Chamedora wytworna - charakterystyka

Jak wygląda palma koralowa?

Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans) określana również jako palma koralowa, jest długowieczną rośliną, która zalicza się do rodziny arekowatych. W naturalnych warunkach możemy ją spotkać na terenie Meksyku, a także Gwatemali. Ze względu na swoje walory dekoracyjne, roślina została rozpowszechniona jako kwiat doniczkowy uprawiany w mieszkaniach. W odróżnieniu od innych roślin palma koralowa nie jest trująca zarówno dla ludzi, a także dla zwierząt.

W domowych warunkach chamedora wytworna osiąga wysokość do ok. 120 cm wysokości. Jest to bardzo wysoki kwiat doniczkowy, patrząc na to, iż w warunkach naturalnych roślina nie przekracza 3 metrów wysokości. Największą ozdobą palmy są oczywiście liście, osiągające do 60 cm długości. Są one parzysto-pierzaste oraz przybierają żywy odcień zieleni. W uprawie rzadko kiedy zakwita. Kwiaty nie są zbyt dekoracyjne, ponieważ tworzą niepozorny kwiatostan.

Zastosowanie palmy koralowej

Palma koralowa jest wyjątkową rośliną doniczkową, która wprowadzi do naszego mieszkania wyjątkowy klimat. Może stać się naturalną osłoną pomiędzy pomieszczeniami, w miejscach, w których nie ma ściany. Ten egzotyczny kwiat doskonale będzie prezentować się w towarzystwie innych roślin zielonych. W ten sposób w Twoim domu możesz stworzyć tropikalny kącik.

Chamedora wytworna jest rośliną, którą możesz trzymać niemalże w dowolnym pomieszczeniu. Nawet jeżeli to ma być kuchnia lub łazienka. Dodatkowo wyśmienicie sprawdzi się ona w pracowniach, sklepach, bądź poczekalniach. Młode palmy koralowe możesz z powodzeniem sadzić w grupie w jednej doniczce. Natomiast większe sadzonki wymagają przesadzenia do osobnych i zdecydowanie większych donic.

Uprawa chamedory wytwornej

Chamedora wytworna - jak dbać o ten kwiat doniczkowy?

Chociaż wydawałoby się, że palmy najlepiej rosną w upalnych miejscach, to jednak chamedora wytworna najlepiej będzie czuć się na stanowisku, w którym panuje rozproszone światło. Dlatego nie powinniśmy stawiać jej bezpośrednio na parapecie. Palma koralowa powinna być posadzona w żyznym oraz przepuszczalnym podłożu. Ważna jest również temperatura, która panuje w pomieszczeniu. Optymalny poziom temperatury powinien oscylować na poziomie ok. 22 stopni Celsjusza.

W sezonie wakacyjnym nie ma żadnego problemu z tym, aby wystawić chamedorę wytworną na taras lub balkon. Jednak nie należy już tego robić, gdy temperatura w nocy będzie spadać poniżej ok. 5 stopni Celsjusza. Teoretycznie w takich samych warunkach możemy uprawiać palmę koralową przez cały rok. Jeżeli będzie zależeć na jej bujnym przyroście, to warto zadbać o nieco niższe temperatury w okresie zimowym.

Pielęgnacja palmy koralowej

Jak widzimy, uprawa palmy koralowej wcale nie jest trudna. Podobnie żadnego problemu nie powinna nam sprawiać pielęgnacja tej rośliny doniczkowej. Oczywiście dobrze jest na samym początku zadbać o regularne podlewanie. Jednak powinniśmy zadbać o to, aby podłoże było wilgotne. Natomiast uprawa chamedory zacznie się komplikować, jeżeli przesuszymy roślinę bądź też podłoże będzie cały czas mokre.

Uprawa palmy koralowej powinna być także regularnie nawożona. Kwiat doniczkowy najlepiej zasilać w odstępach 2-tygodniowych. W tym celu najlepiej sprawdzi się specjalny nawóz do palm. Natomiast, jeżeli chcemy stosować nawóz uniwersalny, to nie zapomnijmy o jego wcześniejszym rozcieńczeniu. Jeżeli pojawi się kwitnienie naszej chamedory, to warto od razu pozbywać się kwiatostanów, które w naszych warunkach niestety bardzo osłabiają roślinę.

Wśród pytań dotyczących tego, jak dbać o palmę koralową, pojawia się często, czy ten okaz należy przycinać. Okazuje się, że cięcie nie jest w ogóle potrzebne. Dobrze jest jednak usuwać zniszczone, a także przeschnięte liście. Bardzo dobrą kondycję liści palmie koralowej zapewnimy przez dbanie o wysoką wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym się ona znajduje. Natomiast nabłyszczanie liści nie jest już konieczne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.

Co warto wiedzieć na temat palmy koralowej?

Chamedora wytworna - ceny

Uprawa palmy koralowej jest na tyle prosta, iż nawet amatorscy hodowcy mogą się z nią zmierzyć. To właśnie dlatego chcemy się dowiedzieć, jaka jest cena sadzonki. Dobrze jest sprawdzić, w jakiej cenie dostępne są inne palmy, a także pozostałe kwiaty doniczkowe. Mając takie porównanie, będziemy wiedzieli, czy palma koralowa jest tanim, czy jednak drogim gatunkiem.

Przykładowe ceny palmy koralowej, a także innych kwiatów ozdobnych

Nazwa rośliny

Cena

Chemedora wytworna wysokość 20 cm

9,00 zł

Palma koralowa, duża sadzonka

21,00 zł

Palma koralowa, sadzonka 30 cm

28,99 zł

Stefanotis bukietowy, sadzonka

40,00 zł

Stefanotis bukietowy, sadzonka 40 cm

Język teściowej Sansewieria Futura

46,00 zł

39,97 zł

Sansewieria Laurentii, język teściowej

49,50 zł

Zestaw 24 sukulentów mini, mix wzorów

14,99 zł

Zestaw mini 5 kwiatów ozdobnych w doniczce

26,47 zł

Ostrokrzew japoński 15 cm, mini, bardzo łatwa uprawa

1,00 zł

Koleus rainbow, pokrzywa od Indygo, łatwa uprawa

3,99 zł

Plumeria kwiat zakochanych, nasiona

6,99 zł

Amarylis nadobny Belladonna Lily, roślina trująca, nasiona

7,11 zł

Begonia maculata Tamaya, begonia koralowa, piękne kwitnienie

24,99 zł

Choroby i szkodniki atakujące palmę koralową

Niestety nasza palma koralowa może być atakowana przez choroby oraz szkodniki. Do najczęściej pojawiających się chorób zalicza się rizoktonioza palmy. Jest to choroba powodowana przez patogeny grzybowe Thanatephorus cucumeris. Dalsza uprawa rośliny zaatakowanej przez tę chorobę, nie będzie miała sensu, ponieważ patogeny atakują zawsze od korzenia, powodując jego gnicie. Dlatego jeżeli zauważymy nieregularne plamy pojawiające się od dołu pędu, czy też matowienie liści, które jest oznaką późniejszej inwazji, powinniśmy pozbyć się palmy koralowej ze swojego mieszkania.

Kwiat chamedory wytwornej, a także pielęgnacja, uprawa i podlewanie chamedory
Chamedora wytworna w uprawie domowej, a także pielęgnacja i rozmnażanie

Kolejną chorobą, która wywołana jest przez patogeny grzybowe, będzie plamistość liści palmy lub głownia palmy. Pierwsza choroba objawia się żółtymi lub brązowymi plamami, które następnie przeobrażają się w nerkozy. Natomiast głownię plamy rozpoznamy po żółtych plamach pojawiających się po dwóch stronach liści. Powinniśmy wiedzieć, jak dbać o palmy koralowe, aby nie były one atakowane przez choroby grzybowe. Ponieważ w większości przypadków za takie inwazje odpowiada nieprawidłowa pielęgnacja. W szczególności zbyt mokre podłoże, a także częste zraszanie liści.

Chamedora wytworna może być również zaatakowana przez szkodniki, takie jak mszyce, przędziorki oraz tarczniki. Trzeba być bardzo uważnym, aby jak najszybciej zauważyć niechciane owady oraz małe pajączki. Na szczęście szkodniki są jak najbardziej możliwe do zwalczania. Jeżeli inwazja nie jest zbyt duża, to zaleca się pozbywanie się szkodników naturalnymi sposobami. Jeżeli jednak nie okażą się one skuteczne, to zdecydowanie lepiej będzie skorzystać z gotowych preparatów.

Rozmnażanie chamedory wytwornej

Wiedząc już, jak dbać o chamedorę wytworną, nie powinno nam sprawić również problemu to, aby spróbować ją rozmnażać samodzielnie. Najłatwiejszym sposobem jest podział rośliny na sadzonki. Najlepiej jest tego dokonać w czasie przesadzania palmy koralowej do większej donicy.

Jeżeli uda nam się pozyskać nasiona, to możliwe jest również rozmnażanie palmy koralowej z wysiewu. Wcześniej jednak bardzo ważne jest to, aby namoczyć nasiona przez kilka dni w wodzie. A dopiero później umieścić je w przygotowanym podłożu. Zaleca się, aby od razu nie była to docelowa donica, ale mniejsza doniczka ze specjalną ziemią do siewu. Wtedy będziemy mogli spodziewać się szybszego rozwoju sadzonki. Oczywiście wysiew nasion palmy koralowej, to ewidentnie zadanie dla bardziej cierpliwych hodowców egzotycznych roślin.

ikona podziel się Przekaż dalej