Naparstnica w ogrodzie - wymagania, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
Chcąc urozmaicić swoje rabaty o ciekawe kwiaty, warto pomyśleć o naparstnicy. Jest to bylina, która wyróżnia się dzwonkowatymi kwiatami. Dobrze jest dowiedzieć się, jakie są odmiany naparstnicy, a także jakie wymagania ma ta roślina. W ten sposób będziemy mogli się doczekać całej plejady kolorów w swoim ogrodzie.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Naparstnica w ogrodzie krok po kroku
Sadzonki naparstnicy - charakterystyka
Naparstnica (Digitalis) jest byliną, która zalicza się do rodziny babkowatych. W naturalnych warunkach występuje w Azji, Europie, a także w północnych regionach Afryki. Sadzonki w zależności od odmiany dorastają do 0,6-2 metrów wysokości. Liście są najczęściej lancetowate, lub też ząbkowane. Dobrze jest mieć na uwadze, że kwiaty pojawiają się dopiero w drugim roku uprawy.
Uprawa naparstnicy cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu długi okres kwitnienia rośliny, który zazwyczaj rozpoczyna się w czerwcu i trwa do późnej jesieni. Mamy do czynienia z kwiatami w odcieniach bieli, żółci, różowego, purpury, czy też fioletu. Dzwonki najczęściej są dwukolorowe lub z widocznymi nakropieniami. Po przekwitnieniu pojawiają się torebki z nasionami, które można wykorzystać do rozmnażania rośliny.
Zatrucie naparstnicą
Naparstnica chociaż jest pięknym kwiatem, jednocześnie wyróżnia się szkodliwym działaniem. Z jednej strony wykorzystuje się ją w medycynie naturalnej, natomiast nieumiejętne obchodzenie się z rośliną, może przyczynić się do zatrucia. Jeżeli dotkniemy sadzonki, to może dojść do podrażnienia skóry, a nawet wystąpienia nudności. Poważne zatrucie może pojawić się w momencie, kiedy spożyjemy naparstnicę lub samodzielnie przygotowany preparat.
Trzeba pamiętać, że naparstnica zawiera glikozydy, które z jednej strony wykorzystywane są jako lek, ale przedawkowanie tej substancji doprowadza do zatrucia. Do najczęściej wymienianych objawów zatrucia zalicza się wystąpienie mdłości, nudności, a nawet sinicą. Praca serca jest poważnie zwolniona. Przy poważnym zatruciu może dojść nawet do śmierci. Zatem uprawa naparstnicy przy dzieciach lub zwierzętach może być bardzo niebezpieczna.
Odmiany naparstnicy
Planując sadzenie naparstnicy spotkamy się z bardzo dużym wyborem jeżeli chodzi o odmiany tej byliny. Najczęściej różnią się one między sobą wysokością, kolorem kwiatów, pokrojem, a także wyglądem liści. Oczywiście nie musimy się ograniczać tylko i wyłącznie do jednej odmiany, ale obok siebie możemy wysiać lub posadzić kilka z nich. W końcu mają one bardzo podobne wymagania uprawowe, zatem nie musimy ich specjalnie rozdzielać.
Wybierając najpopularniejsze odmiany, warto zwrócić uwagę szczególnie na takie byliny jak:
- Naparstnica zwyczajna (Digitalis grandiflora) - jest to bylina, którą możemy spotkać na terenie Polski - szczególnie na północy oraz południu kraju. Warto mieć na uwadze, że naparstnica zwyczajna objęta jest częściową ochroną. Jest to gatunek naparstnicy, który dorasta nawet do 1 metra wysokości. Liście na dole pędu są dość sporych rozmiarów, natomiast u jego szczytu są zdecydowanie drobniejsze. Naparstnica zwyczajna wyróżnia się dość sporymi. żółtymi kwiatami z brunatnymi przebarwieniami.
- Naparstnica żółta (Digitalis lutea) - raczej rzadko spotykany gatunek, który osiąga do 80 cm wysokości. Naparstnica żółta wyróżnia się średniej wielkości kwiatami w tym właśnie kolorze, pojawiające się w okresie letnim. Wymagania tego gatunku nie są zbyt duże, dlatego sprawdzi się jako roślina ozdobna w każdym ogrodzie. Naparstnica żółta jest całkowicie odporna na mróz.
- Naparstnica rdzwa (Digitalis ferruginea) - spotykana jest raczej na Południu Europy. Gatunek ten dorasta nawet do 1,5 m wysokości. Naparstnica rdzawa najczęściej posiada kwiaty w odcieniu żółtym lub żółtozielonym. Ale niektóre okazy wyróżniają się nawet płatkami o zabarwieniu wpadającym w rdzawy odcień. Należy mieć na uwadze, że ten gatunek, tak samo, jak naparstnica zwyczajna, uznawany jest za trujący.
- Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea) - ten gatunek naparstnicy możemy spotkać przede wszystkim w Europie, a także w północnym regionie Afryki. Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea) dorasta do 1,5 m wysokości. Kwiaty w kolorze purpurowoczerwonym pojawiają się w okresie od czerwca do sierpnia. Tak samo, jak naparstnica zwyczajna, naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea) zawiera digitoksynę, która w zbyt dużej dawce jest toksyczna.
- Naparstnica wełniasta (Digitalis lanata) - gatunek wykorzystywany do celów leczniczych, dorasta nawet do 1 m wysokości. Chociaż należy pamiętać, że naparstnica włeniasta jest również silnie trująca. Charakterystyczne kwiaty w kolorze żółtobrązowym z fioletowymi przebarwieniami pojawiają się od czerwca do września. Jej wymagania uprawowe nie są zbyt duże. Naparstnica wełniasta najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym.
Sadzenie i uprawa naparstnicy
Naparstnica w ogrodzie - wymagania uprawowe
Naparstnica jest rośliną, której wymagania nie są zbyt duże. Oczywiście warto zapewnić jej jak najlepsze warunki uprawowe, dzięki czemu doczekamy się naprawdę pięknie rozwiniętych kwiatów. Sadzenie tej byliny powinno odbywać się na stanowisku półcienistym, ponieważ kwiaty czeka wyjątkowo dorodny rozwój. Chociaż naparstnica ogrodowa dobrze będzie czuła się także na pełnej ekspozycji na promienie słonecznej.
Naparstnica letnia preferuje gleby żyzne oraz przepuszczalne. Dobrze jest zadbać o to, aby podłoże wyróżniało się lekko kwaśnym odczynem. Istotne jest także, aby ziemia była umiarkowanie wilgotna. Jednak nie można doprowadzać do zastojów wody. W takim razie należy pamiętać o tym, aby naparstnica ogrodowa była podlewana regularnie w czasie suszy.
Sadzenie naparstnicy
Sadzenie i wysiew naparstnicy można zaplanować zarówno bezpośrednio do gruntu, jak i również do pojemników. Nasiona do gruntu wysiewamy dość późno, bo dopiero na początku czerwca. Możemy również je wysiać miesiąc wcześniej, jeżeli dysponujemy inspektem. Nasiona kiełkują w ciągu 2-3 tygodni. Sadzonki przesadzamy w wybrane miejsce pod koniec lata, pamiętając o odpowiedniej rozstawie wynoszącej ok. 30-40 cm.
Jeżeli posiadamy sadzonki, to możemy je spokojnie posadzić do gruntu lub do pojemników dopiero jesienią. Pamiętajmy, że naparstnica letnia kwitnie dopiero w drugim roku uprawy. Naparstnica zwyczajna, jak i również inne gatunki tej byliny, wypuszczają w podłoże bardzo długie korzenie. Dzięki temu poradzi sobie nawet pod drzewami. Można je również sadzić w towarzystwie paproci lub na tle krzewów uformowanych w żywopłot.
Naparstnica – pielęgnacja
Jak dbać o naparstnicę?
Wymagania pielęgnacyjne naparstnicy są tak naprawdę znikome. Jeżeli zostawilibyśmy byliny same sobie, to roślina doskonale dostosuje się do panujących warunków. Warto jednak zadbać o pewne zabiegi pielęgnacyjne, aby móc chociażby przedłużyć okres kwitnienia. Naparstnica może być z powodzeniem przycinana. Warto, pamiętać o usuwaniu kwiatostanów zaraz po przekwitnięciu, dzięki czemu zwiększamy szanse na powtórne pojawienie się kwiatów. Główne cięcie wykonujemy natomiast wiosną, ścinając pędy nisko nad ziemią.
Teoretycznie naparstnica również nie wymaga nawożenia. Ale oczywiście przy słabszych glebach zaleca się, aby zasilić podłoże dwukrotnie: wczesną wiosną, a także w maju. Do tego celu warto wykorzystać nawozy wieloskładnikowe, biohumus, czy też nawozy naturalne. Naparstnica jest rośliną wykazującą się bardzo dużą odpornością na szkodniki, a także choroby.
Rozmnażanie
Samodzielne rozmnażanie naparstnicy jest bardzo łatwe i nie wymaga zbyt dużego doświadczenia. Nasiona pojawiają się w owocach, które dojrzewają późnym latem lub wczesną jesienią. Ważne jest, aby przed ich wysiewem przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu. Należy pamiętać, że samodzielne rozmnażanie przez nasiona nie gwarantuje nam pojawienia się identycznych kwiatów, jak u macierzystej sadzonki.
Dobrze jest zatem kupić gotowe nasiona lub sadzonki. Przy czym sadzenie zakupionych siewek powinno odbywać się dopiero na jesieni. Jak widzimy, uprawa naparstnicy nie jest skomplikowana. Musimy tylko pamiętać o tym, aby koniecznie wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać przy użyciu ochronnych rękawiczek.