Kwiaty jaskry w ogrodzie i doniczce - uprawa, pielęgnacja, porady
Jaskry to kwiaty, których uprawa w ogrodzie jest bardzo popularna, tak samo, jak i takich kwiatów, jak niecierpek, żonkil czy krokus. Jednak zanim jaskier znajdzie się w ogrodzie czy też na balkonie, powinniśmy dowiedzieć się, jak przebiega jego uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie, bez różnicy, czy interesuje nas jaskier ostry, jaskier azjatycki, znany także jako jaskier chiński, czy też jaskier polny.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaskry ogrodowe - czym charakteryzują się te kwiaty ogrodowe i kwiaty doniczkowe
Jaskier - skąd pochodzi kwiat
Jaskier - Ranunculus, jest to rodzaj roślin zielnych, które zaliczane są do rodziny jaskrowatych - Ranunculaceae. Do samej tej rodziny zaliczanych jest około 2500 gatunków, które rozmieszczone są w około 60 rodzajach. Do tej rodziny zaliczanych jest około 75 gatunków różnych roślin, które naturalnie występują w naszym kraju.
Z reguły takie rośliny spotkać możemy w klimacie umiarkowanym, ale również w chłodnym klimacie na półkuli północnej. Często występują one na terenach górskich. Warto jednak wiedzieć, że wiele z tych gatunków roślin charakteryzuje się bardzo trującymi substancjami, ale również wiele z nich wykorzystuje się jako rośliny lecznicze.
Rodzaj jaskier - Ranunculus, dzieli się na wiele gatunków. W niektórych ujęciach taksonomicznych występuje około 400 gatunków roślin, które rozmieszczone są na całej kuli ziemskiej, poza terenami Antarktydy i nizin w strefie tropikalnej. W samej Polsce znajdziemy nawet 25 gatunków, które rosną dziko, a należy do nich między innymi jaskier polny, czy też jaskier pełny i atrakcyjnie wyglądający jaskier biały, który jest wielokrotnie odmianą jakiegoś gatunku.
Jaskier - cechy charakterystyczne
Jaskry to kwiaty zielne, które dorastają do około 1 m wysokości. Ich korzenie mogą być w formie rozłóg, bulwiastych korzeni, kłączy, czy bulwiasto zgrubiałych nasad łodyg. Zdarza się również, że te kwiaty doniczkowe i kwiaty ogrodowe mogą być roślinami wodnymi o pływających pędach.
Ich liście mogą być odziomkowe lub łodygowe. Czasem zdarzają się miksy obu rodzajów. Z reguły są one dłoniastodzielne i ogonkowe. Całe ulistnienie jest skrętoległe, ale możemy się spotkać również z ulistnieniem naprzeciwległym w górnej części pędu. Z kolei ich owocem jest jednonasienna niełupka, tworząca owoc zbiorowy.
Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym elementem, dla którego właśnie prowadzona jest uprawa tych roślin, są ich kwiaty. Dlatego warto wiedzieć, kiedy kwitną jaskry i jak wyglądają ich kwiaty. Otóż kwiaty jaskrów wyrastają pojedynczo, choć czasem i w kwiatostanach w kątach liści lub na szczytach pędów. Kwiaty są promieniste i obupłciowe. Warto wiedzieć, że w koronie występuje od 0 do 22 płatków, które mają przeważnie żółty kolor, ale pamiętajmy, że możemy spotkać się również z zielonkawymi, białymi i czerwonymi kwiatami. Więc kiedy kwitną jaskry? Otóż wszystko zależy od tego, czy na które jaskry w doniczce się zdecydujemy. Pamiętajmy, że jaskier peoniowy, ostry, czy też polny, może charakteryzować się inną porą kwitnienia, dlatego przed zakupem, powinniśmy dowiedzieć się, kiedy nasze jaskry w doniczce lub ogrodzie mają zakwitnąć. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.
Jaskry - jak powinna wyglądać ich uprawa
Jaskier - jakie wymagania mają te kwiaty
Kwiaty, jakimi są jaskier ostry, jaskier azjatycki, znany także jako jaskier chiński i jaskier pełny, czy też jaskier polny, są roślinami, które doskonale mogą komponować się z roślinami w naszym ogrodzie, ale również mogą zagościć u nas w formie roślin doniczkowych na balkonie. Jednak zanim je zakupimy, powinniśmy dowiedzieć się, jakie mają one wymagania, jak przebiega ich uprawa, a także pielęgnacja i rozmnażanie.
Jeśli chcemy, by nasz jaskier biały, żółty lub czerwony, kwitnął obficie, powinniśmy znać jego wymagania, które dotyczą stopnia nasłonecznienia, a także rodzaju gleby. Dlatego warto wiedzieć, że jaskry ogrodowe i doniczkowe, najlepiej czują się na nasłonecznionych i ciepłych stanowiskach, które są osłonięte od wiatru. Pamiętajmy również o tym, że jaskry nie są mrozoodporne, dlatego na zimę, należy je przenieść z ogrodu do pomieszczenia.
Kolejnym istotnym elementem, jest rodzaj gleby. Otóż kwiaty te, bez różnicy, czy będzie to jaskier peoniowy, czy polny, powinny być sadzone w glebach żyznych, próchniczych i przepuszczalnych. Warto je posadzić na glebach piaszczysto-gliniastych, zasobnych w składniki pokarmowe, wilgotnych i takich, w których odczyn pH będzie od obojętnego do lekko kwaśnego.
Jaskry - jak przebiega uprawa
Po tym, jak posadzimy nasze kwiaty na odpowiednim stanowisku i w odpowiednio dobranej glebie, powinniśmy dowiedzieć się, jak musi być pielęgnowany jaskier - Ranunculus. Warto wiedzieć, że jaskry są roślinami, które wymagają niektórych czynności pielęgnacyjnych, by zachować prawidłowy pokrój, wzrost i kwitnienie.
Zacznijmy więc od tego, że najważniejszym elementem pielęgnacji tych kwiatów, jest ich regularne podlewanie. Warto zaznaczyć, że rośliny nie znoszą przesuszania, ale także i zalewania. Dodatkowo musimy wiedzieć, że wymagają one usuwania przekwitniętych kwiatów, dzięki czemu kwitnienie rośliny będzie dłużej trwało.
Nie możemy zapominać o nawożeniu jaskrów. Jaskry nawożone powinny być co około 10 dni płynnym nawozem. Ważne jest także dbanie o to, by kwiaty nie zostały zaatakowane przez szkodniki i choroby, a jeśli to się stanie, potrzebna będzie natychmiastowa reakcja i walka z nimi.
Jaskier - gdzie stosowane są kwiaty
Jaskry to kwiaty, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Ich uprawa jest popularna, ponieważ stosowane są one jako rośliny ozdobne. Do gatunków ozdobnych zaliczają się jaskier alpejski, jaskier tojadolistny, jaskier rozłogowy, jaskier azjatycki, a także jaskier bulwkowy.
Warto zapoznać się z kultywarami, dla których charakterystyczną cechą są ich pełne kwiaty, wyglądające atrakcyjniej od kwiatów pojedynczych. Takimi kultywarami są 'Flore Pleno', który jest wyhodowany z jaskra tojadolistnego, a także 'Pleniflorus', który pochodzi od jaskra rozłogowego.
Co więcej, niektóre gatunki jaskrów mają właściwości lecznicze i stosowane mogą one być przy leczeniu odmrożeń, przy problemach z oddychaniem, bólach stawów oraz innych bólach. Mogą one również spowodować obniżenie gorączki i stosowane są one przy leczeniu astmy.