Byliny lubiące cień - rośliny pojemnikowe na zacieniony balkon

Byliny dobrze rozwijające się bez słońca, w naturze rosną w lasach liściastych oraz w lasach łęgowych, nad brzegami rzek i strumieni. Wiele gatunków tworzy obfite ulistnienie - przystosowane są do wykorzystania rozproszonego światła słonecznego. Wymagają żyznego próchnicznego podłoża i częstego zasilania oraz regularnego podlewania. Do uprawy na balkonie nadają się byliny niezbyt wysokie, które bez problemu będą rosnąć w skrzynkach balkonowych. Pięknie wyglądają byliny pnące się po pergoli lub zwisające z doniczek.

Funkia (Hosta) - to ozdobna bylina, wywodząca się z gór Azji Wschodniej. Ozdobą rośliny są okazałe owalne liście, wybarwione na zielono, niebieskawozielono, stalowozielono lub nakrapiane żółtawymi i białymi plamkami. Na gładkich łodygach rozwijają się efektowne pachnące kwiaty, przypominające lilie. W zależności od gatunku funkie osiągają od 30 cm do 100 cm wysokości. Na zacieniony balkon warto zastosować funkię białoobrzeżoną, dorastającą do 30 cm wysokości. Bylina tworzy wąskie liście, ujęte w kępy. W lipcu i w sierpniu pojawiają się kwiaty.

Miodunka (Pulmonaria) - dekoracyjna bylina, powszechnie spotykana w cienistych i wilgotnych polskich lasach, z powodzeniem może być uprawiana na balkonie bez słońca. Ozdobne kwiaty i liście urzekają od wiosny do późnej jesieni. Miododajną bylinę odwiedzają motyle i pszczoły. Rośliny szeroko się rozrastają, pamiętajmy więc, aby w skrzynce balkonowej sadzić 2 - 3 sadzonki, które docelowo dorosną do około 40 cm wysokości. Szczególnie popularnym gatunkiem jest miodunka plamista, tworząca jasnozielone liście, z białymi plamkami oraz czerwone kwiaty, z czasem zmieniające ubarwienie na fioletowe. Roślina kwitnie od marca do maja. Do efektownych odmian gatunku należą miodunki plamiste o białych kwiatach - ‘Sissinghurst White’ oraz 15-cm odmiana ‘Opal’, a także miodunka plamista o kwiatach różowych i fioletowych - ‘Blue Mist’.

Z czym łączyć byliny balkonowe, lubiące cień ? Oczywiście sprawdzą się tutaj wszystkie rośliny o podobnych wymaganiach uprawowych, dobrze rozwijające się na zacienionych stanowiskach. Funkie i miodunki ładnie prezentują się w towarzystwie tarczownicy tarczowatej, oryginalnej byliny, o egzotycznym wyglądzie, o bladoróżowych kwiatach i dużych liściach lub na tle rodgersji lub serduszki. Na zacieniony balkon nadadzą się zwiastuny wiosny, np. konwalia majowa, cebulica syberyjska - roślina o delikatnych niebieskich kwiatach lub biały zawilec gajowy i jego niebieska odmiana - zawilec gajowy ‘Blue Star’. Na większych balkonach warto zasadzić paprocie, które sprawdzą się jako wyjątkowa oprawa bylinowego ogródka.

Kwiaty balkonowe do cienia - niecierpki, begonie i pelargonie

Niecierpki (Impatiens walleriana) - to najlepsze jednoroczne kwiaty balkonowe do cienia i półcienia. Rośliny obsypane są kwiatami nawet podczas deszczowego lata, dekorując balkony i tarasy różnobarwnymi kwiatami i liśćmi od czerwca do października. Niecierpki występują w kolorach białych z czerwonym oczkiem, łososiowym, w różnych odcieniach czerwieni, różu lub fioletu. Roślina tworzy kwiaty pojedyncze oraz pełne. Dekoracyjne niecierpki wyróżniają się zwartym pokrojem. Dorastają do około 40 cm wysokości. Doskonale nadają się uprawy w skrzynkach balkonowych oraz w płaskich misach. Od maja do września rośliny regularnie podlewamy, a raz w tygodniu zasilamy je połową dawki nawozu do kwiatów. Pielęgnacja niecierpków polega na przycinaniu koniuszków pędów, co zapewni roślinom obfite kwitnienie i ładne rozkrzewianie się.

Begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida) - zalicza się do efektownych roślin cieniolubnych, wymagających dbałości o regularne i obfite podlewanie. Rośliny nie tolerują stania w wodzie, więc skrzynki balkonowe muszą zawierać warstwę drenażową. Przy podlewaniu należy unikać zmoczenia kielichów kwiatowych i liści. Do końca września, dwa razy w miesiącu, rośliny nawozimy. Od sierpnia podlewamy je nieco oszczędniej. Begonia tworzy piękne kwiaty, o oryginalnych kształtach i barwach. Mniejsze i większe kwiaty begonii, w zależności od odmiany, są pojedyncze lub pełne, o płatkach na brzegach karbowanych lub gładkich. W skrzynkach balkonowych najlepiej uprawiać begonie o pokroju wzniesionym. W podwieszanych donicach sprawdzą się begonie zwisające. Późną jesienią bulwy begonii, po oczyszczeniu z ziemi, obcięciu pędów i osuszeniu, można przezimować na torfowym podłożu, w temperaturze 10 - 12 stopni Celsjusza. Kurczące się bulwy są znakiem, że należy nawilżyć podłoże.

Pelargonia bluszczolistna (Pelargonium peltatum) - tworzy efektowne odmiany półwiszące i zwisające, nadające się do uprawy w amplach. Pelargonie kwitną od maja do października. Uwagę zwracają kwiaty pojedyncze, półpełne i pełne, o wspaniałym wybarwieniu - czerwone, białe, purpurowe lub dwubarwne. Zjawiskowo prezentują się odmiany kaskadowe, np. pelargonia ‘Ville de Paris’, o półpełnych kwiatach. Rośliny preferują stanowisko przewiewne, słoneczne lub półcieniste. Ich pielęgnacja wymaga dbałości o regularne podlewanie i zasilanie. Pelargonia nie toleruje przelania. Przekwitłe kwiaty i liście usuwamy. nie musimy tego robić u odmian, które same się oczyszczają. Pelargonie możemy łączyć z fuksjami i petuniami.

Uwaga! Na półcienistym stanowisku możemy uprawiać tulipany, które późno tworzą liście. Dla uprawy balkonowej zalecane są tulipany niskie, o krótkich łodygach i pasiastych liściach. Efektowne zwiastuny wiosny będą zdobić nasze balkony od marca do maja. Sprawdź także ten artykuł z poradami: Jakie kwiaty na balkon wybrać?

Rośliny do cienia w dużych pojemnikach - oryginalna dekoracja balkonu i tarasu

Aukuba japońska (Aucuba japonica) - to zimozielony krzew, który może dorastać do 3 m wysokości. Wyróżnia się widlasto rozgałęzionymi zielonymi gałęziami, na których widoczne są błyszczące skórzaste liście, czasem żółto nakrapiane. Roślina tworzy od marca do października czerwonawe kwiaty oraz jaskrawe czerwone owoce, utrzymujące się od października do wiosny. Donice z aukubą ustawiamy w miejscu cienistym lub półcienistym, osłoniętym przed obfitymi opadami. Zimowanie wymaga chłodnego i widnego stanowiska. W miesiącach letnich roślinę regularnie podlewamy i zasilamy co dwa tygodnie. Godna polecenia jest aukuba obupłciowa, wydająca kwiaty i owoce.

Fuksja o wspaniałych kwiatach, a także najpiękniejsze kwiaty balkonowe do cienia
Fuksja, piękny kwiat balkonowy, a także inne kwiaty balkonowe do cienia i ich pielęgnacja

Fuksja (Fuchsia) - roślina, nadająca się na stanowisko półcieniste i cieniste. Kwitnie obficie od czerwca do późnej jesieni. Uprawiana w dużych donicach, może dorastać do 150 cm wysokości. Fuksje możemy dowolnie kształtować, nadając roślinie formę drzewka, piramidy lub efektownego krzewu. Pielęgnacja polega na dbałości o stale wilgotne podłoże oraz zasilanie rośliny raz w tygodniu. Przed zimowaniem fuksję przycinamy o 1/3 - obcięte kwitnące gałązki bedą stanowiły piękna ozdobę mieszkania. Roślina zimuje w chłodnym pomieszczeniu, nie narażonym na mróz. Przechowywana w ciemnym pomieszczeniu traci liści - nie należy jej wówczas podlewać. Czynimy to dopiero w lutym, gdy pojawią się nowe pędy i roślinę wystawimy na światło.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) - nadaje się na półcienisty balkon. Dobrze rośnie w ziemi dla azalii lub rododendronów. Tworzy wielkie kwiaty i kwiatostany - białe, różowe i czerwone. W kwaśnym podłożu barwa kwiatów zmienia się na niebieską. W towarzystwie hortensji pięknie prezentują się rośliny, preferujące dużo wilgoci. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest obfite podlewanie - w czasie upałów nawet kilka razy dziennie. Od września należy zaprzestać nawożenia preparatami, zawierającymi azot. Roślinę zasilamy nawozami potasowymi, co korzystnie wpłynie na rozwój nowych pędów. Hortensja kwitnie od czerwca do lipca.

ikona podziel się Przekaż dalej