Pomysły na balkon

Najpopularniejsze kwiaty na balkon i taras to pelargonie, aksamitki, szałwie, begonie, bratki i stokrotki, choć popularnością doganiają je też petunie, niecierpki, werbeny, lobelie czy heliotropy. Coraz częściej też na rynku pojawiają się nowe gatunki.

Najmodniejsze jednoroczne gatunki kwiatów balkonowych siane wprost do gruntu to chaber bławatek, dziwaczek, groszek pachnący, fasola ozdobna, kosmos, maciejka, nagietek, nasturcja, porcelanka i ślazówka. Najpopularniejsze kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady to aksamitka, cynia, heliotrop, lobelia, petunia, smagliczka, tytoń ozdobny i werbeny.

Z roślin dwuletnich najbardziej popularne bez wątpienia są bratki i stokrotki. Najmodniejsze rośliny wieloletnie to begonie bulwiaste, dalie, fuksje, koleusy, lantany, pelargonie, plektrantusy i scewole.

Rośliny jednoroczne siane do gruntu wysiewa się zazwyczaj wczesną wiosną, a takie gatunki, jak kosmos, nagietki, smagliczki można też siać jesienią, aby wcześniej zakwitły. Rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady sadzi się po połowie maja. Rośliny dwuletnie można sadzić już w kwietniu, a wieloletnie – po 15 maja. Część roślin cebulowych sadzi się we wrześniu i w październiku - dotyczy to takich gatunków, jak hiacynty, krokusy, tulipany, narcyzy, a część w maju – to accidantery, frezje, mieczyki i tygrysówki.

Przy roślinach sianych do gruntu trzeba pamiętać o tym, że gdy podrosną, trzeba je przerwać, czyli wyrwać większość młodych roślinek tak, aby pozostało tylko kilka najładniejszych.

Kwiaty na taras

Na tarasie pięknie będą się prezentować takie rozkrzewione kwiaty, jak aksamitki, heliotrop, fuksja, lantana, nemezja, osteospermum, pantofelnik, pelargonia ogrodowa, tytoń, złocień krzewiasty, czy żeniszek. Mamy tu więcej miejsca, dlatego możemy kwiaty posadzić nie tylko w skrzynkach, ale też w stojących donicach. Ciekawie prezentują się także wiszące kosze z kwiatami. Do nich szczególnie polecane są odmiany z przewisającymi pędami, jak bakopa begonia bulwiasta, diascja, lobelia, nasturcja, pelargonia bluszczolistna, petunie (długopędowe), portulaka, scewola, smagliczka, tojeść, torenia, uczep, czy werbena.

Aranżacja balkonu w bloku

Na niewielkiej powierzchni ciekawie prezentują się werbeny o długich zwisających pędach. Kwiaty te lubią słońce i półcień. Jeśli nasz balkon znajduje się w cieniu, możemy zainwestować w niecierpki. Cień znoszą także bluszczyk kurdybanek, begonia stale kwitnąca i bulwiasta, bluszcz, fuksja, pantofelnik, plektrantus i tojeść gęstokwiatowa.

Łatwe w pielęgnacji na takim balkonie w bloku są takie odmiany, jak bakopa, bidens, scevola, lantana czy osteospermum, których zwisające pędy pokrywają się pięknym kwieciem. Szczególnie pięknie na tak małej przestrzeni wygląda długopędowa odmiana petunii drobnokwiatowej Million Bells.

Na niewielki balkon najlepiej wybrać rośliny o długim okresie kwitnienia, jak jednoroczne aksamitka rozpierzchła i wąskolistna, begonia stale kwitnąca, lobelia przylądkowa, nasturcja większa, niecierpek, petunia ogrodowa, smagliczka nadmorska, tytoń Sandera, ubiorek baldaszkowaty, waleriana, werbena ogrodowa, czy żeniszek meksykański.

Z wieloletnich roślin długim okresem kwitnienia charakteryzują się bakopa, begonia bulwiasta, dalia, diascja, fuksja, heliotrop, lantana, nemezje, niecierpek nowogwinejski, osteospermum, pelargonie ogrodowe i bluszczolistne, petunia (odmiany długopędowe), scewola, skrętnik, werbena (odmiany długopędowe) i złocień krzewiasty.

Piękne kompozycje balkonowe

Kwiaty na balkon i kwiaty na taras będą pięknie się komponowały z roślinami o ozdobnych liściach. Zielone i zielono-białe listowie mają bluszcz plektrantus, bluszczyk kurdybanek, geranium, koleus i zielistka. Inne odmiany koleusa charakteryzują się bordowymi liśćmi lub też takimi w wielobarwne –kremowe, różowe i czerwone – wzory. Inne rośliny o bordowych liściach to irezyny. Srebrne ubarwienie mają z kolei gnafalium, kalocefalus Browna, kocanka włoska, santolina cyprysikowata i starzec popielny. Dekoracyjnymi liśćmi i to w trzech barwach (od złocistej poprzez zieloną po bordową) może się też poszczycić wilec ziemniaczany, który ma długie pędy.

Ciekawe kompozycje można także uzyskać sadząc przy kwiatach krzewy i karłowate drzewa. Tu polecane są karłowe odmiany zarówno roślin iglastych, jak i liściastych, krzewy szczepione na podkładkach w formie niewielkich drzewek, odmiany drzew owocowych osiągające niewielkie rozmiary, a także róże miniaturowe, pnące, rabatowe i szczepione na pniu, a także dobrze znoszące formowanie bukszpany i ostrokrzewy, które także zimą pozostają zielone.

Wyjątkowe rośliny na balkon to zioła, z których wiele ma odmiany o pstrych liściach. Szczególnie polecane na balkon czy taras są z ziół jednorocznych bazylia, cząber i majeranek, a z wieloletnich: mięta, oregano (lebiodka), rozmaryn, szałwia, szczypiorek i tymianek.

Nowości na balkon i taras

Wśród kwitnących roślin przeznaczonych do sadzenia w pojemnikach na balkonach i tarasach pojawiły się w ostatnich miesiącach ciekawe nowości. To purpurowa szałwia, biała smagliczka, złota aksamitka i wyjątkowa felicja. Szałwia  w odmianie GoGo Purple Improved ma długie kwiatostany i długo kwitnie, polecana jest do dużych donic. Odmiana smagliczki Snow Princess ma zwarty zwisający pokrój i kwitnie nieprzerwanie przez całe lato. Jest polecana do sadzenia w koszach, pojemnikach wiszących i wysokich.

Aksamitka w odmianie Gold Medal ma duże i obfite kwiecie i wydziela delikatny zapach. Felicia jest byliną, jednak w naszych warunkach klimatycznych nie zimuje, dlatego uprawia się ją jak roślinę jednoroczną. Ma ona piękne błękitne płatki i żółte środeczki, które pojawiają się na bezlistnych łodygach. Polecana jest do sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii kwiaty