Bergenia – najważniejsze informacje o rodzaju

Bergenia do ogrodu – najpiękniejsze gatunki

Bergenie to byliny należące do rodziny skalnicowatych. Są bardzo atrakcyjne ze względu na pokrój i bardzo dekoracyjne kwiaty. To górska roślina, która pojawia się głównie w Azji Środkowej. Do Europy dotarła stosunkowo późno, ale cieszy się ogromnym powodzeniem we wszystkich krajach.

Bergenia to rodzaj obejmujący 9 lub 10 (w zależności od klasyfikacji) gatunków. Są to bardzo odporne byliny. Nic dziwnego, zostały zahartowane przez warunki, w których mieszkały. Pojawiają się od Azji aż do Afganistanu, rosną na południu Himalajów i północnej Syberii. Wilgotne tereny skaliste i urwiska są dla nich miejscem idealnym. Nic więc dziwnego, że są tak tolerancyjne dla warunków w ogrodzie.

Nie wszystkie bergenie są jednak tak atrakcyjne, by chcieć je zapraszać do ogrodu. W zasadzie z tych 9 gatunków w uprawie pojawia się tylko jeden – bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia). Ma wszystkie zalety tych ciekawych roślin. Jest wytrzymała i tolerancyjna, a przy tym szybko się rozwija. Znosi nawet kiepskie warunki, więc można sadzić ją w miastach i na zanieczyszczonych terenach. W Azji częściej pojawiają się mieszańce innych gatunków. Bergenia grubolistna i Bergenia pacumbis tworzą ładne połączenia o ciekawych kolorach. Można sadzić je w ogrodzie i są dostępne w sklepach ogrodniczych w Polsce. Według niektórych klasyfikacji bergenia grubolistna to jedna z grup odmianowych bergenii sercolistnej (Bergenia cordifolia).

Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) – charakterystyka

Bergenia sercowata na pierwszy rzut oka może wydawać się zupełnie niepozorną rośliną. Jest niewysoka, osiąga zaledwie 25-30 cm wysokości. Każda roślina wytwarza tylko jeden pęd kwiatostanowy, ale od kwietnia, czyli w okresie kwitnienia jest po prostu przepiękna. Kwiaty mają fioletowy kolor i składają się z drobnych kwiatuszków, które ładnie pachną. Pęd kwiatostanowy może wytwarzać także drobne rozłogi, na których także pojawiają się pojedyncze, dzwonkowate kwiaty. Łodyga ma czerwony kolor, co wspaniale kontrastuje z zielenią liści.

Bergenia cordifolia jednak najbardziej znana jest ze swoich ładnych liści. Wskazuje na to chociażby nazwa rośliny – bergenia sercolistna. Blaszki liściowe mają wyraźnie sercowaty kształt. Wyrastają na długich ogonkach i mają ciemnozielony kolor. Liście sprawiają, że roślina jest atrakcyjna przez cały sezon. Bergenie to byliny. Do kwietnia roślina pozostaje w uśpieniu, a potem błyskawicznie się budzi do życia i zaczyna wytwarzać nowe liście i kwiaty.

Chociaż bergenia sercowata jest tak popularna, uprawiając ją w ogrodzie należy zachować ostrożność. Roślina szybko się rozprzestrzenia za pomocą podziemnych kłączy. Dlatego właśnie może zajmować puste miejsca w ogrodzie czy na rabacie. Powstrzymać ją mogą w zasadzie liściaste krzewy lub inne większe rośliny. Dla małych krzewinek byliny tego rodzaju są zagrożeniem. Sprawdź także ten artykuł o uprawie bergenii sercowatej.

Odmiany bergenii

Chociaż roślina jest dość powszechna, nie doczekała się stworzenia wielu odmian. Najczęściej w uprawie pojawiają się nie odmiany gatunku bergenia sercowata, a jej mieszańce. Wyróżniają się dłuższym okresem kwitnienia (najczęściej od kwietnia do lata), a także mają większe i bardziej atrakcyjne kwiaty. Jednak w sklepach ogrodniczych mieszańce bergenii są oznaczone po prostu jako bergenia sercolistna.

Do tego rodzaju mieszańcowatych odmian należy ‘Purpurea’. To bergenia sercolistna o intensywnie czerwonych kwiatach. Na jej tle idealnie sprawdzą się trawy ozdobne lub kwiaty cebulowe jednoroczne – będą zdobić rabatę zanim bergenia zdąży zakwitnąć.

‘Silverlight’ to kolejna odmiana godna uwagi. Wyróżnia się większymi liśćmi w ciemnym kolorze, pięknie kontrastującymi z białymi kwiatami. Obok niej warto posadzić ‘Lunar Glow’. To bergenia sercowata o jasnożółtych lub kremowych liściach. Zimą przebarwiają się na czerwono, co dodaje uroku zimowemu ogrodowi. Byliby są ozdobne przez cały rok! Kiedy liściaste krzewy już zrzucają liście, a kwiaty cebulowe jednoroczne jeszcze śpią w ziemi, bergenia prezentuje całą swoją urodę.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Bergenia w ogrodzie na rabaty

Sadzonki bergenii

Bergenia sercolistna i jej piękne odmiany są dostępne w sklepach ogrodniczych i marketach typu Dom i Ogród. Możesz także zamówić je w sklepach online. Mają tę przewagę, że często możesz zamówić tam sadzonki bezpośrednio u producenta.

Rozmnażanie bergenii w ogrodzie z sadzonek jest możliwe, jednakże jest to długotrwały i pracochłonny proces. Możesz także rozdzielić podziemne kłącze i stworzyć dwie nowe sadzonki. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup sadzonek. Młode bergenie sprzedawane są w pojemnikach. Najczęściej to niskie roślinki, które można od razu posadzić na stałym miejscu. Cena sadzonki waha się w okolicach 20 zł.

Kępa bergenii sercolistnej o fioletowych kwiatach i zielonych liściach, a także uprawa, pielęgnacja, odmiany i rozmnażanie rośliny
Bergenia w ogrodzie krok po kroku, czyli odmiany i gatunki, jak bergenia sercolistna, uprawa, pielęgnacja oraz rozmnażanie

Sadzenie przeprowadza się jesienią lub wiosną. Należy zrobić to w ciepły, słoneczny i bezdeszczowy dzień. Roślinę warto od razu podlać. Zastanów się także nad jej stanowiskiem. Bergenie to długowieczne byliny. Roślina żyje średnio 10 lat. To dość długo, zważywszy na to, że ma tendencję do rozrastania się. Zastanów się, czy roślina nie będzie zagrażała innym gatunkom. Jako towarzystwo dobrze sprawdzają się do niej liściaste krzewy ozdobne, trawy ozdobne w dużych lub średnich kępach i rośliny cebulowe, które zaczynają wcześnie kwitnąć.

Bergenia sercolistna – gdzie ją sadzić?

Bergenia sercowata to jedna z tych uroczych, skromnych roślin, które mają naprawdę minimalne wymagania. Mimo to warto wybrać dla niej odpowiednie miejsce. W dobrych warunkach będzie obficiej i dłużej kwitnąć.

Najlepszym miejscem dla bergenii jest pobrzeże zbiorników wodnych. Jej korzenie lubią czerpać wodę z wilgotnego podłoża. Ale nie oznacza to, że jeśli nie masz oczka wodnego czy naturalnego zbiornika na podorędziu, to musisz zrezygnować z uprawy tej byliny. Bergenia cordifolia uwielbia wilgotne podłoże, ale możesz jej zapewnić takie warunki dzięki regularnemu podlewaniu. Będzie się rozwijała zarówno na przesychających i przepuszczalnych, jak i na wilgotnych stanowiskach.

Bergenia sercowata preferuje zasobne podłoże, maksymalnie żyzne. Dzięki temu jest bardziej bujna. Brak składników odżywczych jednak nie oznacza śmierci rośliny – staje się po prostu nieco bardziej anemiczna. W końcu w naturze rośnie na skałach, na których nie ma co liczyć na cotygodniową dawkę składników odżywczych. Bergenia sercolistna może rosnąć i w cieniu, i w słońcu. Preferuje jednak nieco bardziej zacienione stanowiska.

Bergenia sercolistna na rabaty – pielęgnacja

Bergenia cordifolia sprawdza się w uprawie prowadzonej przez początkującego ogrodnika. Jest wytrzymała i wybacza wszystkie błędy. Jednak dla zabieganych raczej się nie sprawdzi. Roślina potrzebuje sporo wody. Jeśli jest posadzona w słońcu lub na przesychającym, przepuszczalnym podłożu, może potrzebować podlewania nawet codziennie. Zwłaszcza w czasie największych upałów regularne podlewanie jest koniecznością.

Kolejnym ważnym zabiegiem jest nawożenie. Jednakże nie trzeba robić tego zbyt często. Bergenia sercolistna potrzebuje składników odżywczych, ale wystarczy podać jej wiosną jedną dawkę długodziałającego i powoli uwalniającego się nawozu mineralnego. Można zasilić glebę przefermentowanym kompostem, ale uwaga – może zawierać nasiona chwastów, a to dla bergenii może być źródłem zakażeń. Konieczne jest także obrywanie przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu roślina ma szansę zakwitnąć ponownie lub skupić się na rozwoju liści, które przecież są jej najbardziej dekoracyjną częścią.

ikona podziel się Przekaż dalej