Bergenia sercowata - uprawa, pielęgnacja, wymagania, rozmnażanie
Bergenia sercowata to jedna z tych wyjątkowych roślin, które są ozdobne zarówno z kwiatów, jak i liści. Dobrze sprawia się w uprawie i dekoruje każdą rabatę. Warto więc zdecydować o jej posadzeniu we własnym ogrodzie. Sprawdź, jak wygląda pielęgnacja bergenii i jak się nią zajmować krok po kroku!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) – kilka słów o gatunku
Jeśli chcesz przyciągnąć motyle do ogrodu, koniecznie posadź w nim bergenię. Jej piękne kwiaty przyciągają latające kolorowe owady swoim zapachem, a przy tym są naprawdę bardzo atrakcyjne. Dzięki temu idealnie sprawdzają się do uprawy w ogrodzie. Roślina należy do rodziny skalnicowatych, i jak się łatwo domyślić, warto sadzić ją przede wszystkim w ogrodzie skalnym. Jest mało wymagająca i dobrze znosi chłód – pochodzi z Azji Wschodniej, rośnie także na Syberii i w Mongolii. Dlatego nic jej nie przeszkadza, ani mróz, ani podmuchy wiatru, ani kiepskie podłoże. To roślina niezawodna i zimozielona.
A do tego naprawdę atrakcyjna. Tworzy grube kłącza pod ziemią, za pomocą których się rozprzestrzenia. Bergenia sercowata czasami występuje także pod nazwą bergenia sercolistna, co jest dokładnym tłumaczeniem łacińskiej nazwy Bergenia cordifolia, ponieważ właśnie taki kształt mają jej liście. Są bardzo ładne – dekoracyjny kształt to tylko jedna strona medalu, do tego mają błyszczącą wierzchnią stronę. Początkowo są ciemnozielone, ale późną jesienią, gdy temperatura spada, przebarwiają się na fioletowo.
Bergenia sercowata jest ładna także w cieplejszych miesiącach roku. Zasługuje na uwagę ze względu na kwiaty. Są to długie, efektowne i niezwykle trwałe kwiatostany o wiechowatym pokroju. Pojawiają się na długich łodygach kwiatowych. Niektóre odmiany zakwitają dwukrotnie.
Bergenia sercowata – odmiany
Kilka odmian bergenii sercowatej dobrze sprawdza się w ogrodzie. Wyróżniają się zwłaszcza kolorem kwiatów. Nie ma ich jednak wiele. Na szczególną uwagę zasługują odmiany:
- ‘Robusta’ o silniejszym wzroście, dużych liściach i liliowych kwiatach,
- ‘Purpurea’ o ciemnoróżowych kwiatach,
- ‘Silverlight’ o dużych liściach i silnym wzroście, odmiana ma ciekawe białe kwiaty, które stopniowo przebarwiają się na delikatny różowy kolor.
Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie
Duża część sadzonek bergenii, które możesz kupić w sklepach ogrodniczych to nie są odmiany Bergenia cordifolia, tylko mieszańce międzygatunkowe z innymi bergeniami. Do najciekawszych należy bergenia ‘Dragonfly Angel Kiss’, która ma około 30 cm wysokości i dwubarwne różowo-białe kwiaty. W przypadku mieszańców warunki uprawy, wysokość oraz moment kwitnienia może się różnić niż w przypadku odmian podstawowego gatunku. Dlatego zanim zaczniesz uprawę, sprawdź podpowiedzi producenta i dopasuj warunki do wymagań konkretnego mieszańca. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.
Bergenia sercowata Bergenia cordifolia w ogrodzie – uprawa
Sadzonki bergenii możesz kupić w sklepie ogrodniczym lub przygotować samodzielnie poprzez rozdzielenie kłączy starszych egzemplarzy. Oba rozwiązania są dobre i skuteczne. Jednak cena sadzonek nie jest wysoka, to zaledwie kilka złotych za sztukę. Możesz także kupić nasiona i przygotować rozsady w domu. Cena opakowania nasion (0,05 g) waha się od 2,5 do 4 zł.

Uprawa bergenii sercowatej może być prowadzona na dowolnym stanowisku. Kwiat ma minimalne wymagania, dobrze czuje się w każdym rodzaju gleby. Najbardziej jednak lubi podłoże próchnicze i umiarkowanie wilgotne. Źle będzie znosiła mocno zakwaszoną ziemię. Preferuje miejsca cieniste lub półcieniste, na nasłonecznionych rośnie, ale jej liście nie są aż tak atrakcyjne.
Roślinę sadzi się w grupach. Optymalna rozstawa to 7 roślin na metr kwadratowy. Można także zasadzić ją do doniczek i skrzynek balkonowych. Muszą być jednak dość duże, a każdy kwiat powinien mieć osobną doniczkę. Rozstawa w dużych skrzynkach wynosi 30-40 cm. Ładnie prezentuje się nad brzegiem oczek wodnych i w ogrodach skalnych. Należy tylko znaleźć dla niej miejsca, w którym będzie mogła swobodnie rozwijać kłącza i powiększać bryłę korzeniową.
Bergenia sercowata – kwiat idealny dla początkujących
Bergenia sercolistna świetnie sprawdza się dla początkujących. Wymaga nieco uwagi, ale naprawdę nie za dużo. Na stanowiskach słonecznych roślina potrzebuje więcej wody, dlatego trzeba ją regularnie podlewać, zwłaszcza w ciepłe dni. Ale uwaga: robimy to tylko wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, by ostre słońce nie poparzyło polanych wodą liści bergenii. Roślina nie potrzebuje także żadnego szczególnego dokarmiania. Można zasilać ją standardowym nawozem do roślin kwitnących ogrodowych dwa razy w sezonie.
Wczesną wiosną może się okazać, że część zimozielonych liści bergenii nie przetrwała zimy. To zupełnie naturalne dla tego gatunku i nie ma się czym przejmować. Nie oznacza to, że roślina obumiera. Ale trzeba uważać, by jak najszybciej po ruszeniu wegetacji usunąć zwiędnięte liście. Dzięki temu jeszcze tej samej wiosny kwiaty wypuści mnóstwo nowych listków. Tak samo należy postępować z przekwitniętymi kwiatostanami. Dzięki temu istnieje szansa, że bergenia znów zakwitnie. Sercowata bergenia to wybór wart rozważenia.
Powiązane artykuły
-
Sasanki krok po kroku – odmiany, uprawa w ogrodzie, pielęgnacja
-
Żurawka krok po kroku - wymagania, odmiany, pielęgnacja, ziemia
-
Jakie kwiaty na balkon wybrać?
-
20 najlepszych kwiatów ogrodowych – są piękne i łatwo je uprawiać
-
Clematis (powojnik) – uprawa, pielęgnacja, wymagania, ziemia
-
Kwiaty jaskry w ogrodzie i doniczce - uprawa, pielęgnacja, porady
-
Najlepsze kwiaty ogrodowe dla Ciebie - co warto sadzić?
-
Werbena patagońska - opis, wymagania, uprawa, zdjęcia, porady
-
Amarylis - piękny kwiat doniczkowy - uprawa, pielęgnacja, podlewanie
-
Surfinia - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady
-
Kwiaty mieczyki - wymagania, odmiany, uprawa, pielęgnacja
-
Niecierpek w domu i ogrodzie – wymagania, uprawa, pielęgnacja, zimowanie
-
Kwiat malwa - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
-
Ciemiernik - odmiany, stanowisko, uprawa, pielęgnacja, kwitnienie
-
Liliowiec w ogrodzie - wybór sadzonek, cena, uprawa, pielęgnacja
-
Łubin w ogrodzie – sadzenie, uprawa popularnych odmian, porady
-
Krokusy krok po kroku – sadzenie z cebulek, uprawa, kolory, pielęgnacja
-
Sundaville krok po kroku - uprawa, pielęgnacja, kwitnienie
-
Naparstnica w ogrodzie - wymagania, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
-
Rudbekia - wysiew, uprawa, pielęgnacja, stanowisko dla pięknego kwiatu
-
Juka ogrodowa - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja
-
Heliotrop krok po kroku - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne
-
Kwiat Budleja Dawida w ogrodzie - stanowisko, uprawa, pielęgnacja, wymagania
-
Prymulka w ogrodzie i doniczce - uprawa, pielęgnacja, podlewanie
-
Smagliczka - odmiany, uprawa, pielęgnacja, sadzonki, porady
-
Jeżówka purpurowa bez tajemnic - właściwości, zastosowanie, działanie lecznicze
-
Bergenia - odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, porady
-
Irysy krok po kroku - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne
-
Gazania w ogrodzie - odmiany, uprawa, podlewanie, kwitnienie
-
Trytoma w ogrodzie - odmiany, ceny sadzonek, uprawa, zimowanie