaty o białym zabarwieniu. Przy korzystnych warunkach uprawowych, roślina staje się niezwykle ekspansywna.

Barwinek większy nie ma zbyt wielu odmian dostępnych w sprzedaży. Do najczęściej pojawiających zaliczają się takie okazy jak:

  • Barwinek większy Illumination ‘Cahil’ - jest to roślina dorastająca mniej więcej do 15 cm wysokości. Posiada żółte liście, które posiadają nieregularne ciemnozielone obwódki. Cechą charakterystyczną odmiany jest długi okres kwitnienia, który przypada niemalże na cały sezon wiosenno-letni. W tym czasie pojawiają się niebieskofioletowe kwiaty osiągające do 3 cm średnicy.
  • Barwinek większy Variegata - jest to jedna z najpopularniejszych odmian, która cechuje się jasnozielonymi liśćmi z kremowymi obrzeżami.
  • Barwinek większy Maculata - jest to odmiana dorastająca do ok. 30 cm wysokości. Oczywiście posiada ona zastosowanie jako roślina ozdobna. Jej charakterystyczną cechą są zielone liście z przebarwionymi na żółto środkami. W okresie od maja do czerwca pojawiają się fioletowe kwiaty.

Barwinek większy - uprawa i sadzenie

Najczęściej uprawa barwinka większego dotyczy najpopularniejszej odmiany Variegata. Sadzenie tych roślin powinno odbywać się na stanowisku półcienistym. Barwinek większy będzie najlepiej rósł na żyznych i przepuszczalnych glebach o odczynie lekko kwaśnym. Warto jednak mieć na uwadze, aby stanowisko było osłonięte od wiatru, ponieważ bardzo rzadko zdarza się, iż roślina przemarza.

Sadzenie barwinka większego najlepiej zaplanować jesienią. Oczywiście wcześniej stanowisko powinno być przygotowane m.in. przez dokładne odchwaszczenie. Uprawa tej rośliny będzie prezentować się wyjątkowo efektownie, jeśli posadzimy ok. 10 szt. roślin na 1m2. Możemy również posadzić barwinka większego na stanowisko słoneczne, jednak trzeba się liczyć wtedy z innym przebarwieniem rośliny. Sprawdź także ten artykuł: Jałowiec płożący w ogrodzie - odmiany, uprawa, wymagania, porady.

Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja?

Bardzo ważne jest to, aby dbać o właściwe nawodnienie rośliny. Szczególnie jeżeli wybierzemy dla niej słoneczne stanowisko lub zdecydujemy się na sadzenie jej w doniczkach. W przypadku gdy roślina jest narażona na przemarzanie powinniśmy zadbać o jej prawidłowe okrycie. Pielęgnacja barwinka dotyczy również nawożenia, jednak zasilanie rośliny nie musi być zbyt intensywne.

Barwinek większy - cena

Uprawa i pielęgnacja barwinka większego nie sprawia większego kłopotu, dlatego też chętnie decydujemy się na ich sadzenie w ogrodzie, bądź też w pojemnikach. Dlatego dobrze jest sprawdzić ceny konkretnych sadzonek, a także porównać je do kosztów innych roślin, które mają takie samo zastosowanie.

Przykładowe ceny barwinka większego oraz innych gatunków roślin ozdobnych

Nazwa gatunku lub odmiany

Cena

Barwinek większy Variegata

5,90 zł

Barwinek większy Variegata, na sadzenie do pojemnika lub w gruncie

18,80 zł

Barwinek większy Maculata

8,00 zł

Barwinek pospolity Atropurpurea

6,50 zł

Winobluszcz mix 90 cm, łatwa pielęgnacja

22,99 zł

Winobluszcz trójklapowy Veitchii

37,00 zł

Winobluszcz pięciolistkowy

10,99 zł

Winobluszcz Pięciolistkowy Murorum

10,40 zł

Zastosowanie barwinka większego

Skoro już wiemy, w jaki sposób wygląda sadzenie barwinka większego, warto sprawdzić jego dokładne zastosowanie. Doskonale sprawdza się nie tylko jako roślina okrywowa pod drzewa i krzewy, ale również możemy ją tradycyjnie sadzić na rabatach kwiatowych. Doskonale sprawdzi się w towarzystwie bluszczu, z którym będą tworzyć wiecznie zieloną dekorację ogrodu.

Ciekawostką jest barwinek pospolity, który znajduje swoje zastosowanie również w ziołolecznictwie. Wykorzystuje się go między innymi w przypadku zakażeń skóry, czy też u osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym. Ponadto jest to roślina mające korzystne działanie dla układu krwionośnego. Należy jednak pamiętać, że chociaż zastosowanie barwinka pospolitego w medycynie naturalnej może przynieść pozytywne skutki, to jednak nie powinniśmy zapominać również o tym, że jest to roślina trująca.

ikona podziel się Przekaż dalej