Kwiat dalia ogrodowa - stanowisko, odmiany, uprawa, kwitnienie
Dalia ogrodowa jest jedną z najpiękniej kwitnących roślin spotykanych w naszych ogrodach. Warto dowiedzieć się, kiedy sadzić dalię, a także jak wygląda uprawa i pielęgnacja tego gatunku. Istnieje bardzo duże zróżnicowanie odmian, dzięki czemu możemy uzyskać kwiaty o zróżnicowanej średnicy, rozmaitych kolorach, a także o kwiatach pełnych, półpełnych, a także pojedynczych. W ten sposób każdy znajdzie dla siebie idealną odmianę dalii, z której będzie zadowolony.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dalia ogrodowa – opis
Kwiaty ogrodowe dalii - charakterystyka
Dalia ogrodowa (Dahlia) zwana również georginią lub wielgoniem, zalicza się do rodziny astrowatych. Chociaż jej ojczyzną jest Meksyk, to świetnie się zaaklimatyzowała jako roślina ozdobna praktycznie na całym świecie. Ciekawostką jest pochodzenie jej nazwy, która wywodzi się od Andersa Dahla, szwedzkiego botanika. W zależności od odmiany ogrodowa dahlia dorasta od 20 do nawet 200 cm wysokości. Kwitnienie najczęściej przypada na przełomie lata i jesieni.
W okresie kwitnienia pojawiają się koszyczki kwiatowe o maksymalnej średnicy wynoszącej 25-30 cm. Wyróżnia się całą paletę kolorów, które są mniej lub bardziej oczywiste. Do najrzadziej spotykanych, a jednocześnie najbardziej spektakularnych odmian, zalicza się czarna dalia. Jest ona efektem bardzo dużej ingerencji człowieka. Czarna dalia niewątpliwie zalicza się do kolekcjonerskich odmian, o którą ubiegają się prawdziwi pasjonaci ogrodnictwa.
Odmiany dalii w ogrodzie
Obecnie wyróżnia się ponad 2 tys. odmian dalii ogrodowej. Najogólniej możemy podzielić je na poszczególne grupy, obejmujące:
- Georginie niskie - reprezentuje je inaczej nazywana dalia karłowata, która dorasta maksymalnie do 25-30 cm wysokości. Jednocześnie kwiaty są niedużych rozmiarów, przez co swoim wyglądem przypominają bardziej stokrotki lub drobne chryzantemy. Kwiaty tej odmiany idealnie nadają się na rabaty.
- Dalie kaktusowe - dalia kaktusowa cechuje się wąskimi płatkami, które zwijają się w rurki. Nazwa tej odmiany wzięła się przede wszystkim z wyglądu płatków, które przypominają kolce kaktusa. Dalia kaktusowa posiada dość duże kwiatostany o średnicy wynoszącej nawet 25 cm.
- Dalie strzępiaste - odmiany tej dalii ogrodowej wyróżniają się postrzępionymi płatkami. Wysokość roślin dochodzi nawet do 1 metra. Średnica kwiatostanów wynosi do 25 cm.
- Dalie ciemnolistne - kwiaty ogrodowe wyróżniają się bardzo ciemnym ulistnieniem. Kwiaty najczęściej wpadają w odcień kremowy, burgundu, a także jasnego różu lub fioletu.
- Dalie pomponowe - georginia wyróżnia się charakterystycznym kształtem kwiatostanu, przypominającym kulę. Natomiast płatki kwiatów układają się w plaster miodu. Kwiaty ogrodowe tej odmiany dorastają do 80 cm wysokości.
- Dalie anemonowe - posiadają charakterystyczny kwiatostan składający się z kilku pierścieni płatków otaczających poduszeczkę płatków rurkowych. Swoją formą najbardziej przypominają anemony. Roślina ogrodowa dorasta nawet do 80 cm wysokości.
- Dalie mignon - dalia rabatowa dorasta do 50 cm wysokości. Kwiatostany są wyjątkowo proste w swojej formie. Płatki układają się wokół żółtego środka.
- Dalie kuliste - kwiaty ogrodowe ze względu na swoją formę, przypominają popularne cynie. Odmiany dalii kulistych posiadają największą różnorodność kolorystyczną. Karpy dalii wydają roślinę o rozmiarach sięgających nawet do 80 cm wysokości.
- Dalie dekoracyjne - grupa kwiatów ogrodowych, zawiera w sobie odmiany dorastające nawet do 160 cm wysokości. Półpełne kwiatostany często są złożone z dwubarwnych płatków. Dlatego też uznawane są za najbardziej dekoracyjne kwiaty ogrodowe.
- Dalie Melody - roślina ogrodowa tej odmiany wyróżnia się pięknymi, rozłożystymi płatkami otaczającymi wysunięty mocno do góry środek. Zawierają w sobie kwiaty idealne na rabaty, jak i również do pojedynczego obsadzenia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.
Powyższe grupy dalii ogrodowej, zawierają w sobie konkretne odmiany, takie jak:
- Dalia strzępiasta - Fuzzy Wuzzy, Snow N Tell, Mingus Joshua, Nenekazi, Kogane Fubuki
- Dalie ciemnolistne - Bishop, Fascination, Sunshine, Seduction, Bishop of Dover, Classic Swanflake
- Dalie dekoracyjne - Arabian Night, Duet, Kelvin Floodlight, Smokey, Onesta, Glorie Van Heemstede, Jamaica, White Perfection, Procyon, Thomas Edison, Grand Prix, Garden Wonder
- Dalie kaktusowe - Yellow, Helga, My Love, Gina Lombert, Elga, Color Spectacle, Kennemerland, Preference, Vuurvogel, Bora Bora, Friquuolet, Veritable, Gold Crown
- Dalia karłowata - Sweetherat, Top Mix Orange, Top Mix White, Top Mix Red
- Dalie pomponowe - Downham Royal, Potgieter, Franz Kafka, Sylvia, White Aster
- Dalie anemonowe - Fire And Ice, Toto, La Gioconda, Polka, Hartenaas
- Dalie Mignon - Edge of Joy, Firebird, Yellow Sneezy, Mies, Sneezy
- Dalie kuliste - Addison June, Mirella, Snow Cap, Golden Torch, Hapet Daydream
- Dalie Melody - Dixie, Dora, Harmony, Latin, Mambo
Uprawa dalii w ogrodzie
Kwiaty ogrodowe dalii - wymagania uprawowe
Sadzenie dalii ogrodowej najlepiej jest zaplanować na słonecznym lub ewentualnie półcienistym stanowisku. Dobrze, by wybrane miejsce było osłonięte od wiatru. Dlatego dobrym sąsiedztwem dla georginii będą drzewa liściaste. Dalia wieloletnia wymaga żyznego i przepuszczalnego podłoża. Niewysokie odmiany najlepiej sprawdzą się na rabaty kwiatowe. Natomiast kwiaty sięgające do prawie 2 metrów wysokości, warto sadzić z dala od innych kwiatów, ponieważ zaczną je zagłuszać. Drzewa liściaste dla wysokich odmian okażą się najlepszym tłem.
Kwitnienie dalii ogrodowej najczęściej rozpoczyna się w lipcu i trwa nawet do października. Jeżeli zależy nam na tym, by georginia jak najdłużej wydawała kwiaty, to należy systematycznie usuwać przekwitnięte kwiatostany. Przy wysokich odmianach warto zadbać o wzmocnienie pędów przy pomocy palików. Dzięki temu dalia wieloletnia będzie dobrze zabezpieczona przed silniejszymi podmuchami wiatru.
Sadzenie dalii ogrodowej
Kiedy sadzić karpy dalii i jak sadzić dalie? Tutaj mamy naprawdę długi okres, w którym możemy zdecydować się na uprawę tej rośliny w swoim ogrodzie. Sadzenie dalii ogrodowej warto zaplanować od kwietnia do czerwca. Karpy dalii umieszczamy w gruncie tak, aby zostały przykryte 5-centymetrową warstwą podłoża. Sadzenie dalii ogrodowej powinno mieć zachowaną rozstawę wynoszącą ok. 22-50 cm. Ostatecznie rozstawa zależy od wybranej odmiany rośliny.
Dalia w doniczce jest świetną alternatywą dla osób, które nie mają własnego ogrodu. Dzięki temu uprawa dalii może odbywać się nie tylko na balkonie lub tarasie, ale również w mieszkaniu. Warto jednak w tym celu wybierać georginie niskie, które będą łatwiejsze w uprawie. Sadzenie dalii ogrodowej w pojemnikach często powoduje wcześniejsze kwitnienie kwiatów. Dysponując ogrodem zimowym, dalia w doniczce może zostać posadzona już na początku kwietnia. Należy pamiętać o zahartowaniu roślin przed wystawieniem ich na zewnątrz.
Sadzenie dalii ogrodowej najczęściej odbywa się z kłączy. Ciekawą alternatywą są dalie z nasion, które uznawane są za roślinę jednoroczną. Ich wysiew może odbywać się już w marcu w pojemnikach rozsadowych. W rzeczywistości w okresie letnim georginia wytwarza karpy, które możemy na jesieni wykopać, a następnie po odpowiednim przechowywaniu, ponownie wsadzić w kolejnym sezonie.
Dalia ogrodowa – pielęgnacja
Uprawa dalii - najważniejsze porady
Dalia ogrodowa musi rosnąć na podłożu bogatym w składniki mineralne. Dlatego ważnym elementem jest nawożenie roślin. Sprawdzi się tutaj naturalny kompost, jak i również nawozy bogate w fosfor i potas. Pielęgnacja związana z zasilaniem roślin jest najważniejsza w okresie ich wzrostu. Regularne nawożenie powinno odbywać się od wiosny do lipca.
Zarówno dalie z nasion, jak i również z kłączy, wymagają obfitego nawadniania. W okresie kwitnienia georginia musi być podlewana nawet co drugi dzień. Niedobór wody rozpoznamy po więdnących liściach i kwiatach. Nie należy również doprowadzić do tego, aby podłoże było podmokłe. Nadmiar wody będzie skutkował gniciem kłączy. Możemy zabezpieczyć roślinę przed przelaniem, odpowiednio drenując podłoże przed posadzeniem karpy.
Dalia wieloletnia - zimowanie i rozmnażanie
Ogrodowa dahlia jest rośliną mało odporną na mróz, dlatego jej zimowanie w gruncie jest praktycznie niemożliwe. Opis uprawy podpowiada, aby dalia ogrodowa na jesieni została wykopana. Kłącza muszą być przechowywane w temperaturze ok. 5-8 stopni Celsjusza. Najlepiej cebulki zasypać torfem lub trocinami i pamiętać o regularnym zwilżaniu kopczyka. Niestety przechowywana dalia rabatowa jest bardzo często narażona na choroby grzybowe.
Mając na uwadze to kiedy sadzić georginie, warto dowiedzieć się również czegoś więcej na temat ich rozmnażania. Dalia wieloletnia łatwo daje się powielić poprzez podział karpy. Mateczna bulwa jest w stanie wytworzyć do 3 nowych sadzonek. Podziału dokonujemy przed posadzeniem kłączy w gruncie. Możemy dokonać wcześniejszej rozsady, umieszczając je w doniczkach. Drzewa liściaste, szałwia lekarska, rozchodniki, czy też floksy wiechowate. Dzięki temu zadbamy o to, aby ogród kwitnął przez cały sezon wiosenno-letni, aż do późnej jesieni.