Blossfeldiana kalanchoe – najważniejsze informacje o roślinie

Blossfeldiana kalanchoe – opis gatunku

Blossfeldiana kalanchoe to kwiat doniczkowy o wyjątkowych walorach dekoracyjnych. Jest to sukulent i ma kilka typowych dla nich cech. Przede wszystkim ma grube i sztywne liście. Mają zielony kolor, czasami z czerwoną obwódką. Są one typowe dla rodziny gruboszowatych. W naturze występują na Madagaskarze i w Afryce, więc nic dziwnego, że nie nadają się do uprawy w ogrodzie w naszych warunkach klimatycznych. To rośliny doniczkowe, które naprawdę dobrze czują się w warunkach domowych.

Kalanchoe ma jedynie do 20-30 cm wysokości. Wyróżnia się grubymi, wzniesionymi pędami, które łatwo się rozkrzewiają. Na ich szczycie pojawiają się kwiaty. Kwitnienie nie ma jednego określonego terminu, roślina kwitnie cały rok, w różnych porach, najczęściej przez kilka tygodni. Zazwyczaj kwiaty pojawiają się w okresie zimowym – kalanchole Blossfelda to roślina krótkiego dnia. Kwiaty są drobne zbierają się na szczycie pędów w nieduże baldachogrona. Uprawiając kalanchoe trzeba zachować ostrożność – roślina jest zaliczana do toksyczny, a w liściach, pędach i kwiatach znajdują się szkodliwe glikozydy.

Blossfeldiana kalanchoe – wspaniałe rośliny o kolorowych kwiatach

Blossfeldiana kalanchoe to roślina o ciekawych kwiatach w najróżniejszych kolorach. Ma liczne odmiany, ale bardzo rzadko występuje wraz z nazwą odmianową. O wiele częściej można ją spotkać tylko pod nazwą kalanchoe, ewentualnie z dopiskiem, jaki kolor ma dana odmiana. W większości przypadków roślina jest jednak sprzedawana w okresie kwitnienia, ponieważ wtedy jest najbardziej atrakcyjna.

Odmiany są białe, żółte, czerwone, różowe i pomarańczowe. Niektóre mają kwiaty półpełne, inne pełne. Dużym powodzeniem cieszą się także miniaturki, które dorastają do niewiele ponad 10 cm wysokości. Ładnie wyglądają w doniczce lub w większych kompozycja kwiatów w ozdobnych donicach.

Jest kilka serii tych odmian. Bells mają inne kształty kwiatów – jasnozielone poduszeczki, z których wyrastają dzwonkowate kwiaty. Seria Mirabella ma zamiast tego dużo mniejsze kwiatuszki, bardzo dekoracyjne.

Te kwiaty doniczkowe mają ładne liście, ale niestety mają tendencję do wyrastania za bardzo w górę, więc po kilku latach mogą wyglądać trochę „łyso”. Rośliny cieszą się ogromnym powodzeniem ze względu na małe wymagania przy naprawdę atrakcyjnym pokroju.

Blossfeldiana kalanchoe – uprawa w domu

Kwiat kalanchoe – stanowisko dla rośliny

Kalanchoe to kwiaty doniczkowe polecane dla początkujących. Dlaczego? Ponieważ mają bardzo małe wymagania. W zasadzie w każdym mieszkaniu ich uprawa powinna się udać. Należy tylko zapewnić im odpowiednie miejsce. Kwiat lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Warto postawić je na parapecie lub blisko okna, gdzie będzie miał bardzo dużo rozproszonego światła.

Warto także zadbać o odpowiednie podłoże. Optymalna będzie mieszanka ziemi liściowej lub ziemi doniczkowej z piaskiem. Podłoże powinno być maksymalnie przepuszczalne, dlatego na dnie doniczki trzeba wysypać warstwę drenażu, na przykład drobnych kawałków ceramicznych naczyń, grubego żwiru albo keramzytu.

Kalanchoe jest niewielką roślinką i z reguły sadzi się je w małych doniczkach. Zazwyczaj wystarczy doniczka o średnicy 12-14 cm. Rośliny nie muszą mieć dużo miejsca w doniczce, system korzeniowy nie jest także zbyt rozwinięty.

Doniczkowe kalanchoe Blussfielda – przesadzanie

Kalanchoe nie wymaga częstego przesadzania i nie jest konieczne wymienianie mu doniczek co roku. Ale co jakiś czas, zwłaszcza jeśli podłoże ma biały nalot, albo jeśli korzenie wyrastają z dziurek w doniczce, trzeba przesadzić roślinę.

Te doniczkowe rośliny nie mają zbyt dużych wymagań. Przesadzanie wykonuje się wiosną lub latem. Przede wszystkim trzeba zadbać o warstwę drenażu na dnie doniczki. Możesz także usunąć suche, stare podłoże z bryły korzeniowej i wstawić roślinę do tej samej doniczki. Pielęgnacja po przesadzaniu nie różni się szczególnie od tej wcześniejszej. Po zakupie rośliny warto ją przesadzić do świeżej doniczki i nowego podłoża, ponieważ ziemia w sklepach często jest wyjałowiona i może być źródłem chorób grzybowych albo miejscem zamieszkania szkodników. Sprawdź także ten artykuł: Zwalczanie opuchlaka krok po kroku – 5 najlepszych metod.

Blossfeldiana kalanchoe – jak dbać o niego w domu?

Kalanchoe – pielęgnacja i podlewanie

Kalanchoe to niewymagające kwiaty doniczkowe. Podobnie jak zroślicha czy skrzydłokwiat, nie potrzebują żadnej szczególnej pielęgnacji. Poradzi sobie z nimi nawet zupełny laik albo dziecko. Jeśli tylko zadbasz o stanowisko i przesadzanie, bez problemu dasz radę z jego utrzymaniem.

Kalanchoe Blossfeldiana o czerwonych kwiatach, a także opis, wymagania i uprawa rośliny
Kalanchoe Blossfeldiana oraz jej wymagania i opis uprawy i pielęgnacji

Pielęgnacja skupia się przede wszystkim na podlewaniu. Roślina świetnie radzi sobie z przejściowymi brakami wody, ale od czasu do czasu trzeba ją podlać. Woda powinna być letnia i odstana. Warto jednak wiedzieć, że grube, mięsiste liście kalanchoe nie lubią zraszania. Pozostają na nich niezbyt atrakcyjne plamki, kiedy woda wyschnie. Liści nie można też nabłyszczać.

Pielęgnacja wymaga także nawożenia. Te kwiaty doniczkowe lubią dodatkowe dawki nawozu, ale niezbyt stężonego. Musi być rozcieńczony wodą w większym stopniu, niż zaleca producent. Nawożenie kalanchoe robi się regularnie przez cały sezon, aż do okresu spoczynku.

Kalanchoe – przycinanie rośliny

Pielęgnacja kalanchoe wymaga przycinania. To dość niezwykłe kwiaty doniczkowe zazwyczaj przycina się tylko w celu odmłodzenia. Przycinanie robi się tuż po tym, jak ustanie kwitnienie. Przekwitłe kwiatostany należy uciąć czystymi nożyczkami lub sekatorem. To odciąży roślinę i da jej szansę na rozwój w kolejnym sezonie.

Blossfeldina kalanchoe – zimowanie rośliny

Najważniejszą zasadą, jak dbać o kalanchoe, jest odpowiednie traktowanie rośliny na zimę. Kwiat wymaga okresu spoczynku, by w kolejnym sezonie także wypuścić kwiatostany. W pomieszczeniach, w których generalnie na co dzień jest utrzymywana niższa temperatura, jest to bardzo proste. Jeśli jednak kalanchoe stoi zazwyczaj w ciepłym miejscu koło kaloryfera, trzeba zadbać o miejsce na okres spoczynku.

Na zimę roślinę przenosi się do chłodnego pomieszczenia. Optymalna temperatura jest w okolicy 10 stopni, ale może być nieco cieplej. Kalanchoe trzeba zapewnić jasne miejsce, gdzie jest sporo słońca, ale nie bezpośredniego. W okresie zimowym podlewanie wykonuje się rzadko, dopiero kiedy ziemia jest już naprawdę dobrze przeschnięta. W tym okresie rośliny się na nawozi. Zazwyczaj już po kilku tygodniach kalanchoe kwitnie, obsypując się kolejnymi kwiatami. Wtedy należy przestawić go na stałe miejsce i wrócić do podlewania oraz nawożenia.

Rozmnażanie kalanchoe

Chociaż kwiat kalanchoe łatwo się rozmnaża, rzadko kiedy przeprowadza się rozmnażanie w warunkach domowych. Ale można to zrobić. Rozmnażanie kalanchoe wygląda jak rozmnażanie innych roślin doniczkowych, jak zroślicha, dracena czy agapant. Po prostu pobiera się jedną gałązkę kalanchoe i umieszcza się ją w wodzie lub w mokrej ziemi. Sadzonka powinna mieć co najmniej 6 cm i cztery liście.

Pęd powinien szybko się ukorzenić. Po około miesiącu jest gotowy do dalszego życia, można przesadzić go do doniczki i postawić na stałe miejsce. Rozmnażanie nie zawsze jednak przynosi efekty – roślina rośnie w górę, ale słabo się rozkrzewia. W takim przypadku można uszczknąć górną część pędu. W tym miejscu kwiat powinien się rozkrzewić. Pielęgnacja młodej rośliny nie jest wymagająca.

ikona podziel się Przekaż dalej