Floksy gwiaździste Drummonda – nasiona, uprawa, pielęgnacja
Różne odmiany floksów mają bardzo dużą zaletę – rośliny dość długo kwitną i są bardzo łatwe w uprawie. Do jednych z popularnych odmian zalicza się floks gwiaździsty, który reprezentuje floksy jednoroczne. Warto dowiedzieć się, jakie warunki uprawowe stworzyć płomykom, a także w jaki sposób zbierać nasiona, by móc się cieszyć kwiatami w kolejnym sezonie.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Floks Drummonda (Phlox drummondii) – charakterystyka
Floks gwiaździsty (Phlox drummondii) nazywany jest również floksem Drummonda lub płomykiem Drummonda. Roślina zalicza się do rodziny wielosiłowatych. Floksy jednoroczne przywędrowały do nas z Meksyku oraz Teksasu, jednak doskonale odnajdują się w polskim klimacie. Floks wielokwiatowy dorasta maksymalnie do 40 cm wysokości. Okres kwitnienia płomyków jest wyjątkowo długi, ponieważ rozpoczyna się już pod koniec czerwca i może trwać nawet do momentu nadejścia pierwszych przymrozków. Floks Drummonda obsypany jest drobnymi kwiatami w kolorze czerwonym, różowym, białym, różowym, czy też fioletowym. Nie brakuje także odmian, które są dwubarwne.
Do najpopularniejszych grup płomyka gwiaździstego, zaliczymy:
- Floks wielokwiatowy – sadzonki dorastają do ok. 30 cm wysokości. Wśród przykładowych odmian wymienia się Grandiflora.
- Floks wysoki – płomyk gwiaździsty dorasta nawet do 60 cm wysokości
- Floks niski – Nana compacta, dorastający zaledwie do 20 cm wysokości. Floksy zaliczające się do tej grupy świetnie sprawdzają się jako kwiaty uprawiane w pojemnikach.
- Floks Sternenzauber – floksy jednoroczne wyróżniają się przede wszystkim kwiatami o zaostrzonych płatkach, które swoją formą przypominają gwiazdki.
Oprócz floksów gwiaździstych wymienimy także floksy kanadyjskie, czy też wysoki gatunek – płomyk wiechowaty.
Płomyk Drummonda (Phlox drummondii) – uprawa
Uprawa płomyka gwiaździstego nie jest trudna. Wystarczy zapewnić odpowiednie warunki, w których roślina będzie się najlepiej czuła, a na pewno zapewni nam długi okres kwitnienia. Floksy jednoroczne warto posadzić na słonecznych ewentualnie półcienistych stanowiskach. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, a także umiarkowanie wilgotna. Floks Drummonda najlepiej będzie czuł się na podłożu o lekko kwaśnym odczynie.
Wybierając płomyk Drummonda, możemy obsadzić nim rabaty kwiatowe w ogrodzie, skalniaki lub potraktować je jako wielkopowierzchniowy gazon. Phlox drummondii świetnie nadaje się również do uprawy w pojemnikach. Roślinę możemy obsadzać między innymi na skrzynkach ustawionych na parapecie, jak i również przy altanach lub na balkonie. Płomyk Drummonda wykorzystywany jest również do wazonów jako kwiat cięty. Floks gwiaździsty doskonale zaprezentuje się w towarzystwie aksamitki czy też żeniszka meksykańskiego. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.
Floks gwiaździsty – pielęgnacja
Floksy jednoroczne uprawiane zarówno w pojemnikach, jak i również w gruncie, wymagają pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie należą one do skomplikowanych, ale warto je wykonywać ze względu na przedłużenie okresu kwitnienia. Floks wielokwiatowy zaraz po kwitnieniu powinien być przycięty. Dzięki temu odmłodzone pędy, po kilku dniach ponownie wypuszczą nowe pąki kwiatowe.
Uprawa kwiatów w gruncie nie wymaga już raczej żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Możemy jednak pamiętać o regularnym nawadnianiu w czasie długotrwałej suszy. Natomiast płomyk Drummonda, który jest uprawiany w pojemnikach, powinien być obficie podlewany co dwa tygodnie. Phlox drummondii nie wymaga specjalnego nawożenia w okresie wegetacyjnym. Jednak dobrym rozwiązaniem będzie rozsypanie obornika na podłoże w okresie wiosennym, zanim posadzimy nowe kwiaty lub wysiejemy zebrane nasiona.
Phlox drummondi – nasiona
Rozmnażanie floksa gwiaździstego polega na zbieraniu nasion z przekwitniętych kwiatów. Floks Drummonda jako roślina jednoroczna wymaga regularnego wysiewu lub obsadzania na wiosnę. W związku z tym, z każdym rokiem możemy przesadzać roślinę do zupełnie innego miejsca. Nasiona wysiewamy wczesną wiosną, najlepiej do pojemników. Młode sadzonki przesadzamy do większych doniczek. Nasiona warto wsiewać do specjalnych doniczek przeznaczonych do rozsady.
Uprawa floksa jak wiemy, może być z powodzeniem prowadzona w gruncie. Wtedy już większe sadzonki przesadzamy do rabat kwiatowych, które będą miały zachowaną 25-centymetrową rozstawę. Floks wielkokwiatowy przez cały ten okres, dopóki nie osiągnie dużych rozmiarów, należy systematycznie podlewać. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że sadzonki bardzo dobrze się ukorzenią w gruncie.
Inne gatunki floksa
Floks gwiaździsty nie jest jedynym gatunkiem floksów. Oprócz niego mamy do czynienia z płomykami kanadyjskimi, płożącymi, czy też wiechowatymi. Każdy z nich wyróżnia się nieco innymi kwiatami, a także maksymalną wysokością. Jednak ich warunki uprawowe są bardzo do siebie podobne. Dzięki temu możemy na jednym stanowisku łączyć kilka gatunków płomyków.
Do popularnych gatunków płomyków zalicza się:
- Płomyk wiechowaty – płomyk wiechowaty, to bylina dorastająca do 120 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada niemalże na cały sezon letni. W tym czasie pojawiają się jaskrawoliliowe kwiaty, będące świetnym wabikiem dla motyli. Płomyk wiechowaty najlepiej czuje się na żyznym i dość wilgotnym podłożu.
- Floks kanadyjski - floksy kanadyjskie są bylinami dorastającymi do ok. 40 cm wysokości. Wyróżniają się charakterystycznymi, niebieskimi kwiatkami o miłym zapachu. Floksy kanadyjskie rozpoczynają okres kwitnienia w kwietniu, który trwa do czerwca. Wybierając floksy kanadyjskie, możemy obsadzać je zarówno w gruncie, jak i również w uprawie pojemnikowej.