Budleja trójkolorowa - krzewy ozdobne i charakterystyka

Budleja trójkolorowa to tak naprawdę Budleja Dawida (Buddlea davidii) określana jest również jako motylowiec lub krzew motyli. Takie nazewnictwo zawdzięcza kolorowym kwiatom, które przyciągają bardzo wiele owadów, w tym również mnóstwo motyli. Ten gatunek budleji przywędrował do nas z Azji. W drugiej połowie XIX wieku krzew został sprowadzony do Europy. Od tamtej pory krzew budleja rozprzestrzenił się niemalże po całym kontynencie.

Tak naprawdę pokrój krzewu oraz kwitnienie są uzależnione od konkretnej odmiany. Sadzonki najczęściej dorastają od 1,5 do nawet 3 metrów wysokości. Jej zaletą jest bardzo szybki przyrost wynoszący do nawet 1 metra w ciągu roku. Kwitnienie krzewu budleja jest nie tylko imponujące pod względem koloru kwiatów, ale również długości ich pojawiania się na pędach. Całe kwitnienie przypada na okres od czerwca aż do września. W odróżnieniu od budlei skrętolistnej kwiat pojawia się na pędach tegorocznych. Krzew motyli w tym czasie jest obsypany kwiatami w kolorach bieli, jasnego różu, purpury, a nawet ciemnego fioletu.

Krzew budleja - odmiany

Krzew motyli tricolor to tak naprawdę zestaw 3 sadzonek składający się z trzech różnych odmian. Jeżeli posadzimy je w bliskim sąsiedztwie, uzyskamy krzew, który będzie kwitł w trzech kolorach: białym, purpurowym oraz fioletowym. Jest to bardzo ciekawy okaz do każdego ogrodu, szczególnie jeżeli zależy nam na wprowadzeniu oryginalnego akcentu.

Na budleję tricolor składają się poszczególne odmiany:

  • Budleja White Profusion - jest to krzew motyli, którego kwitnienie powoduje pojawienie się pięknych białych kwiatów, których długość osiąga nawet do 30 cm długości. Kolorowa budleja tej odmiany jest w stanie dorosnąć aż do 3 metrów wysokości.
  • Budleja Dawida Nanho Blue - sadzonki tej odmiany, dorastają średnio do 1,5 metra wysokości. Wyróżniają się niebieskimi kwiatami, które pojawiają się od lipca do września. Budleja kolorowa może być sadzona z powodzeniem na podłożu o odczynie obojętnym, lekko kwaśnym lub lekko zasadowym.
  • Budleja Dawida Royal Red - dość wysoka odmiana, która kwitnie na purpurowo. Same kwiaty osiągają imponujące rozmiary. Wiechowate kwiatostany mają nawet po 50 cm długości. Sadzonki dorastają do 2,5 metra wysokości. Należy pamiętać, że budleja kolorowa Royal Red wymaga okrywania na zimę, ponieważ może przemarzać.

Czasami w zestawach sprzedawane są takie sadzonki budlei jak:

  • Budleja Burgundy - krzew budleja tricolor często posiada w zestawie odmianę Burgundy, która wyróżnia się przede wszystkim bordowo-czerwonymi kwiatami z pomarańczowym oczkiem. Kwiatostany osiągające długość do 30 cm, pojawiają się najczęściej w czerwcu. Ten krzew motyli wyróżnia się także dekoracyjnymi liśćmi, które są ciemnozielone od spodniej strony.
  • Budleja Pink Delight - sadzenie budlei trójkolorowej może być urozmaicone właśnie o tę odmianę, która posiada dość duże (ok. 40 cm długości) kwiatostany z kwiatami o różowym zabarwieniu. Sam motylowiec dorasta nawet do 2-3 metrów wysokości.

Uprawa budlei tricolor - krzewy ozdobne

Chociaż budleja trójkolorowa stanowi naprawdę imponujące oraz oryginalne połączenie, to tak naprawdę jej uprawa nie zalicza się do zbyt skomplikowanych. Musimy jednak pamiętać o tym, aby zatroszczyć się o odpowiednie stanowisko i zapewnić urodzajne podłoże. Sadzenie budlei kolorowej powinniśmy zaplanować na słonecznym stanowisku. Dobrze, aby krzew motyli był osłonięty od wiatru, dzięki temu zwiększymy jej ochronę przed przemarzaniem. Krzew budleja najlepiej rośnie na podłożu o odczynie obojętnym. Chociaż ziemia może wyróżniać się też odczynem lekko zasadowym lub lekko kwaśnym. Ważne jest to, aby ziemia była żyzna oraz przepuszczalna.

Motyl odwiedzający kwiat budlei trzykolorowej, a także sadzenie, pielęgnacja oraz uprawa w ogrodzie
Budleja trójkolorowa, czyli kolorowe odmiany budlei, sadzenie, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie krok po kroku

Sadzenie budlei kolorowej w grupie, powinno odbywać się przy odpowiednim rozstawie, który wynosi od 50 do 80 cm. Jednak sadzonki krzewu motylego pięknie prezentują się również jako solitery. Uprawa budlei trójkolorowej w miejskich ogrodach jest jak najbardziej możliwa, ze względu na jej wysoką odporność na zanieczyszczenia miejskie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach i roślinach ozdobnych.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze nawozy do kwiatów

Szukasz skutecznych nawozów do kwiatów w dobrych cenach. Te produkty najczęściej wybierają nasi czytelnicy. Sprawdź promocje!

Wymagania pielęgnacyjne

Już wiemy, że sadzenie oraz uprawa krzewu ozdobnego w trzech kolorach nie powinno być zbyt dużym wyzwaniem również dla początkujących ogrodników. Jeżeli chodzi o wymagania pielęgnacyjne, to motylowiec powinien być regularnie przycinany, a także zabezpieczany przed mrozami. Warto jednak sprawdzać poszczególne odmiany, jakie mają dokładne wymagania, ponieważ mogą się one nieco różnić.

Najczęściej budleja trójkolorowa powinna być przycinana na wiosnę. Większość odmian dobrze poradzi sobie z niewielkimi przymrozkami. Lepiej jest jednak krzewy zabezpieczyć poprzez tworzenie kopczyków z kory. Motylowiec ma również swoje wymagania, jeżeli chodzi o podlewanie. Powinniśmy dbać o regularne nawadnianie, szczególnie w czasie suszy. Jednak nie powinniśmy doprowadzić do zastoju wody, ponieważ budleja kolorowa będzie narażona na atak chorób grzybowych.

Budleja trójkolorowa - cena

Interesując się tym, ile kosztuje charakterystyczny motylowiec w trzech kolorach, należy zastanowić się, jakie dokładnie odmiany nas interesują. Ponadto warto jeszcze raz sprawdzić wymagania oraz charakterystykę konkretnych krzewów, dzięki czemu stworzymy niesamowitą kompozycję w swoim ogrodzie.

Przykładowe ceny na sadzonki budlei trójkolorowej

Nazwa odmiany

Cena

Budleja tricolor

Cena od 12,90 zł

Budleja Dawida Empire Blue

Cena od 14,99 zł

Budleja Dawida Royal Red

14,99 zł

Budleja Davida Buzz Violet

28,19 zł

Budleja Davida Nanho Blue

9,90 zł

Budleja Davida Pink Delight

9,90 zł

Budleja Davida Purple Emperor

19,19 zł

Budleja Davida White Profusion

9,90 zł

Budleja Dawida Royal Red

9,90 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii kwiaty