Kwiat malwa - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
Malwy ogrodowe najczęściej kojarzą się z sielskim widokiem przydomowych ogródków na wsiach. Rzeczywiście swoimi kwiatami nierzadko stanowią ozdobne tło dla drewnianych płotów i murowanych budynków. Warto dowiedzieć się, jakie wymagania uprawowe posiada malwa, a także jak należy ją pielęgnować.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Malwa (Alcea rosea) i podstawowe informacje
Malwa ogrodowa - charakterystyka
Malwa (Alcea rosea) jest rośliną zaliczającą się do rodziny ślazowatych. W warunkach naturalnych można ją spotkać przede wszystkim we wschodnim regionie basenu Morza Śródziemnego. Malwa jest również charakterystyczną rośliną dla południowo-wschodnich regionów Europy oraz Azji. Wśród gatunków spotykamy malwy wieloletnie i jednoroczne. Ich grube pędy potrafią wznosić się nawet do 3 metrów wysokości. Malwa ogrodowa charakteryzuje się również dużymi liśćmi o ząbkowanym brzegu.
Największą ozdobą malwy są kwiaty, które najczęściej tworzą kwiatostany gronowe. Same kwiaty w formie kielichów występują w różnych kolorach - od różu, poprzez biel, aż po purpurę. Ich średnica osiąga ok. 3 cm. Pośrodku znajdują się liczne pręciki z charakterystycznymi pylnikami w żółtym kolorze. Najpopularniejszą odmianą jest jednak malwa różowa (Alcea rosea). Okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia.
Kwiaty malwy - odmiany
Malwa ogrodowa najczęściej kojarzy nam się z kolorowymi kielichami wznoszącymi się wzdłuż długiej łodygi. Okazuje się, że spotykane są różne rodzaje malwy, wśród których wymienimy:
- Malwy pełne zwykłe - wyróżniają się pełnymi kwiatami, które swoim wyglądem przypominają pompony otoczone większymi płatkami zewnętrznymi. Malwy z tego rodzaju dorastają najczęściej do 2,5 metra wysokości.
- Malwy szkockie - wyróżniają się pełnymi kwiatami, których płatki są tej samej długości. Pędy dorastają nawet powyżej 3 metrów wysokości.
- Malwy Chater’s - kolejna grupa malw, które posiadają pełne kwiaty osadzone na długich kwiatostanach. W uprawie malw Chater’s należy pamiętać o wysadzaniu je jesienią, po to by w następnym sezonie móc doczekać się pięknych kwiatów.
- Malwy Alleghanies - wyróżniają się charakterystycznymi kwiatami o postrzępionych krawędziach. Często występują dwukolorowe kwiaty.
Wśród najczęściej wymienianych odmian malwy, wymienić możemy:
- Malwa różowa - odmiana dorasta do 2-2,5 metr wysokości. W okresie kwitnienia pojawiają się pełne kwiaty o ciemnoróżowym zabarwieniu.
- Czarna malwa Nigra - jej cechą charakterystyczną jest oczywiście ciemny odcień kwiatów wpadający niemalże w czarny kolor. Co ciekawe napar z czarnej malwy stosowany jest w lecznictwie jako środek na kaszel.
- Malwa ogrodowa pełna Peaches N Dreams - roślina dorasta do 150 cm wysokości. W okresie od lipca do sierpnia na łodygach pojawiają się jasnoróżowe, wręcz wpadające w brzoskwiniowy odcień kwiaty.
- Malwa ogrodowa pełna Black Knight - czarna malwa osiągająca do 200 cm wysokości. Najlepiej prezentuje się na tle jasnych kwiatów.
- Malwa dzika Blue Fountain - odmiana dorastająca w ogrodzie do 150 cm wysokości. Wyróżnia się bardzo długim okresem kwitnienia, który rozpoczyna się już w maju i trwa aż do października. W tym czasie pojawiają się ciemnofioletowe kwiaty w formie rozłożystych kielichów.
- Malwa pełna Fiesta Time - oryginalna odmiana wyróżniająca się kwiatami o postrzępionych brzegach. Płatki pokryte są dwoma odcieniami różu - ciemniejszym od środka i jasnym przechodzącym na obrzeżach. Jeśli szukasz więcej ciekawych inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.
Co warto wiedzieć o malwie w ogrodzie?
Uprawa malwy (Alcea rosea)
Uprawa malwy nie jest skomplikowana. Wystarczy zadbać o właściwe stanowisko i spełnić jej wymagania, by przez całe lato cieszyć się okazałymi kwiatami. Kwiaty malwy najlepiej będą rozwijać się na żyznym podłożu, które będzie umiarkowanie wilgotne. Warto wybrać w ogrodzie słoneczne lub ewentualnie lekko zacienione stanowisko. Ważne jest, żeby malwy ogrodowe były osłonięte od wiatru. Gleba powinna być bogata w potrzebne składniki mineralne. Dlatego dobrze jest przed posadzeniem malw zadbać o jej odpowiednie nawożenie. Najlepiej sprawdzi się wyłożenie kompostu lub wysypanie na podłoże granulatu wieloskładnikowego. Gleba powinna mieć obojętny odczyn.
Malwę ogrodową możemy zarówno wysiewać z nasion, jak i również zasadzić sadzonki. Przy malwach wieloletnich, sadzenie do gruntu powinno odbywać się na jesieni. Jednak na kwiaty przyjdzie nam czekać aż do następnego sezonu. Jeżeli chcemy cieszyć się malwami jeszcze w tym samym roku, to warto wiosną zasiać odmiany jednoroczne. Wysiew roślin wieloletnich rozpoczynamy od maja do lipca. Najlepiej zrobić to w doniczkach rozsadowych, z których przeniesiemy sadzonki jesienią do gruntu.
Tak jak, malwa ogrodowa najczęściej nam się kojarzy, tak rzeczywiście powinniśmy ją sadzić - wzłuż ścian budynków, czy też ogrodzeń. Chociaż kwiaty malwy, szczególnie o niespotykanych kolorach, ciekawie zaprezentują się na kwiatach rabatowych w otoczeniu innych gatunków roślin. Można je sadzić także na trawniku. Należy pamiętać, że malwy w uprawie najlepiej czują się w grupach. Jeżeli uprawa malwy będzie z dala od ogrodzeń lub budynków, warto zadbać o podparcie dla wysokich łodyg. Najlepiej w tym celu rośliny podwiązać do bambusowych tyczek.
Pielęgnacja malwy (Alcea rosea)
Malwa ogrodowa jest rośliną przyjemną w uprawie. Oczywiście należy pamiętać o pewnych kwestiach związanych z jej pielęgnacją, jednak nie powinny one nikomu stwarzać większych problemów. Najważniejsze jest to, aby w uprawie malwy nie zapominać o odpowiednim podlewaniu. Roślina lubi wilgotne podłoże, ale nie może ono być również przemoknięte. Pielęgnacja malwy pod tym względem będzie wymagająca w czasie suszy. W tym czasie roślina jest podatna na chorobę zwaną rdzą. Gdy dojdzie do przesuszenia malwy, wtedy na liściach mogą pojawiać się żółte oraz czerwone plamy.
Uprawa malwy wymaga także nawożenia, które jednak nie musi być zbyt intensywne, jak w przypadku niektórych gatunków roślin. Wystarczy, że wzbogacimy podłoże kompostem tuż przed posadzeniem malwy. Kolejne zasilanie wykonujemy już w okresie bujnego wzrostu. Do tego celu można wykorzystać najbardziej uniwersalny nawóz do kwiatów kwitnących. Dobrym rozwiązaniem na wzmocnienie roślin, jest ich usunięcie po przekwitnięciu. Chociaż sadzonki są często 3- lub 4-letnie, to najobfitsze kwiaty pojawiać się będą w drugim sezonie.
Większość odmian jest mrozoodporna, w związku z tym malwa ogrodowa nie wymaga specjalnych zabiegów zabezpieczających roślinę na zimę. Jeżeli jednak dopiero zasadziliśmy w gruncie młode sadzonki, to możemy je ochronić przed ujemną temperaturą przy pomocy agrowłókniny. Sprawdzi się także ściółkowanie z suchych liści. Warto zawsze sprawdzać preferencje konkretnej odmiany dotyczące zimowania w ogrodzie.
Jak widać pielęgnacja malwy jest naprawdę bardzo łatwa. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, a także na bardzo żyznym podłożu, tak naprawdę rośliny możemy pozostawić same sobie. Oczywiście wtedy mogą mniej obficie kwitnąć, ale na pewno poradzą sobie bez naszej interwencji.
Jeżeli uprawa malwy sprawi ci bardzo dużo radości, warto zastanowić się nad jej rozmnażaniem. Roślina łatwo sama się rozsiewa dookoła swojego stanowiska. Jednak po przekwitnięciu możemy zebrać nasiona, które następnie wysiewamy od maja do czerwca. Nasiona warto wysiać do doniczek rozsadowych, by dopiero pod koniec sezonu letniego młode siewki przesadzić do niedużych zagonów. Właściwe sadzenie malwy odbywa się wiosną następnego roku. Oczywiście sadzonki przenosimy z bryłą ziemi, aby nie uszkodzić wytworzonych systemów korzeniowych.
Czarna malwa - właściwości
Uprawa malwy może dostarczyć nam również wiele pożytku, ze względu na cenne właściwości rośliny. Najwięcej zalet kryje w sobie czarna malwa, która posiada składniki zbliżone do kobiecych hormonów. Mowa jest o fitoestrogenach flawonowych. Dzięki temu napar z czarnej malwy zalecany jest kobietom, które przechodzą menopauzę. Tutaj na właściwości malwy powinny uważać kobiety w ciąży. Istnieje ryzyko wystąpienia poronień. Dlatego, jeżeli kobieta chociaż podejrzewa, że jest w ciąży, powinna unikać wszelkich mieszanek ziołowych zawierających prawoślaz.
Czarna malwa, jak i również inne odmiany dedykowana jest również do celów kosmetycznych. Zaleca się ją stosować szczególnie przy problemach z cerą trądzikową. Dzięki malwie możemy znacząco złagodzić podrażnienia skóry, a także ją dokładnie nawilżyć. Czarna malwa jest także bogata w antocyjany, a także flawonoidy, które odpowiedzialne są za łagodzenie podrażnień oczu. Okłady z naparu malwy zaleca są przede wszystkim osobom, które spędzają długie godziny przed komputerem.
Malwa, zawilec, dalia ogrodowa, to tylko niektóre z gatunków roślin cieszące się bardzo dużą popularnością. Każdy z tych kwiatów wyróżnia się bardzo łatwą uprawą. Zarówno malwa, jak i zawilec są roślinami, które nie wymagają większej interwencji z naszej strony, nawet jeżeli chodzi o ich rozmnażanie. Malwa także jest kwiatem, który dość szybko się rozprzestrzenia, jeżeli tylko rośnie na żyznym podłożu. Decydując się na różne gatunki roślin, wybierajmy je pod względem różnego okresu kwitnienia. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknymi kwiatami od wiosny, aż do późnej jesieni.