Gladiole (mieczyki) - sadzenie cebulek, uprawa, pielęgnacja, porady
Gladiole czy innymi słowy mieczyki to piękne kwiaty, które kwitną w wielu polskich ogrodach. Ich uprawa i pielęgnacja nie należą do najtrudniejszych, a kwiaty dobrze prezentują się w aranżacjach naturalistycznych i rustykalnych. Poniżej podpowiemy, jak wygląda prawidłowa uprawa rośliny, omówimy sadzenie cebulek i wskażemy, kiedy sadzić mieczyki do gruntu.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Gladiole i ich uprawa – różnorodność barw kwiatów w ogrodzie
Uprawiane w ogrodach gladiole mają prosty pokrój, a w swoim kształcie przypominają miecz. Stąd właśnie pochodzi zwyczajowa nazwa mieczyki. Roślina wytwarza efektowne kwiaty zebrane w długim kwiatostanie. Odmiany dzikie kwitną od maja do czerwca. Z kolei odmiany hodowlane (np. gladiole wielokwiatowe) kwitną od czerwca do lipca.
Najwyższe odmiany mieczyków dorastają do 120 cm wysokości, a ich uprawa wiąże się z koniecznością stosowania dodatkowych podpór. Kwiaty kwitną bardzo intensywnie, a ich wybarwienie jest uzależnione od konkretnej odmiany. W ogrodach bez trudu natrafimy na kwiaty mieczyki o barwie białej, żółtej, pomarańczowej czy czerwonej. Niektóre odmiany kwiatów wybarwiają się także w kilku kolorach, dając ciekawe efekty dekoracyjne.
Kwiaty o prostym pokroju najlepiej sprawdzają się na wysadzeniach grupowych. Młode cebulki szybko rosną, a ich uprawa ogranicza się do podlewania i nawożenia w sezonie letnim. Po zakończeniu okresu wzrostu cebulki zasychają i należy zimować je w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu.
Właściwa uprawa kwiatów – wybór stanowiska i sezonowa pielęgnacja
Rosnące dziko gladiole są roślinami wyjątkowo odpornymi, jednak odmiany ogrodowe wymagają nieco większej pielęgnacji. Podstawą właściwej uprawy jest wybór odpowiedniego stanowiska. Kwiaty mieczyki lubią duże nasłonecznienie, dlatego warto umieścić je od południa czy południowego zachodu. Idealna lokalizacja powinna też zapewnić roślinie osłonę przed intensywnymi porywami wiatru. Dotyczy to w szczególności wyższych odmian, które intensywnie kwitną i wymagają stosowania dodatkowych podpór. Sadzenie cebulek w bardzo wietrznym miejscu może doprowadzić do szybkiego uszkodzenia rośliny.
Mieczyki nie lubią zbyt kwaśnej gleby, dlatego warto zadbać o właściwe pH podłoża. Zaleca się stosowanie gleby w przedziale 6,5 do 7 pH. Pielęgnacja roślin rosnących w zbyt kwaśnym środowisku będzie mocno utrudniona. Dlatego przed uprawą w kwaśnym podłożu warto wykonać dokładne wapnowanie.
Opisując optymalne warunki uprawowe, warto wspomnieć także o jakości podłoża. Niemal wszystkie kwitnące kwiaty lubią żyzną i przepuszczalną glebę. Mieczyki nie są tu wyjątkiem i najlepiej wyrastają w nawożonym podłożu. Zaleca się, by teren pod mieczyki był nawożony obornikiem dwa lata przed rozpoczęciem uprawy. Podłoże powinno być przepuszczalne i próchnicze, co umożliwi szybki wzrost rośliny oraz zapewni efektowne kwiaty.
Pielęgnacja rośliny w sezonie letnim ogranicza się jedynie do podlewania i nawożenia. Gladiole to kwiaty, które lubią wilgotne podłoże. W związku z tym należy dbać o ich prawidłowe nawodnienie. Wodę lejemy niewielkim strumieniem skierowanym bezpośrednio w podłoże. Dzięki temu unikniemy przemoczenia pędów i ograniczymy ryzyko rozwoju różnego rodzaju chorób.
Kwiaty rozwijają się najlepiej, jeśli zapewnimy im także odpowiednie nawożenie. Białe czy czerwone gladiole dobrze tolerują nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin kwitnących. Wystarczy wymieszać je z odpowiednią dawką wody i dostarczać do rośliny podczas podlewania. Mieczyki można także nawozić obornikiem lub nawozami o wydłużonym działaniu.
Odmiany mieczyków i sadzenie cebulek. Kiedy sadzić mieczyki w ogrodzie?
Wiele osób zastanawia się, kiedy sadzić gladiole. Termin sadzenia będzie uzależniony od wyboru metody. Białe czy różowe, dziko żyjące mieczyki można pozyskać przez rozsiewanie nasion. W tym celu wystarczy pobrać nasiona z rośliny matecznej i ulokować je w nowym podłożu. Termin przypada na jesień, a młode siewki pojawiają się w kolejnym roku uprawy. Niestety metoda nie jest zbyt skuteczna, a młode rośliny kwitną dopiero po kilku latach od wysiewu. Dlatego wiele osób rozmnaża gladiole przez podział bulw przybyszowych.
Kiedy sadzić gladiole z bulw przybyszowych? Prace rozpoczynamy jesienią, w momencie, gdy wykopujemy cebulki przed sezonem zimowym. Gotowe mieczyki posiadają uschnięte pędy. Cebulki wykopujemy z podłoża i rozdzielamy na mniejsze sadzonki. W następnym etapie suszymy cebulki i przechowujemy do następnego sezonu. Kiedy sadzić młode rośliny? Najlepszym terminem na sadzenie cebulek jest druga połowa kwietnia aż do maja. Co ciekawe, wiele osób wykonuje sadzenie cebulek w odstępach czasowych. Dzięki temu wydłużymy kwitnienie roślin ogrodowych i będziemy mogli cieszyć się kwiatami mieczyków przez dłuższy okres.
Pielęgnacja po zakończeniu sezonu – jak zimować mieczyki?
Cebulki mieczyków wymagają wykopania przed sezonem zimowym. Minusowe temperatury mogą doprowadzić do całkowitego przemrożenia i uszkodzenia rośliny. W efekcie nasze białe, różowe czy czerwone kwiaty przestaną pojawiać się w ogrodzie.
Przesadzanie przeprowadzamy w sezonie jesiennym, po wyschnięciu liści i pędów rośliny. Cebulki wykopujemy bardzo delikatnie i oczyszczamy z powierzchniowych zabrudzeń. Przy okazji możemy ocenić stan rośliny, usunąć porażone części i wybrać do zimowania jedynie w pełni zdrowe cebulki.
Kolejny etap polega na delikatnym wysuszeniu cebulek. Możemy pozostawić je przez kilka dni na zewnątrz, koniecznie w miejscu osłoniętym od opadów atmosferycznych i nadmiernej wilgoci. Po wysuszeniu nasze cebulki są już gotowe do przechowywania. Wystarczy umieścić je w kartonowym pudełku i delikatnie przykryć od góry. Mieczyki wymagają miejsca suchego i zabezpieczonego przed promieniami słonecznymi. Optymalna temperatura do przechowywania roślin waha się w przedziale 12 – 15 0C. Po ustaniu przymrozków możemy wyjąć cebulki i ocenić ich stan. Rośliny uszkodzone nie nadają się do dalszej uprawy. Zdrowe, prawidłowo przechowane cebulki wkopujemy do gruntu od pierwszej połowy kwietnia.
Choroby, które atakują gladiole
Hodowane w ogrodach mieczyki mogą być atakowane przez szkodniki. Do najczęściej występujących zaliczamy mszyce, rozkruszki korzeniowe oraz wciornastki. Nasze białe czy różowe kwiaty mogą być także narażone na ataki chorób wirusowych i chorób grzybowych.
Najczęściej występująca na mieczykach choroba wirusowa to mozaika łagodna. Choroba przejawia się przebarwieniem liści. Roślinie zagrażają także choroby grzybowe typu twarda zgnilizna mieczyka. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób, należy każdego roku wysadzać gladiole w innych miejscach. Dobrym pomysłem jest także lokalizacja, której nie poprzedzały ubiegłoroczne uprawy roślin cebulowych.
Ze względu na możliwość pojawienia się chorób grzybowych, poleca się zaprawianie cebulek przed posadzeniem. Czynność wykonujemy każdego roku, dzięki czemu możemy cieszyć się zdrową uprawą tych roślin.