Niezapominajka – gatunki i odmiany

Na hasło niezapominajka widzimy oczami wyobraźni drobną roślinę w małymi niebieskimi kwiatkami. A niezapominajka, inaczej niezabudka, ma bardzo wiele różnych oblicz. Ten mały, przyjemnie pachnący kwiat, który znamy z łąk i pól to prawdopodobnie niezapominajka polna. Jest bardzo powszechna w Polsce. Występowanie niezapominajek obejmuje cały świat poza Antarktydą.

Myosotis, czyli niezapominajka, należy do rodziny ogórecznikowatych i liczy sobie około 100 różnych gatunków. Najczęściej można spotkać niezapominajkę polną i leśną, a także niezapominajkę błotną, alpejską i różnobarwną.

Nie wszystkie są niebieskie. Istnieją ciekawe odmiany o białym kolorze lub w odcieniach różu. Niezapominajki uprawiane w ogrodzie mają kilka naprawdę wyjątkowych, charakterystycznych odmian. Niemal wszystkie nadają się i do uprawy na rabatach, i do pojemników.

Niezapominajka w uprawie i w naturze

W Polsce pojawia się aż 13 różnych gatunków niezapominajek. W naturze najbardziej rozpowszechniona jest niezapominajka polna. Za to nasze ogrody i tarasy zdobią niezapominajki leśne. Najbardziej klasyczne są  ‘Bluesylva’, ‘Blue Ball’ i ‘Nina Blue’, odmiany o niebieskich kwiatach. Jednak na uwagę zasługuje także subtelna biała ‘Snow Ball’ oraz jej kuzynki ‘Biała Kuleczka’ i ‘Bryza’ – mają czyste, białe kwiaty, które zwracają na siebie uwagę. Różowa ‘Victoria Rose’ pojawiła się jako pierwsza. Na uwagę zasługuje także różowa karłowata odmiana ‘Nina Rosea’.

Niezapominajki to rośliny jednoroczne i dwuletnie. Zazwyczaj mają jedynie 20-30 cm wysokości. Są drobne, ale rzucają się w oczy dzięki gęstemu pokrojowi. Ich podłużne liście zbierają się w rozetę tuż nad ziemią, ale pojawiają się także na łodygach. Na szczycie łodyg pojawia się ciekawy kwiatostan – baldachogrono złożone z drobnych kwiatuszków. Najczęściej mają niebieski kolor i są bardzo delikatne. W ogrodach często pojawia się jednoroczna niezapominajka, ale dobrze okryta na zimę, może przetrwać do kolejnego roku. Rośliny mają także tendencję do ponownego wzrastania. Można uprawiać je także w pojemnikach na tarasie czy balkonie. Kwitną wiosną, nieco później niż pierwiosnki czy żonkile. Występowanie niezapominajek jest bardzo charakterystyczne: pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest wilgotne podłoże: na brzegach zbiorników wodnych, na obszarach podmokłych i widnych, ale wilgotnych lasach.

Niezapominajka – wysiew nasion

Niezapominajki uprawia się z nasion, które są łatwo dostępne. Zarówno odmiany o niebieskich kwiatach, jak i te białe i różowe można kupić w dowolnym sklepie ogrodniczym, często pojawiają się nawet w dyskontach. Niezapominajki są dość popularne. Cena nasion jest niska i nie odbiega od kosztów innych roślin ogrodowych. Najczęściej wynosi między 2-5 zł za opakowanie nasion. Czasami niezapominajki sprzedaje się także w doniczce. Pojawiają się wiosną, jak pierwiosnki. Są to rośliny przeznaczone do uprawy w pojemnikach, czy to na balkonie, czy to w domu. Nie są jednak, tak jak grubosz czy sansewieria cylindryczna, roślinami domowymi, które będą zdobić przez dłuższy czas. Są to rośliny, które uprawia się w domu sezonowo, tak jak hiacynty czy żonkile.

Niezapominajki wysiewa się w od maja do lipca prosto do gruntu. Czasami można także wysiewać je do rozsadówek czy wielodoniczek produkcyjnych. Wystarczy im uniwersalna ziemia o zwiększonej wilgotności. Już po pojawieniu się pierwszych listków sadzonki można przesadzić do ogrodu. Optymalna będzie rozstawa 5x10 cm. Niezapominajki nie potrzebują wcale dużo miejsca. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Uprawa rośliny: najlepsze stanowisko dla niezapominajki

Wymagania niezapominajek nie są duże, ale warto zapoznać się z zaleceniami producenta nasion. Tak naprawdę każdy gatunek, a nawet każda odmiana mogą mieć inne oczekiwania co do ilości słońca czy wody. Podstawy są jednak takie same dla wszystkich: roślina lub podłoże lekko kwaśne i lub neutralne. Powinno być niezbyt żyzne, ale zasobne w próchnicę i co ważne – średnio przepuszczalne.

Większość gatunków niezapominajek rośnie na podmokłych terenach. W ogrodzie muszą mieć więc zapewnione dobre warunki. Będą się świetnie rozwijać w półcieniu, gdzie ziemia wolniej przesycha lub w pobliżu zbiorników wodnych. Ale uwaga, nie może być całkowicie zacienione, ponieważ wtedy kwitnienie jest mniej obfite i niezapominajki nie będą się dobrze rozwijać. Inne natomiast wolą słoneczne miejsca i nie potrzebują aż tak dużo wody. Tak naprawdę uprawa nie może się nie udać, jeśli wybierzesz tylko odpowiednie stanowisko.

Niezapominajka – podlewanie i pielęgnacja

Pielęgnacja niezapominajek nie jest szczególnie trudna. Wymaga w zasadzie tylko jednego – podlewania. Nawet 2-3 razy w tygodniu trzeba podlać rośliny w ogrodzie, a w przypadku suszy i dużych upałów, podlewa się je nawet codziennie. Niezapominajki mają zazwyczaj duże zapotrzebowanie, jeśli chodzi o wodę.

Niezapominajki w ogrodzie, a także sadzenie i pielęgnacja oraz podlewanie niezapominajek
Urocza niezapominajka w ogrodzie i jej charakterytsyka oraz wymagania i sadzenie

Poza tym można zastosować nawozy mineralne. Dzięki temu kwitnienie będzie bardziej obfite i będzie dłużej trwało. Nawozy podajemy tradycyjnie – małe dawki co dwa tygodnie przez cały okres kwitnienia albo większe 2 lub 3 razy w roku, czyli na początku okresu wegetacyjnego, w czerwcu oraz latem. Warto zaniechać nawożenia w okresie jesiennym, by rośliny mogły przygotować się do zimowego snu.

Niezapominajka w doniczce – najważniejsze informacje

Niezapominajki sieje się lub sadzi do dużych doniczek lub skrzynek balkonowych w dużych grupach. Tak są najbardziej dekoracyjne, zwłaszcza jeśli zmieszasz ze sobą kilka odmian o ciekawych kolorach. Te rośliny w doniczkach potrzebują uniwersalnej, ale lekko kwaśnej ziemi ogrodowej. Nie trzeba jej rozluźniać piaskiem – niezapominajki będą cenić wyższą wilgotność podłoża.

Kwiaty pojawiają się od maja aż do września. Trzeba tylko pamiętać o regularnym nawadnianiu i oczywiście nawożeniu. Warto użyć mineralnego preparatu do roślin kwitnących lub uniwersalnego nawozu rozpuszczalnego w wodzie. Podaje się go w mniejszym stężeniu niż radzi producent, mniej więcej co dwa tygodnie przez cały czas kwitnienia.

Ważnym zabiegiem w pielęgnacji niezapominajek w doniczkach jest wymiana podłoża – należy to zrobić wczesną wiosną lub przed zimą. Warto wiedzieć, że niektóre gatunki nie są jednoroczne i mogą wytrzymać zimę na balkonie lub tarasie. Trzeba tylko dobrze zabezpieczyć je ściółką, gałązkami lub agrotkaniną, która będzie przepuszczać powietrze, na przykład jutową.

Ciekawostki, czyli symbolika i zastosowanie niezapominajek

Symbolika niezapominajek jest bardzo szeroka. Te delikatne, niebieskie kwiatuszki miały oznaczać prawdziwą miłość i szacunek. Wręczano je osobom, które naprawdę mocno się kocha. Są skromniejsze niż róże, ale wyrażają o wiele mocniejsze uczucie. Niezapominajka miała być także symbolem pamięci i wierności. Jeśli kochankowie musieli rozstać się na jakiś czas, dawali sobie nawzajem niezapominajki. Miał być to rodzaj amuletu, który sprawiał, że ukochana osoba na zawsze została w pamięci drugiej połówki. Nic dziwnego – w końcu sama nazwa rośliny brzmi jak „nie zapomnij”. Ich niebieski kolor, także w innych kwiatach miał symbolizować zaufanie.

Nasze prababcie wierzyły, że mały bukiecik niezapominajek pod poduszką przyniesie im… męża. I to w krótkim czasie. Dlatego wszystkie „stare” panny posiłkowały się magią tych delikatnych kwiatuszków. Ta roślina miała magicznie także leczyć z kaszlu i zapalenia oskrzeli. W niektórych częściach Polski uważano, że radzi sobie z bezsennością, na dobre ją przeganiając.

ikona podziel się Przekaż dalej