Cebulica syberyjska - opis, wymagania, sadzenie, stanowisko, pielęgnacja
Cebulica syberyjska kwitnie bardzo wcześnie, bo już w marcu, podobnie jak krokusy czy żonkile. A jednak jest mniej znana niż inne wiosenne kwiaty ogrodowe. Szkoda, bo jest naprawdę piękna. Jej kolorowe, nietypowe kwiaty wspaniale wyglądają w każdym zakątku ogrodu. Dowiedz się, jak uprawiać cebulicę syberyjską i jakie są jej wymagania.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Cebulica syberyjska – podstawowe informacje o roślinie
Cebulica syberyjska – opis gatunku
Scilla siberica, czyli cebulica syberyjska, to roślina cebulowa z rodziny szparagowatych. Drugi człon swojej nazwy zdobyła dzięki pochodzeniu – rośnie w zachodniej Azji, na Kaukazie i we wschodniej Europie. W naszych warunkach klimatycznych świetnie nadaje się do ogrodu.
Jest to roślina ozdobna, która pięknie kwitnie. To właśnie jej kwiat sprawia, że jest chętnie sadzona w ogrodzie i na rabatach. Cebulica dorasta do 10, maksymalnie 15 cm wysokości. Na jej malutkich pędach pojawiają się ładne kwiaty. Kwitnie w marcu lub kwietniu, a jej kwiat utrzymuje się przez około miesiąc. Jest złożony ze zwisających, dzwonkowatych kwiatów, które wyrastają w gronach po kilka sztuk. Pojawiają się na szczycie wzniesionych pędów, układają się w luźne grono. Cebulica syberyjska kwitnie na niebiesko. Kwiat jest miododajny i to jedna z pierwszych wiosennych roślin, która daje pszczołom pokarm.
Ozdobna roślina ma wspaniałe odziomkowe liście. Pojawiają się bardzo wcześnie i są pierwszym zwiastunem wiosny. Cebulica tworzy wąskie, podłużne i zaostrzone na końcu liście. Co ciekawe, są one tylko do czerwca, potem zamierają. Czasami nie widać nawet, gdzie rosła roślina wcześniej.
Odmiany cebulicy syberyjskiej
Cebulica syberyjska ma różne odmiany, jednak nie mają one nazw. Większość z nich jest niebieska lub fioletowoniebieskawa. Odmiany ‘Alba’ mają białe kwiaty, bardzo delikatne i jasne. W sklepach ogrodniczych można kupić mieszanki tych odmian w różnych odcieniach. Cebulki nie różnią się między sobą, więc można stworzyć kolorową rabatkę wiosenną.
Bardzo często roślina jest sprzedawana pod nazwą cebulica, bez nazwy gatunkowej. Tak samo zresztą dzieje się z jej kuzynkami. To cebulica Miszczenki i cebulica dwulistna. Wszystkie trzy gatunki kwitną wiosną i mają delikatne, białe, różowe lub niebieskie kwiaty. Można kupić mieszankę różnych gatunków, która dopiero pozwoli na stworzenie naprawdę ciekawej, a przy tym miododajnej, rabaty w ogrodzie.
Cebulica syberyjska – uprawa i stanowisko
Cebulki cebulicy syberyjskiej
Cebulki cebulicy syberyjskiej można kupić w sklepach ogrodniczych online lub stacjonarnych. Roślina nie jest aż tak popularna, żeby pojawiały się w marketach, ale raczej nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem ich. Najczęściej są sprzedawane w paczkach po kilka lub kilkanaście sztuk, ponieważ posadzenie wielu roślin na raz wygląda najpiękniej.
Cebulki mają około 6-7 cm w obwodzie. Można sadzić je do doniczek, można także bezpośrednio do gruntu. Sadząc należy uważać, by były skierowane zwężeniem w górę. Ważne jest także to, by ziemia przykrywała cebulki całkowicie.
Cebulica syberyjska – sadzenie rośliny
Cebulicę syberyjską sadzi się jesienią, tak jak większość roślin cebulowych. Kwiat jest w pełni mrozoodporny, więc szybko się przyjmuje, przetrzymuje zimę i rozwija swoje wspaniałe kwiatostany na wiosnę.
Sadzenie wykonuje się na głębokość 10 cm, tak by cebula była lekko przykryta. Ważne jest to, by podłoże było dobrze przygotowane, przekopane i nawiezione odpowiednio wcześniej. Nawóz mineralny można przekopać około 14 dni wcześniej. Po posadzeniu powinno się wyściółkować okolice rośliny, by ograniczyć ekspansję chwastów i wysychanie podłoża.
Sadzenie nie jest jedyną metodą rozmnażania cebulicy syberyjskiej. Roślina kwitnie, a to oznacza, że zawiązuje nasiona. Można je zebrać i spróbować wysiać na stałym miejscu. Nie jest to jednak łatwe i wymaga cierpliwości. Cebulica syberyjska powoli się rozwija, najczęściej trzeba czekać dwa sezonu, aż będzie można zobaczyć jej wspaniały kwiat. Cebulicę przesadza się na nowe miejsce co 3-4 lata.
Ozdobna cebulica syberyjska w ogrodzie
Cebulica syberyjska nie ma dużych wymagań dotyczących pielęgnacji, ale fakt, że raczej rozwija się lepiej w dobrej jakości glebie. Lubi podłoża żyzne i próchnicze, najlepiej optymalnie przepuszczalnych. To jedna z tych roślin, która kwitnie w ziemi o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Kwiat jest najbardziej okazały, jeśli roślina w okresie zawiązywania pąków ma dostatecznie dużo wilgoci. Nie jest to jednak trudne, ponieważ w polskich warunkach klimatycznych okres ten przypada na przedwiośnie i roztopy.
Cebulica syberyjska może rosnąć zarówno w słońcu, jak i na półcienistych stanowiskach. Dlatego można sadzić ją pod drzewami o luźnych koronach i przy budynkach, które rzucają cień tylko przez jakąś część dnia. W dobrze dobranym stanowisku uprawa cebulicy jest naprawdę łatwa i mało kłopotliwa. Bardzo podobne wymagania mają jej kuzynki, cebulica Miszczenki i cebulica dwulistna. Sprawdź także ten artykuł: Jak zrobić grządki podwyższone? Wyjaśniamy, jak przygotować poszczególne warstwy.
Cebulica syberyjska – pielęgnacja krok po kroku
Uprawa cebulicy syberyjskiej – pielęgnacja
Chociaż cebulica syberyjska nie należy do najbardziej wymagających roślin ogrodowych, trzeba poświęcić jej trochę uwagi. Ta ozdobna roślina lubi mieć wilgotne podłoże, zwłaszcza kiedy zaczyna kwitnąć i tworzyć kwiaty. Jeśli bardzo wczesną wiosną jest sucho, warto dobrze podlewać cebulice, by się prawidłowo rozwijały.
Ozdobna cebulica może potrzebować także nawożenia. Zabieg wykonuje się na około 14 dni przed sadzeniem. Można dodać do podłoża mineralny wieloskładnikowy nawóz. Należy go wmieszać na głębokość około 20 cm w przekopaną ziemię. Pod wpływem podlewania czy deszczu, będzie się rozpuszczał i będzie stanowił wartościowe źródło składników mineralnych dla rośliny.
Zabiegi pielęgnacyjne przy cebulicy syberyjskiej
W okresie wegetacyjnym cebulica syberyjska potrzebuje regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim powierzchnię gleby wokół niej trzeba regularnie wzruszać, zwłaszcza po podlewaniu lub po opadach deszczu. To zapobiega powstaniu skorupy z ziemi i wody, dzięki czemu podłoże może parować. Inaczej młode cebule mogą być narażone na gnicie i infekcje grzybowe.
Kwiaty cebulicy usuwa się od razu po przekwitnięciu, chyba że chcesz pozyskać nasiona. Niestety podczas formowania się nasion cebula bardzo się wyjaławia i proces ten powoduje zahamowanie rozwoju cebuli. Może być mała i nie nadawać się do rozmnażania przez podział. Kwiaty odłamuje się czystym, zdezynfekowanym sekatorem tuż pod kwiatami.
Po przekwitnięciu, latem, cebule wykopuje się, by miały okres spoczynku. Należy je przełożyć do skrzynki z piaskiem i postawić w jasnym, suchym i przewiewnym miejscu. Cebule nadają się do sadzenia na jesień. Przed posadzeniem warto je zaprawić odpowiednim środkiem dedykowanym do ozdobnych roślin cebulowych.
Cebulica syberyjska – zastosowanie
Cebulica syberyjska to roślina ogrodowa. W przeciwieństwie do takich gatunków jak hiacynt, żonkile czy trzykrotka ‘Nanouk’ nie jest uprawiana w domu. Jej uprawa w doniczkach udaje się, ale nie ma takiej tradycji. Na dodatek cebulica lepiej wygląda w większej grupie, niż pojedynczo, więc warto posadzić ją na rabacie.
Cebulica syberyjska nadaje się do rabat jednogatunkowych lub wielogatunkowych. Warto ją posadzić, ponieważ jest bardzo ozdobna wiosną, zanim większość roślin w ogóle zacznie kwitnąć. Ożywia zimowy ogród i dodaje uroku każdej rabacie. Można sadzić ją także w ogrodach skalnych i na skalniakach. Ładnie się tam prezentuje, a dzięki niewysokiemu wzrostowi dobrze się czuje i rozwija. Cebulica syberyjska ładnie wygląda w towarzystwie innych cebulica, jak cebulica dwulistna.